B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. 'ifustig en. ongestoord de handen aan het werk kunnen slaanwanneer zij elkander verstaan wanneer er gemeen overleg tusschen de regee ring epr de kamers is. Nog is de tegenwoordige zitting niet geëin digd en hoeveel is eï reeds tot stand gebragt, hoeveel is er reeds geregelddat jaren lang op regeling wachtte, hoefveel in het leven geroepen, waardoor in volksbehoeften werd voorzien. Waar wij op de werkzaamheid en voortvarend heid der regeering en der staten wijzen, wordt er éteeds gezegddat alles werd door de vorige re geering voorbereid en zonder deze ware er nu niet zooveel afgedaan. Men ziet daarbij voorbijdat die vorige re geering ook het werk van voorgangers had op gevat, maar vooral, dat zij veel bëgon misschien, weinig voleindigde. Men ziet voorbijdat, wat nu ook van een vorig ministerie overgenomen, tot stand kwam, bij dat alles, waarvan men zoo 1 hoog opgeeft, nog al wat begonnen en doorge zet werd, waarvan het vorige kabinet zelfs niet droomde. Aan tegenwerking ontbrak het waarlijk nu 'ook niet. Indien de conservatieve bestrijders van dé regeering "hadden kunnen slagen, dan zouden zij nog Voor het zittingjaar ter helft gekomen was, de werkzaamheden hebben afgebroken. Met genoegen rust ons oog op de breede ljjst der sedert September 1868 behandelde en afgedane zaken. Yelen daarvan vereischten een breedvoerig onderzoek en werden lang niet met overhaasting in de publieke zitting overwogen. En toch zijn zij reeds door den koning uit gevaardigd, om eerlang in werking te treden of terstond kracht te hebben. Wie denkt hier niet behalve aan de begrootings wetten, ook voor Indie, die heel wat tijds vereischten, aan de zegelwet, de wet op den ijk, de herziening der kiestabel, de wetten op de zeebrieven, het patentregt voor onderwijzers, de begrafenis wet, die tot wijziging der concessie voor den Indi- schen spoorweg de herziening der successie wet, de wet op het onderzoek van stoomtoe- stellen en nog zoo veel meer. Wij mogen al verder in rekening brengen, de ontwerpen be reids door de afdeelingen onderzocht en gedeel telijk in staat van wijzen gebragtwaarom trent het uitzigt bestaat,-dat nog in deze zitting eenigen zullen afgehandeld worden. En voegt men bij dat alles nogdat de regeering wetten indiende op het hooger onder wijs, de militaire akademie, de uitoefening der veeartsenijkundede zoogenaamde agrazische wet voor Indie, met nog onderscheidene anderen, dan is het wel boven alle bedenking, dat wij eene' regeering hebben, die met ijver hare taak behartigt en bij vereïschte medewerking die gelukkig volbrengen zal. Waarlijk er is geen reden, om zoovele leden der kamer, als tot dit alles medewerkten, thans door anderen te vervangen en door de verkie zingen, die aanstaande zijn, eene regeering om ver ie werpen, die dat alles, in overeenstem ming met de meerderheid in de kamers, heeft afgewerkt. Het zittingjaar 186869, is een zeldzaam jaar in onze parlementaire geschie denis. Nimmer misschien zag men zooveel za- menwerking, zooveel afdoening van zaken. En toch zou men zulk een werkzaam leven willen doen eindigen, om weder in de doo- delijke rust der behouders te vallen, of een strijd te openen, die niet anders dan nadeel kan toebrengen aan het algemeen belang. De kiezers, die zich, door allerlei baatzuchtige lei ders, op een dwaalspoor laten leiden, mogen het wel bedenken, dat zij, gehoorgevende aan den raad, om toch vijanden van dit ministerie te kiezen noch hun doel bereiken, noch het nationaal belang dienen en dat wij dan eèn treurige toekomst van werkeloosheid eD stil stand zoo al niet van teruggang, te ge- moet gaan. Het is daarom goed, de geschiedenis van het afgeloopen zittingjaar der kamer in herinne ring te brengen, de on weder) egbare feiteD aan- tewij/.en en de vraag te stellen: wat meest in het nationaal belang moet worden geacht, eene verstoring van het bestaandeom misschien een langen tijd weder niets uitterigten, of eene bestendiging van de rigtingdie veel goeds heeft uitgewerkt en nog meer ons belooft. GOES, den 20 Mei. De laatste mailberigten hebben nadere bij zonderheden medegedeeld omtrent de oproerig heden te Bekassiein de nabijheid van Batavia. Twee ambtenaren, de adsistent-resident de Kuij- per en de schout Maijer, benevens eenige min dere beambten zijntloor de oproerige inlanders vermoord. De opstandelingen zijn vervolgens op de vlugt gegaan en werden door de militaire magt nagespoord. De oorzaak der oproerige bewegingen is niet bekend, maar het schijnt wel zeker, dat deze alleeh in opruijing van enkelen moet gezocht worden. Bij het vertrek der mail was te Bekassie alles rustig. De algemeene kiesvereeniging, zooals zij zich noemteigenlijk de conservatieve kiesvereeni ging, die zich over het geheele land wenscht uittebreiden, doch nog slechts een betrekkelijk zeer gering aantal leden telt, heeft hare kandi daten gesteld, voor de aanstaande verkiezingen. Hoe weinig zij den naam van algemeen dragen kan, blijkt daaruit, dat zij slechts de aftreden de conservatieve leden behouden wil en voor de liberale ledenanderenvan bekend con servatieve rigting heeft gesteld. Zoo bijv. moet te Middelburg de heer van Eek vervangen wor den door een oud-minister. Het schijnt niet zoo gemakkeljjk te gaan, om nieuwe geschikte mannen van de kleur te vinden, althans, voor eenige districten zullen eerst later de uitver korenen worden aangewezen. Met ingang van 1 Junij woidt het rijkstele graafkantoor te Hansweert met beperkte dag dienst geopend. Hoewel wij, door Éet niet verschijnen der Goessche Courant op Pinkster-Maandag, wel wat achteraan komen, willen wij, zoo om de groote belangstelling, als ten genoege onzer tallooze berigtgevers, de walvisch te Borssele niet ver geten. Hij werd des Donderdags door schip per Leunis van Neuzen op de plaat nabij Bors sele geziendie, bevreesd om met zijn drie manschap het reusachtige gevaarte aautedoen, zich aan wal heeft begeven en kennis heeft gegeven aan den zoon van den dijkgraaf L. Rot tier, die daarop, met nog eenige manschappen, naar de plaat zijn gegaan en het dier nog levend vonden, dat geen genoegzaam diepte van water meer had om zich stroomwaarta te ver wijderen. Jacob Rottier Lz. heeft daarop twee schoten met scherp in den muil gelost, waarop het beest na korte bloeding gestorven is. Men noemt het een Noordkaper behoorende tot het geslacht der walvisschen, hij meet in lengte 17,20 el, in omvang op zijn dikst 9 elde kop is 4,16 el langde afstand der oogen 2,50 el en de staart 3,75 el breed, de vinnen zijn 1,75 el lang en 50 duim breed met vereende krachten van menschen en paarden is het monster met den vloed circa 400 ellen op de plaat gesleept, zoo dat het gemakkelijk met laagwater te genaken was, waarvan in de laatste dagen duizende be zoekers gebruik maakten. Omtrent de wigt zijn de opgaven nog al uiteenloopend en wel van 10,000 tot 20,000 TB; aan de eene zijde telt men circa 300 baleinen in de bovenkaak. Hoe wel er verschil schijnt te bestaan omtrent den regthebbendezal morgen namiddag de publieke verkoop plaats hebbenen zal zeker in het stille zoo afgelegen Borssele menig burger zich niet herinneren immer, in den tijd van zoo weinig dagen zoo menig bezoeker in zijne gemeente te hebben gezien. De minister van financiën heeftingevolge het proces-verbaal van het in de vorige maand gehouden vergelijkend examen bekwaam be vonden voor de betrekking van landmeter der 3c klasse bij het kadaster, onder meerderen de aspirant-landmeters J. P. Wiecking en J. W. van Hiele. Uit Oudelande schrijft men ons: »In den namiddag van 16 dezer, ontstond er in onze gemeente brand, in het achterste gedeelte eener woning, zijnde eene schuur, bewoond door de vrouw en kinderen van A. van Liere. De brandklok riep de bewoners te zamen en spoedig rukten de manschappen met spuit en andere blusehmiddelen aan, ten einde het woeden der vlammen te stuiten; hierin scheen het, dat men niet zoo spoedig zou slagen, toen de schuur der daarnaast staande woning mede in brand geraakte. Gelukkig dat het stil weer was; daaraan dan ook, alsmede aan den goeden ijver van onzen burgemeester, van de brand- directie en de manschappen der spuit, had men het te danken, dat men d<en brand spoedig meester werd en de woninge n bijna geheel ge - spaard bleven. Bij deze gelegenheid mogten wij ook den goeden wil opmerken, van de be woners der naburige gemeenten van Baarland en Ovezande, die op het vdrnemen van het gevaar, dat onze gemeente dre igde, terstond met hunne spuiten aanrukten, om ons te helpen. Die gemeenten hebben door dien goeden wil, den dank van Oudelands inwoners ten zeerste verdiend. De oorzaak der ramp is nog niet bepaald op te geven, maar mogelijk zal zij aan onvoorzigtigheid zijn toetesch rijven. Naar men meldt hebben onder de ooftboomen de perziken goed gebloeid, maar is de vrucht zetting overal zeer gering. Etet hout zou, ten gevolge van den zachten winter, waardoor de groei niet werd belemmerd, to krachteloos zijn geworden om vruchten te voeden. Donderdag jl. is te Middelburg de procedure gevoerd tegen den drukker en uitgever der Middelburgsche Courant. De heer 11. P. Abra hams had zich ter teregtzitiing doen verte genwoordigen door den heer mr. tv. A. van Hoek, advocaat te Middelburg. De regtbank besliste echter, dat de beklaagde zich in deze niet kon doen vertegenwoordigen en verleende verstek tegen hem. Het O. M. eischte ver oordeeling, ter zake van hoon, tot eene geld boete van 8 tot ƒ100 met de kosten. Heden is de heer Abrahams vrijgesproken en van alle regtsvervolging ontslagen. De eerste en tweede pinksterdag zijn van Neuzen per spoortrein vertrokken naar Gent en tusschen gelegen stations 247 personen. Het vierde proces in de zaak der ongeregeld heden te Rotterdam, zal op 3 Junij a. s. voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland be handeld worden. Onder de beschuldigden, bij dat proces betrokken, bevindt zich ook de per soon, die het stadhuisin brand heeft willen steken. Te Harderwijk is zondag den 9 Mei door een der predikanten het kind gedoopt van zijn ambtgenoot. Dit is niet zoo bijzondermaar merkwaardig was het, dat bij deze plegtigheid water werd gebezigd, expresselijk uit de Jor- daan daartoe aangebragt. Nog merkwaardiger was het evenwel, dat toen dit doopen geschied was, het overige van dit water weer in een daartoe bestemd kruikje gegoten werd en de predikant vervolgens met gewoon water de ove rige doopelingen besproeide. Een buitenlandsch blad Rhein und Ruhr- zeitungdeelt het volgende, zoowel nieuw als eenvoudig en zeker middel mede ter vernieti ging van rupsen op vruchtboomen. Een scherm of deksel van dun blik wordt op eene hoogte van ongeveer vier voetmet de wijde zijde naar onderen gekeerd, naauwsluitend om den stam aangebragt en bevestigd. Vervolgens schudt men den boom .of slaat met een stok tegen de takken., waardoor het afvallen der rupsen bevorderd, wordt. Deze keeren steeds terug

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2