BINNENLANPSCHE BER1CTEN. BUITENLAMP. raadsleden moeten wenscben. Degelijke kennis van de gemeente en bare inrigtingen van de wetten die baar belieerscbenvan alles wat met baar be stuur en administratie in verband staat, paart zicli bij bem aan frissebe kracbt en ijver voor alles wat de ontwikkeling der gemeente kan bevorderen. Reeds gaf hij daarvan geheel belangeloos menig bewijs, in velerlei gemeentelijke commissien, waartoe bij werd geroepen. Als onafhankelijk man heeft hij door zijn karakter aller achting verworven en twij felen wij er niet aan,of, indien geenepartijredenen de aandacht van hem zochten afteleiden hij zou met groote meerderheid worden gekozen. Wij hebben met vrijmoedigheid ons oordeel ge zegd over de kandidatendie van verschillende o zijden worden aanbevolen en daarbij alleen het oog gehad op de gegevens, die aan iedereen bekend kun nen zijn. Wij achten ons echter verpligt ten slotte nog een woord hier bij te voegen, naar aanleiding van de beweering, door de N. Goessche Courant volge houden in haar no. van Donderdag, dat de tegenwoor dige regeling van het onderwijs in onze gemeente, de aanstaande verkiezingen alhier geheel beheerscht. Zij toch zoekt de goedgeloovige menigte weder om wijs te maken, dat hier te veel voor het on derwas wordt betaald, en dat daarin zeker veran dering komen zou, wanneer maar eens mannen optraden, zoo als die door de kiesvereeniging Steu nende op den bijbel enz. worden aanbevolen. Gij kunt toch niet wenschen kiezersdat de gelegenheid om onderwijs te ontvangen in onze gemeente verminderde Immers erkennen allen dat veelzijdig ontwikkelend onderwijs, toegankelijk voor allen en overeenkomstig de behoeften van eiken standde onmisbare voorwaarde is voor het waar achtig welzijn der maatschappij. Bezuiniging op deze aangelegenheid is beperking van de grond kracht, waarvan wij alles moeten verwachten. Wat eene gemeente daarvoor uitgeeft keert in honderd voudige rente tot haar terug en moge ook al eens deze of gene denken, dat hij een zware last draagt, als het oog rust op het opkomend geslacht, op de hoop der toekomstdan zal hij zeker over dien last niet zuchten. Indien maar niet zoo veel aan de neutrale staats school opgeofferd werd, zegt men verder, en ieder betaalde om zijne kinderen, naar zijne overtuiging, te laten onderwijzen. Bemerkt gij dan niet, dat men u voor de ééne school, ingerigt volgens 's lands wet, een tal van scholen, en wel sekten-scholen geven wilwaardoor twist en tweedragt wordt ge zaaid onder de kinderen van hetzelfde volk, waar door rust en vrede, eendragt en liefde moeten ver loren gaan, terwijl er naauwelijks zoovelen kunnen worden opgerigt, dat ieder eene school in zijn geest zoude bezitten. En wat klaagt men, als of het ge weten geweld werd aangedaan, daar ieder vrij is om zijne kinderen daar te zenden, waar hij meent, dat het ware onderwijs wordt gegeven. Gij zoudt te kort doen aan de vrijheid, waarvan gij ook in onze ge meente genietkiezersgij zoudt een onverdienden smet werpen op uw schoonst bezit, op uwe ver dienstelijke medeburgers, indien gij u liet verleiden, door het zeggen, dat hier de vrijheid van geweten wordt bedreigd en dat u daarom mannen noodig zijndie haar voor u herwinnen en bewaren. »Maar de kosten van het onderwijs toch ze kun nen verminderd, en wij moeten daarom kiezen, die dat met ons geloovenMeent gij dan waarlijk dat gij minder betalen zoudt? Stelt, dat ieder be taalde voor zijne schooler zou heel wat meer te dragen zijndan nu door vereende krachten wordt opgenomen. Of wel, neemt eens aan, dat de bij zondere scholen evenzeer door de gemeente wer den ondersteund en dat de gemeentekas al de ge- wenschte scholen moest helpen in stand houden, hoe oneindig veel grooter zou dan het bezwaar worden. Tegen de hoogere burgerschool trekt men vooral op en stelt haar voor, als uitsluitend bestaande voor de gegoede standen, terwijl men zorgvuldig zwijgt van de burger-avondschoolwaar tot zeer kleinen prijs het onderwijs aan de mindere standen wordt verstrekt. De burgers worden nu gedwongenzegt men hunne kinderen naar de voorbereidende en eerste klasse der H. B. S. te zenden, omdat er geene fransche school is, en men verzwijgt, dat eenmaal op de fransche school veel meer moest worden betaald en dat hare vernieuwde inrigting geene mindere kosten vereischen zou, dan nu gevorderd worden. Wederom zegt mende burgerstand betaalt voor de kinderen der meest gegoeden, maar deze betalen immers ook voor het kosteloos of zeer goedkoop onderwijs in de lagere scholen en hun meerder aandeel in den hoofdelijken omslag mag wel tegen over de kosten van het middelbaar onderwijs wor den gesteld. Doeh ook, indien meu de gegoe.den hunne scholen alleen betalen laat, het zal hun min der zwaar vallen dan den burgerstand, om zonder hulp van meervermogenden hunne scholen te on derhouden. En laat ons u eindelijk nog meer afdoende ge ruststellen. Zijn wij wel onderrigt, dan zal het rijks-subsidie voor het middelbaar onderwijs eerlang belangrijk worden vermeerderd en de gemeentelast worden verligt. Als men u dan raadt: kiest toch mannen die den bestaanden toestand omverwerpen, zult gij daar mede iets anders gewonnen hebben, dan dat gij evenveel betaalt, maar op andere wijzen en dat gij een toestand te voorschijn roept, die even spoedig blijken zal onhoudbaar te wezen Wij zeggen niet te veel. De N. Goessche Cour. toch wil, dat zij gekozen worden die een school geld zullen eischen geëvenredigd aan de kosten van het onderwijs en die het tevens billijk achten, dat de gelegenheid gegeven worde, om de kinderen dat onderwijs te laten gevendat men volgens zijne overtuiging wensehelijk- acht. Als hun dit laatste gelukt, zal overeenkomstig den eersten wensch nog al wat moeten opgebragt worden om de bijzondere scholen te onderhouden. Doch wij hebben genoeg gezegd, om ieder tot nadenken te stemmen en op grond van een en ander roepen wij u kiezerstoekiest, niet man nen die bestendigen zonder te verbeteren, noch die omverwerpen zonder iets goeds in de plaats te stel len. Maar kiest de zoodanigen, die het goede wat wij bezitten handhaven en steeds voortgaan te ver beteren kiest dezulken die het algemeen belang boven eigen meening en wenschen stellen en de zedelijke ontwikkeling zullen bevorderen, opdat ook uw stoffelijk welvaren op duurzame grondslagen worde uitgebreid. Wij aarzelen daarom niet u de keuze aan te bevelen van de heeren Mr. M. P. BLAALBEEN. W. G. de KNOKKE van der MEULEN. Jhr. J. L. H. POMPE van MEERDERVOORT- Mr. J. G. de WITT BAMER. GOES19 Julij 1869. De N. Goessche Courant bevat een hoofdartikel, waarvan de strekking js, ons te bewijzen, dat als de kandidaten van Steunende op den bijbelenz. ge kozen worden, de grieven tegen het onderwijs zullen worden weggenomen en de burgerij veel minder betalen zal. Zij geeft echter geene gronden aan, waarop dat uitzigt zou kunnen rusten en verge noegt zich met de bekende uitvallen tegen de H. Burgerschool. Zij werpt eenige stellingen los daar henen, die bij eene zekere partij gaarne worden gehoord, maar die zij evenmin bewijst. Zoo bijv. zegt zij: dat het nu onmogelijk is het aanleeren van algemeene kundigheden gepaard te doen gaan met godsdienstige ontwikkeling. Alsof deze laatste niet door bepaald godsdienstonderwijs en door de huiselijke opvoeding meest moest bevorderd worden. Indien toch deze twee middelen worden aangewend zal de voorgewende onmogelijkheid op hare beurt onmogelijk worden. Het geheele artikel is een speculeeren op de school-agitatie, die ook hier op gewekt en onderhouden werd, om daarvan bij voor komende gelegenheid tot bewerking der kiezers gebruik te maken. Opmerkelijk is het, dat de N. G. C. zegt: »om zelfs den schijn van personaliteit te ontgaanwillen wij geene bepaalde candidaten aanbevelenterwijl eenige regels verder gezegd wordt: »dat zij," (die den tegenwoordigen toestand niet willen) de can didaten van Aan allen Regt niet kiezen, maar de kandidaten die daar tegenover zijn geplaatst." In dezelfde courant worden andermaal die kandi daten genoemd entoch beveelt de N. G. C. geene bepaalde kandidaten aan Het laatste feit is te merkwaardiger indien het algemeen gevoelen waar is: dat de eerste kandidaat van Steunende op den Bijbel enz. tevens redacteur is van de N. G. C. en dan zeker ook steller van het artikel waarin de kandidaten van genoemde kies vereeniging en dus ook hij zelf, bepaald worden aanbevolen. In de huishoudelijke vergadering van het Goes sche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn als afgevaardigden ter algemeene vergadering gekozen, de heeren dr. R. A. Soetbrood Piccardt en J. A. A. Fransen van de Putte. Zij zijn uitgenoodigd in die algemeene vergadering een voorstel te doen, dat de maatschappij bij de rege ring zou aandringen, op het wijzigen der bestaande, of het invoeren van nieuwe wettelijke bepalingen op het erkennen van vereenigingen als regtsper- soon, zoodanig, dat ook co-operative maatschappijen en winkelvereenigingen als zoodanig kunnen erkend worden, zonder dat de statuten verwrongen, of het doel dervereeniging voorbijgezien behoeft te worden. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft jl. Zaturdag uitspraak gedaan in de zaak der beschuldigden van de diefstallen te Oudelande enz. gepleegd, en bij een zeer uitvoerig arrest schuldig verklaart AI. Oppeneer, P. OppeneerH. de Kok en M. de Kok ieder aan vijf, en AL Mol Johz. aan een diefstal, gepleegd bij nacht door meer dan een per soon in een bewoond huis of in de aanhoorigheid daarvan, met behulp van inklimming of van valsche sleutels; M. Oppeneer aan negen, P. Oppeneer aan vijf, II. de Ko/c aan vier en M. de Kok aan twee diefstallen, gepleegd bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis of in de aanhoorigheid. daarvan; M. Oppeneer aan vier, P. Oppeneer aan, vier, H. de Kok aan drie en AI. de Kok aan drie diefstallen gepleegd met inklimming of valsche sleu tels, op plaatsen die niet als bewoonde huizen wor den aangemerkt of daarmede gelijk gesteld; AI. Oppeneer aan drie, P. Oppeneer aan twee, H. de Kok aan drie en AI. de Kok aan twee diefstallen, gepleegd bij nacht door meer dan een persoon, op plaatsen die niet als bewoonde huizen worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld; P. N. Dikkenberg aan medepligtigheid aan drie diefstallen, gepleegd bij nacht door meer dan een persoon, met behulp van valsche sleutels in een bewoond huis of in de aan hoorigheid daarvan, met vrijspraak van de ove rige hun ten laste gelegde feiten. Als verzachtende omstandigheden zijn aangemerkt: voor Pieter Oppe neer zijn jeugdige leeftijd, zijne bekentenis en zijne verhouding tot zijn vader Marinus Oppeneer; voor Hubrecht de Kok zijn bekrompen verstand en zijne armoede en voor Pieter Nicolaas Dikkenberg zijn vroeger onbesproken gedrag. Op grond van verschil lende wetsbepalingen zijn veroordeeld: Marinus Op peneer tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaren; Pieter Oppeneer tot eene correctionele gevan genisstraf van 3 jaren; Hubrecht de Kok tot eene correctioneele gevangenisstraf van 5 jaren; Marinus de Kok tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren Marinus Mol Johz. tot eene correctioneele gevangenisstraf van 2 jaren en Pieter Nicolaas Dik kenberg tot eene correctioneele gevangenisstraf van 1 jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan; alsmede ieder hunner solidair in de kosten voor het misdrijf waaraan hij is schuldig verklaard met bevel tot aanplakking van een extract uit het arrest voor zoo veel de lo en 4b beschuldigde betreft in verschillende daartoe aangewezen gemeenten op de gebruikelijke plaatsen en bevel tot teruggave der overtuigings stukken aan de eigenaren of regthebbenden. De heer F. C. G. van Alotman te Marruni heeft zich met een adres tot de eerste kamer gewend waarin hij mededeelt, dat doorhem op den 24 Junij praktisch bewaarheid is gebleken wat reeds een reeks van jaren door hem als beginsel was aangenomen,; dat het mogelijk is, zonder het gebruik maken van stoom of paarden en enkel door het doelmatig aan wenden der zwaartekracht, op hoogstgemakkelijke en goedkoope wjjze rijtuigenzelfs niet de grootste vrachten belast, zich snel vooruit te doen bewegen; in de door hem uitgevonden machine ligt de eigen schap opgesloten, dat, naar mate hare vracht groo ter wordt, deze de snelheid der voortstuwing van het rijtuig, dat diezelfde vracht mede voert, bevor dert. Op den 24 Augustus e. k. zal hij daarvan te Leeuwarden in het publiek eene proeve geven. Omtrent eene te Wellington in Zuid-Afrika be staande godsdienstige secte welke zich de gemeente van Jesus noemt en allen die zich bij haar aansluiten herdoopen, waardoor zij ook den naam van weder- doopers dragen, vernemen wij een aantal bijzonder heden. Het hoofddenkbeeld dezer secte is algeheele gelijkheid tusschen de leden onderling, zoodat alle goederen en bezittingen welke een lid mogt bezitten, het gemeen eigendom der gemeente worden. Het hoofd dezer secte is zekere Groenewoudvroeger te Rotterdam woonachtigen als zendeling met zijneeebt- genoote naar de Kaapstad vertrokkenwelke echter nadat haar man zijne zendelingsplaats verlaten had, naar Europa is teruggekeerd en sedert eenige jaren aldaar woonachtig is. Naar men zegt moet dit de zelfde secte zijn wier leden onlangs nabij Breda per sonen gedoopt en als nieuwe leden aangenomen hebben. In ons nommer van Vrijdag hebben wij nog de zamenstelling van het ministerie in Spanje mede gedeeld. Bij gelegenheid der voorstelling van de nieuwe ministers aan de cortes heeft generaal Prim op nieuw de verzekering afgelegd, dat hij de con stitutie en de orde zou handhaven. In de staat kunde van het gouvernement zou geene verande ring komendoch elke reactionaire beweging ten sterkste worden tegengegaan. Het crediet van Spanje in het buitenland zou men trachten te herstellen en de regering zou zorg dragendat de schuld vorderingen erkend bleven en geregeld betaald wer den. De berigtgever voegt er bij, dat de openbare meening vertrouwen stelt in de nieuw benoemde ministers, hetgeen niet weinig zal verhoogd wor den, nu Pruissen den regent, en alzoo den feite lijken toestand van Spanje erkend heeft. De vereeni- ging der verschillende partijenzegt Kindependance is alzoo geconstateerd en de vrienden der omwen teling wenschen er zichen teregt, geluk mede. Het is echter alles nog geen goud wat er blinkt. Het gerucht werd dezer dagen nog aan de corses medegedeeld, dat eene sterke bende Carlisten, onder

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2