Schutterij. 1869. iN°. 39 D1NGSDAG 25 MEI. 5$8te Jaargang» -w f^f^rsv OPENBARE VERPACHT8NG. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Z'.vUf, «oss3tv ^25^*" GOESSCHE COiIhAIT. De uitgave dezer Courant geschiedt ASaandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,85. fr. p. p. 1,90. "0Tr. Gewone advertcntlSn worden n 15 ct. de regel geplant» t fÊmm Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels -ie- I*» i. 3»y 1|20behalve bet zegelreyt. ne inzending van adrertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren door deze nogmaals de mannelijke inge zetenen, die geboren zijn in het jaar 1844 en ook hen, die sedert den 1 Junij 1868 in deze gemeente zijn komen wonen, en geboren zijn in een der jaren 1836 tot 1844, dat zij zich ter inschrijving voor de schutterij moeten vervoegen, ter secretarie dezer ge meente vóór of den 31 Mei a. s., zullende zij daarna ambtshalve worden ingeschreven en zonder loting ingelijfd. Goes den 24 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen, onder nadere goedkeuring van den gemeente raad, op aanstaande Zaturdag den 29 Mei, des namid dags ten 1 ure in hunne vergaderkamer, ten raad- huize, in het openbaar VS3K.PACBETEÏV voor den tijd van één jaar, ongeveer 1 Bunder GEM EEN TE- GRO ND gelegen in liet pas gedempte gedeelte der stads vest. De grond kan gebezigd worden tot bezaaijing van vruchten naar welgevallenterwijl de voorwaarden ter lezing liggen ter secretarie der gemeente van af dingsdag den 25 dezer. Goes den 24 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders van Goes M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. •it Er is dezer dagen," zoo vangt een Dagblad- artikel aan, eene overeenkomst tusschen de conser- »vatieven en zekere al te vermaarde windmolens." Treffend juiste karakterschildering van eene omvangrijke partij in ons vaderlanddie de vastheid harer beginselen hoog roemtmaar naar eigen bekentenis, maar al te veel en al te ras van rigting verandert. Het is zoo niet gemeend, als het eigen orgaan der partij die onwederlegbaar hare vergelijking maakt, want de conservatieven worden alleen als windmolens voorgesteld, om hunne bestrij ders als Don Quichoten te doen voorkomen maar dat neemt niet weg, dat met welke schimp namen men de liberalen moge bestempelen, de conservatieven zich hieronwillekeurig naar de natuur geteekend hebben. Of is het niet voor allen duidelijk dat de con servatieven zich sedert lang, als de windmolens steeds gekeerd en gedraaid hebben naar de wind, die voor hen meest gunstig was. Meer dan één oogenblik, meer dan één naam uit de geschiedenis der laatste jaren komen ons daarbij voor den geest. Toen het in hun be lang was, moest de regeering vast zijn, thans is hare omverwerping: behoud des vaderlands. Als zij zelve aan het roer waren, spiegelden zij ver mindering van lasten voor; toen zij de oppositie werden moest de door anderen voorgestelde belastingvermindering heftig bestreden worden er zou heel wat te schrijven zijn van al de wen dingen die de behouders maakten, zoodat zij ten slotte slechts behoudend bleven op het punt van windmolens te zijn. Omtrent een punt, in den laatsten tijd sterk op den voorgrond gezetmag echter de con servatieve windmolen-theorie nog wel eens aan gewezen worden. Wij bedoelen het punt van het onderwijs. »De meerderheid der natie beklaagt zich over de neutrale schoolals volstrekt ongeschikt om hare wënschen te vervullen; het is eene nationale behoefte dat de openbare school die voorrang aan de bijzondere afsta," Zoo heette het en luidt het nog vaak, waar men een deel der natie bewerken wil, om ten bate der con servatieve heersehers, het liberaal beginsel eener onzijdige staatsschool te bestrijden. Maar wan neer men er belang bij heeft, om de stemmen te winnen van zoovelen, die de staatsschool minder vijandig zijn dan schrijft het Dagblad wij erkennen gaarne voor de meerderheid is de openbare school voldoende. Volkomen onwaar is hetzoo zeggen de con servatieven, dat de openbare school wordt belaagd. Wij lezen dat in het zelfde blad waarin gemeld wordt, datop voorstel van den heer Groen, dooreen zekere zoogenaamde christelijke vereeniging beslo ten is, dat de grondwet moet herzien worden, dat het bijzonder onderwijs den voorrang geniet en het openbare onderwijs slechts suppletoir zijn moet. De openbare, de staatsschool moet blijven, en die meenen dat de conservatieven daartegen strijden, spreken tegen hunne overtuiging, zoo beweert het conservatieve orgaanmaar het putte zich uit, om redenen aan te geven, die de herziening der schoolwet noodig en wen- schelijk maken in dien zin, dat de staatsschool onbezocht zou blijven staan tegen over een zwerm van sectenscholen, waarin de jeugd reeds de openbare school leert verfoeijen. De conservatieve partij is als een harer lei ders de heer Heemskerk, die toen hij minister werd zijne volle sympathie met de onderwijs wet te kennen gaf en eenigen tijd later wijzi gingen daarin voorstelde, die slechts van een bestrijder dier wet konden verwacht worden. Met de geschiedenis van de conservatieven voor ons, met het Dagblad in de hand, zien wij het zonneklaar: als de conservatief tegenover den anti-revo lutionaire staat, dan zegt hijgij gaat wel wat ver, wij willen wel bijzondere, maar geen seeten scholen, wij willen de grondwet onver auderd laten, maar de schoolwet gewijzigd hebben. als de conservatief de liberalen ontmoetzegt hij: wij willen voor de bijzondere school volle vrijheid, even groot als de openbare school geniet, en hij wil, om al de gewetens genoe gen te geven, elke godsdienstige rigting hare school geven, als of dat niet de weg naar de gevreesde secten scholen zoude zijn. En hoort de conservatieven onder elkander Het voorstel de Brauw brengt verdeeldheid in hun kamp en de Brauw zelf, schijnt min der haast te hebben bij het zoo dringend belang, nu de kans niet gunstig schijnt, om het er door te krijgen. Hunne aanbevelingen luiden gansch anders bij den eenen als bij den anderen, zij zijn stren ger of minder streng al naar zij zijn, wier stemmen men winnen moet. Waarlijk het Dagblad sprak waarheid, de conservatieve windmolens. GOES, den 24 Mei. Ter telegraaf. Door de eerste kamer zijn alle, he den aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen, alleen over dat, betrekkelijk de regeling der grens scheiding tusschen Zuid-Holland en Zeeland zijn eenige discussien ontstaan, maar is toch de wet aangenomen met 28 tegen 2 stemmen. Woensdag, discussie overige ontwerpen. Door den kolonialen raad van Curasao is een adres gerigt aan de tweede kamer tegen het denkbeeld, in dat staatsligchaiam geopperd om die volkplanting los te laten. De minister van koloniën zeide en dit gaf aanleiding tot het adres loslating der koloniën is een denkbeeld, tegen welks verwezenlijking vrij belangrijke bezwaren zijn, zoolang de wensch daartoe niet van de koloniën uitgaat." In dit adres wordt de genegenheid verzekerd van Curaijao aan Nederland, waarvan het menig bewijs gegeven heeft; de ingezetenen van het eiland uit de hoogere klasse en den midden stand zijn Nederlanders van afkomst; de lagere klassen hebben aan Nederland hare vrijheid te danken; Nederland heeft voorheen groote voor- deelen van Curasao getrokken zijn roem is voor een groot deel aan de west-indische ei landen verknocht. De raad hoopt, dat er geen sprake meer zal zijn van die loslating. Men schrijft uit Antwerpen Een in het franseh geschreven dagblad, te dezer stede uitkomende, zegt het volgende:. »Wij vernemen met genoegen, dat de afschaf fing van het dagbladzegel in Nederland, gelijk men verwachten kon, ten gevolge zal hebben, •dat aan de nederlandsche pers eene aanzien lijke uitbreiding zal worden gegeven. Yele dagbladen zullen hun formaat aanmerkelijk ver- grooten. Wij zien in den wijzen maatregel, door de Nederlandsche regeringin overeen stemming met de wetgevende kamers, geno men, het middel, om de gemeenschap met de noordsche naburen gemakkelijker te maken.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1