GELDBELEGGING 61'/,. «flöoertentten. STOOMBOOTDIENST W©ster-SoHelde. G-emengde toorigton. Als een staaltje van goede opvoeding, welke som mige ouders aan hunne kinderen geven, diene het na volgende: Door de commiezen van Gaaien en Hulst, gestationeerd te Millingengelukte het vrijdag mor gen den 10 dezer, een kleinen jongen van circa 13 jaar ir. handen te krijgen, beladen met eenige dar men, inhoudende 12 kan spiritus (gedistilleerd), welke hij op last van zijn ouders te voet van Cleef naar Arnhem moest overbrengen Uit Boschkapelle wordt geschreven: Wederom heeft het water hier een offer geeischt. Heden namiddag verdronk alhier in eene sloot een jongentje oud 4 jaren van den werkman J. de Booij. Dit is het tweede kind dat sedert veer tien dagen verdronken is. Het eerste was een kind van B. Otjeshetwelk in een waterput op de hof stede van A. van TVolvelaer verdronk. De oorzaak van deze ongelukkenkan men toeschrijven aan de weinige zorg die de ouders hier voor hunne kinderen dragenjahet is een wonder dat er nog niet meer verdrinken. BIJ DE VOOJRSCHOTVEREENIGING. Nu de co-operatieve voorschotvereeniging en spaar bank reeds sedert eenigen tijd werkt, schijnt het niet ondienstig één harer voordeelen te bespreken, dat in het vóór hare oprigling verspreide geschriftje bijna niet is aangeroerd. 't Is de dienstdie de voorschotbank aan kapita listen bewijzen kan, door hun kapitaal tegen rente vergoeding op te nemen. Een kleine kapitalist, die voorzigtig is, waagt zich niet in dien vloed van effekteu, die onze beurzen over stroomt, omdat hij weet, dat de oorlogzuchtige neiging of de dood van één enkel vorst, eene oproerige woe ling van eene of andere partij, eene verspillende re gering, of honderd andere dagelijks voorkomende za ken, de waarde dier effekten verminderen, ja zelfs tot niet kan doen dalen, en nu Oostenrijk het voorbeeld gegeven heeft van eene gedwongene conversie, bestaat bij velen de vrees, dat dat voorbeeld ook door an dere staten zal gevolgd worden en zoodoende een zwaar verlies alle houders van effekten zal treffen. Voorzigtige renteniers beleggen hunne kapitalen dan ook meestal in de naar hunne meening meest soliede effekten, die daarom dan ook den minsten interest geven, en bepalen zich tot Nederlandsche certificaten werkelijke schuld die zich reeds geruimen tijd een roem van soliediteit verworven hebben, welke niet ge heel onverdiend schijnt. Veel is er echter niet noodig, om ook de soliediteit dier effekten te schokken een Europesche oorlog, een opstand in Nederlandsch Oost-lndie, voorvallen, die beide tot de mogelijkheden behooren, zonden al spoe dig dit gevolg hebben Aandeelen in industrieele ondernemingen beloven vaak schoone winsten, die echter niet zelden in rook zijn verdwenen, als de tijd voor de uitkeering der dividenden scheen te moeten naderen. Bovendien behoort ev veel kennis en ervaring toe, om eene keus te doen onder de verschillende onder nemingen, die hier en elders opgerigt worden, en die kennis en ervaring vindt men niet bij iedereen, die eenig kapitaal bezit, en bovendien blijft eene indus trieele onderneming steeds afhankelijk van de honder- de dalingen en rijzingen der wereldmarkt, en naast het getal fabrieken, die in bloei toenemen, zou men welligt een even groot getal kunnen aanwijzen van anderen, die ten val nijgen. Hypotheek is eene geldbelegging, die voorzeker on der de meest soliede moet worden genoemdmaar niet altijd is hypotheek te verkrijgenwanneer en zeer zelden voor de som, die men juist disponibel heeft. Bovendien wordt in de praktijk de hypotheek meestal voor een langen termijn gegeven al luidt het con tract tot wederopzeggings toe, zoodat het voorgescho ten kapitaal als het ware de onbewegelijkheid van het goed, waarop het gevestigd is, deelachtig wordt. Dat de hypotheekbanken, ten minste in Nederland, nog niet aan de vereischten voldoen haar gesteld blijkt hieruit, dat hare pandbrieven, niet altijd ver handelbaar zijn, zoodat de kapitalist, die zijn op die wijze uitgezet kapitaal te gelde moet maken zeer ligt in ongelegenheid zal raken. Geldbelegging in landis bij de tegenwoordige hooge prijzen der landeryen, noch gemakkelijk, noch voordeelig, zoodat een kleine kapitalist, daartoe slechts noode zal overgaan. Geld voorschieten aan bijzondere personen, met of zonder personelen borgtogt, heeft ook zijn eigenaar dig gevaar, daar de leener, zoowel als zijne borgen, menschen zijn, die, als alle menschen, aan de grillen der wisselvallige fortuin onderhevig zijn en die, hoe eerlijk, hoe soliede ook, door een ongeluk kunnen ge troffen worden in bedrijf of handelwaarvan de voor beelden zoo menigvuldig zijn, dat ik hier bij niet langer behoef stil te staan. De voorschotvereeniging daarentegen, geeft aan hen, die hunne kapitalen bij haar beleggen, eigenaardige voordeelen, die wij thans wenschen te bespreken; voor al wat betreft de soliediteit. Voor geldeu aan de voorschotvereeniging verstiekt verbinden zich al de leden der vereeniging hoof delijk of solidair; dat wil zeggen, dat de schuldeischer wanneer het kapitaal der bank niet genoegzaam mogt zijn, om de opgenomen gelden te voldoen, (en dat geval is door de eigenaardige inrigting der bank bijna onmogelijk)alsdan het regt heeftom ieder lid één voor één tot voldoening van de geheele som aan te spreken. Zoo gij dus duizend gulden aan de voorschotver eeniging leent voor den tijd van één jaar en de ter mijn van terugbetaling is daardan zult gijwan neer de bank in hare verpligting te kort schiet, uw verhaal hebben voor de geheele som op lid A en wanneer deze in gebreke blijft, op lid B en zoo ver volgens op elk der leden, totdat de som voldaan is. Beter waarborg kan men voor zijn uitgeleend kapitaal dus wel niet hebben, dan de soliedaire borg togt van een groot aantal personen. Eerst als het geheele vermogen der bank weg was en alle leden insolvabel warenzou uw kapitaal verloren zijn. En boe zou ooit het vermogen der bank wegraken De bank mag hare kapitalen niet uitzetten dan aan soliede personen door twee soliede en wel solie daire boigen geschraagd. Daarbij heeft de bank al aanstonds een reservefonds zaamgebragt uit de entree gelden der leden en een gedeelte der winsteen reser vefonds dat zich dus van zelve uitbreidt naarmate de werkkring der bank in omvang toeneemt. Maar de kassier zou met de gelden kunnen weg- loopen dat is wel met andere banken geschied. Dat is mogelijk maar niet waarschijnlijk. De bank zal als locale inrigting steeds een nede- rigen werkkring hebben en de som, die in kas voorhan den is, niet daarom alleen steeds gering zijn maar ook omdat de bank geene kapitalen opneemtdan wanneer zij die weer kan uitleenen. Maar al aangenomen dat een ondernemende kassier eens met een kas van 500 a ƒ1000 zyn geluk «ing beproeven, dan zouden de kapitalisten, die hunne gelden aan de bank hadden toevertrouwd, nog niet bena deeld wordendaar aan den kassier de verpligting is opgelegd, twee soliede en soliedaire borgen te stellen tot een onbepaald bedrag voor de hen toevertrouw de gelden. Ten overvloede zijn er commissarissen benoemd (men zou ze dwarskijkers kunnen noemen) wier pligt het is, ten allen tijde toe te zien, dat het beheer dei- bank niets te wenschen overlaat. Het gevolg van de soliedieteit van deze wijze van geldbelegging is natuurlijk dat de interest, waartegen de bank gelden opneemtniet zeer hoog is; immers het hoogste bedrag is volgens de statuten vijf percent. Maar wie ontvangt niet liever slechts 5 percent van zijn kapitaal en gaat rustig slapen in de zeker heid dat zijn kapitaaltje wel bewaard isdan 6 tot 8 percent met de overtuigingdat het verlies er van niet zoo geheel onmogelijk is. Daarbij komt dat het kapitaal voor een vasten tijd wordt uitgeleend en de kapitalist zijn geld niet voor een te langen termijn behoeft uit handen te ge ven zooals bij hypotheekaandeelen op naam enz. en nooit minder som terug krijgt dan hij uitgeleend heeft, gelijk dat plaats grijpt bij effekten aandeelen in blanco enz. Ook kunnen handelaars en anderen die tijdelijk geld liggen hebben, van de voorschotbank gebruik maken als van eene deposito bank, omdat ook kapitalen kun nen worden opgenomen voor een onbepaalden ter mijn met driemaandelijksche opzegging. In den aanvang zal de bank nog niet zoo heel veel kapitaal noodig hebben en bij gevolg de boven genoemde voordeelen nog slechts aan weinigen kun nen aanbieden doch dit is een gebrek dat gaande weg verbetert, wanneer de omvang der bankzaak meer en meer toeneemt. Dat ook andere banken van dien aard een groot vertrouwen genieten blijkt wel daaruit, dat zij in Duitschland geregeld tegen 4 percent geld kunnen opnemen. Zie hier het een en ander over de voordeelen der voorschotbank voor kapitalisten dat hopen wij niet ongelezen zal worden terzyde gelegd door hen, die belang stellen in eene zoo nuttige inrigting, als de hier ter stede onlangs opgerigte co-operatieve voor schotvereeniging en spaarbanken tevens niet onge negen zijn hunne kapitalen nittezetten met de zeker heid ze niet te zullen verliezen. Goes, 20 April 1869. M. j.icq, de WITT HAMER. Besteding, on. Voor de onderhoudswerken der Breede Watering dienst 1869, zijn ingekomen 12 inschrijvings-billetten als van de Heeren TV. Ringhoutte Hontenisse 49,090, A. van Popering te Bruinisse - 46,955, A. Roggeband, te Waarde - 44,159, J. M. Dekteerte Siiedrecht - 43,980, B. den Exter v.d. Brink, te KrabbSndijke - 43,790,- TV. Nieuwdorpte Veere- 43,000, D. Bolier te Scherpenisse 42,8 9 6,— W. Speelman te Burgh .„...- 41,980, P. Sandeete Yerseke- 41,600, G. van de Vrede, te Neuzen - 41,364, TV. A. Visser Jz., te Kattendijke - 40,970, C. lindenberghte Wemeldinge - 39,780, De minste inschrijver-aannemer is alzoo dhr. Cornells Lindenbergh, te Wemeldinge, ter som van 39,780, KERKELIJKE ZAKEN. Zondag heeft ds. C. TV. Schoorel te Axel, zijne intrede gedaan als predikant bij de hervormde gemeente, tot tekst gekozen hebbende Rom. 15 verzen 29 30 en 32. Des voormiddags was hij bevestigd door ds. J. C. Ormelpredikant te Zaamslagdie tot tekst had Koll. 3 vers 24b. De kerkeraad der herv. gemeente te Goes heeft op nieuw een drietal opgemaakt, ter vervulling der steeds voortdurende vakature. Daarop zijn geplaatst de heeren Creutzberg te Vlissingen van der Flier te Zwartsluis en Zegers te Oosterbeek. fc>©2*ist©n.. PER TELEGRAAF. amsterdamsche beurs. prijscourant der effecten. Donderdag, 22 April 1869. Nkderl. Werk. Schuld 2'/a spanje2'a ,r Rusland, 5« serie 5 ld. 1860 4 Va Id. a 1000, 1864, 5 ld. Spoorw 5 Oostenrijk, Metall. 2'A - ld. Arast. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 1 l'Rkije, Algem. schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 H II II II n- Oude Metalliek- Nationale id. Div. in COUPONS. 53"/,. 30'/,. 81 "a 88% 200 23". 53'/,. 68'/,. 40'A 87'/» ƒ20,-. 24,50. u 12,-. GRAANBERIGTEN. GOES, 20 April 1869. TARWE f 8,75 A f 9,25. ROGGE 6,75 A 7, Winter GERST 6,25/50. Zomer DITO 5,75 A 6,—. HAVER f 4,50/75. GROENE ERWTEN f 7,50. PAAR. DENBOONEN f 7,40/60. MEEKRAP. Onveranderd, zonder omzet door te hooge vraagprijzen. BOTER t 1.10 A f 1,15 het Ned. ff. EIJERS2— A2,20 de 100 stuks. AMSTERDAM 21 April 1869. TARWE zonder handel. K GGE en KOOLZAAD flaauw. RAAPOLIE vlieg, 34'/. op 6/vv. 35% LIJNOLIE, vlieg. 31 op 6/w. 32%. LONDEN 21 April 1869. GRAANMARKT. De prijzen zijn onveranderd, maar met neiging tot daling. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijn geliefde zoon GOMMERT BRAAMSE, na een lijden van bijna zes wekenin den jeugdigen leeftijd van ruim 25 jaren. De Heere schenke ons kracht om in Zijnen heiligen wil te berusten. He:nhenszand JOSINA ORANJE, den 18 April 1869. Wed. J. Pijke. Yoor de zoovele bewijzen van belang stelling in de 101e jaardag hunner moeder, betuigen ondergeteekenden, ook namens haar bij deze hartelijk dank. DE JONGE MELLY en Echtgenoot. Wordt verlangd om dadelijk in dienst te tre den, tot November e. k. een ongehuwd PERSOONP. G., het Timmeren en Metselen goed verstaande. Adres jranco, doch liefst in persoon bij A. de MOL, te Baarland. op de De AF VAART-UREN voor de maand Mei aan staande blijven dezelfde als voor de maand April.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3