GOESSCHE COURANT. 1869. JN°. 32. VRIJDAG 23 APRIL. 56ste Jaargan r cr van BEKENDMAKINGEN het Gemeente-bestuur. Herijk der Maten en Gewigten. HAVEN te GOES. POSTERIJEN. «€€*•*- w»»5d D« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prj)! per kwartaal ƒ1,95. fr. p. p. ƒ1,90. i Gewone advertentlCn worden a 15 et. de regel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a ƒ1,90 behalve het zegelregt. De inzending van adverlenttën kan geschieden tot vóór drie uren dem namiddags op den dag der uitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de Herijk der Nederlandsche Maten en Gewig- ten over het jaar 1869 in deze Provincie zal wor den aangevangen den 3 Mei aanstaande en gesloten den 31 Julij daaraanvolgende. Dat voor de verificatie en den herijk der maten en gewigten speciaal voor Goes's Heer Hendriks kinderen 's GravenpolderKattendijke c. a., 's Heer Abtskerke c. a. Wolphaartsdijk en Kloetingealsmede voor de overige gemeenten van dit arrondissement van waar men zulks verkiezen zalzal gevaceerd worden van af Maandag 5 Julij tot en met Zaturdag den 31 Julij daaraanvolgende des voormiddags van 8 tot 12 ureen des namiddags van 2 tot 4 ure dagelijks zon- en feestdagen uitgezonderd. Dat wat de gemeenten ten platten lande betreft zal worden gevaceerd als volgt Te Heinkenszand ook voor 's HeerarendskerlceBors- selen 's HeerenlioekDriewegen, Nisse en Ovezand als: Voor 's Heer Arendskerke op Maandag den 3 Mei des voormiddags van 8 tot 12 ure en des namiddags van 2 tot 5 ure. Voor Driewegen op Maandag den 3 Mei, des na middags van 6 tot 7 ure. Voor Heinkenszand op Dingsdag den 4 Mei, des voormiddags van 8 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 4 ure. Voor Borsselen op Dingsdag den 4 Mei des na middags van 4 tot 6 ure. Voor 's Heerenhoek op Woensdag den 5 Meides voormiddags van 8 tot 1 ure. Voor Ovezand op Woensdag den 6 Mei, des na middags van 2 tot 4 ure. Voor Nisse op Woensdag den 5 Mei, des namid dags van 4 tot 6 ure. Te Hoedekenskerke op Vrijdag den 7 Meides voormiddags van 10 lot 1 ure. Te Baarland ook voor Oudelande en Ellexooutsdijk als-. Voor Baarland op Zaturdag den 8 Meides voor middags van 8 tot 1 ure Voor Klleieoutsdijk op Zaturdag den 8 Meides namiddags van 1 tot 4 ure en voor Oudelande op .Zaturdag den 8 Mei des namiddags van 4 tot 6 ure. Te Kapelle ook voor SchoreYerseke en Wemel- dinge. Voor Schore op Maandag den 10 Mei, des voor middags van 8 tot 11 ure. Voor Wemeldinge op Maandag den 10 Mei, des voormiddags van 11 tot 1 ure, en des namiddags van 2 tot 6 ure. Voor Kapelle op Dingsdag den 11 Mei, des voor middags van 8 tot 12 ureen des namiddags van 2 tot 5 ure. Voor Yerseke en Yersekendam op Woensdag den 12 Meides voormiddags van 8 tot 12 ure. Te Kruiningen op Woensdag den 12 Mei, des namiddags van 3 tot 7 ureen op Donderdag den 13 Meides voormiddags van 8 tot 1 ure. Te Krabbendijke ook voor Rilland en Waarde als Voor Rilland op Donderdag den 13 Mei, des na middags van 3 tot 7 ure. Voor Krabbendijke op Vrijdag den 14 Meides voormiddags van 9 tot 12 ure, en des namiddags van 2 tot 5 ure. Voor Waarde op Zaturdag den 15 Mei, des voor- middags van 8 tot 11 ure. Te Bath op Zaturdag den 15 Meides namiddags van 2 tot 4 ure. Te Cortgene op Dingsdag den 18 Meides voor middags van 9 tot 12 ure, en des namiddags van 2 tot 6 ure. Te Wissenkerke, ook voor Camperland en Geersdijk. Voor Geersdijk op Woensdag den 19 Mei, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Voor Camperland op Woensdag den 19 Meides namiddags van 2 tot 6 ure. Voor Wissekerke op Donderdag den 20 Meides voormiddags van 8 tot 12 ure, en des namiddags van 2 tot 6 ure. Te Colijnsplaat ook voor Cats. Voor Cats op Vrijdag den 21 Mei, des voor middags van 8 tot 12 ure. Voor Colijnsplaat op Vrijdag den 21 Mei, des na middags van 2 tot 6 ure, en op Zaturdag den 22 Meides voormiddags van 8 tot 12 ure en des namiddags van 2 tot 4 ure. Nog wordt aan de belanghebbenden bekend ge maakt, dat ook de landbouwers verpligt zijn hunne maten en gewigten te laten herijkenterwijl op de vervulling dier verpligting streng zal worden gelet; dat de kleine gewigten voor goud- en zilverhandel en de medicinale gewigten "en greinen aan een jaar- lijksche verificatie zijn onderworpen dat alle strijkelsvan welke maten ookjaarlijks herijkt moeten worden; dat de maten en gewigten behoorlijk schoonge maakt tot den herijk moeten worden aangebodenen dat het ijkkantoor is geplaatst in de Korte Vosstraat, wijk C n°. 43. Moetende ieder zijne maten en gewigten ter her ijking aanbieden aan den arrondissements-ijker van het district waarin hij woont. Gedaan te Goes den 22 April 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, maakt bekend, dat van af heden tot en met den 8 Mei 1869, de Haven dezer gemeente niet dan met 50 duim beneden gewoon haven-peil zal te bevaren zijn. Goes, den 22 April 1869. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Directeur van het postkantoor te Goes, verwittigt mits deze het publiekdat te rekenen van af heden, met den trein die des avonds ten 6 uur 15 minuten alhier aankomt, brieven zullen ontvangen worden en wel die welke aangebragt worden met de treinen die ten 2 uur 48 min. 'savonds uit Moerdijk en ten 3 uur 37 min. uit Antwerpen vertrekken. Goes 20 April 1869. De Directeur van het postkantoor Goes, M E IJ LIN K. Het amendement van den heer Heemskerk Az., om in sommige plaatsen den census te ver lagen, zal, naar het votum van de meerderheid der tweede kamer, niet in behandeling komen en wij zonden er dus over kunnen zwijgen ware het niet, dat de voorsteller zelf openlijk gezegd had, dat de weigering om zijn voor stel in behandeling te nemenniet liberaal moet worden genoemd en dat een zijner geest verwanten, de heer Nierstrasz, daarbij gevoegd had, dat het amendement bedoelde regt voor allen- Het argument was volkomen juist, dat door velen aangevoerd werd, dat het voorstel veel verder ging, dan de grenzen die men aan een amendement stellen moet, en dat eene wijziging in de kieswet, van zooveel beteekenis, niet zoo onvoorbereid en onverwacht, als bij overrompe ling kan worden tot stand gebragt. Maar wij komen alleen op tegen de kwa- lificatien, door de beide genoemde ledenaan het voorstel en deszeis niet ontvankelijk ver klaring gegeven. De heer Heemskerk bedoelde regt voor allen, als hij voor sommige gemeente den census wilde verlagen, maar gaf' de reden niet op, waarom, indien hij allen regt wilde laten wedervaren zoovele gemeenten van dat voorregt móesten verstoken blijven. Hij toonde niet aan, dat het onbillijk isom zoovelen, die door hun wetenschappelijk en maatschappelijk standpunt, geregtigd zouden zijn, kiezers te wezeneen voudig buiten te sluitenomdat ze toevallig niet zoo veel betalen, als menigeen, die naau- welijks weet wat een kiezer is. £r zal zeker nu weder wel misbaar gemaakt worden door sommige bladen die de woorden Heemskerks herhalendemeenen de liberalen eens geducht te kunnen doorhalenmaar zij zullen er niet bijvoegen, dat de heer Heemskerk wanneer hij regt voor allen gewild had, zich niet binnen zoo enge grenzen had moeten bewegen en dat dus de liberalen zich gelijk gebleven zijn, toen zij dit voorstel afwezen, om later eene meer redelijke census verlaging te helpen bevorderen en het kiesregt op billijke wijze uittebreiden. Misschien zou in sommige plaatsen, waarop mr. Heemskerk een goed oog heeft, de bedoelde verlaging hebben kunnen dienen, om een zeker soort van menschen naar de stembus te bren gen, die, daar misschien in overvloed aanwezig, zich gaarne zouden laten gebruiken, om de oog merken van zekere partij te dienen. Er is bij die partij over het algemeen een streven, om over de minder ontwikkelden te heerschen en het is zelfs vermakelijk op te merken, hoe dezen zich gebruiken latenstembriefjes zich in de handen laten stoppen, die zij niet altijd te reg- ter tijd, of op de regte wijze weten intedienen, om ten slotte over eigen handeling zich te scha men, voor zooverre zij daarvoor vatbaar zijn. In de eene plaats worden die meer gevonden dan in de andere en men weet ook wel, waar men het meest met hen doen kan. Wordt nu de poging tegengewerktom maar aanstonds die doode massa in beweging te brengen, dan heet het, dat dit niet liberaal is; maar wij hou den ons overtuigd, dat wanneer bijv. van andere zijde ware voorgesteld, om vele gegradueerde personen vele die wetenschappelijke examens.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1