'9. N°. DINGSIMG 15 JUNI J, •W Jaargang, BOTERMARKT. BEKENDMAKINGEN Openbare Verpachting. DE UITSLAG DER VERSIEZINGEN. EXTRACT uit het VERSLAG van den M5SÏ- tX 'T -P3H~ JK?' S0ESS6HE COI R Hi. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- J'rüs per kwartaal ƒ1,55. fr. p. p. ƒ1,90. H'one advertentie» worden a 15 et. de regel geplaatst, ficïioorle-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. Be Inzending van adverteniiën kan geschieden lat vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. van h.et Gremeente-bostuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 19 Junij 1869 des namid dags ten een uve, ten raadhuize aldaar, publiejc en aan de meestbiedenden, trachten te verpachten 1°. Het ophalen van den HAARDASCH en het VUILNIS; 2\ Het NACHTWERK of het ruimen der privaten binnen deze gemeente beide voor den tijd van een jaar, ingaande den eersten Jiilij 1869 en zullende eindigen den laatsten Junij 1800 zeventig. De voorwaarden, volgens welke beide verpachtingen zullen geschieden, liggen van heden af tot den dag dei- verpachting ter lezing op de secretarie dezer gemeente. Goes, den 29 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. V. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter algemeene kennis, dat op verzoek, zoowel van verkoopers als koopers de tijd der BOTERMARKT is bepaald van half twaalf tot tialf cén uur, en zulks met ingang van den 15den dezer. Goes, 14 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. T. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Het geduchte misdrijf is gepleegd. De groote meerderheid der kiezers heeft de zaak, die sedert vele weken allen bezig hield, in vrij zinnigen geest beslist. De liberale leden der tweede kamer, die, aan de beurt van aftreding, als vijanden des vaderlands werden uitgekreten, zijn, met zeer enkele uitzondering, herkozen en op meer dan eene plaats zijn nieuwe leden ge kozen, van wie het bekend is, dat zij dezelfde rigting zijn toegedaan. De uitslag is beslissend, om met zeker blad te spreken, verpletterend. Alles was op het spel gezet. De hartstogten, politieke, godsdienstige, en welke al niet, waren, in hooge mate, gaande gemaakt. De natie zou nu moeten beslissen, of zij haren naam en roem handhaven, hare dierbaarste voorregten bewaren, hare toekomst verzekeren wilde, dan wel, of zij langs de baan van vooruitgang het verderf te gemoet zou snellen. De natie sprak, en haar woord was de ern stige verklaring: wij gaan geen stap terug. Men zal haar thans de blinde, de misleide, de diep beklagenswaardige noemen; maar niet temin moeten bekennen, dat zij een krachtig protest heeft ingediend, tegen de beweering, dat zij voor het meerendeel behoudend is, in den zin der conservatieve partij, dat het nationaal karakter gekant zou zijn tegen vrijzinnige be ginselen. 't Is het werk der radikale leiders, die de menigte op een dwaalspoor brengenzoo zoekt kwalijk verborgen spijt het onloochenbaar feit te verduisteren. Maar wat al dwalenden danwat al domme en blinde volgers die zoo maar goedschiks in hun verderf loopen. Wij hebben toch niet alleen te letten op de personen, die gekozen zijn, maar op het aan tal stemmen, dat uitgebragt werd. Reeds vooraf werd daarop gewezen, van de zijde onzer tegenstanders. Zij zouden misschien verslagen wordenmaar in hun val zelf zou hun eer gehandhaafd zijn. Welnu, wat zien wij? In districten waar steeds de behoudsmannen, zonder slag of stoot, overwonnen, moet herstemd worden en hadden liberale kandidaten meerdere of genoegzaam gelijke stemmen met die der conservatieven. Men denke aan Leiden en Gouda. In anderen stonden de liberale kandidaten ach ter, maar met eene meerderheid grooter dan ooit te voren. Het distriet Delft kan daarvan getuigen. Maastricht was ons afgeschilderd, als een district, waar men van de liberale rigting was teruggekomen en eenen anderen weg zou in slaan, en Maastricht herkiest zijnen liberalen ver tegenwoordiger bijna met algemeene stemmen. Amsterdam kiest enkel liberale kandidaten, Zwolle en Hoorn wijzen voor hen den anti revolutionair en den conservatief af. Middelburg en Zierikzee herkiezen met ont zaglijke meerderheid hunne aftredende afge- toestand der gemeente GOES over 1868. Het beredeneerd verslag van den toestand van het lager onderwijs in de gemeente GoES over 1868. (Bijl. V) bevat het volgende..: Ter voldoening aan de deswegens bestaande wet telijke bepalingen, heeft de plaatselijke schoolcommissie de eer heit volgende verslag aan uwe vergadering-aan te bieden Omtrent den toestand van bet lager onderwijs in liet algemeen, vermeent de commissie andermaal te kunnen verwijzen naar hetgeen daaromtrent in vorige verslagen is medegedeeld, doch daarenboven voorden toenemenden gunstigen toestand te wijzen op de vol gende bijzonderheden Dat het schoolgaan meer en meer toeneemt, blijk baar uit gebrek aan ruimte in de bestaande school- localenzoo als uit de laatstelijk met het gemeente bestuur over het locaal der school fe klasse gevoelde correspondentie genoegzaam gebleken isdat de sta tistieken der onderwijzers een minder schoolverzuim aanwijzen dan te voren het geval nas; dat meerdere belangstelling in het onderwijs bij het publiek merk baar is, zigtbaar inde omstandigheid, dat zich eene commissie beeft gevormd uit ingezetenenmet het doel om het schoolverzuim tegen te gaandat de leerlingen der lagere scholendie daartoe door hunne onder wijzers bekwaam geoordeeld worden, meer geregeld voldoen aan de eiscbeu tot toelating voor de school voor middelbaar onderwijs, dan de beide vorige jaren liet geval was f'-' en eindelijk, dat zich eeD tweede gezelschap heeft geconstitueerd uit hulp-onderwijzersmet liet doel tot verkrijging van meerdere bekwaming. Alle welke omstandigheden leiden tot het besluit, dat het lager onderwijs in deze gemeente in zeer gun stigen toestand verkeert. Het onderwijs in de verschillende leervakken bij art. 1 der wet bedoeldgaf op alle de scholen stof tot tevredenheid, terwijl onder meer het onderwijs in de geschiedenis bij den beer Witte en dat in de taal bij den heer Swart, naar het oordeel der commissie, op de meest gewenschte en doelmatige wijze plaats heeft. Het getal scholen werd met één verminderdzijnde de bijzondere school „Nathanael" (waarschijnlijk uit gebrek aan de noodige fondsen) gesloten geworden de onderwijzer dier school echter heeft, om in zijne behoeften te voorzien, het onderwijs overgebragt bij zich aan huis-, waaraan slechts een klein getal leer lingen deelneemt. Het gemiddeld getal leerlingen op alle de scholen, zoo openbare als bijzondere, bedroeg 477 m. en 431 v., zamen 908, waarvan kosteloos onderwijs ontvin- j gen 253 m. en 207 vr. leerlingen. Het hooger cijfer, dan het verslag over 1867 aan- f wijstbestaat voornamelijk in de toenemende ver- I I meerdering der bevolking in het algemeen en door j 1 het openen van den staatsspoorweg, tengevolge waar- 1 van onderscheidene huisgezinnen zich in deze ge- j j meente hebben gevestigd, in het bijzonder. De vermeerdering bestaat echter voornamelijk op i de openbare scholen; zijnde bij de laatste aangiften verscheidene leerlingen der bijzondere scholen tot de eerste overgegaan. De avmenbewaarschool werd gemiddeld door 182 kinderen, wat de dagschool, en door 35 kinderen wat de avond- of naai- en breischool betreft, bezocht. Nopens den toestand der schoollocalen kan de com missie het volgende mededeelen Bij brief van 29 November schreef de hoofdonder wijzer W. Swart aan de commissie, dat hij, bij het naderen van den tijd van aangifte van leerlingen, zich verpligt achtte ter harer kennis te brengen, dat zijn locaal hetwelk door bewerkstelligde, tamelijk onhoud bare bij-eu aanschuiving van zitplaatsen, 160 kinderen kan bevatten, er 150 telt, zoodat er slechts ééne plaats in de laagste klasse onbezet is, waarvoor de 4" klasse reeds meer dan één regthebbende bevat. Deze toestand aan heeren burgemeester en wethou ders medegedeeld bij brief der commissie van De cember had tengevolge, dat in de vergadering van den gemeenteraad van den 28 December, een drietal voor stellen ter verbetering en verandering van dien toestand werden overgelegd, welke echter niet werden aange nomen, doch waarvan het gevolg was, dat tot het ontwerpen van een nieuw plan eene commissie werd benoemd, zamengesteld uit leden der schoolcommissie, den heer schoolopziener en het dagelijks bestuur. De commissie vertrouwt alzoo, dat de vorengemelde onhoudbare toestand eindelijk zal ophouden te bestaan. Ook in het locaal der school 2^ klasse, alwaar tij delijk de nieuw aangegeven leerlingen voor de school L klasse, tengevolge van het, in deze bestaande, plaats gebrek met toestemming der ouders zijn geplaatst, ont staat gebrek aan plaatsruimte. Bij de laatste aangifte

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1