BINNENLANDSCHE BERIGTEN. eigen dwalingen niet. Als men daarentegen zoo rustig het oog op de strijdenden rigten kan ziet men veel goed en kwaad, waarmede men later voor zich zei ven winst kan doen. Men leert menschen en, zoo men wil, ook zich zei ven kennen. Jammer dat die lessen soms zoo spoe dig vergeten worden. Ook ons kiezersvolk is nog lang niet op de hoogte waarop wij het wen- schen zouden. Intusschen is er geen beter op voedingsmiddel dan het den spiegel voor te houden, dien de uitverkoren helft aanbiedt. Hij toont evenzeer, hoe onverantwoordelijk het is den strijd te ontwijken, als de noodzakelijkheid om op de regte wijze en met eerlijke wapenen te strijden. De verkiezingstrijd, die dezer dagen gevoerd wordt, wijst op het gelukkig verschijnsel, dat het politieke leven hier qn daar merkbaar is vooruitgegaan en dat er ook vooruitgang is in veler politieke denkbeelden. Aan den anderen kant blijkt het ook, dat de invloed nog krach tiger is van hen, die eiken vooruitgang schuwen en belemmeren. De Nederlander verloochent zijnen aard niet. Hij berispt den snellen voort gang van anderen, gaat zelf den slakkengang, noemt dat bedachtzaamheid en begrijpt eindelijk, dat hij veel vroeger had kunnen genieten van datwat hem nu gebleken is goed te zijn. Maar het begrip komthetzij dan vroeg of laat, en valt het den voortvarenden moeijelijk, om met die bedachtzamen vrede te hebben, zij troos ten zich met de ervaring, dat die goed uitge slapen hebben, lang wakker blijven. Men lette op zekere districten, waar zich na jaren slapens krachtig leven openbaart. Het moge nog maar een begin zijn, het begin zelf geeft moed. Men kan zich niet beklagen, dat de pers niet in de weer is, om de kiezers wakker te schud den en voortelichten. Eer zouden de eenvoudige kiezers klagen kunnen, dat het licht hunne oogen verblindt. Beweert menig kiezerdat hij zijn staatsburgerlijk voorregt koopt voor een prijs, dien hjj zuchtend offertwelk kiezer zou niet zuchten, als hij door de voorlichters regts en links aan de ooren getrokken wordt. En welke denkbeelden vormt men zich wel van de politieke magen der kiezers! Denkt slechts aan de onmetelijk uitgestrekte Dagblad-artikelen. De kiezer die ze allen genieten en verduwen kan, zonder indigestiemag wel als een zeld zaam exemplaar aangewezen worden. Maar denkt ook eens aan het oordeel van het publiek over die en zoovele andere verkiezings artikelen. De Dagblad-schrijver, die zich nog illusie maakte van zijn invloed op de verkiezingen, vergelijku den gang en uitslag van dezen, met den inhoud van zijne gemoedelijke toespraken en, zoo hij nog voor anderen schreef dan voor zich zei ven, dan ontvalt de pen aan zijne hand. Of de pers, de dagbladpers, zich van inmen- Door kosteloos onderwijs aan kinderen van min vermogenden, hetgeen zoo ruim mogelijk wordt ver schaft, werd getracht de armoede te verminderen. Tot de instellingen ter voorkoming van armoede, door of van wege de gemeente beheerdmoet vol gens het bekende koninklijk besluit van 31 October 1826 gerekend worden te behooren: de Leenbank. De beleening geschiedt tegen 16% in het jaar. Over 1868 heeft de administratie een batig saldo opgele verd van 128,46', welk saldo in de gemeente kas gestort is. Als genootschappendie buiten het gemeente be heer in het belang der armen opgerigt zijn, verdie nen nog vermelding: a. de Zuid-Bevelandsche Dorcas, die aan schame- mele armen onderstand in kleederen uitreikt; b. de zieken- en begrafenisbus der vereeniging van werklieden en c. de (Economische spijsuitdeelingdie aan be- hoeftigen des winters warme spijs verschaft. Voorts is in het begin van 1869 alhier opgerigt eene cooperative voorschotvereeniging met spaarbank, die dus de lijst der bijzondere instellingen met één vermeerderd heeft. Zij heeft bij besluit van 5 Fe- ging in den strijd moest onthouden Wel zeker, zeggen zij, die haar vreezen zij doet niet ge noeg, zoo spreken zij, die alles van haar ver wachten. Wat zal het zijn, als door de af schaffing van het dagbladzegel de stemmen vermenigvuldigen? Wij hebben een wensch, die naar wij meenen zeer redelijk is. De vrijgemaakte pers wende hare krachten aan, om staatsburgers te vormen, om hen tot regte kennis en waardeering hunner regten en pligten op te leiden. Al die artikelen in verkiezings tijd maken geene zelfstandige en verstandige kiezers. Maar als er doorgaande, ook buiten den verkiezingstijd, op de regte wijze aan de ontwikkeling van het volk gearbeid wordt, dan zullen er, in beslissende oogenblikken, minder woorden noodig zijn en toch waarschijnlijk betere zaken gedaan worden. Als altijd staan de verkiezingen in naauw verband met het algemeen belang, maar zelden heeft men, zooals thansbijzondere belangen zoozeer op den voorgrond gezet, bij het wik ken en wegen der Onderscheidene kandidaten. Waar men een Indische specialiteit er door halen wildaar heet hetde Oost-Indische kwestie staat op den voorgrond. Waar men een scboolwetvriend begunstigen wil, daar is hetalles moet achter staan bij de zaak van het onderwijs. Uw heiligst belang, de gods dienst is in gevaarzeggen de voorstanders der sektenscholenmaar waar hun kandidaat minder naam heeft op het gebied van kerk en school, daar zoeken zij den grond hunner aanbevelingen in den reddeloozen toestand onzer finantiën, die zeker door dien kandidaat groote verbetering te wachten heeft. Kan men het den eerlijken kiezer kwalijk nemen, als hij zegtik zoek geen vertegenwoordiger om de behandeling van deze of die kwestie, maar ik wensch eenen, van wiens bekwaamheden en karakter ik verwachten magdat hij alle be langen met gelijke zorg zal behandelen, wiens politieke rigting mij den waarborg geeft, dat hij in den geest onzer vrijzinnige instellingen 's lands welzijn zal helpen bevorderen. Maakt de verkiezingsstrijd de gedachten van velen openbaar, hij stelt menigeen ook in ge heel ander licht, dan waarin men hem zou ge dacht hebben. Conservatieve kiesverenigin gen stellen kandidaten, die zeggen liberaal te zijn en liberale verenigingen kiezen dezulken, van wie men zegt't is jammer dat ze niet meer geprononceerd liberaal zijn. Er is hier en daar eene transactie van beginselenwaar zij de kans vermeerdert, om met den gewenschten kandidaat te slagen. Conservatieven zijn meer of min streng op de handhaving der schoolwet ge steld, naar mate zij bij de kiezers het best ingang kunnen vinden. Liberalen hijsehen de liberale vlag, hoog in top, overtuigd, dat ze anders niet aan hunne liberaliteit zouden herkend wor- HOOFDSTÜK 11. LANDBOUWEN VEETEELT. De toestand van dén landbouw was in 1868 vrij goed en gunstiger dati in 1867. De koopprijzen der landerijen bleven voortdurend van 1200,tot/1500,per bunder. Losse per- ceelen werden verpacht voor 70,a ƒ100,per bunder; hofsteden voor 45,tot 50,per bunder. In dit eiland bleven twee afdeelingen der Zeeuw- sche Maatschappij van Landbouw bestaan, van welke afdeelingen onderscheidene inwoners leden zijn. Tentoonstellingen van landbouw-producten of werk tuigen en van vee zijn niet gehouden. Invoer van nieuwe gewassen en werktuigen zijn ons niet bekend-. Misgewas of verlies van oogst door onweder en dergelijke had men niet te betreuren Bij de in zameling der vruchten, werd, enkele uitzonderingen daargelaten, de verwachting niet bedrogen. De tuinbouw en bloemisterij werd slechts op klei ne schaal uitgeoefend. De warmoezerijen zijn door het aanhoudend drooge weder zeer gering in opbrengst geweest; alleen de aardbeziën gaven veel. De boomgaarden waren tamelijk goed; de opbrengst den. Men beschuldigt anderen van verkiezings manoeuvres, maar blijft zelve niet achtermen beschuldigt van politieke immoraliteit, zonder te vragen of eigen moraliteit den toets kan doorstaan. Zoo was het, zoo is het, maar mag het zoo blijven Het geneesmiddel is niet bij hen, die zich voor artsen uitgevende patient moet leeren uit eigen oogen te zien. GOES, den 31 Mei. Naar men verzekert zullen aan het examen voor de betrekking van surnumerair bjj de posterpen ongeveer 60 jongelieden deel nemen terwijl het aantal vakante plaatsen 12 a 15 bedraagt. De ambitie voor het vak der posterijen neemt toe en in dezelfde evenredigheid ook de eisschen der administratie ten aanzien van de kennis der aspiranten. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van de belanghebbenden, dat het toelatingsexamen, bedoeld bij art. 2 van de voorwaarden, om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomenzal plaats hebben op 9 en 10 Julij e. k., des voormiddag ten 11 ure; en dat zij, die tot dit examen wenschen toege laten te worden, zich in persoon of schriftelijk,, mits portvrijvóór of op 15 Junij e. k., bij den directeur der school moeten aanmelden* Heden werden ons door den tuinier J. Krieger monsters van nieuwe aardappelen en doperw ten vertoondvan de laatsten was reeds in de vorige week eene hoeveelheid geleverd. De aardappelen zijn tamelijk groot van stuk, bei den zijn op den kouden grond gewonnen. Uit Neuzen wordt gemelddat men begon nen is met de snijding van den in de laatste dagen veel besproken walvisch, wiens geraamte is aangekocht voor de diergaarde te Gent. Het ter bezigtiging stellen a 10 c. per persoon, heeft den eigenaars een niet onaardig sommetje van 370,opgebragt. Uit Oost-Vlaanderen zijn velen per spoor gekomenvoornamelijk de twee laatste dagen; alleen de voormiddag-trein van jl. Donderdag bragt 213 passagiers, grooten- deels nieuwsgierigen om den walvisch te bezig- tigenzoodat niet alleen de koopers maar ver schillende neringdoenden er wel bij gevaren zijn. Uit Beesd wordt geschreven van 26 Mei. Gisteren ontstond ook hier eene grève onder de werkliedendie arbeiden aan het heiwerk voor de nieuwe stoommachine die onder Ma- riënweerd aan de bisschopssluis, ten behoeve van de polders Beusichem en Zoelmond, wordt daargesteld. Ten getale van 80 staakten zij het werk, vorderden hooger dagloon, en be-'f-l dreigden degenen, die het werk, zonder eenige verhooging van daggeld zoudenvoortzetten. De aannemer, die zijn werk op een' bepaalden tijd moet afleveren, moest met hen onderhan delen, en heeft eindelijk moeten bewilligen in eenige verhooging van dagloon. Hunne oppervlakte bedroeg 32 bunders, die der boom- kweekerijen bedroeg 5 bunders. Deze laatste hebben goed getierd. De prijzen der plantboomen waren min der dan in het vorige jaar. Bosschen zijn in de gemeente niet aanwezig; even min markten of andere gemeentegronden, die te ver- deelen zijn De toestand van den veestapel was uitmuntend. Op den 31 December 1868 waren aanwetig 6 veu- lenmerricn, 12 veulens, 193 werkpaarden, 4 ezels, 4 springstieren, 275 melkkoeijen, 111 kalveren, 221 schapen, 76 varkens, 98 bokken en geiten, 1375 hoen ders, 26 kalkoenen, 101 eenden, 20 ganzen 18 zwanen. Bijenteelt wordt hier niet uitgeoefend. De aanvoer op de veemarkten was als volgt- 13 October J868, 118 stuks hoornvee, 2 varkens en 28 schapen; 27 October, 151 stuks hoornvee; 10 No vember, 178 stuks hoornvee, 18 paarden en 11 scha pen; 17 November 104, stuks hoornvee en 24 schapen; 24 November, 90 stuks hoornvee en 22 schapen. Omtrent den aanvoer der; wekelijksche graan- cn botermarkt wordt geene aauteekening gehouden. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2