VRIJDAG 14 MEI. 568te Jaargang* 1869. IN0. 37. Inspectie van de Verlofgangers der Nationale Militie. WAARSCHUWING. eS#- 4Ssa» GOESSCHE CODIMXT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prtfs per kwartaal ƒ,1,15. fr. p. p. lie inzending ran adrerienlltn Op n. s. Maandag, 3de l'inbsterdag, zal de Goessshe Courant niet worden uit gegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; Gezien het besluit van den heer Commissaris des Koniqgs in de provincie Zeeland, van den 1 Mei 1869, A no. 5146/', 3^ afd. (Prov. blad n°. 47), brengen ter kennis van degene die het aangaat: dat de Inspectie van de Verlofgangers der Natio nale Militie op Maandag den li JTiinij aan staande, des voormiddags ten 10 ure, zal plaats hebben in de Wandelkerk, binnen deze gemeente, waartoe de verlofgangers zich zullen verzamelen voor het raadhuis. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, behoorende tot de ligtin- gen van 1865, 1866, 1867 en 1868, die vóór den 1 April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteldten ernstigsten aangemaand tot eene stipte opvolging der onderstaande bepalingen. 1. De, verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt bij den burgemeester zijner woonplaats aan ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133) S. De verlofganger die zich in eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na dien dag, waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den bur gemeester dier gemeente aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134.) 3. De verlofganger van de militie te land, mag zich zonder toestemming van den minister van oor log, niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art 136.) 4. De verlofganger die art. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende 3 maanden gehouden. (Art. 137.) 5. De verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht verschijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138 139 en 140.) 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijddien het onderzoek voor den militie-commissaris duurtenin het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130.) 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een ar rest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-com missaris worden opgelegd aan den verlofganger, 1. die, zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt; 2. diedaarbij verschenen zijndezonder gel dige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen; 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een an der behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141) 8. Onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daar toe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 4 van art. 141 bedoeld of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub. 2 en 3 van art. 141, vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van 36 maanden gehouden. (Art. 144) 10. De verlofganger die niet voldoet aan eene op roeping voor de werkelijke dienst, wordt als de serteur behandeld. (Art. 14-5) 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriftentot eene vrijwillige verbindtenisvoor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zee- magthet korps mariniers hieronder begrepen bij bet leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks oVerzeesche bezittingen; plaatsvervan gers echter niet bij de zeemagt of het korps ma riniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74) 12. Aan de bij de militie te land ingelijfdendie verlangen na volbragten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126) Goes, den 8 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. Wij naderen weder aan den tijd der ver kiezingen voor de tweede kamer en, schoon ons district het voorregt niet heeft, een nieu wen vertegenwoordiger te mogen kiezen, zien wij daarom met geene mindere belangstelling naar den uitslag van den verkiezingsstrijd uit. Het is toch een algemeen belang, dat de ka mer van eenige serviele middelmatigheden om de uitdrukking van een onzer dagbladen te gebruiken gezuiverd worde en de ge- heele natie verlangt, dat de verkiezingen zui ver zullen uitdrukken, welke de rigting is, waarin de meerderheid de regeering werkzaam wenscht te zien. Reeds is men van eene en andere zijde bezig om zich voortebereiden tot een ernstigen kamp; maar slechts langzaam openbaart zich het be wijs dier werkzaamheid naar buiten. De monster-kiesvereeniging, die het woord openbaarheid op hare banier schreef en door advertentién, brochures, enz. met onderteeke- ning door de schrijversinvloed zou uit oefenen, heeft nog weinig van zich doen hooren en een van beiden moet waar zijnof zij heeft hare leus verloochend en werkt in stilte, of zij heeft zoo weinig sympathie gevonden, dat zij moedeloos zwijgt en stille zit. De heer Groen is weder voor den dag ge komen met politieke beschouwingen en overden kingen die aan de conservatieve monster-veree- nigings-mannen niet bijster aangenaam zijn. Consequent wil de heer Groen voortgebouwd hebben, op de theorie door hem, als apostel der christelijk-historische rigting, verkondigd, en tot het monsterplan behoort wel zoo iets, dat den schijn van transactie heeft. Het zou daardoor wel kunnen zijn, dat de party van den heer Groen meer invloed uit oefende en dat de pogingen der monster-be houders minder naar wensch slaagden.- Aan den anderen kant meenen wij meerdere aan eensluiting der liberalen optemerken, althans in sommige plaatsen; en al vereenigen zij zich niet in eene allen omknellende vereeniging, met breed prospectus en rijke beloftenzij vinden in de eenheid van beginsel, in de redelijkheid hunner overtuiging, groote aanbeveling en kracht. Zeker gaan allen met opmerkzaamheid dien stand der zaken naal zijn zij geheel buiten den strijd, omdat die allen, die ditmaal niet kiezen mogen, toch ook hun beginsel hebben, dat zij wenschen vertegenwoordigd te zien, en het is hun vooral niet onverschillig, wie door anderen afgevaardigd worden als zij uit eigen midden de zoodanigen naar de kamer zien gaan wier rigting zij volstrekt niet deelen. Er zal dezer dagen wel meer dan een enkel district wezen, dat, hoe het er vroeger ook over dacht, nu zou wenschen tot een dubbel district te behoorenmaar gedane zaken nemen geen keer, en ook wij kunnen nu slechts een hoopvol oog op de verkiezende districten slaan, die veel goed maken of bederven kunnen voor hen, die het lot tot werkeloosheid veroordeelde. Het is dan ook om die reden, dat wij met aandacht nagaan, wat uit onderscheidene dis tricten geschreven wordt en de overwegingen toetsen, die door de onderscheidene dagbladen, in het algemeen belang, worden aangeboden. Vrij natuurlijk is daarbij aller ooggerigt geweest naar het nieuwe dagblad, dat voor de eerste maal aan den strijd deel neemt en bestemd is, om een belangrijk gewigt in de schaal te leggen, tegenover den invloed, die door het orgaan van alles wat antiliberaal iswordt uitgeoefend. Met genoegen zullen zeker allen, die de vrij zinnige rigting zijn toegedaan, opgemerkt hebben, dat in het dezer dagen gegeven programma duidelijk gezegd werd), hoe de redactie zich voorstelde, alle antiliberalen onder welke vlag ook, lebestrijden. Het Vaderland hooit daar door eene gelukkige verwachting geopend en wij zijn verlangend om het, volgens de aan gegeven grondslagen, aan het werk te zien. Dat verlangen is te sterker, omdat het ons bescheidenlijk voorkomt, dat het zeer moege lijk gevolg zal kunnen gevenaan alles wat het in zijn programma voor den verkiezingsstrijd. Gewone advertentie» worden a 15 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, hnweiyks- en doodberigten van 1-0 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. kan geschieden lot tóór drie uren deo namiddags op den dag der uitgave.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1