1869. N°. 47 D1NGSDAG JUNIJ. 56ste Jaargang GEMEENTE-RAAD te GOES, BEKENDMAKINGEN van liet Gemeente-bestuur. MIDDELBAAR ONDERWIJS. EXTRACT uit het VERSLAG van den «aa- ALVVSf I»> <3=- liOESSCIlE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal ƒ1,95. fr, p. p. ƒ1,90. r Gewone adverteutlSn worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelyks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De inzending van adrerteutifn kan geschieden toi vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP DINGSDAG DEN 22 JUNIJ 1869, des namiddags ten 7 ure. Punten van Behandeling 1. Af- en overschrijving op de begrooting over 1868 2. Voorstel van Z. E. den Minister van Binnenl. Za ken omtrent het onderhoud van den stationsweg. 3. Inrigting van het lokaal boven de korenbeurs tot volksleeszaal. 4. Ontwerp-verordening op de publieke vermakelijk heden. 5. Idem tot handhaving der orde op het stationsplein. 6. Rapport der financiële commissie omtrent de tenaam stelling der armengoederen. Burgemeester en Wethouders van GOES, maken bekenddat de Commissie van toezigt op de Scholen voor Middelbaar Onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 14 Julij 1S69, des middags te 12 ure, in haar lokaal bij de school eene zitting zal honden tot het inschrijven van jongelieden, die voor liet leerjaar 1869 18JO als leerlingen op de Hoogere Bur gers cïiool of Burger-avondschool ivcn- schen te worden toegelaten, waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener ge boorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinderziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Woensdag den 28 Julij 1869, des voormiddags te 9 ure, mede in het schoolgebouw, en dat de lessen op de beide inrigtingen zullen aan vangen op Maandag den 13 September 1869. Goes, den 19 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, vierde kwartaal van het dienstjaar 1868-1869, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Goes, den 19 Junij 1869. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Meermalen reeds wezen wij op de beteekenis van het woord radikaal, dat nog altijd als een scheldnaam misbruikt, deu liberalen als zoo danig naar het hoofd wordt geslingerd. Men schijnt de beteekenis van dat woord niet te willen of te bunnen vatten, en sedert men eenmaal het woord radicaal had toegepast op dezulken, die de zaak waarlijk misbruikten, is radikaal en slecht, voor velen gelijkluidend. Wij komen er nog eens op terug, naar aan leiding van een artikel in de Arnhemsche Cou rant, dat de zaak zeer juist voorstelt. Radi kaal", zoo lezen wij daar, dat is, tot den grond, tot den wortel toe. Niet: alles omverwerpen; niet: alles uitroeijen. Maar hervormen, zuive ren, onderzoeken tot den wortel toe, en blijkt het, dat daar het bederf schuilt, dien uitwerpen. De radikaal, is, op ieder gebied, de geslagen vijand van de midden mannen, van de regt- geloovige knoeijers, van dat treurig ras van heelmeesters, dat altijd doekjes voor het bloeden gebruikt, om de diepe wond te bedekken, dat behendig de ziekteverschijnselen onderdrukt, maar den wortel der ziekte onaangetast laat. De radikaal op politiek gebied dat is do anti-revolutionair dat is de ultramontaan zij weten wat zij willen. Zij willen wat zij meenen goed te zijn." Verder lezen wijRadikaal dat is de echte liberaal. Zij hebben dat gemeen met den anti-revolutionair, met den ultramontaan, dat zij beginselen hebben en naar die beginselen de maatschappij willen hervormen; ook zij willen toestand der gemeente GOES over 1868. Het verslag omtrent den toestand van het mid delbaar onderwijs in de gemeente Goes over 1868, aan den raad dier gemeente, houdt het volgende in Overeenkomstig art. 52 der wet houdende regeling van het middelbaar onderwijs, hebben wij de eer U het 4« jaarverslag aan te bieden over den toestand van het middelbaar onderwijs in deze gemeente. Het overgangs-examen voor de burgeravondschool had plaats op Donderdag den 9 April 1868, dat der hoogere burgerschool op Dingsdag, Woensdag en Don derdag 28, 29 en 30 Julij 1868, terwijl op Maan dag avond 27 Julij 1868 eene openbare les in de gymnastiek plaats had. Gelijk in ons vorig verslag, zoo moeten wij er ook thans weer op wijzen, dat het getal der belangstel lenden, die de examens bijwoonden, niet groot was bij de openbare les in de gymnastiek echter waren vele toeschouwers. Het is ons echter bij deze gelegenheid weder ge bleken, dat de zaal, waarin die examens werden gehou den, daartoe minder geschikt is, omdat de toehoorders zeer veel moeite hebben om de geëxamineerd worden den te verstaan, zoodat wellicht hieraan is loe te schrijven, dat velen van hen, die door hunne tegen woordigheid bij de openbare les in de gymnastiek toonden belang te stellen in het gegeven onderwijs, bij de examens werden gemist. Het zou ons daarom eene belangrijke verbetering toeschijnen, indien door het leggen van eenige vloer matten, het galmend geluid, dat in de zaal heerscht en waardoor het juist waarnemen van het gesprokene wordt belet, werd weggenomen. De uitslag der overgangs-examens was als volgt Burger-avondschool. Van de 10 leerlingen der 1« klasse zijn er 6 tot de 2e klasse bevorderd van de 7 leerlingen der 2e klasse, zijn er 3 in de 3e klasse overgegaan van de 4 leerlingen der 3e of hoogste klasse on derwierpen zich allen aan het eind-examen en wel met dit gunstig gevolg, dat aan ieder van hen het getuigschrift, volgens artikel 56 der wet, houdende rege ling van het middelbaar onderwijs, werd uitgereikt. Hoogere Burgerschool. Van de leerlingen der voorbereidingsklasse (9 leer lingen en 1 toehoorder) werden 8 bevorderd tot de le klasse, onder welken 1 leerling voor enkele lessen, terwijl aan 1 leerling voor alle lessen de voorwaarde van een her-examen werd gesteld Van de le klasse (19 leerlingen en 1 toehoorder) gingen over in de 2e klasse: onvoorwaardelijk 10 leer lingen en 1 toehoorder; voorwaardelijk 4 leerlingen; van de 2e klasse (4 leerlingen en 1 toehoorder) werden bevorderd tot de 3e klasse1 leerling onvoor waardelijk en 1 leerling voorwaardelijk Van de 3e klasse (5 leerlingen en 2 toehoorders) werden bevorderd tot de 4e klasse: 4 leerlingen en 2 toehoorders. De 3 leerlingen der 4e klasse gingen allen onvoor waardelijk over in de 5e klasse. Den eersten dag na de vacantie werden de her examens afgenomen en wel met dezen gunstigen uit slag, dat slechts 2 leerlingen (lo klasse) niet aan de gestelde eischea voldeden en daarom werden terug geplaatst. Door vertrek naar elders verlieten, kort vóór of met het einde van den vorigen cursus, 3 leerlingen en 4 toehoorders de school; 5 van deze namen deel aan het overgangs-examen en met gunstig gevolg. Den geheelen uitslag der overgangs-examens kort samenvattende verkrijgt men de volgende uitkomsten. Het getal leerlingen voor het volledig onderwijs, aanwezig bij het einde van den cursus 1867/68 bedroeg 40. Van deze hebben deelgenomen aan het examen 39. Zijn onvoorwaardelijk bevorderd 25, en afgewezen 8. Het getal van hen, die later nog een nieuw examen hebben afgelegd, bedroeg 7, van welken 5 tengevolge van dat nader examen nog zijn bevorderd. Het totaal van hen, die tot een hoogere klasse zijn bevorderd, bedraagt dus 30, het getal afgewezenen 10. Van de 5 leerlingen voor enkele lessen onderwier pen zich 3 aan het overgangs-examen, die allen wer den bevorderd. De toelating s-examens van den cursus 1868/9 had den zoowel voor de hoogere burgerschool als voor de burger-avondschool plaats op 27 Julij en ten behoeve van 2 adspiranten op den len dag na de vacantie. De 13 adspiranten voor de hoogere burgerschool werden allen toegelaten; 12 voor het volledig onder wijs in de voorbereidingsklasse en 1 voor de engel- sche lessen in de 2® klasse. Van de 7 adspiranten voor de burger-avondschool werden 2 afgewezen en 5 toegelaten in de laagste klasse. De getalsterkte der klasse was alzoo bij het begin van den nieuwen cursus en ook op 31 December als volgt: Ilosgere Burgerschool Voorber. klasse 13 leerlingen voor alle lessen. 1« 15 en 1 voor enkele less. 12 1 idem. 2a 3 2 4e 4 6e 3 1 „de gymnast. Zamen 52 leerlingen, Burg er-avondschool. le klasse 8 leerlingen. 2e 8 n 3e 3 waarbij te voegen 2 die reeds een getuigschrift heb ben ontvangen, zamen 21 leerlingen. Ofschoon geen der adspiranten voor de hoogere burgerschool werd afgewezen, liet de ontwikkeling van

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1