van die gemeente onder de plaatsen, waar de stoom- booten voor de dienst op de Wester-Selielde aanleggen. Daarna is een voorstel aangenomen om een adres van Adr. aan den Broehe As., c. s., betrekkelijk het onderhoud en gebruik der prov. wegen te stel len in handen van ;Ged. Staten. Nog is aan P. Marie, wed. C. J. Mommaas eene ondersteuning verleend van 300,in eens. Het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van de begrooting van enkele provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 1S69, is aangenomen met algeineene stemmen op 1 11a (van den heer J. L. de Jonge). Vooraf was daarin onder andere deze wijziging gebragt, op voorsiel van den heer fransen 1 an de Putte, dat een afzonder artikel onder hoofdstuk VIII der uitgaven is uitgetrokken voor: toelage aan de provinciale commissie voor de door de vereeniging tot bevordering van fabriek en liandwerksnijverheid in Nederland te houden tentoonstelling ad 1000 en daarmede de post voor onvoorziene uitgaven verminderd. Omtrent het verzoek van P. F. W. Engelse om vtrhooging zijner jaarwedde is besloten de be slissing tot de volgende najaarsvergadering aan te houden. De heer Hammacher heeft zijn voorstel tot het vinden van middelen ter voorziening in laier te blijken behoeften tot wegsverbetering gewijzigd; welk voorstel met algemeene steurmen is aangenomen. Ten aanzien van de ontwerp-regleraentcn op het vervoer van vrachten op de kunstwegen en tot instandhouding der kunstwegen waaromtrent het verslag der afdeeliugen is uitgebragt en waai tegen verschillende bedenkingen zijn gemaakt, zullen ge deputeerde staten in de volgende najaarsvergade ring nader hun gevoelen mededeelen. Het voorstel tot aanvulling van het besluit der staten van 8 November 1866, voor zooveel betreft den verkoop van boomen aau de provinciale wegen, is aangenomen. Mede is goedgekeurd de verantwoording van gedeputeerde staten over 1867. Overigens zijn de verslagen der afdalingen uit gebragt over het voorstel betreffende de Spoorboot maatschappij en de provinciale begrootingen, waar van de behandeling heeft plaats gehad in de volgende zitting die Zaturdag gehouden is. In de jl. Zaturdag gehouden zitting der provin ciale staten van Zeeland zijn de werkzaamheden ten einde gebragt. Die werkzaamheden waren de behandeling der provinciale begrootingenalsmede het ad.es der Spoorbootmaatschappij van Middelburg en het voor stel van gedeputeerde staten daaromtrent. Tevens is door den heer Verhagen bet volgende voorstel gedaan: om bij hoofdstuk VIII der uit gaven (provinciale begrooting) tusschen de artt. 10 en 11 een nieuw artikel op te nemenTer tege moetkoming aan gemeentebesturen in de kosten voor het geven van herhalingsonderwijs aan zooge naamd volwassenen van 12 tot 14 jaren en hooger, alsmede voor het aanleggen van school-bibliotheken, daarmede in verband staande, f 1000." De behan deling van dit voorstel is evenwel aangehouden tot de volgende najaarsvergadering. Eindelijk heeft de vergadering op voorstel van den heer Mathon, namens de afdeeling waarvan hij voorzitter was hare levendige sympathie betuigd met het plan van den heer M. 11. Jansen van eene directe stoomvaart op Amerika. (Per telegraaf.) Op a. s. Donderdag middag 12 ure, zal de Internationale Tentoonstelling, namens den Koning, door 7,. K. H. Prins Hendrik worden geopend, die tevens aan het diner in het Park zal deelnemen. Gedurende het tiental jai-en 185818G8 heeft de maatscha] pi) tot Nut van 't Algemeen toelagen ter bevordering van onderwijs aan onderscheidene departementen verstrekt, als: voorbereidend onder wijs ƒ13,120,lager, meer uitgebreid lager en herhalings-onderwijs ƒ6945; zangonderwijs ƒ1145; gymnastiek-onderrigt 10,850,teekenon der wijs 2750; handwerken voor meisjes 950 en aan voortgezet onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen 20,250,Totaal 56,100. Men schrijft uit Zierikzee: Op de classicale vergadering, Woensdag 30 Jnnij alhier gehouden, werd voorgesteld de synode te verzoeken, dat zij zich tot het gouvernement zou wenden met verzoek om intrekking der veroudeide zondags-wet, ten einde ook op dit punt scheiding tusschen kerk en staat te brengen. De voorsteller en zij, die het ondersteunden, voerden vooral de volgende argumenten aan: de kerkeraden worden belemmerd, om kerkelijke feestdagen af te schaffen, daar het verbod om te werken de onzedelijkheid alsdan nog meer in de hand zou werken dan de tegenwoordige halve rustdagen reeds nu doenhet is eene beleediging voor den godsdienst, dat de staat dien door matericele kracht moet steunen anders dan tot het verzekeren der rust van de bijeen komsten ter gods-dienstoefening; de zondagswet is eene onchristelijke wetwant zij doet onregt aan de Israëliten, aan wie de staat door haar slechts vijf werkdagen gunt, ofschoon het heet, dat alle staatsburgers gelijke regten hebben, even als aan de r. katholieken, die bij de viering hunner hei lige dagen niet gesteund w'orden door gedwongen werkeloosheid, hoewel deze in hunne schatting be- •ugrijker zijn dan de tweede feestdagen. Het ge weld, waarmede Katel de Groote voor meer dan 1000 jaren andersdenkenden het Christendom op drong, zou thans nog noodigzijn om andersdenkenden de uitoefening van den Christelijken godsdienst op deze wijze te doen eerbiedigen. Eindelijk werd aangetoond, hoe deze wet slechts wrevel moet verwekken, omdat hare toepassing meestal van de willekeur der burgemeesters afhangt. Hebben deze het in de nragt 0111 het werken op den tweeden feestdag vrij te laten^f te verbieden, dan hangt het ook van hen af, of de leeraars al of niet hoorders in hunne kerken zullen hebben. Voorts heeft de Hooge Itaad uitgemaakt, dat de al gemeen erkende Christelijke feestdagen in de Zon dagswet bedoeld, de zoodanige zijn, die,, in 1815 gevierd werden, waartoe door haar ook de hemel vaartsdag gerekend wordt, hoewel die in Zeeland vóór en tijdens de invoering der Zondagswet in 1315 niet gevierd werd. Ofschoon krachtig op deze en dergelijke argumen ten gesteund, werd het voorstel verworpen. Van de 44 aanwezigen waren 12 st. voor het voorstel. 1 De heer mr. IV. C. de Crane, op nieuw geko zen tot lid van den gemeenteraad te Zierikzee, heeft die benoeming niet aangenomen. Er zal dus weder een nieuwe keuze moeten plaats hebben. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courant werd dezer dagen te Makkinga een huwelijk gesloten, tot welker voltrekking de armbestuurders eene som van f 30 hadden uitgeloofd, om zich zoodoende van de bruid, zijnde eene weduwe met vier kinderen, wat den armenlast betreftte ontdoen en op de ge boorteplaats van den bruidegom over te brengen. Ook onze stad werd heden vereerd met een be zoek van een der Zigeuners, die thans ons land in verschillende rigtingen doortrekken. Hij had met de hem vergezellende vrouw zijn bivouac opgeslagen buiten de 's Heer Hendrikskinderen-barrière, en liet de kunsten van zijn beer aan de Goessenaren zien. Heden avond moet het gezelschap weder vertrekken. Heden (maandag) zullen voor het provinciaal ge- regtshof in Zeeland teregt staan Marinus Oppeneer, oud 50 jaren, arbeider, te Biezelinge, Pieter Oppe neer, oud 26 jaren, arbeider, Hubregt de Kok, oud 43 jaren, arbeider, Marinus de Kok, oud 43 jaren, arbeider, Marinus Mol Joli.z., oud 49 jaren, koop man, geboren te Driewegen, Pieter Aicolaas Dik- renberg, oud 54 jaren, broodbakker, geboren te Middelburg, en Marinus Mol Jac.z., arbeider, thans voortvlugtigde overigen allen gedetineerd in het huis van arrest te Goes, de vijf eersten beklaagd ter zake van diefstal bij nacht door meer dan een persoon in een bewoönd huis door middel van een valschen sleutel, en de twee laatsten van medeplig- tigheid aan die diefstallen door het des bewust heien van het gestolene. De Sneeker Courant heeft beweerd, dat de gees tige teekeningen van van Lennep's »tafereelen uit de vaderlandsche geschiedenis" van de hand zou den zijn des heeren van Loon, nieuw gekozen lid der tweede kamer te Amersfoort. Het Deventer Weekblad spreekt te regt deze bewering tegen zij zijn van den ingenieur van Loon, een oom van het lid der kamer. Genoemd blad uit den wensch dat deze schetsen, waarvan de uitgave is gestaakt door de miskenning van het publiek, ook verder in het licht mogen verschijnen. Wanneer de Sneeker Courant vóór de verkiezin gen hare onjuiste mededeeling had gedaan, had men ze zeker weder als kiesmanoeuvre beschouwd. Nu zij na dien tijd verschenen is, zal zij misschien cenige der kiezers van den heer van Loon berouw hebben doen gevoelen gesteld dat zijne kiezers met zulke wereldsche boeken bekend waren. Wij haasten ons daarom de rectificatie over te ne men, ten einde de berouwhebbenden gerust te stellen. Dezer dagen is voor den krijgsraad van Hene gouwen eene zaak behandeld, welke groote sen satie heeft verwekt. Het gold de teregtstelling van twee gebroeders, van fatsoenlijke familie en gun stige antecedenten, de eene tweede luitenant en de andere eerste luitenant van het regement jagers, beschuldigd de eerste, van op verschillende tijdstip pen in het koffijhuis, alwaar hij zijn intrek had genomen geld uit de lade van de gelagkamer te hebben gestolen en de tweede van zijn broeder daarin bijgestaan en de wacht gehouden te hebben. De eerste beschuldigde is te dier zake tot eene ge vangenisstraf van 1 jaar veroordeeld, alsmede tot eene opsluiting van 14 dagen in plaats van boete en vervallenverklaring v:-n den militairen stand, terwijl de tweede is vrijgesproken. Eene overgroo- te menigte woonde de teregtzitting bij en de uitspraak bragt een diepen indruk te weeg en deed den veroordeelde, die zich overigens zeer kalm had betoond in tranen uitbarsten. De veroordeelde heeft onmiddellijk appèl aangeteekend tegen dit vonnis en zijn broeder heeft eene actie tot schadevergoe ding ingesteld tegen de eigenares van het koffij huis, op grond dat deze hein valschelijk heeft be schuldigd. Te Assen is op een advocaat, de heer M. Ol denhuis Gratema, lijfsdwang toegepast om een reden, die zeker bijzonder genoemd mag worden. II. Oldenkampmolenaar te Beilenheeft een ci viel regtsgeding gevoerd met zekeren Kraanmede te Beilen woonachtig. Door eerstgenoemde is in dit geding een stuk overgelegd, hetwelk door den laatste van valschheid is beticht. Naar aanleiding daarvan is tegen Oldenkamp eene strafvordering ter zake van valschheid in geschrifte aangevangen en is hij in arrest genomen. I11 dit strafgeding is bedoelde advocaat als ge tuige door den regter commissaris gehoord en heeft hij aan denzelven eene kwitantie vertoonddoor zekeren Frielink ten behoeve van Oldenkamp zul lende zijn afgegeven welk stuk vermoed wordt valsch te zijn. De regter-commissaris gelastte den advocaat dat stuk over te leggen, hetgeen hp echter weigerde meenende daartoe niet gehouden te zijn. Den advocaat is daarop bij bevelschrift door de regtbank gelastom het stuk binnen driemaal 24 uren ter griffie der regtbank over te brengen, bij gebreke waarvan hij daartoe bij lijfsdwang zou worden genoodzaakt. Hij heeft hieraan niet voldaan, en heden is de lijfsdwang op hem toegepast. De beweegreden, die den advocaat heeft geleid, om de afgifte van het stuk te weigeren, is, dat hij, als vereerd met het vertrouwen van zijn cliënt een stuk, door dezen aan hein toevertrouwd, aan geen ander dan aan zijn cliënt meent te mogen afgevenen dat hij geen algemeene of bijzondere bewaarder is als bedoeld bij art. 229 van het wetboek van strafvorderingomdat een advocaat het nood wendig vertrouwen geniet, even als bij deroomsch- catholieken de geestelijken in de biecht en een geneesheer ook in vele gevallenen hij ook re kende volgens art. 489 van het wetboek van burg. regtsvordering eerst over de zaak te moeten wor den gehoord. Asser Courant. De heer H. Hartogh lleis, lid van den gemeente raad van Delft, heeft, in een brief aan den directeur der hoogere burgerschool aldaar, het voornemen tc kennen gegeven, ia de eerstvolgende vergadering van den raad het voorstel te zullen doen, om, in navolging van Haarlem, overtegaan tot oprigting eener hoogere burgerschool voor meisjes. De kosten daarvan worden begroot op 7000 a f 8000. Door den mr. smid J. A. de Brauwer te Groede, is op de in Junij jl. te Oostburg gehouden ten toonstelling een werktuig aangebragt, dat, om het nut en voordeel dat het oplevert, meer verdient gekend te worden. Het is een zoogenaamde schof- feleggedienende tot wegneming van het onkruid op zulke grondenwaarop de vrucht reeds 8 of 10 dagen gezaaid is. Het bestaat uit twee slede- leggers waartusschen een ondergrondsines is ge plaatst, hetwelk zoodanig kan geplaatst worden, dat het onkruid, ter diepte van 10 a 15 Ned. duimen wordt vernield. De egge die hieraan be vestigd is, werkt het losgemaakte onkruid naar bo ven. Dat het werktuig aan het doel beantwoord, blijkt uit eene advertentie in de Middelb. Ct alwaar de heer A. Salome, die het heeft beproefd, van de doelmatigheid, het nut en het voordeel des werktuigs, op eene voor de Brauwer vereerende wijze getuigenis aflegt. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft jl. zaturdag uitspraak gedaan in de zaak van de Vletter en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. Uindependance Beige bevat in zjjn nommer van 8 Julij de volgende schets der begrafenis van Jan van Rijswijck. Men meldt ons per telegram uit Antwerpen dat de lijkdienst van den heer van Rijswijck dezen morgen in de St. Pauluskerk heeft plaats gehad. Eene overgroote menigte vergezelde den lijkstoet, die door al de Antwerpsche liberalen en door Vla mingen van alle rigtingen werd bijgewoond. De hoeken van het lijkkleed werden gedragen door de heeren Bruijlandts, redacteur van het dag blad de Koophandel, en medewerker van den over ledene, van BeersVlaamsen dichter, de Cort, even eens Vlaamsch dichter, en Hissenoven, letterkundige. Bij de groeve zijn redevoeringen uitgesproken door de heeren Looijmansarchitectde Geijter vriend van den overledene, Leenaerts, voorzitter van den 1 laamschen Bond en Buurmans. Deze laatste veroorzaakte een hoogst onaangenaam voor val, door te zeggen dat hij aan de geopende graf stede, den overledene gaarne al het kwaad vergaf, hetwelk deze hem had gedaan. De redenaar, uitge jouwd en vervolgd door de menigte is moeten vlugten van de begraafplaats en heeft zich gered door een gereedstaand rijtuig." Sedert eenigeu tijd was in Politieblad, gesigna leerd zekere Dekker, de zoogenaamde wonderdokter van Zuidwolde, beschuldigd van vervalsching in ge schriften te hebben gepleegd en na herhaalde malen aan de waakzaamheid der politie te zijn ontsnapt, voortvlugtig, zoo als hij later opgaf'naar Amerika, in 't bezit van eene tamelijke hoeveelheid gelds waarde, meest met zijne wonderpractijk verdiend. Deze persoon is eindelijk gearresteerd, na op de aannadering der politie in 't water te zijn gespron genom zóó de overzijde te bereiken en nogmaals te ontsnappen. Met moeite heeft men hem aan land gehaald en zwaar geboeid te Meppel bimieiKcp-hro™!

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2