ken, dat het met de neutrale school gedaan zou geweest zijn als onze tegenstanders hun zin hadden gekregen. Laat het zijn, dat er enkelen onder hen gevon den worden, die nog eenige sympathie voor eene staatsschoolvoor een neutraal onderwijs ge voelen. Indien zij op de kruiwagen der ultra- montanen of anti revolutionairen naar de tweede kamer waren gereden zij hadden daar op een hellend vlak zich bevonden, waren voortgestuwd om steeds verder te gaan, tot het doel verkregen werd, of zij waren ras als ontrouwen, als vij anden uitgekreten. De toekomst zou donker geweest zijn, indien de uitslag der verkiezing anders ware geweest. Wij hebben dus reden om dankbaar te zijn, waar wij den gewenschten uitslag, in die rijke t beteekenis voor ons stellen. Die eene heillooze verandering willen, zullen thans niet door hun aantal het doel kunnen be reiken. Wij weten, dat de regeering vast houdt aan de wetdie tot hiertoe rijke en schoone vruchten droeg en die>regeering heeft een nieu wen steun gekregen door de verkiezingen. Wij spreken ditmaal alleen van de school. Er zijn nog andere zaken, van geen minder belang, die wij ongaarne in handen zouden zien van de maunen van het zoogenaamde behoud. De radikalen onder de behouders zijn in hun toeleg gestuit, en juist omdat hunne beginselen het meest- te duchten zijn, geeft hun val en nederlaag groote beteekenis aan den uitslag der verkiezingen. Wij loopen niet vooruit en maken ons geene .Rerschenschimmen van eene volmaakte toekomst, onaar wij verblijden onsdat wijmet het oog óp de nieuwe kamer, zeggen kunnendie den -.slagboom ons voor de voeten wilden werpen zijn ■verwijderddie ons voorwaarts willen leiden op -den weg van ontwikkeling in elk opzigt heb ben de taak aanvaard. .Hopen wijdat zijzullen.volharden en slagen. BINNENIANPSCHE BERIGTEN. GOES, den 17 Junij. De verjaardag van hare majesteit de konin gin wordt hier, heden, op gebruikelijke wijze, door vlaggen, carillon en schuttersparade gevierd. Naar men zegt, zal de heer van Loon, in het kiesdistrict-Amersfoort gekozen als lid der tweede kamer, die benoeming niet aannemen en zou de lieer van Goltstein, die dat district vroeger ver tegenwoordigde, zich daar niet weder verkies baar stellen. Waarschijnlijk zal het brievenvervoer in Zee land weder verbeterd worden, door een tweeden postdienst tusschen Walcheren en het voormalig vierde district. Ook des morgens zouden de brieven per stoomboot van Vlissingen naar Bres- kens overgebragt en verder geëxpedieerd worden. Met ingang van den 20 dezer, wordt op het rijkstelegraafkantoor te Vlissingende door lopende zondagsdienst ingevoerd. Eerst thans zijn wij in staat gesteld, om onzeii lezers iets medetedeelen van de verdere beraadslagingen, in de provinciale staten verga dering, van Vrijdag 10 Junij. Wij ontleenen datbij gebrek aan andere bronnen aan de Middel burg sche Courant, aan wie de ingezetenen onzer provincie grooten dank verschuldigd zijn daar zij, door haar, ten minste iets mogen verne men van eene zoo gewigtige beraadslaging als die over de calamiteuse polders. Het 5,t punt der nota van den voorzitter luidde: Tot dekking der kosten van zeewering en oeververdedigingwordt door een calamiteusen polder een dijkgeschot betaald. Dit bestaat ge durende de eerste vijj jaren, na de calamiteus- verklaring, uit de geheele en vervolgens uit de helft van de onzuivere opbrengst der gezamenlijke lande rijen in den polderna aftrek der grondbelasting de voorschreven helftin het geval bij het ontwerp aangewezen, te verhoogen met Le. Op dit punt worden amendementen ingediend door de heeren Vader,- erhagen en Moolenburgh. Het eerste verworpen zijnde wordt dat van den heer Ver hagen aangenomen met 27 tegen 9 stemmen. Het was van dezen inhoud: de staten van Zee land adviseeren, dat op grond, dat de geldeijk belanghebbenden in de eerste plaats geroepen zijn tot het bestrijden der kosten, tot behoud van den polder vereischtdaarom dus ook een evenredig deel zal worden gevorderd van de eigenaars van tienden en ambachtsrevenuën." Het amendement Vader, om ond r opbrengst der landerijen pachtwaarde te verstaan is aan genomen met algemeenen stemmen. Het geheele punt werd aangenomen met 33 tegen 3 stemm. Het 6 punt der notadat nu in behandeling kwam, was van dezen inhoudBovendien wordt door den polder het risMige opgebragt voor zijne in wendige behoeften i 'vóbr zoo verdie niet uit zijne eigene inkomsten kunnen worden bestreden. Bedra gen die inkomsten daarentegen meer, dan strekt dit meerdere mede tot voorziening in de kosten der zeewering en oeververdediging T De heer Blaaubeen stelde als amendement voor, om de laatste ali nea van dit punt te doen vervallen als zijnde in hooge mate onbillijk. De heer Vader heeft een amendement om de alinea door eene andere bepaling te doen vervangen Beide amendemen ten werden verworpen en punt 6 onveranderd aangenomen met 27 tegen 7 stemmen. In de zitting van Zaturdag was allereerst punt 7 aan de ordeBij het niet toereikend sign van de door een calamiteusq polder zelve bijeengebragte gelden, tot dekking der kosten van zeewering en oeververdedigingzal daarna door de onderliouds- pligtigen der onmiddellijk aan dien polder gren - zende dijken worden bijgedragendoch in geen geval meer dan in art. 12 van het ontiverp is bepaaldOver dit punt wordt eene ernstige en langdurige beraadslaging gevoerd en houdt allereerst de heer Verhagen eene uitvoerige rede, waarvan de slotsom is, dat hij adviseert, om het stelsel van suhsidjën van de achterliggende polders met wartel en. tak uitteroeijen. Na een ampele discussie werd eerst het amen dement Moolenburgh om alleen de vrije polders in de kosten der oeververdediging te doen deelen, die een natten dijk zouden krijgen bij overstrooming eener aangrenzende calamiteuse polder, verworpen met 19 tegen 12 stemmen. Daarna werd ook verworpen met 20 tegen 11 stemmen het amendement Hombachom van den aangrenzenden polder, die een zeewerenden dijk te onderhouden heeft geene bijdragen te vorderen. Punt 7 werd in zijn geheel onveranderd aangenomen met 16 tegen 15 stemmen en het voorstel van den heer Verhagen, opheffing van het geheele subsidie stelsel der achterliggende polders met 17 tegen 14 stemmen verworpen. Nadat de vergadering eerst het voorstel om reeds dingsdag weder bij een te komen verworpen had, is de vergadering verdaagd tot woensdag. Volgens berigt in de Middelb. Courant is gisteren de beraadslaging over punt 8 aange vangen maar niet afgeloopen en zou deze heden worden voortgezet. Wordt vervolgd.) Door ingelanden van de watering 's Gra venpolder, is tengevolge het bedanken door den heer J. W. de Jongli, met algemeene stemmen tot ontvanger-griffier benoemd, de heer C. P. Lenshoek van Zwake, te 's Gravenpolder. Donderdag 11. heeft te Oostburg de aange kondigde tentoonstelling plaats gehad van land bouwwerktuigen en vee. Met genoegen vernemen wij, dat bij die gele genheid, de firma wed. Masses f Zoon hier ter stede, onderscheidene bekrooningen voor land bouwwerktuigen heeft verworven. Aan haar werden toegewezen de volgende acht eerste prijzenvoor een atmosferique karneen wanmolen (fransehe constructie)een gecombi neerde haver en boonbreker een dubbelen wor- teisnijder; een stroosnijder; een dito; een hooi- schudder; bij loting voor een hand-zaaiwerktuig. De tweede prijs voor een wanmolen,- («ngel- sche constructie)terwijl haar door loting die voor eene fransehe zaaimachine ontging. Zij ontving daarenboven nog eene eereprijs, eene vergulde medaille, voor da door haar ge dane ruime toezending van nuttige en meeren- deels ook voor deze streken doelmatige werk tuigen. Dingsdag heeft de maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland, te- Middelburg, bare algemeene vergadering gehou den. De voorzitter mr. C. van Citters opende die met eene toespraak, waarin hij wees op den bloei der maatschappij, het toenemend aantal leden en den meerderen omvang der tentoonstelling. Als vermoedelijke plaats voor de algemeene ver gadering in 1870 werd Goes aangewezen. Nadat nog eenige punten besproken waren en melding gemaakt van eene nieuwe zwingelmachine door- den heer del Campo ingezonden, werd de ver gade ring gesloten. De tentoonstelling wasondanks het aller ongunstigste weder zeer druk bezocht. Onder de voorwerpen, die uit Middelburg naar de inter-nationale tentoonstelling te Amsterdam gezonden zijn, behoort ook eene verzameling van gouden en zilveren lijfsieraden, zooals die door- de landlieden op Walcheren gedragen worden door den heer J. H. Hackenberg. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft een vonnis, tegen zekeren C. H. door de regt- bank te Goes gewezen, vernietigd, wegens schending van art. 211 van het wetboek van strafvorderingvermits de heer van Deinse, hoe zeer president dier regtbank, naar den geest van genoemd wetsartikelin deze zaak niet kon presideerea, veel min een vonnis uitspre ken maar het presidium en uitspreken van het vonnis, had moeten overlaten aan den heer mr. van Voorst Vader, die bij de behandeling der zaak als president had gefungeerd. De Tijd bevat heden eene aansporing, tot de Nederlandsche jongelingschap gerigt, om bij de zouaven dienst te nemen. Het blad zegt dat Rome in dringend gevaargrooter dan twee jaren geleden, verkeert. Het meldt verder dat de tallooze zouaven, die toen naar Rome togen thans hun diensttijd geëindigd zijnde naar huis verlangen en het korps zeer zou gedund worden. Nog één jaar slechts zal, volgens het zeggen van de Tijd, die hulp noodig zijn; dan zullen-: de groote moeijelijkheden zijn doorgeworsteld en overwonnen. Drie staatkundige gevangenen te Parijs, die' op 15 Mei 11. oproerige kreten hadden aan geheven, zijn nu reeds door de regtbank ge vonnisd. Men stelle daartegenover het proces over het Rotterdamscbe oproer en denke aan de be schuldigden, die sedert hei vorige jaar in de gevangenis zuchten. Uit den Tielerwaard wordt geschrevenHet. koude weder werkt ongunstig op de veldgewas sen. Gras zal men dit jaareven als in het voorgaande, veel hebben. De pereboomen zijn goed geladen en beloven eene ruime opbrengst- De appelboomen daarentegen beloven weinig. Over het algemeen kan men over de aardappelen, niet roemen. Vooral de vroege soorten zijn slecht opgekomen en komen zeker eene maand: later aan, dan in het vorige jaar, waardoor de- bezitters van oude arrdappelen nog goede zaken maken. Heden besteedt men 2,50 per mud- Een groote plaag heeft men in de tarwe ont dekt. Men dacht in het voorjaar, dat de muizen zoo goed als opgeruimd waren, doch thans on dervindt men, dat ze in groot getal aanwezig; zijn. Op vele plaatsen ziet de tarwe er als afge maaid uit en, komt er geen sterfte onder dat lastige gedierte, dan zal de tarweoogst voor het grootste deel hier mislukken. Zondag had, te 's Gravenhage, eene meeting plaats van bakkersknechten, tot bespreking van

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2