BINNEIMLANDSCHE BERIGTEN. stoffelijke belangen daardoor grootelijks bena deeld worden, zal ben van het krijgvoeren afkee- rig maken en dtórin zal wel de kracht gelegen zijn, die veel sterker is, dan eenig verzoek of dreiging van de kerk uitgegaan. Vreemd is het daarom, dat indien Rome's kerkvoogd waarlijk den vrede der volken wenscht van de zijde der kerk zoo wordt tegengewerkt, waar men een duurzamen grond leggen wil, waarop hij kan rusten. Juist toen de kerk het onderwijs geheel in handen had, waren oor logen meest menigvuldig; sedert baar invloed in dit opzigt verminderde, is men veel meer over het wenschelijke van eenen duurzamen vrede gaan spreken. Verre is het van ons te be- weeren, dat zij den oorlog in de wereld bragt, of dat de vrede door haar niet zou kunnen bevorderd worden. Maar de geschiedenis leert, sedert eeuwen, dat zij slechts den oorlog ver- oordeelen, niet den vrede geven kan. En waar wij dus gaarne zouden medewerken aan de groote taak, die Rome's kerkvoogd wil opne men bij de volken, zouden wij eerst willen zien, dat de kerk zich op het standpunt plaatste, van waar zij alleen krachtigen steun geven kan aan de poging, om vorsten en volken te be wegen, dat zij geen anderen strijd voeren, dan met het zwaard des geestes. GOES, 29 April ,1869. Dingsdag zijn in de tweede kamer de dis- cussien voortgezet over de herziening der wet op de zeebrieveh en Turksche paspoorten, doch, nadat door sommige leden verschillende amen dementen waren voorgesteld, is de verdere dis cussie verdaagd tot heden, om aan den minister op zijn verzoek gelegenheid te geven een ad ditioneel artikel op het ontwerp voortestellen In de vergadering van Woensdag, zou den heer W. van Goltstein gelegenheid worden gegeven tot het doen eener interpellatie nopens de geld- leening der N.-Indische spoorweg-maatschappij In de zitting van Woensdag zijn de beraad slagingen over art. 1 van de Wet op de zee brieven afgeloopen en is het regeerings artikel zonder stemming aangenomen. De art. 3,4 en 5 zijn mede aangenomenna verwerping van een amendement van den heer Blom Op de door den heer W. van Goltstein ge dane vraag heeft de minister van finantien ge antwoord dat de geheele Indische spoorweg- leening door een syndicaat van bankiers ge nomen is, tegen een mindere koers dan 95 pet. De openbaarmaking van verdere bijzonderheden achtte de minister nu niet raadzaaam. Per telegraaf.) In de zitting van heden, is dooi de tweede karaermet 48 tegen 6 aangenomen de wet op de zeebrieven; die op de afschaffing van het registratieregt op buitenlands gebouwde schepen met algemeene stemmen, zoomede de bijdrage aan de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam en eenige klei nere ontwerpen. Naar aanleiding van tegenstrijdige berigten wordt een gerucht verspreiddat er te Bekassi, op 12 mijlen van Batavia, een algemeene op stand zou uitgebroken zijn en dat aan de dag bladen op Java verboden was bijzonderheden daaromtrent mede te deelen. Bij de onzekerheid omtrent de herkomst dier berigten is het geraden, zelfs geene gissingen te wagen en nadere officieele tijding aftewachten. Heden morgen arriveerde alhier uit Bergen- op-Zoom een bataillon infanterieom zich te begeven gedeeltelijk naar Ylissingengedeelte lijk naar Yeere, terwijl wij, in strijd met het berigtvoorkomende in de Midd. Courant van dezen dag kunnen mededeelendat morgen ochtend het garnizoen uit Ylissingen alhier zal doorkomen, om naar Bergen-op-Zoom te worden overgeplaatst. De dienst per stoomboot Zuid-Beveland, tus- scben Rotterdam en Zierikzee, zal met 1 Mei aanstaande eene uitbreiding ondergaan, door na aankomst en losssing te Zierikzee, onmid dellijk de reis naar hier, of van hier varende, naar Rotterdam voorttezetten, waardoor niet alleen Zierikzee, maar over 't algemeen Schou wen en Duiveland gebaat zullen zijn. De boot heeft de proefvaart in 5J, volbragt. Ook voor de communicatie tusschen de eilanden Schouwen en Zuid Beveland is deze dienstuitbreiding van groot belang te achten. Met den laatsten dezer maand zal de Te legraaf" het station Bath niet meer aandoen. Volgens de Middelb. Cour. zijn de ongere geldheden op Walcheren geëindigd en hebben de polderwerkers den arbeid hervat. De ge wapende magt is echter nog waakzaam en Dings dag avond werden nog enkele arrestatien gedaan, naar aanleiding van verzet tegen het bevel om op de straat niet stil te staan. Vermeerdering van militaire magt is niet noodig geoordeeld, maar het vertrek der infanterie van Vlissingen naar Bergen-op-Zoom is uitgesteld. Van wege den commissaris des konings en den burgemeester zijn andermaal publicatien aangeplakt, om za- menscholingen en volksoptogten te beletten. De laatste Belgische werklieden zijn vertrokken en de eisch tot hooger loon is tot dusver door de aannemers der verschillende werken niet ingewilligd. Van 1 Mei a. s. af zal te Neuzen het tele graafkantoor geopend zijnop zon- en feest dagen van 's morgens 8 tot 9 ure, en 's na middags van 12 tot 3 ure, en op werkdagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 ure, en van 's namiddags 4 tot 7 ure. Den 8 dezer werden te 's Gravenhage, zoo men zegt, ongeveer 140 personen geexamineerd voor een 20tal plaatsen als schrijver bij de telegraphie. De w erkzaamheden schijnen bestaan te hebben ineen dictee, dat zeer vlug ge geven werd; Fransch lezen en vertalen, een vrij opstel maken, - een opgegeven Hol- landseh stuk in 't Fransch vertalen en een 8tal rekenk. voorstellen oplossen. Met deze opgave meenen wij de jongelieden die zich voor dergelijke betrekking voorbereiden, geen ondienst te doen. (Purmer. Ct.) Bij kon. besluit van 19 April is o. a. be paald, dat er ook postzegels ten bedrage van 1£ cent zullen worden ingevoerd. Een brug over den Oceaan. Onder dezen titel heeft de oud-kapitein ter zee M. H. Jansen eene brochure uitgegeven, waarvan het hoofddoel is, om de aandacht te vestigen op het groote be lang, dat eene regtstreeksche stoomvaart op N. Amerika, voor Nederland moet opleveren. Of schoon de schrijver het nationaal belang op den voorgrond stelt, en dit zoowel uit een com mercieel als industrieel oogpunt aandringt strekt zijn betoog toch vooral om te doen uit komen, dat geen haven, als uitgangspunt naar Amerika, beter gelegen is dan Vlissingen. De verwezenlijking van zijn denkbeeld is dus wel met regt ook een Zeeuwsch belang te noemen en het was daarom ook, dat de heeren J. J. de Kanter, B. A. Folcker, G. N. de Stoppelaar, M. F. Lantsheer en W. C. Borsius zich vereenigden om door verspreiding van dit geschrift van den heer Jansen eene poging te doen om zijne denkbeelden zooveel mogelijk, vooral in Zeeland bekend te maken en ingang te verschaffen. De dusgenoemde brug over den oceaan kan niet zonder algemeene medewerking tot stand komen, en heeft de Nederlandsche handel, in het alge meen, daarbij het hoogste belang, van de bestu ren, van de eollegien van de ingezetenen in onze provincie gevestigd, mag men in de eerste plaats verwachten, dat zij bereid zullen gevonden worden om krachtig mede te werken. Wij meenen daarom de aandacht op de brochure van den heer Jansen te moeten vestigen die allen in staat stelt, om zich te overtuigen, dat hier een onpartijdig betoog tot toestemming dwingt. Niemand late zich afschrikken door de gedachte, dat de zaak voor hem onverschillig is, of dat hij den schrijver niet zou kunnen volgen, want de wijze waarop de heer Jansen zijne denkbeel den uiteen zet is zoo duidelijk en eenvoudig dat niemand het boekje onvoldaan uit de han den leggen zalmoge hij ook voor zich reden meenen te hebbenom niet met alles onbe paald intestemmen. Het geldt hier niet de aanwijzing van eenen gemakkelijken weg om vele bruikbare krachten naar het andere wereld deel over te voeren, maar om den handel eene belangrijke uitbreiding te geven en het han delsverkeer te bevorderenom nieuwe bronnen van welvaart en bloei voor geheel Nederland te openen. Bij het voorregt, dat onze stad gele gen is, aan den spoorweg die zich aan den be doelden waterweg aansluit, zal menzoo wij vertrouwen, hier wel allerminst onverschillig zijn voor het wel doordachte plan, en het is ook daarom, dat wij er ernstig op aandringen, om zich er mede bekend te makenwaartoe wij gaarne zullen medewerken ook door hen, die het boekje niet in handen kregen, de gelegenheid te geven dit, door onze tusschenkomst, in te zien. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van de vereeniging tot bevordering van het geregeld schoolgaan der kinderen op de volks school te Kampen, is o. a. medegedeeld, dat 32 jongens en 43 meisjes geen enkelen school tijd hadden verzuimd, en besloten voor ieder van de vier oudste meisjes, en de twee oudste jongens in de spaarbank f 30,te beleggen, welke hun op 19jarigen leeftijd Zal worden uitgereikt. Voorts is besloten aan alle kin deren kleine geschenken te géven en hen dezen zomer een vrolijken dag op den Trijzelenberg te bezorgen. De Fransche scheikundige J. Personne meent ontdekt te hebben, dat essence van terpentijn een onfeilbaar geneesmiddel is tegen vergifti ging door phosphorus. Deze uitvinding werd door proefnemingen op honden gestaafd. Te Strafford in Engeland Iaat men, in eene fabriek van lucifers, de werklieden een open flesch met terpentjjnessence aan de borst dragen, zoodat mond en neus de lucht er van inademen. Bij de ongehoorde toeneming véh "het verbruik dezer stof bij de fabrikatie van lücifers, zijn voor zorgsmaatregelen wel noodig. Een enkele fa briek verbruikte reeds in 1852 jaarlijks 1200 kilogr. phosphorus, en dat was nog niet het twintigste deel van hetgeen, er in Frankrijk jaarlijks verwerkt wordt. Men schat het ver bruik van lucifers van Fransch fabricaat, voor het land zelf en voor uitvoer, op 76,800,000 stuks per dag. Or o mongcLe toorlgton. Men berigt uit Hariingen dd. 22 April. Gisteren werden van hier per stoomboot naar Londen gevoerd 60,000 kievitseijeren. Geen wonder, dat wij hier geen dezer aangename versnaperingen te zien krijgen. De prijzen zijn dan ook niet gesteld voor menschen, die op de waarde van het geld moeten letten. De boe renknapen intusschen varen er wel bij; uit Dantuma- deel bijv. wordt gemeld, dat twee knapen in die ge meente er reeds meer dan honderd en vijftig hebben gevonden. James B Grayeen landbouwer woon achtig in OakdaleWashington county, Minn, heeft Woensdag 7 April, zijne vrouw en vier kleine kinderen twee jongens en twee meisjes vermoord, ter wijl hij leed aan een vlaag van krankzinnigheid. Hij vermoordde hen op eene verschrikkelijke manier, en hakte hunne hoofden bijna af met een bijl en een hak mes. Daarop poogde hij zichzelven om te brengen, doch dit mislukte Toen hij door zijne buren ontdekt werd, verkeerde hij in een ijselijken toestand van krankzinnigheid. In een café concert te Berlijn leunde dezer dagen een zeer corpulent heer over de balustrade, die het publiek van de muziekanten van het orchest scheidt. Een weinig voorover buigende, om de woorden te lezen van de melodie, die men juist speelde, brak de balustrade onder het gewigt van zijn ligchaam en onze man kwam met het hoofd naar beneden op de groote trom teregt, waarvan hij het vel doorboorde. Niet zonder moeite gelukte het den muziekanten den dikken vriend, die geheel in den trom was weggezonkenuit zijne benarden positie te brengen. Men kan zich een voorstelling maken van de opgewektheid van het publiek. Laatstleden vrij dag gaf de goochelaar Epstein eene voorstelling in den

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3