teleurgesteld, zooals bleek uit het applaudis- sement, maar zeker zullen vele leden, bij het nader kennis dragen van het gewijzigd pro gramma, zich teleurgesteld vinden, van dit ge not verstoken te zijn geweest. Wij zijn overtuigd, dat die verrassing met een goed inzigt is geschied, hoewel zij ons minder gepast voorkomt en alligt daardoor ver warring en ontevredenheid ontstaat. Met leedwezen hooren wij dat de zangver- eeniging eenige krachten staat te verliezen zoo menigmaal wezen wij op hem die schier alles tot hare vooruitgang ten offer bragt en haren bloei bevorderdemogt de nagedachtenis den band bewaren die reeds zooveel schoons ten gehoore bragt en getuigde wat vereenigde zamenwerking vermag, dan voeden wij de hoop dat zij dezelfde ondersteuning der belangstel lenden zal blijven ondervinden. Ingezonden De heer Frans Coenenheeft op uitnoodiging der redactie van de Middelburgsche Courant de taak op zich genomen om in dat blad het a. s. Zeeuwsch muziekfeest te bespreken en zal ver moedelijk zijne beschouwingen reeds in het nummer van Zaturdag aanvangen. De vergadering der provinciale staten van Zeeland, heeft op gisteren avond geen voortgang gehad, dewijl het centraal-rapport van het on derzoek in de afdeelingen, omtrent het verslag der staatscommissie in zake de rijkssubsidie aan de calamiteuse .polders, niet tijdig genoeg aan de leden was kunnen medegedeeld worden. De algemeene rapporteur wilde de beraadsla gingen op morgen (Vrijdag) doen houden, doch de leden waren daartoe niet genegenvervol gens werd een voorstel verworpen, om de dis— cussien te verdagen tot de zomervergadering, en is vervolgens bepaald, dat na veertien dagen, en dus op den 9 Junij weder eene bijeenkomst zal plaats hebben, tot behandeling van het rapport. Eenige dagen geleden, terwijl men bezig was met lichte maan den beerput te ledigen, ge raakte een der paarden met kar in de haven en verdronk, een ander paard daardoor verschrikt ging met de kar denzelfden weg op doch werd nog levend aan wal gebragt, men vreest even wel dat het van weinig nut meer zijn zal. Den eigenaar treft hierdoor een groot verlies. Uit Bieselinge wordt berigt, dat een meisje, ■door een hondje gevolgd, eene weide passeerde waarin koepen graasden. Men kent de vijand schap tusschen beide dierende koeijen liepen op het hondje toe, dat bij zijne meesteres toe- vlugt zocht die thans geheel ter prooi der woe dende beesten was omver werd gestooten en deerlijk verwondwel spoedig kwam hulp van eenige arbeiders uit de omgeving die haar ontzetten maar het kind moet nog al erg gekwetst zijn. beduidend meer, dan volgens geneeskundige bereke ningen de sterfte mogt bedragen (2% van de bevolking.) De begraafplaats verkeert in goeden toestand, even als de twee, in hare nabijheidstaande gebouwtjes, die vroeger tot telegraafkantoor ingerigt warenen sedert het heerschen der cholera, tot verpleging van lijders aan die ziekte, zijn bestemd. In het gast- of zieken-, tevens proveniershuis, waren op I Janv.arij 1868 aanwezig 31- m. 43 v. te z. 74. Er werden gedurende bet jaar opgenomen 17 m 24 v. te z. 41. Daarentegen vertrokken 10 m. 19 v. en overleden 6 m. 9 v. Zoodat op 31 December aanwezig waren 32 m. S9 v. te z. 71. De geneeskundige dienst der armen is, wat het personeel betreft, onveranderd gebleven. Het verslag der geneesheeren wordt onder bijlage III hierachter gevonden. Omtrent de vaccine kunnen wij vermelden, dat, blijkens opgave der geneeskundigen, zijn gevaccineerd 145 personen. Er zijn twee keurmeesters van bet slagtvee, vleesch en spek. De viseh wotdt bij aanvoer door de agen ten van politie onderzocht. Gemeente politie. In het personeel der gemeente-politie kwam geene verandering. De dienst, even als vroeger, des daags door vier agenten van de eerste klasse en des nachts door één agent van de eerste en twee agenten van Ook te Heinkenszand had een treurig voorval plaats dat doodelijk afliep. De landbouwer J. Sneep met zijn zoon op eene kar om klavers gereden zijnde, liet, terwijl zij met maaijen be zig waren, paard en kar onbewaakt staan, het beest maakte daarvan gebruik en nam zijntoevlugt naar stal. Door een korteren weg te nemen wist S. het evenwel te bereiken bij liet inrijden van den dam grijpt, maar helaas misvalt en wordt door het paard op de borst getraptwaar door verschillende ribben zijn gebroken. Hoe zeer onmiddelijk geneeskundige hulp is aange- bragt is de patient Dingsdagmorgen overleden. Uit 's Hage wordt gemeld, dat aan alle mili ciens der ligting van 1868 op 1 Julij onbe paald verlof zal worden verleend. Als een waarschuwend voorbeeld deelen wij mede, dat F. Schopman, herbergier onder de ge meente Graauw, jl. Maandag als getuige a dé charge voor de arroritKssements-regtbank alhier verschijnendein zake eeuer eenvoudige mis handeling, die getuige toen eene verklaiing af legde waardoor de regtbank in raadkamer ver gaderde en besliste om tegen dien persoon bevel van aanhouding uit te vaardigen, waarop die persoon dan ook in plaats van huiswaarts te keereu naar het huis van arrest werd overge- bragt, als verdacht van een valsche verklaring te hébben afgelegd. De commissie van oppertoezigt en beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leiden, heeft ter algemeene kennis gebragt, dat op den 31sten Mei aldaar eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemagt eer.e verbindtenis wenschen aantcgaan. In het Westland is reeds een begin gemaakt met het rooijen der nieuwe aardappelen en zijn reeds eenige mandjes van die eerstelingen naar Engeland vervoerdhet gewas laat zich gunstig aanzien. Te Rotterdam zijn ook de eerste kerssen uit Duitschland aangehragt en naar Engeland ver zonden. In Gelderland laat het zich aanzien dat deze heerlijke vïucht een overvloedig ge was zal opleveren. De turf in de veenderij te Nieuw-Appelscha is buitengewoon goedkoop. Dit is te wijten aan den geringen aftrek van 't gepasseerde jaar en aan de aanhoudende droogte in 1868, waardoor de turf buitengewoon »kluiterig" is geworden. In dit voorjaar is er ook zeer weinig afgescheept, zoodat de verveners gebrek aan ruimte hebben om de nieuw gegraven en nog te graven turf te plaatsen. Door den controleur L. A. Potjes en een zij ner ambtenaren te Nijmegen is in den avond van den 22 dezer op de rivier de Waalten westen van deze stadin beslag genomen een de tweede klasse waargenomen, waarbij gedurende de helft van den nacht nog één der eerste klasse is ge voegd, gaf geene aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De toestand der politie is dan ook over 't algemeen bevredigend en de noodige maatregelen tot handha ving eener goede orde worden steeds verordend. De brandweer was nog volgens de vroegere ver ordening zamengesteld. Tengevolge der wijziging van het brandreglement en - 4e vaststelling der verorde ning op de loting en aanwijzing! der manschappen, zal daarin dit jaar verandering komen. De brandbluschmiddelen enz. verkeeren in goeden staat. De beproeving had geregeld plaats. Behalve een paar schoorsteenbranden van weinig beteekenis, en een brand in de mecstoof de Zon op 25 December 1868, die zich in het eerst dreigend liet aanzien, doch zich bepaalde tot den zoogenaam- den toren, en spoedig gebluscht werd, bleef de ge meente van brand verschoond. Andere rampen, die opmerking verdienen, hebben wij niet te vermelden De orde in de gemeente werd niet verstoord en de oproeping der ingezetenen tot het verrigten van persoonlijke diensten was daartoe dus niet noodig. HOOFDSTUK 7. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJ. A. Nationale Militie Aandeel der gemeente in de ligting, 19. Inge- schip groot 26 tonnen, geladen met 10 fusten spiritus welke belangrijke partij zijnde plus minus 500 kannenbestemd was om frauduleus deze gemeente te worden ingevoerd. Schip en lading zijn door gezegden controleur in de nieuwe haven binnengebragt en tegen den schipper is proces-verbaal opgemaakt. De ijverige firma Martin Kaufmann Co., te Rotterdam aan wie men reeds de eerste invoering van onderscheidene nuttige machines hier te lande te danken heeft, is thans weder de eerste invoerder van het knalsignaal," ter voorkoming van onheilen op de spoorwegen. Deze uitvinding strekt om te voorzien m het gebrekkige der bestaande signalen. Immers kunnen de treinvoerders dikwerf s'nachts, hevigen wind of mistig weder, de seinlichten naauwelijks onderscheiden noch op den weg geplaatste lantaarnsnoch vlaggen of andere teekens bij dag zien; een dadelijk werkend duidelijk en hoorbaar teeken was dus hier het meest wen- schelijk. Het knalsignaal" is een klein en eenvoudig voorwerp, bestaande uit twee van metaal in elkander gesoldeerde bolvormige platen, waarachter eene veer in den vorm van den buitenkant eener spoorwegrailde tusschen- ruirnte dezer bolvormige platen is gevuld met een van gegoten ijzer daarin gesoldeerden regt- staanden drietandop ieder dezer tanden nu is eene perkussiedop geplaatst en het overige gedeelte met kruid enz. gevuld. Zij hebben nagenoeg de grootte van 5i ned. duim en iedere knal of signaal kost slechts eenige centen Het knalsignaal" wordt door genoemde veer op de rail bevestigd, de signalen worden door hoeveelheden en korter of spoediger op elkan der volgende knallen of schoten aangeduid; dat knallen geschiedt door de zwaartedrukking op de percussions, welke van hunnen kant weder het kruid doen ontbrandenzoodra er éen lokomotief of wagon overheen gaat. Men ver zekert dat deze knalsignalen het eerst hier te lande op de trajecten van den Nederland- schen Rhijnspoorweg zullen worden toegepast. Op onderscheidene handelskantoren is het de gewoonte de handteekening te doen vervangen door een' gegraveerden stempelafdruk. Deze ge woonte is niet goed te keuren, daar zij nadeelige gevolgen kan na zich slepen. Het geval van mis bruik door onbevoegden met dien stempel te maken, alsmede het gevaar van namaak ofver- valsching eens daargelaten, is deze wijze van naamzetten in regten ongeldig. Wel bestaat desaangaande bij ons te lande geen gevestigde jurisprudentie, maar toch kan deze handtee kening niet als aan de vereischten der wet vol doende worden aangenomen. In Engeland is het eene uitgemaakte zaak, die onlangs weder is be zegeld geworden door de Court of Commons Pleas te Liverpool. Het gold daar een gestempeld wisselendossement, waarvan de betrokken accep tant beweerde, dat het den eigendom des wissels schrevenen in de gemeente waarnaar het aandeel is berekend, 61. Ingelijfden bij de landmilitie, 18. Idem bij de zeemilitie, 1. B. Schutterij. Werkelijke sterkte der schutterij in de gemeente 216. Hiervan zijn: Actief 114, Reserve 102. De active sterkte der schutterij bij de wet gevorderd, bedraagt 114. Tot den eersten ban behoorenActief 47, Reserve 23. Van algemeene opmerkingen omtrent den toestand der schutterij kunnen wij ons onthouden, en verwij zen naar het verslag over 1866, terwijl wij ons oor deel eerst in het verslag over 1871, behoeven me- detedeelen. Vereenigingen tot oefening in den wapenhandel bestaan hier niet. HOOFDSTUK 8. KERKELIJKE ZAKEN. Uitgaven door de gemeente voor de openbare een;- dienst, zoo als subsidien voor bouw of herstel van kerken en pastorijen, toelagen aan predikanten, pas toors, enz., hebben niet plaats geliai. Makingen en schenkingen voor godsdi n-iige doel einden krachtens magtiging aanvaard, z.ju niet ter onzer kermis gekomen. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2