BINNENLANDSCHE BERIGTEN. hunner districten is. Deelen zij daarentegen "hunne bijzondere meening mede, die tegenge steld is aan die van een groot deel der inge zetenen van hun district, dan is het natuur lijk, dat men daartegen opkomt en met eer biediging van het gevoelen van anderen, eigen meening doet kennen. Wij twijfelen zeer, of het kiesdistrict Goes en zelfs of alle committenten van den afgevaar digden uit ons district, zullen instemmen met de denkbeelden door dezenbij de behande ling der kieswet geuit, en komen daarom op enkele zijner redeneringen terug, die, naar wij meenen, veler overtuiging niet uitdrukken. Wij zullen niet uitvoerig spreken over de indivudieele meening »dat de grondwet gewild heeft, dat de verkiezingen provinciaal zouden zijn." Eene meening, die verdedigd werd, met de beweering, dat het voorschrift, om voor iedere 45000 'zielen, eenen afgevaardigden te benoe men, bepaald en duidelijk, enkele kiesdistricten op het oog had. Wij veroorlooven ons alleen daartegen aantemerken, dat, zoo deze stelling opging de grondwet ook had moeten bepa len, dat eene provincie nooit meer dan 45000 zielen, of het dubbele of drie of vier dubbele daarvan zou mogen bevatten. Nu er toch meer dan eene provincie is, die 16, 20 of meerdere dui zenden boven het aangewezen cijferof de veelvouden daarvan bevatmag men met regt vragen, of dan elk overschot op het be paalde getalzonder vertegenwoordigers zou moeten blijven, dan wel, of men in zulke ge vallen zou hebben mogen afwijken van het grond wettig voorschrift, om de verkiezingen provin- aal te doen zijn. Wij kunnen ook moeijelijk aannemen, dat, indien al de grondwet enkele kiesdistricten had voorgeschreven door de bepaling, dat 45000 inwoners, één afgevaardigden benoemen, daar in ook opgesloten lag, dat dit getal ingezetenen (van Nederland,) in dezelfde provincie zou moe ten wonen. Doch wij laten dat alles daar,?|om er op te wijzen, dat de afgevaardigde uit Goes beweerde den toestand van Zeeland getrouw te hebben geschetst, waar hij nu en danmisschien in het vuur eener improvisatie bij de Zeeuwen een karakter liet onderstellen dat hun wel zeker niet eigen is. Wanneer zoo stellig verzekerd wordt, dat er 2een het minste verband tusschen de bewoners der verschillende eilanden Zuid Beveland en Schouwen bestaatdan wordt evenzeer onregt gedaan als onwaarheid gezegd. De bewoners van onze provincie verkeeren wel in geheel anderen toestand dan die der overigen, zij kun nen niet zoo gedurig met elkander in aanraking zijn, maar uit welk deel der provincie gij de Zeeuwen neemt, zij zullen allen op denzelfden karaktertrek, die hen kenmerkt en verbindt, zich verheffen. Ook hun landbouw, handels en in- dustrieele belangen zijn veelzins een, en juist de laatste jaren hebben getoond dat zij daarom steeds op meerdere aansluiting en onderling ver band bedacht zijn, dat zij, trots de breede wate ren die hen scheiden, één geheel willen zijn. Er zijn op de onderscheidene eilanden zoovele punten van onderlinge overeenkomst, schier op elk gebied dat zij wel ongaarne afgeschilderd worden als menschen, tusschen wie elke betrek king gemist wordt, waarvan men geene gemeen schappelijke zamenwerking zou mogen ver wachten. Wij gelooven dan ook, dat onze geachte afge vaardigde zich meer door vrees voor eene za- menvoeg'ing van Zierikzee met Goes heeft laten leiden dan door juiste inachtneming van de lokale toestanden. Immers volgens hem is tusschen beide genoemde plaatsen de breede stroom een onoverkomelijke zaak, maar de be langrijke zeearm tusschen Goes en Staats VI aan- J deren zou hij geen bezwaar achten. Deze beide laatsten zouden voor de verkiezing van leden der kamer in gewenschte betrekking staan, omdat zij tot een arrondissement belmoren, ofschoon erkend wordtdat hunne politieke zienswijze nog al verschilt. En zeker was het eene kleine ondeu gendheid van den afgevaardigde, als hij, om de onvereenigbaarheid van Goes met Zierikzee te bewijzen, de met Zeeland niet bekende kamer leden verhaalde, dat de inwoners zelfs in klee- derdragt verschillen en verzweeg dat hetzelfde verschil evenzeer bestaat op N.- en Z.-Beveland en in Staats-Vlaanderen die men echter, als onderlinge betrekking hebbende, bijeen laat of bijeen voegen wil. Maar het zal wel niet ern stig gemeend zijn geweest, als hier ingewikkeld de stelling werd voorgestaan, dat er, tot bevor dering van zamenwerking onder de kiezers, ook gelijkheid van kleederdragt zou gevorderd wor den, gelijk het bepaald bij wijze van spreken wasals de spreker zeidedat er meer verband bestaat tusschen Rotterdam en Goes, dan tus schen Zierikzee en de plaats zijner voormalige inwoning. Het zou kunnen zijn dat men in een en ander den geest van ons district meende uitge drukt te zien, en het is daarom, dat wij op bo venvermelde redenen terug komen. Velen in ons district hadden vereeniging met Zierikzee verlangd. Dit is nu eenmaal niet kunnen ge schieden en wij berusten voor het oogenblik in het besluit der regering. Maar juist omdat wij zulks met anderen hadden gewenscht, nemen wij de vrijheid protest aanteteekenen tegen be wijsvoeringen, die tot een verkeerd oordeel over ons district zouden kunnen brengen. Toen wij ons voor de bewuste vereeniging verklaarden deden wij het juist, omdat wij oordeelen, dat men niet kleingeestig zoeken moet naar punten van uitwendige overeenstemming, maar omdat wij den band tusschen staatsburgers, zooals die in zamenwerking aan het algemeen belang be staat wilden bevorderen. En hoezeer ook ge makkelijke communicatie het onderling verband versterktwij gelooven dat de ware overeen stemming een beter en degelijker grond moet hebben en dat allen, die door ware zucht voor volksontwikkeling en bevordering van het alge meen welvaren gedreven worden zich aange trokken gevoelen, al verschilt hunne kleederdragt, en aan één doel zich wijden, al scheiden hen ook breede stroomen en al brengen niet dagelijks allerlei vervoermiddelen de verwij derde land- genooten bij een. GOES, 26 April 1869. Wij ontvangen per telegraaf uit Middelburg het berigt, dat er botsingen hebben plaats gehad tusschen de polderwerkersmaar bewegingen van geen groot belang. Er zijn geene dooden maar wel gekwetsten. Per telegraafDe eerste kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Vrijdag 30 dezer. Het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel, is Zaturdag, door de tweedekamer, met 40 tegen 24 stemmen aangenomen- Al de daarop voor gestelde amendementen waren vooraf verworpen. Daarna werd beraadslaagd over de wet tot wijziging der verordeningen op het patentregt voor schoolonderwijzers. De heer Jonckbloetheel't als amendement voorgesteld, om alle onderwij zers van het patentregt vrij te stellen. Naar aanleiding van eene opmerking van de heeren Heijdenrijck en van Catwijk heeft de mi nister van binnenlandsche zaken verklaard, dat de bekende circulaire aan de onderwijzers der bijzondere scholen, zonder zijne voorkennis, is uitgevaardigd, door de inspecteurs van het lager onderwijs, maar dat deze tot het nemen van dien maatregel volkomen bevoegd waren, op grond van de wet. (Per telegraaf). Het amendement Jonckbloet om de vrijstelling van het patentregt voor onderwijzers uit- tebreiden tot alle onderwijzers het zij op scholen of par ticuliere is aangenomen met 34 tegen 20 stemmen. De verdere uitdreiding der vrijstellingen isjdoor den minister ran Bosse overgenomen en daarna is de ge- hëele wet aangenomen met 50 tegen 4 stemmen. Ver volgens is de discussie over de zeebrieven hervat. Aan den heer TT. van Golstein jis verlof verleend, om de regering rader te interpelleren, over de wijze der volteekening van de leening Indische spoorweg en of een groot deel door bankiers genomen is. De SiaatsCourant van gisteren, deelt mede de wet op de maten enz., terwijl in de zit ting van jl. vrijdag een wetsontwerp bij de tweede kamer is ingekomen ter verbetering van eene schrijffout in de tabel dier wetgelijk wij mededeelden in ons n<>. 31 van 20 dezer. De Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring van nijverheid, zal hare 92ste algemeene vergadering en het congres, op dingsdag 31 Julij 1869 en volgende dagen te Groningen houden. De punten, die op het congres zul len worden behandeld, zullen betreffenAfd. I. Landbouw. II. Fabrieks- en handwerks-nijver heid. III. Koophandel, zeevaart en visscherijen volkshuishoudkunde en statistiek. Door het departement Groningen der maatschappij zal in het akademiegebouw gehouden worden eene tentoonstelling van photografie, natuur-zelfdruk en kleurendruk. (N. R. C.) Men schrijft uit KruiningenDe commissie waarvan ik u in mijn vorigen schreef, die zich belast had met het verzamelen van liefde gaven voor de ongelukkige gezinnen, die door den brand alles verloren hadden, heeft uit deze en omliggende gemeenten Krabbendijke, Waarde en Schore, de aanzienlijke som van ruim j 320, gecollecteerd, welke onder die ongelukkigen is verdeeld en die daardoor in de gelegenheid ge steld zijn, om in hunne eerste en grootste be hoeften te kunnen voorzien. Eere en dank komt die menschenvrienden toe, voor hunne ijverige en belanglooze pogingen aangewend, tot tegemoetkoming in het geleden verlies der ongelukkigen, tot verzachting van hun leed, mogen die leden der commissie met den war men dank der ongelukkigen door den gunstigen uitslag hunner pogingen voor zich zeiven de schoonste belooning genieten door het denk beeld welgedaan te hebben, »aan ongelukkige natuurgenooten." Door ingelanden van den polder Oud-Noord- Beveland, is in de laatst gehouden vergadering besloten, om de gewone subsidie voor de cala- miteuse polders niet meer te betalen. In de heden gehouden vergadering van in gelanden der Anker Yere-, Ouden Oraaijert- en St. Pieterspolders, zijn tot ontvanger-griffier benoemd, in plaats van dhr. J. de Fouw Wz.t (overleden) voor den Anker Verepolder dhr. J. Revier de Fouwen voor den Ouden Craaijert- en St. Pieterspolder dhr. J. M. Kakebeeke. Z. M. heeft den graaf von Bismarck Schön- hausenkanselier van den Noord-Duitschen Bond die Hanover enz. enz. aan Pruissen annex- ceerde, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandsche Leeuw. Gbemensde toorlgton. In een humoristisch bladdat te Sint Petersburg verschijnt, wordt verhaald dat Adeline Tatti vijf beur zen iieeft gesticht voor waanzinnig geworden Russen. De heeren die haar bij haar vertrek voor 7000 roe bels aan diamanten schonken, moeten zich deze scherts laten welgevalcn. Ken ingenieur van Gre noble heeft een middel bedacht om een dood mensch in hardsteen te metamorphoseren Men neme slechts zijn onlangs overleden bloedverwant of vriend (zoo hij beschikbaar is,) dompelt hem in een vloeistof, tot nu toe liet geheim van den uitvinderen na het lijk met een bijzonder soort van cement bestre ken te hebbenvolgt men den gewonen loop van zaken en laat het aldus toebereide ligchaam ter aarde bestellen. Na verloop van veertig of vijftig jaar delft men zijn vriend of bloedverwant op en vindt in zijn plaats een steen zeer geschikt om te !>ouwen Zoo die ingenieur met zijn uitvinding opgaw maakt, kunnen alle huizen van onze nakomelingen over dui zend jaar met de overblijfselen hunner voormderen zijn opgetrokken.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2