1869. JV3 51. Dingsdag 6 Julij. 56s" jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BEKENDMAKINGEN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd opTfeestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, fr. p. p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met bijhlad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1G regels 1, Dienst-aanbiedingenniet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van h.et Gemeente-bestuur- Burgemeestee en Wethouders van GOES, maken bekend, dat de Commissie van toezigt op de scholen voor Middelbaar Onderwijs in deze gemeente, op Woensdag den SS Julij 1SS9, des mid dags ten 12 ure, in haar lokaal bij de school eene zitting zal houden, tot het inschrijven van jon gelieden, die voor het leerjaar 1§691870 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Burger-avondschool wensehen te worden toegelatenwaarbij van de leerlingendie buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijnde over legging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinderziekte zal worden ge vorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Woensdag den 28 Jul ij 1869, des voovmiddags ten 9 ure, mede in het schoolgebouw, en dat de lessen op de beide inrigtingen zullen aan vangen op Maandag den 13 September 1869. Goes, den 19 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HAR T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen bij deze op .ïacabus .F® hannes Bakker, loteling der ligting van 1866 om zich op Vrijdag den 16 dezer des voormiddags te 10 ure te bevinden op de Koopmans-beurs te MIDDELBURG, voorzien van alle door hem van het korps medegebragte kleeding en equipement stukken alsmede van zijn zakboekje en verlofpas, zullende hij bij niet verschijning op deze na-inspectie de gevolgen aan zich zeiven te wijten hebben. Goes, 3 Julij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES5 Julij 1869. Door eene advertentie in de N. Goessche Courant is ons medegedeelddat de hier gevestigde kies- vereenigingSteunende op den bijbel, enz., voor de aanstaande verkiezing van leden van den ge meenteraad, twee kandidaten gesteld heeft, de FEUILLETON. II. In het vorig nommer haalde ik een woord van Giraedin aan, over het verleidelijke, maar tevens moeijelijke, om als schrijver op te treden. Met den genialen Franschman erkende ik, dat de schrijver buiten zich zeiven niets beteekent en dat hij van hui ten weinig of geen steun vindt. Ik had er kunnen bijvoegen: en menigmaal aan de bespotting en ver dachtmaking van anderen blootgesteld is. Want immers de ondervinding bevestigt het met iederen dag, wie het waagt, in het openbaar op te tre den, moet niet alleen de aan- en opmerkingen van velen verdragen, maar ook en dit zijn de pijn lijkste gewaarwordingen meermalen over zicli en over zijn werk hooren spreken op eene wijze die den naam van gepast geenszins kan dragen, en door personen, die verre van bevoegd zijn een oor deel te vellen. Doch dit hebben nu eenmaal alle schrijvers gemeen; zij weten, dat dit bun lot is, en toch gaan zij voort, om wat hun geest hun aangeeft, aan het papier toe te vertrouwen en de wijde we reld in te zenden. Het is een aandrift, die hen be zielt om zoo mogelijk winste te doenenniet vra gende naar het oordeel van deze of gene(welk oor deel soms in koffijhuis of sociëteitna het gebruik van een goed glas wijn wordt geuit) nemen zij op nieuw de pen in de hand, en vloeijen de woorden op het blad dat zij voor zich hebben. Ook de man, die ik sprekende in het vorig nommer heeren jhr. rnr. J. Pompe van Meerdervoort en B. van Asperen Vervenne. Teregt heeft het verwondering gewektdat slechts twee kandidaten gesteld zijnterwijl er vier vakaturen te vervullen zijn. Zeker is dat niet zonder reden geschied; maar die reden wordt ver borgen gehouden. Men kan toch moeijelijk aan nemen dat eene kiesvereeniging, die kandidaten aanbeveeltniet zou weten hoe vele vakaturen vervuld moeten worden. Wij hebben wel eens aan bijzondere personen, die uit voorgestelde kandidaten geene keus meen den te kunnen doen, den raad hooren geven, dat zij slechts één naam op hun stembriefje moesten plaatsenschoon de stemming ook over meerde ren liep. Die raad was gegrond op de ondervinding, dat bij stemming voor twee of drie vakaturenhet invullen van slechts één naameen uitmuntend middel isom dien eenen kandidaat eene meer derheid te bezorgendie bij versnippering van stemmen op meerdere personen niet ligt kan ver kregen worden. Het is een kiezers kunstje, waartoe sommigen wel eens de toevlugt genomen hebben, om tot hun doel te gerakenmaar dat dan ook geheel voor rekening blijft van hemdie zicli daarvanom welke reden ookbedient,. 't Is echter een ander geval, als dat zelfde kunstje door eene kiesvereeniging wordt in praktijk ge- bragt en de kiezers daardoor in verzoeking worden geleid om argeloos of met bewustheid daaraan deel te nemen. Eene kiesvereeniging bestaat niet alleen om de kandidaten voor elke vakature optezoeken en te bespreken; om eenheid in de keuze voor elke va kature mogelijk te makenook om de kiezers, die aan hare vergadering geen deel nemen voor- te lichten, wie zij voor elke vakature kiezen kunnen. Zoowel de leden der vereeniging als zij, die van de vereeniging licht verwachten, hebben een zeker regt, mogen billijk vragen, dat men hen dan ook zoovele kandidaten aanwijze als er vakaturen zijn; meerderen desnoods, waar-uit zij kiezen kunnen, maar niet minder dan er personen te kiezen zijn. Hier moeten vier vakaturen worden vervuld; heb ingevoerd, heeft er ruimschoots ondervinding van gehad. Hij de natuurlijke zoon van den graaf Alexander de girardrn luitenant-generaal der ka- vallerieen Mejufvrouw de la Mottiie koos of schoon hij wisthoe onzeker en wisselvallig het middel van bestaan voor velen die het uitoefenen is, den stand van letterkundige. Verlaten door zijne oudersdie hem een klein jaargeld toelegden en daarmede meenden genoeg gedaan te hebben achtereenvolgens werkzaam geweest als ambtenaar aan het kabinet des koningsen commies op een wisselkantoor, te zwak van gestel gekeurd om in militaire dienst te treden, betrad hij op 2 i jarigen leeftijdmet een vermogen van enkele duizende francs, het glibberige en hobbelige pad der letteren. Zijn eerste roman /,Emile" was zijne eigene ge schiedenis en bevat zijne indrukken en gewaarwor dingen en hoedanig deze warenkan daaruit blij ken, dat de schrijver zijn held voorstelt als een prooi van het noodlot en hem laat sterven. Er spreekt eene zekere bitterheid uit dezen roman, en men kan het zien dat de schrijver te worstelen heeft met kwalijkgezindheid en vijandschap. Zijn tweede romanOp goed geluk", bewijst ech ter zijn moed en zijn vertrouwen. Met krachtigen arm wil hij de slagboomen omverwerpendie hem in zijnen loop belemmeren en de energie schijnt in hem te herleven. Hij laat nu den naam van de la Mottiie varen en neemt dien van Girardin aan, en met dien naam ook alles, wat hij van de vaderlijke toegenegenheid te wachten had. waarom stelt men twee kandidaten? Allerlei vragen doen zich' hier voor, omtrent mogelijke beweegredenen tot zulk eene handeling, maar waarin men ook de oplossing zoeke, zeker is hetdat de kiesvereenigingSteunende op den bijbel, door zulk eene handeling niet medewerkt, om alle dingen met orde te laten geschieden, dat zij slechts half licht voor de kiezers ontsteekt en een weg inslaat, die tot herstemmingen, wat erger is, tot verwarring leiden moet, en het laat zich niet denken dat zij ditop den bijbel steu nende bedoelen zou. Wensclit die vereeniging, dat men hare aanwij zing zal volgendan is wel voor alles noodig dat zij vertrouwen inboezeme en wie zal, als hij, naar hare aanwijzing zijn stembriefje invullen wilniet vragen waarom worden mij voor de derde en vierde vakature geene kandidaten aan bevolen Meent de kiesvereeniging, dat voor die vakaturen een paar uit de drie aftredenden kunnen gekozen wordenwaarom dan niet genoemdwienaar haar oordeel, de meestgeschikte zijn. Nu zij twee personen aanbeveelt, terwijl slechts één der aftredenden verzocht, niet verder in aan merking te komen, moet er van de drie een uit vallen zoo zij al van de oude leden gediend wil zijn de kiezer vraagt natuurlijkwie is de getee- kende, dien ik moet ontwijken? Wil men vóór alles twee uitverkoren kandida ten er door helpenom dan nader te zienmet wie men zich verder behelpen kan, of aan het lot overlaten wie van de drie naast deze uitverko renen zullen optreden? Noch het een noch het ander is te verwachten als handeling eener kies vereeniging, die door hare leus aan blanke opregt- heid doet denken. Niemand zou het haar euvel geduid hebben als zij nog twee kandidaten gesteld had, evenzeer volbloed anti-revolutionair. Dat scharrelen met een tweetal wekt vermoedens, die door eene eer lijke. en loijale aanbeveling voor elke vakature waren verhoed. Misschien behoort het tot de verdediging der vrijheid, dat men voor een paar vakaturen geene aanwijzing doet, om de kiezers geheel naar eigen Van toen af, het was in 1838 besteedde hij al zijne kennis, al zijne studie aan de verwezen lijking van een plan, reeds lang door hem gekoes terd: de hervorming der journalistiek. Het zij hij als oprigter en mede-redacteur aan „Ie Voleur" werk zaam is,of zijnepennevruehten plaatstin „le Mode;" hetzij hij „Ie Journal de Connaissances Utiles" sticht, of het uMuseé des Families" in liet leven roept, altijd en in alles toont hij hart en ziel te hebben voor de letteren en door de letteren het volk te willen be schaven. En vraagt ge of hij er ook lof en roem mede be haalde? Hoort hoe hij zich daarover uitlaat: //Een apologeet der litteratuur zou in vroeger tij den den klemtoon op het woordje roem hebben ge legd. Doch tegenwoordig, nu alles becijferd wordt, staat op de balans der letteren en van hare voor- deelen de roem slechts voor memorie uitgetrokken: de nul is het éénig cijferteekendat bekwaam wordt geacht, den roem te vertegenwoordigen." En toch werd hij voortgestuwd op den weg, dien hij eenmaal had ingeslagen. Toch bleef hij vast houden aan dat beroepzelfs niettegenstaande hij ergens zegt;/zoo vaak een jong menseh mij in ver trouwen komt mededeelendat hij voornemens is schrijver te worden ontraad ik hem die loopbaan en bid hem te bedenken hoe menigvuldig en pijnlijk op dien weg de struikelingen zijn en dat op geen ander gebied de ongelijkheid en afstand tusschen den eersten en den tweeden rang zoo groot zijn als hier. Enkelen, zeer enkelen, maken er fortuin en ecu naam;

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1