56ste jaargang. 1869. JV*'54» Dingsdag 18 Julij. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BEKENDMAKINGEN GOESSCHI! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, fr. p. p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met hijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentien worden A 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1, Dienst-aanbicdingonniet meer dan -1 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentien kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wensclit opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van h.et Gemeente-bestuur. Burgemeester en Wethouders van GOES, maken bekend, dat de Commissie van toezigt op de scholen voor Middelbaar Onderwijs in deze gemeente, op Woensdag den Aé Julij 1869, des mid dags ten 12 ure, in baar lokaal bij de school eene zitting zal houden, tot het inschrijven van jon gelieden, die voor het leerjaar 1§8918ïO als leerlingen op de Moogere Burgerschool of Burger-avondschool wensclien te worden toegelatenwaarbij van de leerlingendie buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijnde over legging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinderziekte zal worden ge vorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Woensdag den 28 Jul ij 1869, des voormiddags ten 9 uremede in het schoolgebouw, en dat de lessen op de beide inrigtingen zullen aan vangen op Maandag den 13 September 1869. Goes, den 19 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II AËÏMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de verkiezing van vier I.c«lcn van den tJeineente-Baad voor de periodieke aftreding in September a. s. van de heeren Mr. M. P. Blaauheen IV. G, de Knokke van der Meulcn, C. Pilaar, en Br. C. A. van Renterghein zal plaats hebben te Goes op Dingsdag den 20 Julij 1869, van des morgens 9 tot des namiddags ten 5 urein de regtzaal op het raadhuisdat de oproepingsbrieven den 9 dezer bij de kiezers zijn bezorgd en dat de kiezer, die zijn stembillet verloren of 'er geen ontvangen heeft, een stembillet kan bekomen ter secretarie der gemeente, tusschen des morgens 9 en des namiddags 2 ure van eiken werkdag. Goes, den 10 Julij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de gezondheids-commissie alhier, het op verscheidene plaatsen binnen deze gemeente te koop zijnde VLIEGENPAPIER" of zoogenaamd VLIEGEN- DOOD", aan een scheikundig onderzoek heeft onderworpen en bevonden, dat in meer dan een monster eene verbinding van aiHfiiiruui aanwezig is, waarom de ingezetenen te gen het gebruik daarvan gewaarschuwd worden. Goes, aen 10 Julij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMAN. g—-g=5gg .ui In de avondzitting der tweede kamer van Maan dag werd door de commissie voor de verzoekschrif ten, omtrent een aantal adressen, rapport uiige bragt en door de kamer eene beslissing genomen, overeenkomstig de voorgestelde conclusien. Het Dagblad, dit vermeldende, neemt de gele genheid waar, om eene hatelijkheid te zeggen, die wel zeker bij velen weerklank vinden zal en die toch even ongegrondals onbillijk is. Ziet eens, zoo roept het zeer gemoedelijk uit, zoo wordt er nu door de regeeringspartij gehandeld. Men adresseert zich aan de kamerom regt te vragen; men vertrouwt aa i haar de handhaving zijner dierbaarste belangen en, omdat de kamer leden lust hebben, om naar huis te gaan loopt men over de ernstigste zaken heen, neemt er te naauwernood kennis van en de meest gegronde wensclien of klagten verdwijnen, onder den pre- sidialen kamer. Als men de redeueering leest en daarbij ver neemt dat binnen weinige minuten, over hon derd en zes adressen werd beschikt, dan zou men geneigd zijn te zeggen: waarlijk, er wordt wei nig aandacht geschonken aan die adressen. Wat baat het dus, zich tot de tweede kamer te wen den, daar deze, als zij geen lust meer heeft om te werken, eenvoudig de conclusie der commissie aanneemt, zonder naauwgezet onderzoek, zonder ernstige discussie. Blijkbaar heeft men die gevolgtrekking willen uitlokken en de vertegenwoordiging willen be schuldigen van laakbare liglvaardigheid. Men schijnt er evenwel niet aantedenkenof men verzwijgt dit met opzetdat al de conclu sien, met eenparige stemmen, werden goedgekeurd, zoodat de beschuldiging van verwaarloozing der belangen van de adressanten op de geheele ka mer drukt. Is het waar, wat men ons gedurig verzekert, dat er in de kamer nog mannen zijn, die tegen over eene ligtzinnige meerderheid, zich door har telijke belangstelling in de algemeene en bijzon dere volksbelangen onderscheiden; is het waar, dat het volk een bijzonderen eerbied moet koes teren voor afgevaardigden, als Heemskerk Az., Nier- strasz, Taets van Amerongen, Saaijmans Fader en an deren, dan zou men van dezen toch mogen ver wachten, dat zij aan die gewraakte ligtzinnigheid, geen deel zouden nemen, dat zij minstens zouden geprotesteerd hebbentegen die snelle afhande ling der adressen, dat zij daardoor zouden getoond hebben, zooveel waardiger en nauwgezetter te zijn, dan de meerderheid, die zich van de zaken af maakt, om naar huis te gaan. Dit was echter het geval niet. Al de aanwe zigen, ook de bovengenoemden, handelden op ge lijke wijze en er is dus van die hooggeprezenen ook al geen heil te wachten. Maar heeft de beschuldiging grond, die aan de kamer wordt opgelegd? heeft zij werkelijk de hon derd en zes adressen zoo maar in een oogenblik veroordeeld, om buiten overweging te blijven? Van de honderd en zes adressen waren er ze ven en tachtig, die adhaesie le kennen gaven aan het voorstel van Ktiijk. Daar de behandeling van dit voorstel uitgesteld isomdat de regering eene wijziging der armenwet heeft toegezegd, lag het voor de hand, dat op die adressen geene an dere conclusie vallen kondan ze te bewaren tot den tijd der behandeling van de zaak, waar toe zij behoorenZij werden daarom ter inzage van de leden gelegd en zullen zeker, ter gelege ner tijd, in aanmerking komen. Een adres had betrekking tot eene zaakdie bij de tweede kamer reeds beslist is (de wet op de octrooijen) en kon dus niet meer in behan deling komen. Acht adressen stonden in verhand met nog aan hangige wetsontwerpen en de kamer kon dus niet veel anders doen, dan ze ter inzage van de leden ter griffie te deponeeren. Hetzelfde besluit werd genomen omtrent twee adressen, die betrekking hebben op algemeene be langen en omtrent vijf anderen, waarin op plaat selijke belangen gewezen of de wensch tot wets wijziging uitgedrukt wordt. Niet een van dezen werd dus aan de nadere overweging der leden ontrokken of buiten verdere behandeling gesteld. Een ander bedoelde een nader onderzoek dei- kamer uittelokken de commissie vond daartoe geene aanleiding, maar zij drukte er op, dat zij het adres wilde deponeeren, opdat alle leden van den inhoud zouden kunnen kennis nemen. Slechts omtrent twee adressen werd overgegaan tot de orde van den dag. Het eene bevatte par ticuliere meeningen en beleedigende uitdrukkin gen tegen personen, waarom de kamer het aan hare waardigheid verpligt was, om dit ter zijde te leggen. Het laatste verzoekschriftdat geheel terzijde gelegd is, betrof eene koninklijke beschikking, die, naar het oordeel der commissie, geheel over eenkomstig de wet genomen was. Wat had men nu toch anders van de kamer gewild en wat blijft er over van die voorstelling, die ter verdachtmaking gegeven werd en de waar heid in geheel verkeerd licht stelde? Door zulke praktijken wil men de regeering bemoeijelijkeneen deel der vertegenwoordiging een smet aanwrijven, het volk tegen de wettige magt opzetten en alzoo den vrede verstoren om twist en tweedragt te doen heerschen. Dat zijn nu de gemoedelijke vrienden en voor standers van liet volk en zijne regten en vrijheden! 3lNftdEi\jLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 12 Julij 1SG9. Nadat de eerste kamer, in de vorige week, eene zitting gehouden had, tot ontvangst van al de ont werpen door de tweede kamer aangenomen, van ver zoekschriften, enz. en om hare afdeelingen zamen te stellenis zij Zaturdag weder hijeen geweest. De voorzitter heeft alstoen mededeeling gedaan van de benoeming van rapporteurs over de wetsontwerpen, waaromtrent de verslagen zijn uitgebragt. Bereids zijn allen onderzocht, behalve die op de herziening der Itijnvaart-akte, den spoorweg ZaandamAmster dam en het onderwijs op de militaire akademie. Over alle ontwerpenmet uitzondering van deze drie werd de discussie op Maandag bepaald. (Per telegraaf.) De eerste kamer lieeft, behalve vele kleine wetterook aangenomen liet ontwerp der spoorwegverbin ding Rotterdam en dat tot afschaffing der octrooijen. De regering heeft zich zeer geneigd betoond voor de aansluiting der Noorderlijn aan den Westbaan en tot bevordering der verbetering der haven van Harlingen. De ontwerpen waarbij de minister van koloniën betrokken was, zijn uitgesteld tot morgen een uur. "Voor eenigen tijd werd, door officieren bij het In dische leger een verzoek gerigt aan den leger-kom- mandant, om bij het hooger bestuur de wettelijke regeling hunner positie te bevorderen. Thans deelt een Indisch blad ons mede, dat de afzenders hun verzoek terug ontvangen hebben, met het antwoord: dat hunne handelwijze door den leger-kommandant als zeer ongepast werd beschouwd, doch dat hij voor ditmaal die onberadenheid wilde vergeven, evenwel onder bedreiging, dat bij herhaling de verdiende straf niet zou uitblijven. De Locomotief oegl er bijdit is eene der laatste handelingen van dien hevelhebber, van wien de Java Bode, maar ook deze alleen, getuigt, dat de belan gen zijner ondergeschikten hem steeds ter harte gin gen. Gelukkig voor de officieren, dat zij zich om zijne bedreigingen niet behoeven te bekommeren. Hij zal de straf niet opleggen (hij is sedert vertrok ken) en zijn opvolger zal wel verstandiger en voor zijne ondergeschikten belangstellender zijn. Het kan toch wei niet van zijne belangstelling getuigen, dat hij zulk een antwoord terughield, tot op het oogenblik van zijn vertrek. Zijn schrijven is ook nog al in tegenspraak met de verzekering in de Java Bode dat door hem plegtig beloofd was, in Neder land bij Z. M. den komng de belangen van het leger voortestaan, waardoor men van zelf tot de conclu sie komtdat het berigt al aan een zeer duistere bron is ontleend. De prov. Staten van Zeeland hebben in hunne ver gadering van jl. vrijdag zich vereenigd met het voorstel der commissie omtrent het adres van den gemeenteraad van Seherpenisse en wel om een renteloos voorschot toetestaan ten bedrage van 2150, bijaldien de door adressant bedoelde ver hooging der zeewering tot stand komt. Verder.is afwijzend beschikt op het adres van den gemeenteraad van Hoofdplaattot opneming

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1