BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Engeland bij hen aansloot. De Nederlander, die in den regel nog al eenige opvoeding genoot, heeft een natuurlijken afkeer van die morsige, havelooze, domme, plompe en sehaamtelooze lieden. Met een karavaan van 1400 zielen, was de schrijver inden besten welstand te New-York aangekomen. Een timmerman, zegt hij, kan daar 4 dollars per dag verdienen. In Belgie doet zich tegenwoordig meermalen het zonderlinge geval voor, dat lieden protesteeren bij den provincialen raad tegen het besluit der rege ring, waarbij hun aanslag in de belasting veilaagd wordt. De oorzaak hiervan is gelegen in de om standigheid, dat vele lieden gaarne kiezer willende zijn, zich hooger,,doen aanslaan, dan zij verpligt zijn. Naar wij uit zekere bron vernemenis conces sie aangevraagd voor het leggen van een spoor weg van Assenede of Bouchaute in Belgie langs Watervliet, IJ/endijke, OostburgenSluis naar Heist (Noordzee). Dit denkbeeld is uitgegaan van de Maatschappij tot exploitatie van Spoorwegen, om bij verwezelyking te dienen als verlenging van haar spoorwegnet in Belgie, bijzonder van de lijn Eecloo Antwerpen, en als een zijtak van de lijn Gent Neuzen. - NECROLOGIE. Vindependance Beige zegt het volgende van Jan van Rijswijck: »Een man die, gedurende verschei dene jaren, een werkzaam aandeel in de Antwerp- sche bewegingen heeft gehad, en wiens beeldrijke en krachtige taal de vergaderingen soms in enthou siasme bragt, is gisteren morgen in den ouderdom van 51 jaren en 4 maanden overleden. Sedert lang had van Rijswijckdie medewerker was aan de Koop handel,de pen niet meer gevoerd. De politieke kerker straf, die hem de heer Delaet deed ondergaan, had zijn gestel ondermijnd, en lijdende had hij de gevan genis verlaten. Weldra openbaarde zich het opge ven van bloedde waterzucht deed bovendien het onderligchaam geweldig opzetten. Van Rijswijck, die een groote helderheid van geest bezat verloor deze niet, tot zelfs in zijn doodstrijd. Hij schreef gelijk hij sprak; zijn stijl was zeer bloemrijk, een voudig, doch gewoonlijk zeer scherp. De Grondwet, een dagbladdat door van Rijswijck in 1857 werd gesticht, leefde gedurende zeven of acht jaren. Jan van Rijswijck was den 30 December 1862 benoemd tof lid van den gemeenteraad. De oppositie die hij ■poerde en de scherpte zijner critiekmaakte de meer derheid ontevreden en waren de oorzaak, dat hij in 1866 van de lijst der candidaten voor de ver kiezing geschrapt werd. Benoemingen. Met den 15 dezer wordt de adjunct administrateur N. de Ronde Bresserdienende op Z. M. transportschip met stoom- vermogen Java op nonactiveteit gesteld. De berigten, die wij sedert ons laatste overzigt uit het buitenland ontvingen, zijn geenszins van gewigt ontbloot. De kwestie, die gedurende vier maanden Frank rijk en Belgie in spanning hield en die algemeen bekend was, als het Eransch-Belgische spoorweg conflict staat op het punt harer oplossing. Hoeda nig die oplossing echter zijn zal, kan nog niet met zekerheid vermeld worden. Vindépendance zegt, dat het voorshands moeijelijk, zoo niet onmogelijk is de gronden aantegeven, waarop de schikking is getroffen. Het blad wil dan ook de officieele be kendmaking afwachten, hopende dat het Belgische gouvernement, zoodra de commissarissen hunne taak geheel hebben volbragt, het publiek zal inlichten omtrent de verschillende phases, die de zaak door- loopen heeft. EEtoile Beige geeft van den uitslag der onderhandelingen de volgende schets. »De Luik- Limburgsche maatschappij behoudt hare zelfstan digheid; dat is het eerste punt. Als vergoeding daarvoor, wordt aan Frankrijk een dubbel interna tionale dienst gewaarborgd; de een van Bazel naar Rotterdam, langs de LuikLimburgsche lijn, de ander van Bazel naar Antwerpen, over de lijn van den Grand-Central-Belge. De handel tusschen Frank rijk en Nederland, door Belgie, zal zich dus op een bepaald punt verdeelen en de belangen der haven van Antwerpen zullen ongedeerd blijven. Eene internati onale transito-dienst wordt in het leven geroepen, waarvan de regeling der voorwaarden door de be trokken maatschappijen geschiedt. De Luxemburg- sche spoorweg blijft buiten de schikkingen en Belgie verbindt zichop de verschillende maatschappijen niet de wet op den afstand van spoorwegen toetepas- sen. Al de maatschappijen behouden haar eigen be stuur, onder toezigt van het gezag der Belgische wet ten en der algemeene staatsmagten." Le Constitulion- nel verhaalt nog, dat de regeling der kwestie niet is vervat in den vorm eener overeenkomstmaar dat zij is opgenomen in het proces-verbaal der zittingen van de commissarissen. Het blad verwacht dat binnen een paar dagen de goedkeuring der beide gouvernementen volgen zal. Het wetgevend ligchaam van Frankrijk is druk bezig met het onzerzoek der verkiezingenen de diseussien, ofschoon somtijds vrij scherp ken merken zich over het algemeen door de strekking, om eene wijziging te brengen in 'de beginselen van het tegenwoordig regeringsbeleid. Uit Pruissen berigt men, dat graaf von Bismarck zich op raad zijner geneesheeren van een deel der regering-staak heeft ontlast. Eene slapeloosheid, die hem sedert lang afmatheeft er hem eindelijk toe gedreven, aan dien raad gehoor te geven. Zelfs zegt mendat hij voor goed van het premierschap afstand wil doen. Terwijl in Spanje alle autoriteiten en ambtena ren den eed afleggen op de nieuwe constitutie, tracht don Carlos nog zijne regten op den troon te doen gelden, doch met weinig goed gevolg. Wel moet in het bedrag der leening ad 18 millioen xealen die don Carlos onlangs ten laste van Spanje wilde sluiten, door vrijwillige bijdragen zijn voorzien, doch, enkele Carlistische bewegingen uitgezonderd, is het rustig. Niet alzoo in de vergadering der cortes. Daar redetwist men over het stelsel van de in- en uitgaande regten. De minister-presick-nt Prim is het daaromtrent niet eens met zijn ambtgenoot van finantien, en welke oneenigheid nog kortelings tot alles behalve parlementair»topneelen aanleiding heeft gegeven. Ook is er een zoogenaamde waarheidsbond gesticht, dieten doel heeft eene krachtige zamen- werking te verkrijgen, tusschen het ministerie en den president der cortes tegenover den invloed van het uitvoerend gezag. Daartoe zou eene mi- nisterieele wijziging noodig zijn. Uit Rome schrijft men, dat de desertie onder de pauselijke troepen dagelijksch toeneemt en dat dit de oorzaak is der groote wervingen die voor het pauselijk leger, in geheel Europa, plaats hebben. Door Turkije is den 1 Julij, met de Societé- general te Parijs, een contract geteekend, tot uit gifte van obligatien voor het spoorwegnet, dat Kon- stantinopel moet verbinden aan de Z. id-Oostenrijk- scbeLombardische banen. Daarbij verbaalt men, dat het regentschap te Belgrado, bij de Ottoiuan- nische regering protest zal doen aanteekenen te gen de handeling, dat men de Levant-Transito aan het Donau-dal ontnemen en Servië van West-Europa afzonderen zal. Te Teheran in Perzie ie de cholera uitgebroken en eischt vele slagtoffers. Een fatterig heertje kwam aan eene menagerie met een cigaar in den mond. De oppasser nadert en verzoekt hem niet te rooken. „Waarom?" vroeg het heertje op trotsclien toon. „Wel, dood eenvoudig, opdat de andere apen 't niet in de hersens zouden krijgenook te gaan rooken" was het antwoord. Door de boeren in de wijndistricten in Zui delijk Frankrijk worden in de wijngaarden groote hoeveel heden slakken verzameld'en 'dn tonnen of manden naar de Parijsche markten gezondenHvaar zij even als de kikvor- schen op de visclimarkt bij auctie verkocht worden. Zij brengen gemeenlijk ƒ4,00 het duizend op, en wordendoor lieden opgekocht, die ze voor do restaurants gereed maken. Er zijn talrijke établissementen in de nabijheid der markten waar dagelijks gedurende de wintermaanden zeven of acht duizend stuks worden gereed gemaakt. Zij worden gedood door ze in kokend water te werpen, en, na met een sterk stuk ijzerdraad uit hunne schelpen geligt te zijn, in een ontzaggelijk grooten koperen ketel geworpen, waarin zij gedurende drievierde uurin een sop van waterazijnzout en kruiderijen koken. Zij worden dan weder in hunne schel pen gestoken, waarvan, de mond met boter en peterselie wordt gevuld. Om ze .voor de tafel gereed te maken, is het voldoende om ze voor eenige oogenblikken in een braad pan met een stukje boter ob het vuur te zettenzonder ze uit de schelpen te nemen. Gewoonlijk worden zij h 75 cents het dozijn in het klein verkócht. De Figaro ontvangt uit Spa de volgende vermakelijke tijdingEen aanzienlijke dame uit Moscou, die gewoon is eenige maanden van het jaar te Parijs door te brengen en bekend om hare ontzag gelijke lengte, werd dezer dagen door gendarmen gearres teerd. Deze hadden haar éénvoudig aangezien voor een deserteur, in vrouwenkleederen vermomd. De heldin van dit ongehoorde misverstand zag zich genoodzaakt hare vrou- lijke identiteit op min gebruikelijke wijze te bewijzen waarop men verbaasd en beschaamd haar de vrijheid terug gaf. Een ijzingwekkend ongeluk heeft te Orleans in eene menagerie op de lrermis plaats gehad. Men weet niet door welk toevalmaar men had vergeten den leeuw voedsel te geven, die daardoor woedend was; de vrouw van den eigenaar wandelde met een zuigeling van 5 maanden langs de hokken der wilde dierenzoo kwam zij aan het hok van den leeuwdie zijne klaauwen in het kleed van de moeder- sloeg deze zich eensklaps tegen voelende houdenwil zich losrukken, doch door die beweging raakt bet kind onder het bereik van den klaauw des leeuwsdie het der moeder ontrukt, het naar binnen liaalt en verslindt. De ontstelde en vertoornde vader snelde toe, doch het was te laat. Hij nam. een geweer, legde op den leeuw, het graf van zijn kind, aan en schoot zoo goed dat zijn schot hem dood deed noderstorten. Maar helaas!" tls>.ïnoedertoen men haar een weinig tot bodaren had gekregen, ontdekte men, dat zij krankzinnig was. Jl. vrijdag benam zich te Rijsoort een boerenzoon het levendoor zich met een zoogenaamd hak mes den hals af te snijden. Men vermoedt, dat lang ie voren het plan daartoe bij hem bestond, daar hij den vori- Èen dag bezig was geweestliet mes behoorlijk te slijpen. ie redenen dezer dead zijn echter niet met zekerheid bekend. In Lancaster (Pénsylvanië) is in de maand Mei jl. een huis van 3 verdiepingen18 hoog voet en 30 voet diep, gebouwd in een tijdsbestek van niet langer dan 19 '/2 uur, en drie dagen na begin van liet werk werd het nieuwe huis reeds door den bewoner betrokken. Dat. is vrij wat. korter dan te Regens burg, waar dezer dagen de Domkerk, na 100 jaar bouwens is voltooid. De Amerikaan Springer lieeft eene machine uitgedacht, die van veel belang is voor het bekosten van langdurige vergaderingennamelijk eene stemmachine. De machine wordt op een tafel geplaatst en is met metaaldraden verbonden aaniederen zetel. Het lid, dat zijn stem wil uit brengen, behoeft slechts even te drukken op één der beide voor hem geplaatste knoppenom terstond aan liet bureau te kennen te geven of hij voor of tegen stemt. Het votum wordt op deze wijze naar men beweert, binnen ééne minuut uitgebragt, geregistreerd, gestelden twaalfmaalgecopieerd. De machine zal in de vergaderzaal van het fransche wet gevend ligchaam worden ingevoerd. Men zegt: de wijn is eene soort van staand leger voor de vreugde en tegen de verdrietelijkheden des levens. Rijnwijn is de infanterie Champagne de kavalerie, Bourgogne de artillerie, Portwijn de genie, Muskaatwijn de trein, Dessertwijn verbeeldt de adjudanten, Tokaijer de oude generaals en Pisporter den generalen staf. Wanneer de natiën elkander met deze wa penen beoorloogden, zou de wereldvrede misschien niet ver stoord worden, maar denkelijk zou zooveel te meer het Buropeesch evenwigt in gevaar gerakenVaak hoort men hier gewagen van sterk sprekende aankondigingen, die ói door groote letters of door bonte kleuren öl' door zonder lingen stijl de aandacht van liet publiek trachten tot zich te trekken, maar de vernuftigste Nederlander staat in dat opzigt nog ver ton achteren bij den eersten den besten En- gelschman. Hiervan getuigt wcêr onderstaande aankondiging, die mon tijdens de laatste onlusten te Parijs, in 't begin van Junij jl. tegen bijna alle muren van Londen zag aangeplakt „De'r'evolutie te Parijs! De keizer vermoord! De kroon prins opgeligt en weggevoerd!dat alles is niets in ver gelijking van dc kraclit en uitwerking van hetinsekten- poeder Wilson!!!"Eenige dagen gcledeu opende men de te Dresden de rijtuigen van den trein, die uit Weenen wa aangekomen; men vond in een hoek, onder een bank een zak, waarin een knaap van ruim drie jaren was geborgen. Dewij! de knaap geen inlichting over de reden zijner reis kon geven, werd hij aan de zorg der politie toevertrouwd, dieonmid- delijk pogingen in het werk stelde om dit zonderling pa!, teregt te brengen. Na onderzoek vond men in de voering van de kleeding een biljet, hetwelk de volgende woorden bevat: „Wilhelm Brauerovervoer van-Weenen naar Berlijn, te bestellen bij de wed. Martha Hoclistrasse, 5G, op de bin noiiplaats, 3de verdieping." Hoe dit kind daar was gekomen kon niemand gissen. De overlieden telegrafeerden onmid- delijlt in alle rigtingen, en kort daarna ontving men uit Berlijn het antwoord, dat de knaap naar Berlijn moëkir-ej gevoerd en aan zijn vader, den koorddanser G. Brauer, a" geleverd worden. Aldus had dit ongelukkige kind meer dan 150- mijlen op de lijn Dresden-Praag-Weenen afgelegd zonder eenig voedsel. Besteding-. Den 30 Junij is te Yzendijkc aanbesteed het maken van een' keiweg van de Belgische grenzen naar Waterlandkerje. AVelk werk aangenomen is door den heer A. E. Stubbe' van Sas van Gend, voor/28,700, Voor de helft der maand Julij a. s. denkt men daarmede reeds te beginnen. Kerkelijke zaken. In eene vergadering der broederschap van de vereenigde Doopsgezinde gemeente te Groningen, gehouden Zondag den 4 dezer, werd besloten: 1. het traktement van den te be roepen predikant te bepalen op 25002. dat hij om de veertien dagen voor de gemeente zal optreden, terwijl de predikdienst op de overige Zondagen zal vervuld worden door personendie te Amsterdam of elders eene godgeleerde opleiding hebben genoten en die daartoe, op voordragt der leden, door den kerkeraad zullen worden uitgenoodigd. Aan het vervullen van zoodanige predikbeurt is een salaris van 50 verbonden, benevens vergoeding van reiskosten. Eene uit de broederschap benoemde commissie zal binnen kort aan deze eene voordragt van predikanten doendie voor de bestaande vacature in aanmerking zullen kunnen bomen. MARKTBERIGTE1V. PER TELEGRAAF. Amsteröamsche Beurs. prijscourant der eïi'ectek. DONDERDAG, 8 JULIJ 1869. Nederl. Werk. Schuld 2v2 2'A 3 4'2 4 5 5 5 Spanje Portugal, 1853 Rusland I860 Id. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Titlis Oostenrijk, Papier Id. Zilver 5 Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N.-Amerika, 1S85 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. i Mei Januarij CÖ O a S -4 GRAANBERIGTEN. GOES6 Julij 1869. MEEKRAP. Zonder handel. LONDEN, 7 Julij 1869. TARWE en MEEL met zeer vaste markt. AVIGNON, 3 Julij. Onze meekrap-markt lieeft een veel beter aanzien, door vastere berigten uit de fabriek-districten en vooral uit Ame rika. De herlevendiging van zaken schijnt ons oe, spoedig op handen te zijn. Onze houders zijn meer geretireerd en wanneer er groote orders aan de markt komen, zullen de prijzen zeker hooger gaan. Geheel in tegenstelling van den gewonen loop der zaken, zal de prijsverbetering zich dadelijk doen gevoelen met het begin der oogst. De klei ne hoeveelheid RACIJN die dit jaar zal geveild worden, zal de koopers zeker williger maken, en de prijzen doen stijgen. De gemalen MEEKRAP wordt op/70 a 73 gehou den, naar gelang van het merk, en de Napelsclio WORTELS ƒ60 a 63naar gewas. Biedingen van ƒ58, voor Napelsche op levering zijn geweigerd, en vordert men 59. ADYERTENTIËN. Getrouwd r Goes, 7 Juli 1869. D. W. BOUTEN, van Amsterdam met S. LA MOTTHE. Heden ontsliep zeer zacht en kalm mijn geliefde echtgenoot PIETER ZANDEE in den ou derdom van 6 5 jaren en 4 maandenna een kort stondig lijden van 4 dagen en eeuc heugchelijke echtverbindtenis van elf jaren en 6 maandende Heere trooste ons in dit verlies. Goes, 6 Julij 1869. Uit naam van mij en kinderen N. G. ZANDEEgeb. de Schipper. Algemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3