GOESSCHE COURANT. 18«9. N°. 40. VRIJDAG 28 MEI. 568te Jaargang, BINNE1MLANDSCHE BERIGTEN. EXTRACT uit het VERSLAG van den toestand der gemeente GOES over 1868. HOOFDSTUK 4. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag eo Donderdag avondoltgezonderd op feestdagen. Prf)s per kwartaal 1,55. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 15 et. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-0 regels a ƒ1,20 behalve het zegelregt. Be Inzending ran adrerlenttPn kan geschieden lol eóör drie uren dee namiddage op den dag der uit gare. GOES, den 27 Mei. Ofschoon de Goessche Courant zich tot hiertoe nog niet bewoog op het gebied der burgerlijke administratie nam zij toch van tijd tot tijd berigten op, welke met dat gebied in betrek king stonden, wanneer deze voor het publiek van belang te achten waren zooals met de zaak der verkiezing van een nieuwen gemeenteraad te Krabbendijke. De Gemeente-Stemhet week blad aan de belangen der gemeenten gewijd, be vat in haar nommer van Maandag den 24 Mei jl, een hoofdartikel, dat ons aanleiding geeft, op dit onderwerp terug te komen. De Gemeente-Stem beweertmet aanhaling van onderscheidene decisiën, dat de gang van zaken te Krabbendijke onwettig is. Niet alleen, dat de verkiezing der leden van den raad met drie verschillende billetten en niet met één stem briefje had moeten geschieden, noemt het blad ook de hand ling van den raad om twee wet houders te benoemen, terwijl het getal zijner leden nog niet voltallig is, in strijd met de wet en het Koninklijk besluit van 9 December 1855 (Staatsblad n". 137). Dit besluit zegt, dat een wethouder niet mag worden benoemd, wanneer ten gevolge van ontslag of overlijden van den vorigen wethouder, de keuze van een raadslid heeft plaats gehad, maar het verkozen lid nog niet is toegelaten. Mogt men nu al beweren dat te Krabbendijke een exceptioneel geval zich voordoet, dewijl alle leden van den raad hun ontslag namen dit doet, volgens het gevoelen der redactie van de Gemeente-Stem niets tot de zaak toe, daar hetzelfde koninklijk besluit wil, dat, wanneer bij de verkiezing van meer leden, het onzeker is, wie in de plaats treedt van het lid, dat tevens wethouder was, allen behooren te zijn toegelaten, vóór men tot de keuze van een wethouder mag overgaan. Zoolang dus GELDMIDDELEN. De laatst afgesloten en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde rekening (dus over 1867) leverde een eindcijfer op: aan ontvangsten van 77756,40s, aan uitgaven van ƒ79263,39 zoodat een kwaad saldo aanwezig was van 1506,98'. Bij de voor 1868 door den raad vastgestelde en door gedeputeerde staten goedgekeurde begrooting zijn de ontvangsten geraamd op 79,509,15' en de uit gaven tot een gelijk bedrag van 79,509,15s. HOOFDSTUK 5. GEMEENTE-EIGENDOMMEN, WERKEN EN INRIGTINGEN. De toestand van al de eigendommen is bevredigend. Voor onderhoud der twee huizen, staande op den grond van den Havendijk, is over 1868 besteed f 209,44. Eigendommen bestemd voor de publieke dienst en gemeentewerken. De gebouwen enz. deze gemeente toebehoorende en bestemd tot de openbare dienst, zijn de volgende het raadhuis, de waag, de korenbeurs, de politie wacht, het telegraafkantoor, het ijkkantoor, de gemeente apotheek, de spijskokerij voor de armen, de leenbank, de brugwachters woning, de sas- en havenmeesters- woning, de saskneehts-woning, het magazijn aan bet dii is onze meening, de heer B. den Exter van den Brink, niet als raadslid heeft zitting geno men mogt er geen wethouder in zijne plaats worden aangewezen. En vraagt men, of dan de gemeente, door dat gemelde heer zijne geloofsbrieven niet in dient verstoken moet blijven van het bezit van twee wethouders dan antwoordt de Ge meente-Stem, met het oog op artikel 18 en 88 der gemeentewet ontkennenden vindt in de handelwijze des burgemeesters tegenover den heer van den Brink eene nieuwe onwettigheid. De burgemeester roept namelijk den heer van den Brink niet meer op ter raadsvergadering, en toch bepaalt art. 18 dat de raadsleden die hun ontslag nemen zitting houden tot dat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn goedgekeurd, en art. 83, dat de wethouder die zijn ontslag neemt, zijne bediening blijft waarnemen tot dat zijn opvolger die heeft aanvaard. De heer van den Brink heeft dus regt, volgens de Gemeente-Stem, om de raads vergaderingen bij te wonen en als wethouder te fungeren op het vroeger hem verleende mandaat. Het Weekblad eindigt zijne beschouwing met de volgende woordenHeeft een burgemeester het regt, iemand de bevoegdheid te ontnemen, verkregen uit een mandaat der kiezers, en hem onopgeroepen te laten, als er raadsvergadering is belegd Mag de gemeenteraad een wethou der benoemen, wanneer alle leden nog niet zijn toegelaten? Wij gelooven, dat al die vragen ontkennend moeten beantwoord worden. Het ware wel te wenschen dat de regering tus- schen beide kwame en een einde maakte aan dien toestand." Wij willen in deze zaak niet beslissen, maar indien, zoo als de Gemeente-stem zegt, de bur gemeester zelf gevoelt, dat in alles niet in over eenstemming met de wet is gehandeld, ver wachten wij, dat de regering door vernietiging sas, het vischperk, het gebouwtje tot het koken van oliehet voormalig oude mannen- en vrouwenhuis, (in gebruik tot bewoning door bedeelden), de boogere burgerschoolde fransche meisjesschool, de openbare gemeentescholende bewaarschool en de verblijf plaats der werklieden. De toestand van deze gebouwen kan over het al gemeen goed genoemd worden. De verblijfplaats voor de werklieden is in 1868 daargesteld, bij aanneming, voor 329,Aan de gemeentescholen is bij aanneming ten koste gelegd 503,—. De openbare wegen, straten, pleinen, riolen, water leidingen, havenwerken en begraafplaats, zijn in rede lijk goeden toestand. Voor zoover de declaratien zijn ingekomen, bedragen de kosten van onderhoud over 1868 de som van 11835,91s. Werken niet aan de gemeente behoorende. De wegen in den Goesschen-l'older, voor zoover die onder deze gemeente zijn gelegen, worden beheerd en onderhouden door de gemeentedie daarentegen de pacht der zijkanten geniet. De wegen verkeeren in goeden toestand. Een afgezonderd gedeelte van de algemeene be graafplaats, wordt door de Israelielische gemeente tot hare begraafplaats gebezigd. Deze begraafplaats wordt, voor zooveel dit naar de godsdienstleer dier gezindte mogelijk is, in goeden staat onderhouden der verkiezing van haar regt zal gebruik maken, om de verwarring te Krabbendijke te doen op houden en meerdere verwarring te voorkomen. De eerste kamer heeft gisteren beraadslaagd over de wetsontwerpen: 1° tot herziening der wet op de zeebrieven; 2' afschaffing van het registratieregt op buitenlandsche zeeschepen 3" West-Indische begrooting voor 1869; 4» wij ziging der successiewet5» regeling van het. toe- zigt op het gebruik van stoomtoestellen. Nadat al deze ontwerpen waren aangenomen is de kamer op re§es gescheiden. Gisteren avond sloot de zangvereeniging met haar concert het vereenigingsjaar 1868/69. In den regel trekken die Mei-concerten minder belangstelling, welligt door het gevorderd saisoen dat ditmaal dubbel jammer was, omdat eene verrassing door den directeur Rudolf het pu bliek was voorbehouden. Even voor dep aanvang werd een ander pro gramma, geheel afwijkende van het den leden bezorgde, uitgereikt, bevattende zes nommers meer, dan het vroeger vastgestelde, namelijk Ouverture voor Piano (Vierhandig) van Featow. Berceuse voor PianoChopin. Twee Liederen voor Sopraan Bbuyck. Andan'e und Variationen voor 2 Piano's Schuman. Erlkönig, Lied voor Sopraan Schubert. (Dit ter vervanging van Des Sangers Fluch, Schuman. ballade) Sonate voor Piano Beethoven. Concert voor Piano met Orkest (Waarvan het Orkest gearrangeerd voor een 2de jPiano door A. E. PATZIG.) Het hoofddoel hiermede was, om nogmaals den heer A. E. Patzig van Leipzig te doen hooren, die op eene kunstreis naar het buiten land, zich eenigen tijd bij zijnen vriend ophoudt en reeds op enkele repetitien, de kooren had begeleid en gedirigeerd, zoodat men in gespannen verwachting was. En die verwachting is niet HOOFDSTUK 6. MEDISCHE EN GEMEENTE-POLITIE. A. Medische politie. Allereerst moeten wij hier melding maken van de openbare gezondheidscommissie, wier pogingen in het algemeen belang den hoogsten lof verdienen. Behalve door hare berigten en adviezen, waar die door ons gevraagd werden, of ten nutte van het publiek konden strekken, heeft zij met de onderzoekingen van ver schillende voedingsmiddelen door hare scheikundige sub-commissie, de ingezetenen zeer aan zich verpligt. Hare rapportendie ter visie van de leden van den raad liggen, en waaraan, voor zoover dit mogelijk is openbaarheid wordt gegeven, zijn voldoende, om haar den roem toetekennen, dat hare taak voor de medi sche politie van uitgebreid nut is, en dat zij die taak met ijver volbrengt. Het jaarverslag der com missie is als bijlage II aan dit verslag toegevoegd. Overigens wordt, door het bevorderen van reinheid, het geven van voorschriften in het belang der hy giëne, en het weren, zoo veel mogelijk, van alles wat schaden kan, gehandeld in het belang van den ge zondheidstoestand dér ingezetenen. Of die pogingen allen met goeden uitslag bekroond worden, willen wij niet beslissen, maar het verblijd ons, te mogen ver melden, dat de gemeente in 1868 van epidemiën be vrijd bleef en dat liet getal overledenen, slechts 166 bedroeg, tegen 206 in 1867. Dit bedrag is dus on-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1