BUITENLAMP. GEMENGDE BERIGTEN. lukkig dan degene die geen traktement][geniet, want hij kan straffeloos de orde der maatschappij ver breken. En hij wiens traktement wordt ingehou den, moet maar stelen om aan de kostte komen; ook diefstal toch zal slechts worden gestraft met verbeurte van een traktement dat men niet bezit. De heer P. Regout, te Maastricht, die aan de staten van onderscheidene provinciën in ons vader land een keurig bewerkten inktkoker ten geschenke heeft aangeboden vergezeld van een album bevat tende de teekeningen van zijne fabrieken en maga zijnen, heeft nu ook een dergelijken inktkoker, vergezeld van zijn portret, aan de provinciale staten van Luik toegezonden. De staten hebben besloten, daarvoor dank te betuigen. De keizer van Frankrijk heeft gesproken. Hij heeft door den minister Rouher aan het wetgevend ligchaam bij boodschap doen mededeelendat hij geneigd is, eenige hervormingen in zijn regeerings- stelsel te brengen, »Het is mijn vast voornemen, zegt de keizer, aan de bevoegdheid van het wetgevend ligchaam eene uitbreiding te geven in overeenstemming met de grondslagen der constitutie." En welke is nu die uitbreiding der bevoegdheid? De senaat zal zoodra mogelijk (volgens nadere berigten, tegen 2 Aug. a. s.) worden bijeengeroepen, om te beraadslagen over de volgende kwestien: 1.0. Over de bevoegdheid van het wetgevend lig chaam wat betreft het reglement van orde en de verkiezing van het bureau dier vergadering; 2®. over vereenvoudiging in de wijze van aanbieding en het onderzoek van amendementen in het wet gevend ligchaam; 3°. over de verpligting der re gering om alle wijzigingen in de internationale tarieven aan de goedkeuring van het wetgevend ligchaam te onderwerpen4°. over de behandeling en afdoening der staatsbegrooting bij hoofdstukken, als een middel om de controle van het wetgevend ligchaam vollediger te maken5«. over de ophef fing der onvereenigbaarheid van het mandaat van afgevaardigde met zekere openbare functien, be paaldelijk met de betrekking van minister6». over de uitbreiding van het regt van interpellatie." Dat deze boodschap gunstig ontvangen is, zal wel geene vermelding behoeven. De afzonderlijke zinsneden werden met toejuiching aangehoord en het slot werd begroet met de herhaalde kreet van »leve de keizer!" Napoleon schijnt bij deze boodschap geheel eigen willig te werk gegaan te zijnalthans al de mi nisters hebben hun ontslag ingediend en dit is door den keizer aangenomen. Het zou ook moeijelijk gaande dienaren te behoudendie steeds tegen de gewenschte hervormingen gesproken hebben nu die hervormingen zijn toegezegd. Wat in Frank rijk gebeurd is, leert ons evenwel dat de stroom der liberaliteit gedurende eenigen tijd mag worden tegengehouden, doch dat hij eindelijk toch door breekt en dan zijne kracht met te meer geweld doet gevoelen. En hoe de natie de boodschap des keizers ontvingkan daaruit blijkendat de 3 pet. natio nale schuldbrieven des avonds op den Boulevard vast stonden op 71.70, terwijl zij den vorigen dag genoteerd waren op 71,47. En geen wonder. Zonder de opheffing van het eenhoofdige regeringsstelsel is de handelswereld nooit zeker van den dag van morgen. Men verneemt dat reeds eenige personen zijn aangewezen voor de ministerieele portefeuilles en daaronder ook leden der tiers-partij. Met belang stelling kan de zitting van den senaat worden te gemoet gezien. Deze moet nu, als regtbank be slissen tusschen de regering en de wetgevende magt. IJ Echo du Parlement bevat eene nota der regering van Belgie dat het proces verbaal tot sluiting van de debatten der BelgischFransche commissarissen den 9 te Parijs geteekend is. Wij gelooven, zoo besluit de nota, dat de middelen waaraan de re geringen hare goedkeuring gehecht hebben de ont wikkeling der handelsbetrekkingen tusschen België, Nederland en Frankrijk zulleD bevorderen en aan de betrokken landen wederzijdsche voordeelen ver zekerd zijn. L' Independance betoont zich echter niet hoog ingenomen met den uitslag der discus- sien. Nooit, zegt zij, heeft een barenden berg een onbeduidender vrucht ter wereld gebragt." De heer Delaet te Antwerpen heeft zijn proces, tegen IJ Opinion wegens laster ingesteld, verloren. De liberalen hebben daarop een banket gegeven van 500 couverts ter eere van de advocaten die de Opinion verdedigd hebben. Dat aan dit banket de haat tegen den genoemden volkvertegenwoordiger zich lucht gaf, en dat ook aan de vervolging van wijlen Jan van Rijswijck gedacht werd, laat zich begrijpen. De vlaamsche toast van den heer Henrij Lemaerte, voorzitter van den liberalen Vlaamschen bond moet een voorbeeld van welsprekendheid, maar tevens van bittere verachting van den heer Delaet geweest zijn. De heer Destanberg, redacteur van Se stad Gent droeg een dichtstuk voor als hulde aan de nagedachtenis van van Rijswijk en ook jhr. Salvador van Haarlem herdacht den overledene. Een der Antwerpsche bladen wil uit dit feestmaal de zege van het liberalismus te Antwerpen voorspellen en ziet de vervulling zijner profetie in October a. s. tegemoet, wanneer de katholieke partij den heer Delaet als candidaat voor den gemeenteraad wil stellen. De nieuwsbladen in Pruissen maken een ant woord openbaar van graaf von Bismarck op de vraagof de toestand van Europa inderdaad eene vermindering van het krijgswezen niet toelaat? De premier moet daarop gezegd hebben»Neen, Noord- Duitschland moet gewapend en waakzaam zijn want er bestaat geen waarborg betreffende de plan nen van Oostenrijk en FrankrijkEngeland en Amerika hebben een familietwist met elkaar en naar eene alliantie met Rusland zou de oppositie het allerminst willen luisteren. In deze omstandigheden kan Noord-Duitschlaud zijne krijgsmagt niet ver minderen. Het Fransche volk heeft wel is waar geen verlangen om oorlog te voeren, maar het bezit een ligt ontvlambaar karakter, en wanneer dit een maal voldoende wordt opgestookt, zal het zich in den krijg begeven met een felheid waarvan de oneenige en phlegmatieke partijen in Duitschland geen denkbeeld hebben." In die woorden ligt een kort overzigt van Europa's toestand opgesloten. Als graaf ma Bismarck echter meent de ontwik keling van het politieke leven der Duitschers te kunnen tegenhouden zal hij zich vreezen wij teleurgesteld zien. In Sleeswijk-Holstein begint men ook naar ver beterde middelen van verkeer reikhalzend te ver langen, en laat men het bij dit verlangen niet blijven. Vele aanvragen om concessien tot het maken van spoorwegen, voornamelijk in het westelijk gedeelte van Holstein, zijn bij de regering ingekomen. In de hoofdstad van Zweden is eene gréve onder de metselaars ontstaan. 400 werklieden hebben den truffel nedergelegd. Van ongeregeldheden heeft men nog niets vernomen. Te Geficborg in hetzelfde rijk is den 11 Julij een hevigen brand uitgebar sten. Alle openbare gebouwen, de scheepstimmer werven en de magazijnen in het noordelijk gedeelte der stad zijn een prooi der vlammen geworden. Een hevige noordewind verergerde nog het gevaar voor de zuidzijde der veste. De vrienden van Polen en de droomers van Po- lens onafhankelijkheid hebben kortelings een groot feest gevierd. Men heeft namelijk het graf ontdekt van een der vroegere koningen van Polen: Cadrnir den Grooten, die in 1370 gestorven is. Tengevolge daarvan hebben meer of minder hartstogtelijke de monstration en uitingen van het nationaal gevoel plaats gehad. Men geloofde haast aan het hervin den van het Poolsch koningrijk. Doch de Neue Freie Presse doet zeer naïf opmerken, dat ja, het lijk van den grooten Poolschen koning gevonden is, maarom terstond weer begraven te worden. In Oostenrijk is eene tot hiertoe in de geschie denis van dat land onbekende regtszaak gevoerd. De bisschop van Linz is door de regtbank van ge zworenen aldaar schuldig verklaard aan pogingen tot verstoring der openbare rusten diensvolgens veroordeeeld tot eene gevangenisstraf van tien dagen. Wanneer men weetdat vroeger de geestelijken nimmer voor eene regtbank geroepen werden, en zij alleen verantwoording aan de kerkelijke overheid deden zal men begrijpen welk eene sentatie dit veroordeelend vonnis maakt. Het is ontegensprekelijk waardat Oostenrijk vooruit is gegaan sedert de optreding der liberale bewindsmannen. De hardnekkigste vijand van het ministerie moet dit erkennen. Het pessimisme ver dwijnt het vertrouwen neemt toe en dit mag ofschoon er nog ontzaggelijk veel te doen over blijft, reeds veel genoemd worden. De keizer heeft nu weer te kennen gegeven dat hij onderscheidene concessien aan Bohemen wil doen, en noemt dit ge deelte zijner kroonlanden: het koningrijk Bohemen. Tusschen Turkije en Roumanie is een conflict ontstaan. De sultan had aan vorst Karei het regt verleend van eigen muntonder voorwaarde dat door een teeken op de munt zou blijken dat de sultan opperleenheer van Roumanie is. De rege ring heeft echter eenvoudig den beeldenaar van vorst Karei daarop geplaatst zonder meer. De Turk- sche regering heeft nu gewezen op de schending der overeenkomstdoch ten antwoord bekomen dat men in Roumanie in de grootste moeijelijkheid zou geraken, indien men gedwongen werd »Turk- sche" munt in omloop te brengen. De enquête in Italië betreffende de omkoopiug in zaken de concessie voor het tabaksmonopolie wordt nog altijd voortgezet. De beschuldiging tegen drie afgevaardigden is ongegrond bevonden, doch te Livorne is een bediende van een hunner gearresteerd beschuldigd van diefstal van belang rijke ducumentes, en dit zou tot een proces aan leiding geven, waarin verscheidene politieke per sonen betrokken zullen zijn. De Cortes van Spanje zetten hun wetgevenden arbeid met kalmte voort. Bij hen zijn weder drie wetsontwerpen ingekomen, als een tot ontslag of inhouding der jaarwedden van die ambtenaren welke weigeren den eed van trouw op de grond wet afteleggeneen tot verklaring als staats-eigen- dom en veiling van de erfgoederen der kroon en een tot uitbreiding van het vrijmaken der goederen in de doode hand. Door dit laatste ontwerp zal een groot aantal vaste goederenbehoorende aan broederschappen of particuliere stichtingen waar voor in 1855 eene uitzondering was gemaakt, vrij verklaard worden De derde lezing van de wet tot opheffing der staatskerk van Ierland werd den 12 dezer in het Hoogerkuis van Engeland voorgesteld. Lord Clan- carty deed zijn vroeger door ons vermeld voorstel tot verwerping der wet, doch trok het zelf latei- in. Na nog enkele wijzigingen is tot de derde lezing besloten en ofschoon lord Derby en eenige anderen protest hebben ingediendverwacht men toch dat de wet zal worden aangenomen. LAATSTE BERIGTEN. EIndependance meldt dat het Spaansche minis terie is zamengesteld als volgtPrimpresident en oorlog; Topetemarine; Sagasta, binnenland- sche zaken; Ruis Zorilla, gratie en justitie; Ardanaz finantien Ecliegarayopenbare werken Silvela buitenlandsche zaken; Becevrakoloniën. De minis ters hebben jl. dingsdag hunne portefeuilles aan vaard en zijn gisteren (woensdag) aan de Cortes voorgesteld. Onder lien bevinden zich twee pro gressisten Sagasta en Zorillotwee unionisten (Silvela en Ardanaz j) en twee democraten (Be&vra en Ecliegaray). Deze laatste is een zeer kundig ingenieur, en heeft zich bij de beraadslagingen over de grondwet doen kennen als een groot redenaar. De Corresporidan.ee llavas verzekertdat keizer Napoleon aan Minister Rouher het voorzitterschap van den Senaat heeft aangeboden. Het is al zoo niet des keizers meening hem lang van zich ver wijderd te houden. De eventueel te onderwijzen vakken in eene hoogere bui- erschool voor meisjes, worden in de Leidsche Courant van dezer, door Sigma op de volgende wijze opgeheven: Ik stel U dus voor, mits gij mijn systeen kunt goedkeuren, de meisjes onderwijs te laten geven innederlandsclie taalzoo dat zij grondig de woorden-, charmantgeéchauffeerd, gefa- tiyeerd (oolc in de beteekenis van salade, (spreek uit sla)fa- tigeeren en dergelijke nederlandsclie worden meerverstaan van geschiedenis moet het meisje bovenal au fond (dit is ook onlangs een echt nederlandsch woord geworden I) de meest ingewikkelde ke/ifes-geschiedenissen verstaan, doch al tijd zóódanig, „dat ze mekaar krijgen"; de schrijfkunst is het voldoende, dat zij billet-doux (alweer nederlandschin geretireerde (ad idem!) termen kunnen beantwoorden; van rekenkunde alleen zooveel, dat zij precies weten, hoeveel el er voor eene japon, met of zonder sleepnoodig is en dat zij tevens de kunst verstaan, om haar man in spe, wijs te maken, dat die berekening dol goedkoop is, en precies uit komt, al sluit het ook niet met manlief's kas,- van aard rijkskunde vooral niet meer dan hoogst noodig is, doch dan ook zooveel, dat zij zonder veel te bedenken, b, v. weet te zeggenwaar Katwijk ligt en dat de majestueuse Rijn, met bruisschende vaart, de oude Sleutelstad doorstroomt en zich in Ouden- en Nieuwen Rijn verdeelt, en zoo naar gelang yan omstandigheden, alle overige vakkenechter zon ik nog in bedenking geven, er een nieuw vak bij te laten doceeren, namenlijk modek.unde, modologie dat klinkt voornamerTen opzigte hiervan moet het onderwijs, des noods ten koste van het andere, zoo uitgebreid mogelijk zijn; tracht vooral in het jeugdige gemoed de noodzakelijkheid aan te kweeken, dat liet volgen van de modede grootste levensbestemming van het meisje is, dat zij al hare zinnen daartoe moet bepalen dat de dolste mode de beste isdat de vreemdste kleeding de meeste aandacht trekt der jonge heertjes, en dat vooral een valsche haartooi, loshangende valsche vlechten en al wat er meer valsch gevonden wordt aan het vrouwelijk toilet, haar bij uitstek sierlijk staat even als het zoo regt beval lig staat, een meisje met hoog gehakte laarsjes, waardoor zij natuurlijk op een hooger standpunt komt te staan, langs de straten te zien wandelen; en al wordt haar voetje daar door ook al pijnlijk aangedaan, ochdat beteekent nietsals zij maar eerst weet, dat het de mode is, zal zij er niet over kikken, maar er zich gewillig in schikken, en daarin zijn zij in mijn oog dan ook veel meer te schatten dan de mannen, die het vaak uitschreeuwen, wanneer men hen toevallig op een eksteroog trapt. Tc Beyruth trekken de apothekers m de heete maanden naar het land, in de dorpen aan den Libanon gelegen, en laten de zorg der apotheek aan zeer jonge men- schen over. Dit was verleden jaar ook het geval in eéne der voor naamste apotheken. De patroon was naar den Libanon, een paar jongens verzorgden de apotheek. Zij waren zeer onge lukkig met hunne patiënten; allen stierven plotseling, zoo men meende, van de pest, aan de hevigste folteringen, zoo dra zij slechts artsenijen genomen hadden. Wat was er wer kelijk gebeurd? De chinine was defect geraakt, en de jon gelieden hadden hunnen patroon hiervan verwittigd. Deze had zich echter niet gehaast nieuwen voorraad uit Parijs te ontbieden, en nu hadden de jongelieden maar, in plaats van chinine, den inhoud eener flescli genomen, ook uit Parijs afkomstig, zonder optemerken, dat aeze flesch strychnine be vatte. Toen de patroonna eenige weken, in stad kwam, en zijne strychnineflesch zoo onbegrijpelijk verminderd vond, kwam de vreeselijke waarheid aan liet licht. De zaak was geen geheim, en toch blijft de apotheker met dezelfde jon gelieden dezelfde zaak dfijven en zich verheugen in het ver trouwen van het publiek. Volgens de Fransche Gazette heeft men nog maar zelden zooveel druiven gezien. Alles belooft een overvloedigen oogst. Op den weg van twee dor pen, Pontouvre en Reulle, ziet men een wijngaardrank van een meter omvang, waaraan niet minder dan 80 druiventros sen hangen, die er allen zeer schoon uitzien. Men meldt uit Alkmaar. De dienstbode van een inwoner dezer stad die ten nadeele van haren meester eenige voorwerpen van waarde had ontvreemd, heeft, toen zij het bekend worden van haar misdrijf vernam, getracht zich door middel van lu ciferskoppen te vergiftigen. Op last van den commissaris van politie is haar tegengif toegediend, waardoor zij voor de waarschijnlijk noodlottige werking van het vergif) bewaard is gebleven. Zij bevindt zich thans in het huis van arrest. Bij het afbreken der kerk van den H. Do- minicus te Cremona, heeft men het graf gevonden van Stra divarius, den beroemden vioolmaker. De paardenvleesch- eters gaan uit den smaak en worden vervangen door de ratteneters. In eene restauratie van de rue St. Marguerite, faubourg St.-Antoine, werd dezer dagen een gastmaal ge houden, waar toebereide ratten den hoofdschotel uitmaakten. Naar het schijnt is de rat niet slecht van smaak en aller waarschijnlijkst zal deze hoedanigheid noodlottig voor hare rust worden, want men zal er nu ook jagt op gaan maken ten einde ze als spijs te gebruiken. BOEKAANKONDIGING. Wie behoort Koning van Spanje te worden Ken blik in het leven van don Carlos VII, door D. Aparisi Y Guyarro. Uit het Spaansch. Vraag het aan wien gij wilt, vraag het aan de Span jaarden zeivenwie er koning behoort te worden van dat land, en ik geloof niet, dat gij een bevredigend antwoord zult ontvangen. Wilt gij weten wie men als koning wenscht gij zult namen genoeg hooren noemen. Maar gij wilt weten, wie men kiezen moet en nu roepen allenonzen kandidaat. Natuurlijk is u dat niet genoeg; gij wilt weten of men gronden heeft voor zijne keus, anderen dan die aan bijzondere voorliefde van het individu ontleend zijn en daar zit de knoop gij zegt te regt: de wil van enkelen kan niet gelden als wet voor allen.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3