1869. JW Woensdag July é6ste jaargang. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75fr. p. p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. Gewone adverlentiën worden it 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 10 regels 1,- Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en:-contant betaald, 40 e. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten^uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Uit den Haag schrijft men aan de Midd. Ct. Van goederhand kan gemeld worden, dat de heer Cel. Bushen Huët binnenkort zal repratrieeren, om eene betrekking te aanvaarden bij de redactie van het Dagblad van Zuid-Hollancl en 's Gravenhage. De hoofd redacteur van dat blad, de heer Lion, die zich nog te Wiesbaden bevindt, moet in zulk een toestand verkeeren, dat men aan zijn herstel wanhoopt, althans het als zeker beschouwt dat hij de leiding der courant niet meer zal kunnen aanvaarden. Wordt die vrees bewaarheid, dan zal de heer Busken Ruet hem aan het hoofd dei- courant vervangen. Opmerkelijk is, dat, bij het vertrek van den heer Bushen Huët naar Indie, door velen voorspeld werd, dat de Javabode een mijlpaal zijn zou op zijn weg van de Opregte Haarlemmer naar het Dagblad, hoewel men toch niet kon gissen, dat de betrekking van hoofdredacteur aan laatstgenoemd blad zoo spoedig vacant zou komen. Dat de heer Bushen Huët het in Indie niet lang zou uithouden werd door ieder begrepen, behalve, naar het schijnt, door den heer Hasselman die uit de schatkist een deel der reiskosten betaalde voor den heer Huët en zijn gezin. „Wat er, nu deze heer zoo spoedig uit Indie terugkeert, van de gewigtige missie worden moet, die hem is opgedragen, weet ik niet. Zooals be kend is, werd in de vorige week, in de tweede kamer, de conclusie behandeld van het rapport der commissie, in wier handen do stukken betreffende deze zaak waren gesteld. De conservatieve bladen hebben er zich vrolijk over gemaakt, dat bij die gelegenheid zoo weinig over de zaak gesproken is. Het komt mij voor, dat in de kamer het laatste woord daarover nog niet gezegd is, zoodat de vrolijkheid der conservatieven wel eens voorbarig kan geweest zijn. Het gerucht der terugkomst van den heer Huët kan in de kamer bekend zijn geweest en men kan geoordeeld hebben, dat, wan neer later dat gerucht zich bevestigt de geschikte gelegenheid daar zal zijn, om te vragen welke re sultaten de uitzending van den heer Huët heeft opgeleverd. Het antwoord op die vraag zal de juiste maatstaf zijn, waarnaar men zal kunnen oordeelen, of de gelden, aan die uitzending ten koste gelegd, goed zijn besteed. »De optreding van den heer Bushen Huët als redacteur van het Dagblad zal eene zeer merk waardige bijdrage zijn tot de karakterstudie dei- conservatieven. In bijna elk nommer van het Dagblad, tijdens de verkiezingen, werd gesproken van den grooten worstelstrijd tegen het moderne ongeloof, waartoe de conservatieven zich hadden aangegord. Middelerwijl onderhandelde men over het engagement van den schrijver der brieven over den bijbel aan hetzelfde Dagblad, of waren die onderhandelingen reeds tot een goed einde gebragt Wij meenden dit berigt merkwaardig genoeg, om er de aandacht van onze lezers op te vestigen Al verzekert ook de briefschrijver, dat hij zijne mededeeling van goederhand heeft, willen wij die met alle mogelijke reserven overnemen. Maar niemand kan ontkennen, dat de hier gemaakte conclussie juist is en reeds daarom zal men met belangstelling uitzien of een en ander zieli bevestigt. Zoowel de uitzending van den heer Huët, door den minister Hasselman, als het optreden van den eersten als redacteur van eene conservatieve courant op Java, heeft stof gegeven tot velerlei opmerkingen, waarop de aandacht gevestigd moet blijvenom het stre ven der conservatieve partij duidelijk aan het licht te doen komen. Bij de vele en- velerlei insinuatien tot de libe rale partij gerigt, is het billijk, dat men ook de pogingen van hen, die zich daarop toeleggen, in helder licht stelle. Het Dagblad ontkent de zaak geheel en maakt zich al vast vrolijk met de teleur-stelling der ra- dikalen. Het zou echter de eerste maal niet zijn» dat bleek waarheid te zijn, wat daarin was be streden. De ervaring kent aan dat blad te wei nig geloofwaardigheid toeom niet eer men er geloof aan hecht, nadere ophelderingen aftewachten. B1NNENLANPSCHE BERIGTEN. GOES6 Julij 1869. Overzigt der bevolking van Goes gedurende het eerste halfjaar van 1869: Ingekomen M. V. T. jvanelders in: M. Y. T. 10, 3, 13. Januarij 14, 20, 34. 8, 7, 15.Februarij 25, 23, 48. 13, 6, 19.'Maart 12, 3, 15. 11, 9, 20. April 9, 19, 28. 9, 10, 19.Mei 22, 32, 54. 5, 6, ll.Junij 24, 28, 52. Geboren in Januarij February Maart April Mei Junij totaal 56, 41, 97, Overleden inM. Y. T. Januarij totaal 106,125, 231. February Maart April Mei Junij 6, 3, 9. januarij 7, 7, 14.'Febmarij 5,-5, 10. Maart 8, 3, 11. April 3, 7, 10. 6, 6, 12. Vertrokken uit de gemeente in: M. Y. T. totaal 35, 31, 66. 14, 13, 27. 13, 18, 31. 18, 27, 45. 18, 20, 38. Mei 15, 21, 36. Junij 23, 15, 38. totaal ÏÖMÜ.215. recapitulatie: M. V. T. Geboren56, 41, 97. Ingekomen107, 125, 231. te zamen 162, 166., 328. Overleden 35 m., 31 v., 66. Vertrokken 101 114 215. te zamen 136, 145, 281. Alzoo is de bevolking vermeerderd met. 26, 21, 47. Op de lijst der bekroonden voor de inzending van voorwerpen op de tentoonstelling voor land bouw te Kampen, kwamen uit Goes de volgende porsonen voor B. Landbouw voortbrengselen, Zuivelbereiding. No. 1. De meest volledige verzameling granen en zaden. Ie prijs 10,E. van den Bosch te Goes. 2e - 5,niet uitgereikt. 3e Getuigschrift J. M. D. Schlaepfer te Kampen. C. Werktuigen of gereedschappen voor den Landbouw. De Wed. J. C. Massee Zoon te Goes: 2e prijs 75,de meestvolledige verzameling werktuigen, dienstig voor akker en tuinbouw, zuivel- en veevoe der bereiding. - 10,een wanmolen met 6 zeeften. Getuigschrift, een graansorteerder of zuivering molen. eengraau-, lijnzaad- en boonenbreker. Ie prijs 10, stroosnijder, Richmondund Chandler. Getuigschrift, stroosnijder. 2,50, een karnwerktuig. - 20,een graanmaaiwerktuig. 1 prijs - 25,een zaaiwerktuig, Smythand sons. 1 - 10,een moesmaker, Hordby. In den morgen van 3 Julij is door een der werklieden die bezig waren met het weggraven van een gedeelte der batterijen te Bath, een stukje zilvergeld opgegraven, dragende het jaartal 1793. Langs den rand, aan de wapenkant van het stuk, zijnde (romeinsche) letters Arch. aust. d. burg. loth, brab. c. fi. 1793. Aan de andere zijde een kruis, met in den bovenhoek eene kroon en in de onder hoek een vrouwenhoofd, in de regter zijhoek het cijfer IV, de linkerhoek uitgesleten; langs de rand leest men (rom. schrift) Franc. h. d. gr. imp. a. ger. h. hun. boh. r. Volgens het provinciaal blad van Zeeland no. 64, heeft de* commissaris des konings, aan bur gemeesters en wethouders in deze provincieeene circulaire gerigt, waarin hij te kennen geeft, dat gebleken is, dat uit Duitschland ingevoerd meel was vermengd met voor de gezondheid schade lijke stoffen, en het overweging verdient, nu en dan buitenlandschbepaaldelijk uit Duitschland ingevoerd meel, aan een onderzoek te onderwer pen. Hij vestigt hierop de aandacht, met uitnoo- diging om, indien daartoe naar het oordeel van burgemeester en wethouders termen bestaan, mon sters van dat meel ter onderzoeking aan den in specteur voor het geneeskundig staatstoezigt in dit gewest te doen toekomen. De Middelburgsche Courant schrijft: Naar wij vernemen, heeft dezer dagen iemand, die als arts volgens de wet van den 1 Junij 1865 geëxamineerd is, zich bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om na verde diging van een dissertatie te mogen promoveeren tot doctor in de geneeskunde. De minister heeft dit verzoek van de hand gewezen, waarschijnlijk uitgaande van de stelling, dat academische graden alleen na voorafgaande volledige academische exa mens kunnen worden verkregen. L Het Handelsblad vermeentdat bij den raad van state in behandeling is een wets-ontwerp tot her ziening der bestaande wetgeving op het krankzin nigenwezen. De bekende Vlaamsche volksdichter Jan van Rijs- wijck is den 5 Julij des voormiddags ten half tien ure te Antwerpen overleden. De Vlaamsche letter kunde maar vooral de Vlaamsche beweging vond in hem een krachtig kampioen. De zooveel geruchtgemaakt hebbende diefstal van juweelen en andere kostbare voorwerpen, ten huize van jhr. L. C. J. van Nispente 's Heerenberg is thans in zooverre opgelostdat het vermiste kistje is gevonden in een sloot. Bij onderzoek bleken de voorwerpen alle aanwezig te zijn; het geld, waaronder twee goudstukken van tien gul den en een pakje rekeningen werden gemist De Burgemeester van 's Heerenberg heeft proces-ver baal van een en ander opgemaakt. Uit Oirschot wordt aan de Noord-Brabanter een eigenaardig middel vermeld, om zoowel de doma- niale als particuliere tienden op te heffen. Veer tien jaren geleden vormde zich daar een commis sie die zich ten doel stelde om de tienden aan te koopen, Had men aanvankelijk met moeijelijk- heden te kampen langzamerhand werd de zaak algemeen, en binnen een betrekkelijk kort tijds verloop, waren alle tienden in het bezit der com missie. De granen werden uit de hand, het stroo en kaf publiek verkocht Binnen den tijd van 14 jaren was de som van 140,000, welke men tot den aaokoop gebruiktein haar geheel aan de geldschieters teruggeven en tevens de interest vol daan. Bovendien is er nog een batig saldo van f 2000, dat men ten algemeene nutte zal kunnen besteden. De schrijver geeft dit .middel, te Oir schot met zulk een gunstigen uitslag beproefd in overweging aan hendie tegen het tiendregt bezwaar hebben en den landbouw van dien knel lenden band willen ontlastenimmers wel wordt de wet tot afkoopbaarstelling der tienden soms voorgedragen, maar telkens door de kamers ver worpen, en op deze wijze kan men onder de be staande wetoevin0 zeer gemakkelijk dat gewenschte doel bereiken.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1