BUITENLAND. niet kou overdragen en dat het alzoo, benevens de daarop volgenden, geen endossementen in den zin der wet waren. Dienovereenkomstig oor deelde het hof en verklaarde die endossementen ongeldig tot groot nadeel van den eischenden houder. Voor de waarde van kleine uitvindingen diene het volgende voorbeeld Op de onlangs gepatenteerde zaksluiters (Bag fastener,) waar van Charles M. Nije te New-York de uitvinder is, waren, drie maanden nadat het octrooi van kracht was, reeds meer dan 800,000 stuks be steld. Yerscheidene aanbiedingen van 10,000 doll, voor zijn octrooi werden door den eige naar afgewezen. Aan zijne fabriek worden dage lijks 15,000 stuks afgeleverd. De sluiter bestaat slechts in een paar kleine lederen riemen, in het midden door een gesp verbonden. Een verkoophuis dat er 10,000 bestelde, verzekerde dat het daarvan een dage- lijkschen omzet had van 50 dollars. In den tijd dat men op de gewone wijze één zak graan digt maakt, sluit men er volgens deze methode op zijn gemak een dozijn. De uitvinding wordt door de mannen van het vak zeer geprezen en is nog in haar opkomst. Charles Diclcens is thans hersteld van de ziekte, die hij zich door uitgestane vermoeije- nissen met reizen en voordrachten op den hals had gehaald. Hij heeft nu zijne letterkundige werkzaamheden hervat met eene bittere klagt over de al te vele en al te lastige bewijzen van deelneming, die hij van verschillende zijden tijdens zijne ziekte heeft ondervonden. Naar zijne verklaring waren die menigmaal zoo on aangenaam, dat hij hoopt getrouw te kunnen blijven aan zijn voornemen om nooit weder ziek te worden. »Het is miraculeus," schrijft hij, »hoe vele goede zielen zich over mij bekommer den en mij dit schriftelijk te kennen gaven, maar nog veel wonderlijker was het mij, dat er zooveel menschen zijndie er op rekenen mij te overleven en mij inmiddels lastig vielen om geldelijke bijdragen tot allerlei goede doel einden. Wat mij echter het meest in het oog moest Tallen, was, dat al die personen, om het even of zij mg genezing voor het ligchaam of genezing voor de ziel toewenschten, mij allen door en door schenen te kennen, van top tot teen, in- en uitwendingdoor en doorvan onderen tot boven. Het scheen mij toe als ware ik een stuk glas, eigendom van het pu bliek, op zulk een verrassend vertrouwelijken voet stond ieder met mijn geheel inwendig aanzijn. Ja, sommige openbare vereenigingen ontdekten zelfs in mijn geest nog zekere schuil hoekjes, die ik, in weerwil van het strengste zelfonderzoek, daarin nog maar niet heb kun nen ontdekken. Yan die hoekjes zochten zij gebruik te maken voor zekere formulieren waarin het verzoek lag opgesloten dat ik ze toch vooral in mijn testament zou bedenken." fschoon nu Dickens zich dit een en ander nog al niet erg blijkt aan te trekken, schijnt het hem daarentegen eenigszins te hinderen dat hij zelfs van hooggeplaatste personen brie ven ontving, waarin hij werd aangemaand om tot inkeer te komen en te bedenken dat hij tot nu toe al te gelukkig was geweest en in zijne geschriften en werken niets gedaan had tot opwekking van ware vroomheid. Hij scheen intüsschen dergelijke aanmaningen en bestraf fingen als minder onopregt te beschouwen dan het aanbod van zekeren kwakzalver, die hem een middeltje tot een zeer langen levensduur wilde opdringen. BENOEMINGEN. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren if. van Liere, als dijkgraaf van den Oostpolder van Krabbendijke, en P. Kakebeeke Jzals beheerder van den Emanuelpolder. Uit Rome wordt geschreven, dat het pau selijk gouvernement, tengevolge van de schip breuk der Abbatuccieen verlies van een milioen, en misschien wel vau anderhalf millioen frs. lijdtvan welke som de bij die schipbreuk omgekomen pauselijke consul-generaal te Mar seille overbrenger was. De som bestond, naar men meent, uit de opbrengst van den Pieters penning. Een Portugeesch blad meldt, dat de in fant Augustus tot koning van Spanje zal worden verkozen en met de dochter van den hertog van Montpensier in het huwelijk zal treden. Prins Augustus, hertog van Coimbra en van Saksen, geboren 4 November 1847, luitenant kolonel van het 2de regement portugesche ca- vallerie (lanciers van H. M. de koningin) is de broeder van den tegenwoordigen koning vau Portugal. Montpensier heeft drie ongehuwde dochters: Maria Amalia geboren 28 Augustus 1851Maria Christianageboren 29 October 1852de jongste Maria-de-las Mercedas wordt pas 9 jaar op 24 Junij 1869. Madagascar is het tooneel van eene le vendige en naijverige mededinging tusschen pro- testantsche en katholieke zpndelings-predikers. Van de zijde der eerst gemelden kwam dezer dagen het berigt, dat de koningin des eilands tot het christendom overgegaan, en in de an- glicaansche kerk gedoopt was. De Parijsche Patrie wederspreekt dat berigt, zeggende dat de koningin aan de christenen in het algemeen, en inzonderheid aan de katholieke predikers van de Fransche zending, waaraan zij de opvoeding van haren zoon heeft toevertrouwd, veel wel willendheid betoont, maar dat zij tot nu toe niet heeft laten blijken, dat zij van godsdienst veranderen wilde. Aan een particulieren brief van Hong- Kong wordt de bijzonderheid ontleend, dat de heeren Read en Paterson concessie hebben er langd tot het aanleggen van eene directe tele grafische verbinding, tusschen die stad en Europa. Pan Rangoon zou die lijn over Moulmain, het Siamesche keizerrijk, Cambodge en, Saigon naar een der beide kapen Padaran of St. James loopen. "Van dat punt zou een onderzeesche kabel naar Hong-Kong worden gelegd. Ran goon staat, naar wen weet, reeds in dadelijke betrekking met ons werelddeel. Tegelijk zou van laatstbedoelde plaats een telegraafdraad over Bangkok en Singapore worden gespannen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen die verschil lende lijnen reeds in don loop van 1870 in dienst gesteld kunnen worden. Door geheel Frankrijk wordt aan de stem ming zeer algemeen deelgenomen. Te Marseille zijn Zondagavond weder eenige oploopen voor gekomen, waarbij de Marseillaise gezongen en leve de republiek! geroepen werd, doch, hoezeer de winkels aanstonds slotenis het toch niet tot bepaalde rustverstoring gekomen. Aan St. Petersburg hangt een treurige toekomst boven het hoofd, die voor de inge zetenen zooveel mogelijk wordt verborgen ge houden. Althans het verschijnsel, dat aanlei ding tot zijn ondergang moet geven wordt in geruststellenden zin verklaard. Sinds eenige jaren verkeert de stad in een toestand van verzwakkingdie nietzooals te Nijmegen plaatselijk, maar algemeen en gelijkmatig is. Het schijnt een gevolg te zijn van de natuur des bodems en kan dus niet verholpen worden. Yoor de verplaatsing van het hof en hetgeen tot de regeering behoort, worden in stilte reeds plannen beraamd. De koninklijke koormaatschappjj van Gent heeft bij den internationalen zangwedstrijd, die den 16 dezer te Reims werd gehoudenniet slechts den prix d'excellence, maar ook den in ternationalen prijs behaald. De eerste bestond in een gofiden medailleter waarde van 4 a 500 franken, 1800 franken in geld en 100 flesschen champagne; de tweede is een rijk kunstvoor werp en 50 flesschen champagne. Ondanks de beslissing, dat Spanje eene monarchie z.al zijn, blijven de republikeinschge- zinde afgevaardigden zitting houden in de Cortes, in strijd met het vroeger hun toegeschreven plan, om de vergaderingen niet meer bijtewonen. Dit veranderde besluit moet het gevolg zjjn van de stellige verklaring der commissie <voor het ontwerpen der grondwet, in antwoord op eene interpellatie der minderheid, dat de repu» blikeinsche beginselen, ook onder de monarchie hetzelfde regt van bestaan en van zich te uiten zouden hebben als die van eenige andere rigting. De bisschop van Orviedo, niet te vreden met de plegtigheid tot reiniging van de kathe draal die door de revolutie ontwijd was, heeft de geestelijkheid en leeken uit zijn diocees zamen geroepen tot het houden eener groote processie. De republikeinenaangehitst door de beleedigingen waaraan zij blood stonden en die hun vau de kansel werden toegeworpen, wreekten zich hierover door het doen drukken en verspreiden van eene wederlegging der be schuldigingen. Eenige mannen omringden den bisschop en boden hem een dier vlugschrif ten aan, en terstond verspreidde zich het ge rucht door de stad dat men een aanslag had gesmeed op het leven van den prelaat. On middellijk sprong de optogt uiteen; ieder vlugtte waar hij maar kon; zij die kruisen, banieren of heilige beelden droegen, legden ze op straat neder, en renden weg zoo snel hunne beenen hen dragen konden. De geestelijkheid zelve haaste zich om in particuliere woningen eene schuilplaats te zoeken. Allen schreeuwden en jammerden en de bisschop van Orviedodie aan geenerlei aanslag had bloodgestaan, keerde alleen naar zijn paleis terugzeker bij zich zeiven de opmerking makende, dat hij in voor komende gevallen zeer weinig rekening zou kunnen maken op de heldhaftigheid zijner geestelijken. Gomongde tocrigten. Drie jongelingen uit Luik, de heeren gebr. B. en F. hebben zondag met twee-wielige velocipedes de reis van Luik naar Maastricht (een afstand van 30 kilometers) gemaakt in den tijd van 1 uur en 25 minuten, dat is 10 minuten langer dan de spoortrein behoeft om dien afstand af te leggen. Zij hebben zich 45 minuten opgehouden onder weg, nl. 15 mi nuten te Jupille, 15 rn. te Wandre en 15 m. te Visé. De jongelui zjjn behoorlijk en zonder veel ver- moeijenis te Maastricht aangekomen. Door de bla den wordt het volgende voorval vermeld dat niet weinig den lachlust van het publiek wekt. Bij de begrafenisplegtigheden van een der anglikaansche bis schoppen, waarbij volgens gewoonte alle berigtgevers der bladen zich bevonden, wist een dezer correspon denten door te dringen tot achter den geestelijke, die de lijkrede moest houdm, en bem zijn geschreven preek te ontfutselen. Toen nu de redenaar het woord zou nemen en de preek, die hij wilde voorlezen miste, was hij geheel van zijn stuk gebragt en kraamde niets dan onzin uit. Den volgenden dag vond de ongelukkige spreker de redevoering terug, die hij had willen houden, opgenomen in de nieuwspapieren. Een knecht van de weduwn. B. Eschma te Zijldijk in Groningen die zijn moedwil zoo ver dreef dat hij een der paarden zijns meesters met een vork in 't ligchaam stak, werd veroordeeld om rookende ge durende 14 dagen op een stoel voor den gevel der behuizing te zitten van 's morgens 4 tot 's avonds 6 uur. 't Werken is hem bij gevolg niet gepermitteerd en zijn post mag hij slechts dan een oogenblik ver laten wanneer hij daartoe gedwongen wordt. Of hij zijne straf dragelijk vind, dan of hij de voorbijgan gers die hem van tijd tot tijd spottend aanzien, be nijd, weten wij niet, doch het middel om hem wat meer respect in te boezemen voor 't redelooze vee is in ieder geval niet onaardig. Chineesche zetters zijn in Hong-Kong bezig met het zetten in het En- gelsch niettegenstaande zij daarvan niet de minste kennis hebbeu. Zij zetten volgens geschreven en ge drukte stukkenzonder eenig begrip te hebben van wat zij met de typen zamenstellen, en werken, vol gens de berigten, zeer snel en naauwkeurig. Ofschoon dit bijkans onmogelijk schijnt, moet het toch letter lijk waar zijn. De Pacific spoorweg werd eenigen tijd geleden voltooid te Ogdenin Utah Territovie. De laatste legger was van berg manonyhoutingelegd met Nevada zilver de laatste rail was van Missouri staal en de laatste nagel van zuiver California goud. New-York en San-Erancisco zijn aldus verbonden door een ijzeren weg, drie duizend twee honderd en vijf en tachtig mijlen lang. Dit verkort den afstand tusschen de twee plaatsen van 22 tot op zes a zeven de eerste klasse. Een slijpsteen van Virginia naar dagen reis. De Pacific spoorweg heeft meer dtn 2000 goederen wagons en 340 locomotieven in ge reedheid voor het vervoer. De prijs zal voorloopig zijn $75 voor tweede en emigrant, en $175 voer

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3