- BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ïdsch£a-jmeggfin t!ifl is GOES, den 3 Junij. De berigten met de laatste mail uit Indie aangebragtbevestigen bet reeds vroeger me degedeelde dat de oproerige beweging te Bekassie geheel opgehouden lieeft en dat de vrees voor onlusten te Depok gelukkig ijdel was. Het Bat. Handelsblad meldt o. a. Geruchten die omtrent eene uitgebreide za- menzwering liepen en eenen voornamen grond schijnen gehad te hebben in de omstandigheid, dat een der belhamels zich aan de ligtgeloo- vige inlanders voor Raden Saleh den ook in Europa zoo gunstig bekenden Javaanschen kunstschilder heeft uitgegeven, en die reeds door de reactionaire partij gretig werden ge ëxploiteerd, zijn gebleken ten eenemale onge grond te wezen." Uit de Preanger-regentschappen ontvangen wij het berigt, dat in die provincie een ruime rjjst- en kofiijoogst te wachten is. Daarentegen moet het volgens een ontvangen berigt, in de residentie Tagal, regentschap Bre- bes, met de vooruitzichten op den rijstoogst zeer treurig gesteld zijn. De commissie belast met de examens ter verkrijging van akten voor middelbaar onder wijs, heeft in de gymnastiek geexamineerd en akte uitgereikt aan den heer P. van der Meiden van Goes. De verpachting van den grondverkregen door het dempen van een gedeelte der vest is door den raad gegund. De pachterde heer J. C. D. van den Bussche, zal het terrein bezaai- jen met suikerpeeën. Het slootjespringen is, vooral in dez? ge meente, eene geliefkoosde bezigheid der jeugd en toch is deze zeer gevaarlijk. Dit bleek op gisteren weder, toen het zoontje van Maar- tense in de Nieuwstraat, bij het springen over eene sloot in den Goesschen poldermet den voet achter den springstok bleef haken en het been brak. Voorwaar, een waarschuwend voor beeld voor de jongens, en eene aansporing voor de oudersom de 'gangen hunner kinderen nategaan. Bij de premiëntrekking op den 1 Junij van de loten voor het paleis van volksvlijt, zijn uit gekomen serie 6978 no. 48, f 150000 s. 7458 no. 37 ƒ20,000, s. 1635, no. 37 en s. 1621, no. 50 elk ƒ5000; op 6740 no. 8, 4232, no. 6 200 no. 16 3724 no. 45, 941, no. 39, 3234 no. 23, 4986 no. 39, 4454 no. 28, 910 no. 27, 6303 no. 12, elk 1000. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegenis de heer F. 's Jacob te Rotterdam tot directeur-generaal benoemd en heeft deze die benoeming aangenomen Voordat die benoeming plaats had, werd het salaris van den directeur-generaal bepaald op ƒ18,000; de heer 's Jacob echter stelde de voorwaarde, dat zuinigheidshalve die som zou verminderd worden tot ƒ8000. In Engeland beteekent het inkomen van de schoolmannen nog iets anders dan in de, wegens hunne beschaving zoo hoog geroemde, staten van het vasteland. Vele onzer onderwijzers zullen aan een sprookje uit de duizend en een nacht denken, wanneer zij vernemen, dat de rektor te Eton, in Engeland, over jaarlijksche inkomsten te beschikken heeft tot een bedrag van 54,864 gulden. Wel is waar is dit een van de best bezoldigde plaatsen in Engeland, maar ook aan de overigen zijn inkomsten ver bonden, die bijna ongelooflijk schijnen. Zoo heeft de tweede leeraar te Eton een honora rium van ƒ26,400; de rektor van Winchester ƒ36,000, zijn eerste hulponderwijzer ƒ18,000. Te Rugby ontvangt de rector jaarlijks ƒ35,500, de tweede leeraar f 19,400. De minst bezol digde rektorsplaatsen zijn Shrewsbery met ƒ25,000, Harrow met ƒ14,400, en op de Londensche scholen West minster met 14,400, Charterhouse met ƒ13,200, Merchant Tailors met ƒ12,000 en St. Pauls met ƒ10,800, be halve de huur van twee huizen. Het Fransche comité ter verspreiding van het paardenvleesch tot voedsel, heeft in zijne zitting van den 29sten April aan den heer Antoine eene zilvere medaille toegekend, omdat hij in 1866 te Parijs de eerste slagterij van paardenvleesch heeft geopend. Men weet dat elke dag deze soort van slagterijen zoowel in als buiten Parijs zieh vermeerderen. BENOEMINGEN. De centrale directie van Walcheren heeft tot opper commies benoemd den heer J. Schraveropzigter bij 's rijks waterstaat te Breskens. G-emensdo toorlston. Dezer dagen hebben voor de correctioneele regtbank te Parijs twee dames teregt gestaan. De beschul digden waren madame d'Alpugetoud 39, en hare dochter, oud 22 jaren. Beiden behooren volgens de acte van beschuldiging tot de monde élégant. Niet minder dan drie modemagazijnen werden door deze dames op de schandelijkste wijze bestolen en wel van kostbare kanten, zijden stoffen en zelfs man tels. Madame d'Alpuget Werd tot 12 en haar dochter tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dit is niet het eenige voorbeeld van de luxe effrcnê des femmes in het moderne Parijs. Twee leden van een kerkelijk koor te Albany (N.-A.) die wegens onaangenaamheden uit de vereeniging waren getreden, hebben hun wrok gekoeld door bij de godsdienstoefening zoo hard ze konden en geducht valsch te zingen. Zij zijn gearresteerddoch weer op vrije voeten gesteld en gaan nu met hun valsch zingen voort, waartegen niets te doen is. Een Itali- aansch re'ziger die een groot gedeelte van het berg achtige Peru heeft doortrokken, verhaalt den volgenden trek van liefde van een gier voor zijn jongen. Een arme Indiaan, zich van een nest met kleine gieren op den top van een zeer steile rots willende meester maken, ondernam op een morgen de gevaarlijke op klimming gedurende de afwezigheid van den ouden gier Zijne makkers, die hem in de vallei wachtten, zagen hem na veel inspanning den top bereiken, in een rotsholte doordringen en met de jonge gieren in een zak de even gevaarlijke afdaling ondernemen. Eensklaps verscheen een bijna onmerkbare stip aan het blaauw des hemels en als met bliksemsnelheid vloog de oude gier op het hoofd van den Indiaan, die, geen weerstand kunnende bieden aan den schok en aan de smartvan een enorme hoogte in den afgrond stortte Toen zijne makkers te zijner bulpe toesnelden, ronden zij slechts een verminkt lijk; de roofvogel had den ongelukkige de oogen uitgestoken en hem het hoofd verschrikkelijk verminkt met snavel en nagels Trotsch verhief de gier zich in de lucht, den zak met hare jongen in de klauwen gekneld houdende. Ingozondon. NISSE 28 Mei. Het diakonie armbestuur dezer gemeente heeft heden, in 9 perceelen, een stuk bouw land verpacht, groot 5 gemeten. Dat de landerijen nog steeds in waarde stijgen kan men afleiden uit de omstandigheid, dat dezelfde grond die voor 9 jaren voor circa f 150,werd gegund, thans tot het aan- z ten lijk cijfer is gestegen van 361,24, dus ruim ƒ200,meer, of ruim ƒ72,het geniet. Wij kunnen dus gerust zeggen, dat deze eersteling van publieke ver pachting in onze gemeente voor eene liefdadige instelling, met eene schitterende uitkomst is bekroond geworden. Onze diakonie heeft een loffelijk voorbeeld gegeven aan andere diakonie-, burgerlijke- en kerkbesturen, welke met landerijen zijn bedeeld; een voorbeeld ter navol ging, namelijk als geen eigenbelang hun drijfveer is en als zij bezield zijn met genoegzame menschen- liefde en regtvaardigheid en die door deze deugden het belang van den armen, den burgerman en hunne administratien op het oog hebben. Zij toch zijn ver- pligt de uiterste penningen te bedingen, voornamelijk dan, als het geld er zoo hoog noodig is, maar ook door de splitsing in kleine perceelen, den armen man in de gelegenheid te stellen zich een weinig grond toe te eigenen ten einde daar zijne eigene vruchten te verbouwen. Behalve dat het dient om het ellendige doodende privilegie, het eigen ik, en de nog eens 25 maal eigen ikken, dat op vele onzer dorpen nog zoo ingrijpend heerscht, te vernietigen, heeft deze publieke veiling nog meerder waarde, omdat de gronden alleen aan inwo ners zijn gegund. Elke gemeente kan hare landerijen zelve gebruiken, terwijl de maatregel allen lof verdient, geene vreemdelingen in de gelegenheid te stellen in het bezit der pachtgronden te geraken. Vraagt men of de pachtsom niet hoog is opgevoerd, dan moeten wij volmondig ja zeggen. Was deze som minder, de voordeelen zouden voor den armen pachter grooter zijn. En terwijl hij zijne winst duur genoeg met zijn zweet betalen moet, zou een landbouwer welke 80, 100 of meerder gemeten bezit, zich gerust de keel kunnen toebinden als hij 70,per gemet moest opbrengen. Nu zijn het kleine stukjes grond aan en bij het dorp gelegen en die 10 of 11 arme menschen zullen met hun tijd weten te woekeren, Een ongekende nijverheid zal daardoor aangekweekt worden; de arbeider zal zijne ledige oogenblikken dienstbaar weten te maken, om in plaats van niets te doen, naar zijn stukje grond te gaan, daar er altijd iets te arbeiden is. Welvaren zal in onze gemeente opdagen, zoowel als in het naburige Ovezande, waar bijna ieder burger en arbeider een stukje grond in pacht bezit, en ofschoon alles te duur, wil nog niemand het zijne missen, dat wel een bewijs is van voordee- lige opbrengst. Behalve dat de armenkassen meer stevigheid wordt bijgezet, wordt door deze handeling het gevoel van eigenwaarde bij den arbeider opge wekt. Hij spreekt nu ook van „mijn land." De arbei der zal begrijpendat hij mensch isen daardoor zal zijn moreel eene groote schrede voorwaarts gaan; en terwijl de arbeider vaak als machine wordt aange zien en als zoodanig werd behandeld, zullen zijne bazen hem met een ander oog leeren beschouwen en zal hij daardoor in waarde stijgen. Nu de arme daglooner ook een lapje grond bezit, zal ook de mestproductie vermeerderen en durft men nu nog in deze dagen den arme bedreigenhem stroo te weigeren, als hij zijn mest niet voor 1,25 a 2,het voer aflevert, die winst zal verdubbelen, en die liefdadige menschen! 1 die van den armen mensch nog stelen, zullen geen mest meer kunnen koopen daar het gepachte land het nu behoeft. De vrijgevige en hoogst loffelijke conditiën, welke onze diakonie heeft gesteld, en welke wij iederen verpachter ook aanbeve len, zullen oneindig veel bijdragen, om den pachter te bemoedigen. Hij kan zaaijen wat hij wil, dus ook man- gelwortelen waardoor hij in staat zou gesteld worden voeder voor een varken te winnen, en daardoor zich de gelegenheid geeft, in den winter ook eenige toe spijs te hebben voor zijne anders schrale aardappelen. Uit verschillende oogpunten beschouwd aarzelen wij niet onze overtuiging uittespreken en juichen van harte de genomen maatregel toe, welke onze diakonie heeft genomen. En begreep nu elke administratie zijn pligt, dan zal egoïsme wijken en het algemeen be lang zal predomineren. En heeft deze publieke ver pachting dus bij ons de aangenaamste gewaarwording achtergelaten, wij wenschen dat dit bij elk moge plaats vinden. Dat vele hunne oude veroordeelen mogen opschorten, en dat geene jaloersheid, of despotische indrukgeen privilegiegeest hun moge beheerscben. Och misgun die arme menschen dat stukje grond niet; ziet hij met een oog van welbehagen op uwe groei- jende vruchten te veld staande neder, gun die vreugde ook aan den armen mensch; gun hun welvaren, gun hun vreugde, gun hun alles wat gij u zei ven gunt. De les van den grooten meester zij ook uwe les „Het gene gij wilt dat u geschiede, doe zulks ook aan anderen." KERKELIJKE ZAKEN. Door den kerkeraad der Afgescheidene gemeente te Goes is weder een drietal gemaakt, waarop geplaatst zijn: A. Littooij te Middelburg, D de I ree te Se- rooskerke en A. Tobie te Vlissingen. De gemeente onder het Kruis te Goes heeft ten tweedenmale beroepen W. J. A. Rotten te Middel- harnis. Tot de synode der Nederlandsche hervormde kerk, zijn dit jaar door bet provinciaal kerkbestuur van Zeeland afgevaardigd, de heeren H. Q. Janssen pre dikant te St. Anna ter Muiden, secundus J. P. II. Peijers, predikant te Brouwershaven, mr. F. van Deinse, ouderling te Hulst, secundus dr. A. W. van dampen ouderling te Goes. MarlsLttooristoru PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. PRIJSCOURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 3 Junij 1869. Nkderl. Werk. Schuld 2'/» Spanje2% Rusland, 5e serie 5 ld. I860 4Vj Id. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw 5 Oostenrijk, Metall. 2'/, ld Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 - Turkije, Algem. schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 Oude Metalliek- Nationale id. Div. in COUPONS. rt O j a 3 v O S» •a s GRAANBERIGTEN. GOES, 1 Junij 1869. Nieuwe TARWE e9,«5 n f 10,30. Nieuwe ROGGE f 7 50 A f 7,80. HAVER f 4,50 a 5,PAARDENBOONEN 7,50 a 7,75. MEEKRAP. Onveranderd. Zonder handel. BOTER t 1,— a f 1,04 liet Ned. ffi. TTFRO r.wirmni. M.0 stuhs

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3