1869. IN0. VRIJDAG 31 MEI. 56Bte Jaargang. BEKENDMAKI NGEN van. het 3reraeeiite-besttrar. AANBESTEDING. 1°. Het Raadhuis, de Korenbeursde Leen EXTRACT uit het VERSLAG van den toestand der gemeente GOES over 1868. «OESSCHE Oe altgsre desC r Courant geschiedt Haandag en -.1 Donderdag avond, altgeaonderd op feestdagen. PrUs per kwi trtaal ƒ1,8». fr. p. p. ƒ1.90. fiewone advertentlCn worden a 1» et. de regel geplaatst. (Seboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-0 regels a ƒ1,80, behalve het eêgelregt. Be Inzending eon adrerlenllfn lean geschieden lol rdór drie uren dee namiddags op den dag der vltgare. k -• - BURGEMEESTE R en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het uitvoerig en beredeneerd VERSi LAG van den toestand der ge meente over 18681, hetwelk den 27 April jl. aan den raad is aangeboden thans gedrukt en ter secretarie der gemeente voor c jen ieder ter inzage nedergelegd is, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van ,80 verkrijgbaar zijn. Goes, den 15 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAÜBEEN, De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEI ÏSTER, VOORZITTER van het hoofd kiesdistrict GOESbrengt bij deie ter kennis van belanghebbende! dat de KIEZERSLIJSTEN van al de ONDER-KIESDISTRICTEN bij hem zijn ingekomen en dez e ter secretarie zijn gedeponeerd, alwaar zij dagelijks met uitzondering der zon- en feestdagen, van 's m orgens 9 tot 's namiddags 2 uur, door een iegelijk ku unen worden geraadpleegd. Goes; den 15 Mei 1869. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturda.g den 29 Mei a. s., des na middags ten een ure in hunne vergaderkamer ten stadhuize in het openbaar aanbesteden: liet gewoon jaarlijks onderhond der navolgende gemeente-eigendommen, als bank, de Apotheek, de Brugwachters-woning, het Manhuis de Kaaimuren en de Begraafplaats in twee perceelen. 2°. De Gemeente-scholent. w., de Fransche meisjesschool, de School der 2e klasse en de Be waarschool met levering van eenige meubelen in een perceel. 3°. He voormalige trekkers-woning en het huis op het Ravelijn, in een perceel. 4°. Het Sasde Sasmeesters- en Sasknechts- woningin een perceel. Het bestek ligt ter lezing ter secretarie der gemeente van af Vrijdag den 21 Mei a. s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ureterwijl aanwijzing zal gedaan worden op Woensdag den 26 Mei 1869 en wel voor de gebouwen sub 1° des namiddags ten 1 ure, te beginnen met het Raadhuis; voor de scholen des namiddags ten 2 ure, te beginnen aan de Fransche meisjesschoolvoor de huizensub 3° des namiddags ten 5 urete beginnen aan de trekkers-woning. Inlichtingen omtrent de werken sub 4° zijn te beko men bij den gemeente-bouwmeester. Goes, den 19 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN, De Secretaris HARTMAN. De naderende verkiezingsstrijd is niet het minst belangrijk, omdat de uitslag daarvan in naauw verband staat met het al of niet voort duren der tegenwoordige regeering. Allen zeggendat zij de gedurige verande ringen van ministerie moede zijn en 'slands belang daardoor benadeeld achtenmaar onder HOOFDSTUK 1. bevolking. Loop der bevolking gedurende het jaar. Werkelijke bevolking op 31 December van 1867, m. 2985, v. 3328, tot. 6313. Vermeerdering gedu rende het jaar, door geboorte, m. 124, v. 108, tot. 232. Idem door vestiging, m. 202, v. 249, tot. 451. Ver mindering gedurende het jaar, door sterfte m. 84, v. 78, tot. 162. Idem door vertrek, m. 321, v. 316, tot. 637. Bevolking op 81 December van 1868 m. 2906, v. 3291, tot 6197. HOOFDSTUK 2. verkiezingen. Het getal kiezers bedroeg volgens de lijsten, die in 1868 gesloten werdenVoor leden der tweede kamer van de staton-generaal 236, idem provinciale staten 236, idem van de gemeenteraad 896. Ter vervanging van den heer mr. P. H. Saaijmans Vader, die voor het lidopaatschap van den raad be dankte, werd den 7 October 1868 eene verkiezing gehouden, bij welke niemand de volstrekte meerder heid verkreeg. Bij herstemming op 21 October tus- schen dhrn. jhr. J. L H. Pompe van Meerdervoort en dr. C. A, van Renterghem, werd laatstgenoemde gekozen. HOOFDSTUK 3. gemeente bestuur. Personeel. Behalve de bovengemelde, heeft er geene verande ring in het personeel van den raad plaats gehad. Ook het collegie van burgemeester en wethouders bleef uit hetzelfde personeel bestaan, te wetende heeren mr. M. P. Blaaubeen, burgemeester, G. H. Kakebeeke en J. A. A. Fransen van de Putte, wethouders. Dé secretaris en ontvanger waren dezelfde als ten vorige jare, doch aan den heer Hendrik Cornelis Pilaar werd op zijn verzoek in de raadsvergadering van 8 October een eervol ontslag tegen 31 December, als secretaris, verleend. In de raadsvergadering van 14 December, werd in zijne plaats benoemd de heer Her manns Gerardus Hartman Jacobuszoon, secretaris der gemeente Lochem, om den Januarij in functie te treden. Van de beambten ter secretarie is de commies-grif fier Hendrik Jan Provó Kluft op zijn verzoekden 16 Mei 1868 eervol ontslagen. Zijne plaats werd gedurende 1868 niet vervuld. Andere mulatien had den er ond?r de beambten niet plaats. Verordeningen. Door den raad zijn in den loop van 1868 vast gesteld de volgende verordeningen lo. Strafverordeningen. a. Verordening op de veemarkten, vastgesteld den 30 Julij en afgekondigd den 22 Augustus. b. Wijziging van het reglement op het brand wezen vastgesteld den 2 September en afgekondigd den 18 daaraanvolgende. 2». Belastingverordeningen: a. Verhooging van het maximum van den hoof- delijken omslag vau 24000,tot 28000, vastgesteld den 9 December 1868 en goedgekeurd bij Z. M. besluit van 18 Januarij 1869, no. 13, b. Wijziging der belasting voor staanplaatsen op markten enzvastgesteld den 28 December 1868 en goedgekeurd bij Z. M. besluit van 9 Febr. 1869, no. II. 3o. Verordeningen van verschillenden aard a Verordening regelende het houden van openbare veemarkten, vastgesteld den 30 Julij en afgekondigd die allen, hoevelen, die er geen bezwaar in zien zouden, om deze regeering weder omver te werpen! Of is dat niet het doel van de partij, die door middel der algemeene kiesvereeniging, die door velerlei middelen werkt en woelt, om zulke kan didaten te doen kiezen, die den waarborg geven, dat zij deze regeering zullen bestrijden, als het mogeljjk is, verwijderen. Wij verdiepen ons niet in breede uiteenzet ting daarvan, want de toeleg is duidelijk genoeg. Men denke er slechts aan, dat in elk district kan didaten genoemd worden, die aan de schoolwet vijandig zijn, die men ter staten generaal zenden wilom zich partij te stellen aan den minister, die gezegd heeftdat men van hem geene wets verandering op dit punt moet wachten. De strijd in het parlement moet hevig zijn, gelijk de kiezers nu reeds met heftigheid worden bewerkt, om toch te zorgen, dat de regeering voor de overmagt wijke. De natie, de kiezende districten vooral, mogen het wel begrijpen, wat het gevolg zijn zou, wan neer die toeleg gelukte en het zoogenaamd be houdende element in de kamer de overhand kreeg. Dan zou het ministerie moeten heen gaan dan werd op nieuw eene stoornis gebragt in den gang der zaken, die nimmer misschien krach tiger, geregelder, vruchtbaarder was, dan juist in den laatsten tijd. De regeering en de kamer hebben gearbeid, zoo als dit alleen geschieden kan, wanneer beide den 12 September, b. Wijziging der verordening op het middelbaar onderwijs vastgesteld den 24 Junij e. Wijziging der verordening regelende het lager onderwijs, vastgesteld den 24 July en afgekondigd den 12 September. 4o. Instructiert. a. Instructie voor den bouwmeester; b. Idem voor den opzigter der gemeente-we gen en werken, beiden vastgesteld den 24 Julij. e. Idem voor den marktmeester, in het bijzonder belast met het beheer der veemarkten enz., vast gesteld 12 September. d. Idem voor de commissie van toezigt op de veemarkten, vastgesteld den 19 October. Beknopte en zakelijke opgave van de voornaamste in den gemeenteraad behandelde onderwerpen. 16 Januarij. Verhuring aan het rijk van een ge bouw voor ijklokaal. 24 Junij. Rangschikken der hoogere burgerschool onder die van vijfjarigen cursus. Idem. Uitbreiding der leervakken op die School. 24 Julij. Uitbreiding van de kom der gemeente door demping van een gedeelte der vest. 30 Julij. Verbetering van het locaal der school van de le klasse. Idem. Vergieten van een klok voor het carillon. Idem. Verlichting van den stationsweg. 28 December. Voorstel van den heer O. Verhagen, betrekkelijk de raadsverslagen. Archieven. Het verslag van den archivaris der gemeente is onder bijlage I aan dit verslag toegevoegd, waarbij burge meester en wethouders voor dit jaar niets te vermelden hebben. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1