BINNENLANDSCHE BERIGTEN. hebben afgelegd kiesregt te geven, onze liberale conservatieven zich daar wel aanstonds tegen verklaard zouden hebben, onverschillig of zulks ook tot het regt voor allen behoorde. Doch wij bespreken het reeds gevallen voor stel niet. Wij wilden alleen op de ligt te voor ziene oordeelvellingen wijzendie wij nu van conservatieve zijde zullen hooren. En ten slotte wijzen wij er op, hoe mr. Heemskerk Az. weder conform met zijne vroegere handelingen, in de kamer de hartstogten in beweging zocht te brengen. Niet alleen door den inhoud van zijne voorstellen, die wel berekend schijnen om ze te laten afwijzen en dan daarover te klagen, maar vooral door zijne gewoonte om personen en za ken dooreen te mengen, en partijkwestien op te werpen. Bij de toelichting van zijn voorstel is toch weder veel door hem gezegd, dat minder diende om de zaak duidelijk te maken, dan om lucht te geven aan zijne verbittering tegen de door hem verloochende liberale party. GOES, 22 April 1869. De tweede kamer heeft eene motie van den heer Thorbecke aangenomenom het amende ment Heemskerk Az-, nu niet in behandeling te nemen. De beiaadslagingen over de wet tot wijziging der kiestabel zijn daarop voortgezet. Ter telegraaf). De discussie over de tabel kies wet is heden in de kamer voortgezet. Die over de districten is bijna geheel afgeloopen De minister heeft geen der amendementen overgenomen. Morgen verwacht men de stemming over de amendementen en over de geheele wet. Op de wet tot wijziging der kiestabel zijn onderscheidene amendementen voorgesteld. De kamer heeft besloten, om de verschillende dis tricten in art. 1 vermeld achtereenvolgend te behandelen en dan over alle amendementen zoo veel noodig te stemmen. Van de ingediende amendementen vermelden wij alleen de volgende: van den heer van Eek, om de kiesdistricten Goes en Zierikzee tot een dubbel kiesdistrict te ver eenigen van den heer Nierstrasz om de ge meenten Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschkapelle, Graauw en Langendam, Hontenisseen Ossenisse, met de gemeente Woensdrecht, bij Goes te voe gen, waarvan weggenomen zouden worden de gemeenten Tholen, Oud Vossemeer, Poortvliet, St. Maartensdijk, Scherpenisse, St. Annaland Stavenisse en St. Philipslanddie met de ge meente Halsteren bij Zierikzee zouden worden gevoegd van dit laatste zouden dan worden afgenomen, Goedereede, Ouddorp, Stellendam Dirksland, Melissant, Middelharnis Sommels- dijk, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Herkingen den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 'tHa- ringvlietdie bij het hoofdkiesdistrict Brielle zouden gevoegd worden. Het concert onzer zangvereeniging op gis teren avond verdient zeker een bijzondere ver meldingniet zoozeer wat de uitvoeiing der zangvereeniging als zoodanig betreftwij werden dezen winter schraal genoeg bedeeld maar hoofdzakelijk ter wille van bet uitmun tend pianospelwaarop ons de heer Patzig uit Leipzigvergastte. Wij gelooven de tolk van zeer velen te zijn, wanneer wij den heer P. openlijk danken voor zijne, zoo wij wel in gelicht zijn geheel belangelooze en in ieder opzigt voortreffelijke medewerking op het laat ste concert. Wij weten niet, wat wij het meest moeten bewonderenzijn onberispelijk schoone aanslag, wegslepend in de pianissimo's en stout, vurig in de forto's, het altijd klare, doorzich tige van zijn spel, ook in de meest ingewik kelde frases nooit verward, de kalme, rusti ge houding, waardoor hij toont over zijn in strument te keerschen, of wel, en niet het minst, zijn echt geniale opvatting, getuige vooral het Scherzo van Cliopin. Mocht het gerucht, dat wij den heer P. de zen winter nog eens zullen hooren, waarheid zijn. Wij hopen het van harte. Ingcz Blijkens annonce zal de heer van Kalmt- hout, eerstdaags weder een muziekale avond ge ven, met zijne Jeugdige Ccecilia. Even als vroe ger is de opbrengst bestemd voor de armen en blijft de ijverige muziekleeraar getrouw aan zijn plan, om door middel der kunst een goed doel te bereiken. Wij wenschen daarom, dat eene algemeene deelneming zijne poging on dersteunen zal en dat hij, even als op de vo rige avonden, de voldoening zal mogen sma ken, dat hij, in menig opzigt, te genieten geeft en dat ons publiek dit weet te waardeeren. De berigten, omtrent den stand der veldge wassen, van onze verschillende correspondenten zamen vattende, kan daarvan het volgende mede gedeeld worden. Tegen vele voorspellingen in, heeft de nu verloopen winterons niet alleen niet veel strenge koude, en dikwijls aan de wintervruch- ten nadeelige vorst gèbragt, maar hebben wij daarentegen schier onafgebroken het frissche groen op onze velden mogen behouden. Het winter koolzaad, het meest vroegtijdig uitgezaaid, had door voorspoedige ontwikkeling reeds voor den winter een buitengewone grootte verkregen, zoodat dit meer dan wel anders door vorst zoude te lijden gebad hebben, thans staat dit echter in bloei, en beloofd, met het later ge zaaide, in deugd te zullen wedijveren; dat iedere zaaijing zoo bijzonder is gelukt maakt, dat er nu meer dan gewoonlijk van die goudgele akkers te zien zullen zijn. Het uitzaaijen der tarwe, rogge en gerst had in het najaar onder gunstige omstandigheden plaats, en daar ook die p'anten goed waren ontwikkeld, hadden dezelve gedurende den win ter niets van de koude te lijden. De nog al lang verbeide, doch nu sinds een paar weken verschenen zonnige voorjaars dagen en groei zame regens, doen vooral de tarwe snel door- groeijen, zoo dat dit gewas thans uitmuntend belooft, jammer dat het onkruid er mede zoo welig in opgeschoten is, zoo dat er thans be paald handen te kort schieten, om het zoo veel mogelijk uittewieden; wat er in blijft, w rkt altijd nadeelig op bet beschot. De rogge heeft mede een goed aanzien, doch daar deze vrucht reeds vroeger spild, had zij de warme dagen der laatste weken iets vroe ger willen zien zoodat deze nu wel niet zwaar in stroo zal worden en hierdoor ook het be schot niet boven het middelmatige is te ver wachten. Winter gerst bij voorkeur in de braak ge zaaid, ontwikkelt voordeelig, doch is mede ruim met onkruid bezet; men hoopt tijd te zullen vinden deze zoo te zuiveren dat zij weder als de laatste jaren ruim beschot zal leveren. Eerst laat liet het weder toe, om de zomer vruchten als erwten en boonen uittezaaijen. Voor zoo ver die laten zien zullen zij bevre digend staan. De meekrapkiem komt krachtig te voorschijn, van dit artikel zal weder ruimer dan vorige jaren uitgeplant worden, de tamelijke hooge marktprijzen en het oprigten van meer fa brieken draagt daaraan bijdeze week zal in enkele polders, met het trekken en planten een aanvang worden gemaakt. Het vlas welks verbouwing bijna op dit eiland verlaten was, is nu weder door enkele land bouwers voor eigene—rekening hervat. Er is een tamelijk gelijke opgang en men hoopt, dat dezen zomer door de vlasboeren van elders, een goed gewas voor hooge prijzen zal worden gekocht. Het gras in de weiden, die eenige bescher ming hebben, is voorbarig en het laat zich aanzien, dat men over het algemeen (zooals men dat noemt) een heerlijke groene Mei zullen hebben, zoo dat de runders bij bet verlaten der stallen, even als voorleden jaar, in grasrijke weiden zullen gedreven worden. sHeerenhoekDoor ingelanden zijn tot ont vanger-griffier benoemdin plaats van den heer J. de Fouw Wz. overleden. Voor den Nieuwen Craaijert den heer J. G. P. Timans; West Craaijert den heer J. A. Bevier de Fouw; Nieuwen West, Noord- en Zuid- raaijert den heer J. M. Kakebeeke. Den 19 Apiil 11. werd de jaarlij ksche alge meene vergadering van ingelanden van den pol der Kruiningen gehouden. Van de 34 stemge- regtigde ingelanden, waren 28 vertegenwoor digd. Met 22 tegen 6 stemmen werd besloten het subsidie voor de calamiteuse polders voortaan niet meer te betalen, maar de daarvoor op de ontwerp-begrooting uitgetrokken som tot schuld delging aantewenden. Uit Kruiningen schrijft men ons van den 21 Gisteren avond 10 uren werden de inwoners van ons dorp uit den slaap gewekt door het luiden der brandklok. In de bebouwde kom van 't dorp was, in een dubbel huis, door drie gezinnen bewoondtijdens die te bed lagen, een hevige brand uitgebroken, waardoor het gebouw geheel en bijna al de meubelen verbrandden. De bewoners werden met moeite, sommigen half naakt, gered. Door de goeds werking der brandspuit was men, zonder dat meer gebouwen werden aangetastom 12 uren den brand mees ter; het gebouw was verzekerd, de inboedels niet, de oorzaak van den brand is onbekend doch wordt niet aau kwaadwilligheid toege schreven Eenige ingezetenen hebben zich onmiddellijk tot eene commissie vereenigd, om voor de van alles beroofde gezinnen in deze en omliggende gemeenten liefdegaven intezamelen. Het algemeen collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen van de hervormde gemeente, zal den 20 dezer te 's Gravenhage bijeenkomen. Met het oog op de nog al tal rijke weigeringen, om toe te treden tot de door dat collegie vastgestelde Voorloopige organisatie van de Ned. Hervormde kerk enz., wordt deze vergadering met groote belangstelling tegemoet gezien. Het provinciaal geregtsbof in Zuid-Holland heeft twee der beschuldigden van deelneming aan het Rotterdamsche oproervrijgesproken een tot zachtere straf dan geëischt was veroor deeld en de andere negen eene tuchthuisstraf van vijf jaren opgelegd. In de jongste bijdragen voor het lager school wezen vindt men, tot schande der Nederlandsche gemeentebesturen, o. a. medegedeeld het inko men van een onderwijzer in Drenthe, die met ongeveer 300, benevens eene gratificatie van 6 mud wolkammers, 4 voer heideplaggen 4 paar klompen, en nu en dan een pot met karnemelk, rond komen moet met vrouw en zeven kinderen De heer Anatole de la Forgeredacteur van den Siècle heeft Emile de Girardin, redacteur van de Liberté uitgedaagd. Deze heeft het duel met pistool of degen geweigerd, maar voorgesteld, dat beiden een riem papier, eene flesch inkt en een bos pennen zouden ne men en tegen elkander schrijven tot papier pen en inkt verbruikt waren. De vechters bazen zullen wel zeer gebelgd zijn over dat voorstel en dubbelen lust gevoelen, om den heer de Girardin te vermoorden, of althans een hand of arm aftehakken, maar ieder re delijk mensch zal toestemmen, dat het ver standig is, om niet te strijden dan met wa penen, die men hanteeren kan en dat eene beleediging wel door redenering kan opgehel derd of verzoend worden, maar dat bloed een slecht praeparaat is, om vermeende vlekken uitte wisschen. BENOEMINGEN. Z. M. heeft de standplaats van de controle der dir. bel., in- en uitg.-regten en ace. te Bath verplaatst naar Hansweert (gem. Kruiningen, Zeeland), en den contr. der dir. bel., in- en uitg. regt en aec. E. A. Tisiot van Patot van Bath verplaatst naar Hansweert; voorts is benoemd tot ontv. ,der in- en uitg. regt. en ace. te Hansweert, tevens belast met de ontvangst van het regt van patent van aldaar uit Belgie binnenkomende vreemde schippers, en van Ned schippers, die geen woning aan den vasten wal of wier vaartuigen geen* vaste ligplaats hebben den heer J. Kt fin an, thans ontv. der dir. belast.in- en uitg. reg'.e.i en ace. te Bath c. a.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2