1869. (N°. 48. VRIJDAG 25 JUNIJ. 56'" Jaargang. BEKENDMAKINGEN van h.et Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergader, van 17 Maart 1869 is vastgesteld de volgende VEROHDillVl]S6regelende de ge vallen waarin Persoonlijke diens ten van de ingezetenen tijdelijk kunnen worden gevorderd, alsmede den aard en duur der diensten. üMSSCHË COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Pr(j8 per kwartaal f 1,96, fr. p, p. J~t,90. ■jmzix Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst, Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a /'l,SO, behalve het zegelregt. *'Lz- De Inzending ran adrerlenllfn kan geschieden lol róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave- Tot dit nominer behoort een Bijvoeg sel houdende eene verordening van het bestuurbetreffende de bediening der brandspuiten en een gedeelte van het verslag van het verhandelde in de open bare raadsvergadering van 32 dezer. Art. 1. De gevallen, waarin de ingezetenen tot liet doen van persoonlijke diensten kunnen worden geroepen zijn: a. Voorkoming en blussing van brand b. Handhaving der orde, wanneer die op ernstige wijze is verstoord. Art. 2. Ieder mannelijke ingezeten en ook hij, die gedurende meer dan 3 maanden in de gemeente tijde lijk verblijf heeft gehad, tusschen de 30 en HO jaren oud, is tot vervulling der diensten in het vorig artikel litt. a. vermeld verpligt. Behoorlijk bewezen ziekte, hinderende ligehaams- gebreken en wettige reden van afwezigheid verschoonen Van deze diensten. Art. 3. Ieder door Burgemeesters en Wethouders bij de middelen tot brandweer aangewezene is ver pligt zijne dienst te verleenen bij de beproeving dier middelen of bij de oefeningen in de behandeliug der- zelve, echter niet langer dan drie achtereenvolgende uien en niet meer dan viermaal 'sjaars Art 4. Plaatsvervanging of afkoop dezer diensten worden toegelaten. De vereischten van een plaatsvervanger zijn dat de als zoodanig gestelde den bepaalden leeftijd en geené lïgchaamsgebreken heeft. Art 5. Voor de diensten bij de brandspuiten en verdere brandbluschmiddelen, buiten het werkelijk geval van brand, wordt als afkoop betaald 6, 'sjaars, zulks ten kantore van den gemeente-ontvanger binnen veertien dagen na de toelating van afkoop. Art 6. Burgemeester en Wethouders zorgen of doen zorgen dat de taak van hen, die hunne dienstpligtig- heid hebben afgekochtvoor rekening der gemeente verrigt wordt en niet komt tot bezwaar van hen, die niet afkochten. Art. 7. Wanneer de handhaving der openbare orde zulks onvermijdelijk vordert, zal ieder zijne diensten, bij art. 1 litt. b bedoeld, verleenen, zoo dikwerf en zoo lang, als dit door de daartoe bevoegde magt no.i- dig geoordeeld zal worden. Art. 8. Nadere voorschriften omtrent de bijzondere pligten op de tot de persoonlijke diensten geroepenen rustende omtrent de verdeeling en vervulling der taak en de wijze van oproeping zullen worden gegeven. a. Bij eene verordening op de brandweer, b. Bij tijdelijke voorschriften door den burgemees - ter aftekondigen, wanneer de openbare orde verstoord wordt, overeenkomstig art. 184 tot en met 187 der wet van 29 Junij 1861 (Staatsblad no. 85.) Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 19 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van daarbij belanghebbenden: dat door MARINUS van ZWEDEN, winkelier alhier, bij den gemeenteraad aanvrage is gedaantot het be komen in erfpacht van eenigen grond in de Voorstad, beoosten perceel sectie C. no. 524, ter grootte van 1 are 45 meters. Zij noodigen een ieder uit, die tegen die uitgifte eenig bezwaar mogt hebben, om daarvan, binnen acht dagen na heden, schriftelijk opgave aan hun collegie te doen. Goes, den 24 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. VACCINE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren hiermede de belanghebbendendat de heeren Verschoor en Kooman nog slechts eene zitting zullen houden tot het gratis vaccineren en hervacci neren, en wel op Woensdag den 30 Junij a. s. des na middags ten een ure, in het lokaal der Soepkokerij alhier. Goes, den 24 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder, die het aan gaat, dat het KOHIER VAN DE PLAATSELIJKE BELASTING OP DEHONDEN, over het loopende dienst jaar, vastgesteld door den gemeenteraad den 5 Mei en 8 Junij II., en door heeren gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd, blijkens hunne missive van 17 dezer, no. 1511/60, B no. 3145, aan den gemeente-ont vanger ter invordering toegezonden is, en dat ieder belastingschuldige verpligt is zijnen aanslag ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. Goes, den 24 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. DE BEROOIDE SCHATKIST. Hoort ge die hartverscheurende klagten wel, die nog dag aan dag worden aangeheven over deu ellendigen toestand, waarin onze finantien verkeeren, over den achteruitgang die zoo dui delijk is, dat ze iedereen in het oog springen moetover den afgrond die aan onze voeten gaaptover die stikdonkere toekomst, die het eenmaal zoo krachtige Nederland blind en ver metel tegemoet snelt? Het hart van eiken vaderlander krimpt ineen, als hij denkt aan de mogelijkheid dat slechts een deel der wee-profecijen vervuld zal worden. Dat is het werk der gehate radikalen. Zij heb ben het land van noodige inkomsten beroofd belastingen, die immers niet drukkend waren afgeschaft. Zij hebben het finantieele gebouw op zijne grondvesten doen wankelen en, ondanks elke trouwhartige waarschuwing, het werkffer ondermijning, der slooping voortgezet. In plaats van op alle mogelijke wijzen nieuwe bronnen voor de schatkist te openen, heeft men die onbeschaamd voortdurend geplunderd. Nog maar weinige maanden geleden pleegde men een nieuwen roof, door de afschaffing der zegelbelas ting. Tonnen gouds werden daarmede aan de berooide schatkist ontzegd, om niet te spreken van de onzedelijkheid van den maatregel, die strekken moet, om het publiek uitgebreider en goedkooper beschouwingen tot misleiding en verblinding, ook omtrent onzen finantieelen toe stand, te geven. Vergeefs was het, dat men op het gevaar wees; vergeefs werden nog bij de laatste verkiezingen, zoovele behoudende kandidaten als redders van onze finantien aangewezen. Het volk hoorde nietde kamers zagen niet, het ongeluk moest voltooid en Nederland wordt te gronde gerigt. 't Is in waarheid akelig en met schrik ziet men iederen dag uit, naar de berigten van het minis terie van finantien die de treurige waarheid verkondigen zullen, dat dag aan dag de uitgaven de inkomsten overtreffen en dat dus de toestand onhoudbaar is. De minister van finantien laat naar zijne be rigten niet wachten, hij deelt ons de cijfers mede die den toestand naar waarheid blootleggen. Wij hebben voor ons liggen een staat der ont vangsten over de eerste vijf maanden van dit jaar, die de volgende uitkomst aanwijzen. Wij bedienen ons daarbij van ronde cijfers, met ver wijzing voor de juiste opgave naar het medege deelde in ons vorig nommer. De behoeften waren geraamd op ruim 29 mil- lioen en de opbrengst heeft ruim 30 millioen bedragen, zoodat meer dan één milliöen meer ontvangen is dan geraamd en tot voorziening in de staatsuitgaven noodig was. Wanneer wij verder het cijfer van ontvangsten, in de vijf eerste maanden des vorigen jaars, tegen over een gelijk tijdperk van dit jaar stellen, dan zien wij, dat toen ruim 17 tonnen gouds min der ontvangen werden. Wat blijkt uit dat alles?'Dat, schoon voor vele en velerlei zaken groote sommen gevorderd en geraamd werden; schoon de uitgaven toenamen; de inkomsten een en ander niet alleen volko men hebben gedekt, maar dat zelfs een zeer aan zienlijk hooger cijfer door de laatsten is bereikt. De raming was dus niet te hoog opgevoerd. De verwachtingen der regeering omtrent onze finantien waren dus niet-op lossen grond ge bouwd. De enorme schade, die de schatkist lijden zou, door de afschaffing van het dagbladzegel, is dus reeds verhoed. De berooide schatkist schijnt dus de voorgespiegelde gevaren en bezwaren tamelijk wel te ontworstelen. Hoort ge die jammerkreten, die de bestrijders onzer regeering blijven aanheffen over de sloo- pers-politiek die de Nederlandsche finantien geheel verderft en ons met een staatsbankroet bedreigt En wat dunkt u van die zwarte tafereelen als

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1