punt, meenden brandstapels te moeten oprigten, be- teekent geloovig iemand die de inquisitie met al hare gruwelen wil. De N. G. C. verzwijgt daarenboven met opzet, dat wij niet spraken van eene beteeke- nis door het algemeen spraakgebruik aan het woord radikaal gegeven, eene beteekenis die wij juist meenden te moeten bestrijden maar van die, welke eigenlijk aan het woord moet worden gehecht. De N. G. C. beschuldigt ons, dat wij geene reden konden aantoonen waarom wij durfden zeggen, dat de heer Saaijmans Vader de neutrale school wil op ruimen, om ons daarvoor de bijzondere of sekten- scholen te geven. Om de onjuistheid te staven van onze voorstelling, beroept zij zich op eene redevoe ring van den heer »S. F., waarin deze duidelijk zegt, dat hij de sekten scholen niet van den staat vergt maar vordert dat de staat hem en. anderen niet be lette scholen naar hunne zienswijze op te rigten. Het is volkomen waar, dat de heer S. V. niet ge zegd heeft: ruim de staatsschool op; maar het is even waar, dat, indien aan den eisch van den heer S. V. werd voldaan, het bestaan der neutrale school ernstig zou worden belemmerd. De aangeha lde woorden van den heer S. V. bewijzen juist, wat wij gezegd hebben en regtvaardigen daarom onze opvat ting. Indien er in de zaak van het onderwijs sprake kan zijn van misleidingdan vragen wij of die niet meest bij hen gevonden wordtdie zeggendat zij de neutrale school willen laten bestaan en slechts de sekten-scholen daarnevens willen maar die niet zeggendat de door hen gewenschte uitbreiding de.i laatsten, de neutrale school zou moeten verdringen die er niet voor uitkomen, dat de neutrale school, naar hun gevoelen, moet ophouden te bestaan, omdat zij op dat gebied geene neutraliteit kunnen erkennen. 4 liet Vaderland verneemtdat van wege het mi nisterie van marine order is gegevendat het stoom schip Vice-Admiraal Koopmanzoo spoedig mogelijk gereed moet worden gemaakt, ten einde 21 dezer te kunnen vertrekken naar de kust van Guinea. In de hoofdstad des rijks bestaat in beschaafde kringen het voornemen eerlang een adres te laten circulerenom den minister van justitie te steunen in het goede denkbeeld tot afschaffing der dood stak De tijding, dat een wetsontwerp in dien geest bij den raad van state is ingediend, heeft allerwege den gunstigsten indruk gemaakt. Het Vaderland verneemtuit eene goede bron dat het thans bij den raad Van state aanhangige wets-ontwerp tot afschaffing der doodstraf, daar voor in de plaats stelt gevangenisstrafdie in sommige gevallen levenslang kan worden uitge sproken met vrijlating aan den regterom ver zachtende omstandigheden aan te nemen. Het Staatsblad No. 103 behelst het kon. besluit van 9 Junij 1869betrekkelijk de vijfde algemeene tienjarige volkstelling. Deze volkstelling zal plaats hebben op den le December a. s. en dus eene maand vroeger dan de vorigedie op den 31 December 1859 heeft plaats gevonden. De voorschriften ziin bijna gelijkluidend als die, welke bij kon. hesluit van 26 Sept. 1859 (Stbl. no. 101) voor de vierde telling gegeven zijn. Alleen onderscheidt men de volgende afwijkingen. In art. 2 is nu bijgevoegd, dat personen, overleden in den loop van 1 Decemberweldoch kinderen op dien dag geboren, niet worden ingeschreven. Het nieuwe artikel 13 schrijft voor, dat het de partement van binnenl. zaken voor de inschrijving der verpleegden in de gestichten te Oramerschans en Veenhuizen zorgt. Voor woonplaats moet volgens art. 14 G. gehouden worden de werkelijke woonplaats naar het kon. besluit van 3 Nov. 1861 (Stbl. no. 94.) De inschrijving van afwezigenis volgens art. 15 veel vereenvoudigd. Eindelijk is een nieuw artikel 20 opgenomen dat de bevolkings-registersin elke gemeente aan de verkregen opgaven getoetst en zoo noodig naar die opgaven aangevuldbij- of om gewerkt moeten worden. zitten, waar zijne tegenwoordigheid meer schaduw dan zomienschijn brengt. Zijne kinderen spelen om hem heen, maar hij geeft geen acht op hen. Zijne vrouw buigt zich met een bleek, angstig gelaat over haar werk, maar ik zie haar ieder oogenblik steelsgewijze blikken op hare echtgenoot werpen. Wat beteekent dit alles? Waarom is de man zwaarmoedig en zwij gend. Waarom ziet de vrouw zoo bleek, zoo angstig, zoo ontroerd? Waarom ziet zij heimelijk naar zijn peinzend gelaat. Met eene zinspreuk wil ik het u verhalen. De man is vol bittere gal en in de boeijen der zonde; een snoodaard, die de wet van God niet in zijn hart houdende, meer dan eenmaal van de paden der eer en opregtheid is afgeweken. De menschen kennen hem en stellen geen vertrouwen in hem. Hij is zonder werk, en geen middel ziende, om een eerlijk bedrijf te vinden en het brood voor zijn gezin te verdienen, overweegt hij de kansen der speeltafel. Twee onzigtbare raadgevers staan hem ter zijde, een ten goede, een ten kwade. Welk een oogenblikHet lot eener onsterfelijke ziel hangt aan een broozen draad! Spoedig zal het beslist zijn. Vanwaar die plotselinge schrik? Waarom gloeit en verandert zijn gelaat? .Waarom vertoont er zich de itdrukking op van sterkebijna vurige belangstel- De zomervergadering der provinciale staten van Zeeland is Dingsdag- avond door den heer Becius als voorzitter ter vervanging van den commissaris des konings, die door ongesteldheid verhinderd is in naam des konings geopend. De werkzaamheden bepaalden zich tot de mededee- ling van ingekomen stukken, adressen en voorstel len; de benoeming eener commissie voor de verzoek schriften en de splitsing der vergadering in afdee- lingen. bovendien heeft de heer Hammaclier een voorstel gedaan, ondersteund door de heeren Mazure en Ris- seeuw, strekkende om gedeputeerde staten optedra- gen eerlang een voorstel te doen ter voorziening in de middelen voor het verbeteren van wegen, aan gezien de in 1862 voor dat doel gesloten geldlee- ning van f 525,000 reeds bijna geheel is verbruikt en het wenschelijk is in tijds om te zien naar mid delen ter voorziening in gedane of te verwachten aanvragen. Dit voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Onder de ingekomen stukken behooren twee be zwaarschriften tegen het ontwerp-reglement op het vervoer van vrachten op de kunstwegen in deze pro vincie. Het eene is van de kamer van koophandel en fabrieken te ZierikjÉc.; het tweede van J. M. de Glopper en 42 andere landbouwers iri het eiland Schouwen. In antwoord op eene daartoe strekkende vraag van den heer 1'ramen van de Putte is door den voorzitter medegedeeld, dat gedeputeerde staten eene voorloopige concessie hebben verleend voor een stoombootdicnst tusschen Neuzen en Hansweertin verband met den stoombootdienst de Telegraaf. De eerstvolgende openbare zitting is bepaald op heden (Donderdagdes namiddags te half drie uren. Omtrent den nieuwen oogst zeggen zaakkundi- gen, dat de Winter Tarweover het geheel ge nomen, het koude voorjaarsweder grootendeels te boven is en dooreen een groot gewas mag worden verwacht. De Rogge doet zich zeer verschillend voor, wat de opbrengst betreft. De Winter Gerst belooft een goed gewas. Van Erwten niet zoo al gemeen; zeer veel stukken hebben door de aan houdende koude veel geleden. Paardenboonen staan gezond in de bloemslaan goed aan en beloven een ruim beschot. Haverhoewel daarvan weinig te velde staat, zal de opbrengst niet ruim zijn, ook ten gevolge vag de langdurige koude en te veel nat. Tot dusverre staan de overige zo- mcr-vruchten goed. Het Hooigewas is voldoende. Van de Aardappelen kan nog zeer weinig worden gezegdwegens het groote verschil dat daarin wordt opgemerktenkele zijn door de ziekte aangetast. Het Koolzaad belooft een vrij goeden oogst, hier en daar is met het snijden begonnendat deze week in vollen gang zal komen, zoodat, bij aan houdend goed zomerweder, over een dag of veer tien, daarvan vrij wat ter markt zal gevoerd worden. Naar wij vernemen is C. van Campen, leerling der hoogere burgerschool alhiergeplaatst als kadet der genie te Breda. Het rangnummer van den adspi- rant voor de genie is no. 8, terwijl van de 78 vacante plaatsen slechts 24 bezet zijn. De geplaatste kadet werd gisteren avond door zijne medescholieren der hoogere burgerschool geluk gewenscht. De uitslag van het aspiranten examen voor de militaire akademie is thans in zijn geheel bekend, doch is alles behalve gunstig. Van de 100 aspi ranten die zich aangemeld hebbennamen er 94 deel aan het examen. Van deze hebben er niet meer dan 24 voldaan. Voor de infanterie is er niet een toegelaten. De commissie heeft echter den mi nister geadviseerd een tiental, dat in een paar vakken minder voldaan doch anders geen ongunstigen indruk gemaakt heeftte vergunnenin die vakken een her-examen af te leggen en wel in Sept. a. s. Uit Amsterdam wordt berigt, dat de letterzetters, die het werk gestaakt hebben, langzamerhand tot de patroons terugkomen. ling LuistertHoort gij niet de zachteteedere stem van een klein kind, dat leest? Het is zijne jongste dochter. Daar zit zij slechts weinige schreden van haren vader, die aandachtig is op hetgeen zij doet.' Zij leest niet voor hem:; maar alleen voor zich zelve, doch zij leest met langzame, duidelijke woorden waarvan er niet één voor het oor verloren gaat Zij leest spreuken, die hem door zijne moeder wer den onderwezentoen hij niet ouder wasdan zijne dochter thans iszijne moeder, zijne goede moeder sedert langen tijd bij de engelen daarboven! Ilij hoorde thans de stem van zijn kind nietmaar al leen die zijner moeder. Eene zachte siddering voer door zijne ledeneene siddering van vrees voor het booze leven, waarover hij had zitten denken. Ziet, daar rigt hij zijne blikken opwaarts, er is een gebed in zijn hart. Werd dat gebed verhoord? Een uur later zit hij nog daarterwijl hij poogt opwaarts te zien, en in zijn gemoed de woorden en de stem zijner moeder te bewaren, terwijl hij tracht zich daaraan vast te klemmen als de schip breukeling aan eene enkele drijvende plank. Luistert! daar wordt aan de deur geklopt. Er treedt iemand binnen. Deze heeft werk voor hem, en de man is gered gered door de heilige stem zijner moeder! Den 1 Julij overleed in 73 jarigen ouderdom Hendrica van der Beekgeboren te Sluis. Zij maakte als marketenster onderscheidene veldtogten mede en woonde als zoodanig ook het beleg van Delfzijl bij. In 1863, bij gelegenheid van het halve eeuw feest onze onafhankelijkheid, maakte zij in uniform de optogten der oude strijders mede. De berigten omtrent de haringvisscherij zijn zeer ongunstigguurstormachtig weder en totale wan vangst. Intussehen schijnt er eenige verbetering te komen, daar volgens telegram de eerste haring jager op 29 Junij naar Vlaardiugen is gestevend met 34 ton maatjes en 3 ton volle haring. Daags daarna zou de eerste Maassluissche jager naar huis zijn gezeild met 30 ton haring aan boord. Men schrijft uit Wijhe, dat de boter, die reeds sedert de laatste dagen zeer in prijs gedaald is nog goedkooper zal wordenwegens de van En geland af komende prijsnoteringenwelke, naar men meent, veroorzaakt wordendoor de buitengewone hittewelke daar te lande heerscht, waardoor dit product minder goed vervoerd kan worden. Door den heer de la Sabloniére, burgemeester van Kampen en - voorzitter van het daar gehouden landhuishoudkundig congres, is aan de leden van dit congres overhandigd een door hem zamenge- steld boekje, bevattende de pachtprijzen van de boerenerven op het Kampereiland, bij elke tienja rige verhuring sedert 1682 af. Als een staaltje diene, dat één erve, groot 43 b. 12 r. 90 ellen in 1862 werd verhuurd voor een jaarlijkschen huur prijs van ƒ140,en in 1869 voor 3,900. De laagste prijs van boter in 't boekje voorkomende is in 1840, toen voor 4 vaf f 11,75 werd betaald tegen 36,in het begin van dit jaarvan hooi in 1844 ƒ7,— per 500 kilo tegen 15,— a ƒ20, in 1868. De gemeenteraad van Breda heeft in zijne jongste zitting besloten, om den prijs van het gas, met ingang van 1 Jan. 1870, met 2 ets. per kubieke el te verminderen, zoodat de kub. el dan zal kos ten 12 ets. Met genoegen verneemt de Dordrechtsche Courant dat mej. Wilhelmina Gipsdie, ter voltooijing harer muziekale opvoeding, zich onder de leiding van Mevr. Viardot Garcia te Baden bevindt, na een kortstondig verblijf aldaarreeds de bijzondere onderscheiding genoten heeft, op eene soiree bjj die benoemde cantatriee met den piano-virtuoos Eckertden gevierden zanger Julius Stockhausen en meer anderen zich te doen hooren. Onder het aanzienlijke auditorium bevond zich H. M. de ko ningin van Pruissendie over de uitvoering van een en ander hare tevredenheid heeft te kennen gegeven. Deze onderscheiding, die alleen te beurt valt aan artisten, daartoe door mevr. Viardot Car- cia waardig gekeurdhetgeen in de muziekale wereld zeer veel beteekentgeeft het vaste ver trouwen, dat mej. Gips eene roemrijke toekomst te gemoet gaat. Het Nieuwsblad voor het Arrondissement Deventer dat tot nu toe driemaal 's weeks verscheen als een courant van twee pagina's heeft zich de afschaffing van het dagbladzegel derwijze ten nutte gemaakt, dat het voortaan in viervoudig vergroote inhoud als weekblad zal verschijnen. Dit isnaar wij mee- nen het eerste nieuwsblad van ons vaderland dat in acht bladzijden het licht ziet. Door de afschaffing van het dagbladzegel wor den de postkantoren thans overstelpt met Belgi sche dagbladen, die door de uitgevers meestal als proefbladen worden toegezonden. Een der landverhuizers uit Staphorst, die zich onlangs naar Amerika begaven, heeft een dagver haal van zijne reis gemaakt. Hij vermeldt daarin van een gezelschap van 150 Ieren, dat zich in O moeders! de schets geld u, de les is voor u, ver vult het gemoed uwer kinderen met heilige voor schriften en zij zullen hun in lateren leeftijdwan neer het kwaad, even als een vloed, in hun hart opkomttot schuilplaats, verdediging, hoop en vreugde zijn en den weg ter overwinning banen." Ik vraag: was dat eene ware geschiedenis of eene ingekleedde verdichting? Had de spreker dat voorval ooit in het werkelijke leven gezien? Of had hij het voor die gelegenheid opgesierd? Deed hij wel iets anders als de novellist met zijne verhalen Zoo als de artist groepeertzoo ook groepeert de novellist. Hij maakt voor zijn doel gebruik van de oneindige verscheidenheid van middelen, die hem ten dienste staat, en zijn arbeid brengt menigmaal even goed den hemel nader als die van den prediker in kerk of eateehisatie-zaal. Laat ons dan het vooroordeel wegdoen, en overal en in allesook in de vertellingen der novellisten de goede vruchten niet miskennen want menigeen is door een goed verhaal beter op den weg gehol pen en tot het werkelijke inzigt zijner pligten gebragt, dan door eene uitgerekte en drooge opsomming van alleswat hij naar de regelen der zedeleeiv1'

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2