Fock worden eenige hatelijkheden naar het hoofd geslingerd, omdat hij op het zeer uit voerig verslag van het onderzoek der wet tot wijziging van de kiestabellen slechts met wei nige bladzijden geantwoord heeft. Had de mi nister het omgekeerde gedaanmen zou niet nagelaten hebben hem daarover hard te vallen. Intusschen zullen wel verreweg de meeste in den lande den minister dank weten, dat hij niet als zijne tegenpartij zich een monument zoekt te stichtendoor vervelend lange rede neringen die doorgaans van zekere zijde wor den gehouden om de armoede aan zaken te bedekken. den uitgereikt. Ofschoon wij overtuigd zijn dat er elders ook onderscheidene gevonden wor den, die door trouwe en langdurige dienstbe- tooning uitmunten, meenen wij toch, dat de voorbeelden daarvan, in onzen tijd, niet zoo menigvuldig zijn, of het kan nuttig wezen, dat ter aanmoediging van anderen, van dergelijke gebeurtenissen kennis genomen en de betrok ken personen een bewijs van goedkeuring ge geven worde. Zeker is het, dat het hoofdbe stuur der maatschappij tot nut van 't algemeen overeenkomstig de roeping en het doel dezer stichting handelt, met aan zulke verdienstelijke burgers het eere-metaal toetekennen. In een dezer dagen in het licht verschenen vlug schrift Phijsical Surveij of Virginia te Richmond in Noord-Amerika, wordt het groote voordeel aangetoond van eene regtstreeksche verbinding door middel van stoomschepen tusschen Norfolk, in den staat Virginia, en Vlissingen in Neder land, zoodra de in die beide genoemde plaat sen ontworpen spoorwegverbindingen zullen voltooid zijn, waardoor Norfolk, behalve met de voornaamste Amerikaansche spoorweglij nen, ook weldra met Californië in verbinding zal worden gebragt, en Vlissingen, na de voltooi- jing der haven en spoorweg werken aan het groote Europesche net zal zijn vastgehecht; da n zal het mogelijk zijn van uit Berlijn of Weenen over Vlissingen in twintig dagen Californië te bereiken. Vlissingen wordt als de beste haven op het vasteland van Europa voor bedoelde verbinding opgegeven. Behalve hare gunstige ligging in de nabijheid der monden van Rhijn, Maas en Schel de, is dezelve met strenge winters van ijs be vrijd gebleven. Het werk is overigens voor zien van kaarten en plannen waarop de stoomliju Norfolk Vlissingen is aangeduid. Onlangs werd de school voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Hoorn ingewijd, met eene toespraak tot de leden van de commissie dier inrigtingouders en kinderendie op maandag e. k. van het onderwijs zullen ge bruik maken, door den heer Merens, predikant te Utrecht. Zw. Ew. schetste het doel dier inrigtingde grieven tegen het openbaar on derwijs, in één woord het noodzakelijke, om in den tegenwoordigen tijd te zorgen, dat de bijbel door de kinderen als liet hoogste onderwijs be schouwd werd. Na geëindigde reden spraken de heeren Pistorhoofdonderwijzer dier school en v. d. Hoevenbestuurder derzelve in gelijken zin, waarna de schoolkinderen onthaald werden. Als een bewijs van den vooruitgang en de vrijheid in Frankrijk teeltenen wij aan, dat dezer dagen in een der zittingen van het Wet gevend Ligchaam van Frankrijk, bij de discussie over de staatsbegrooting, een amendement strek - kende tot afschaffing van het z.egelregt voor dagbladen en tijdschriftenop politieke gronden aanbevolenmet finantiëele bedenkingen be streden en zonder hoofdelijke stemming ver worpen is. De volgende opgaven kunnen een denkbeeld doen vormen van de ongehoorde prijzen, die de litteratuur van Victor Hugo heeft opgebragt Les Misérables, 10 deelen, a 30,000 frs. het deel, 300,000 frs.; Les Travailleurs de la nier 3 deelen, a 40,000 frs. het deel, 120,000 frs.; Les Chansons des Rues et des Bois, 1 deel, 35,000 frs.William Shakespeare, 1 deel, 30,000 frs.; de voorrede van Paris Guide, 11,500 frs. Die ongehoorde prijzen, door het huis Lacroix aan Victor Hugo uitbetaald, zullen nog veel hooger worden. Les Chansons en les Misêraï- bles bragten hem 80,000 frs. per deel op, ter wijl VHomme qui rit, die den 15den dezer maand verschijnen zal tegen 50,000 fr. per deel be rekend is, makende voor de vier deelen een sommetje van 200,000 frs. De deelen van dezen roman hebben ieder 23 vellen of 308 bladzij den in 8". van 22 regels elk. Voor één vel wordt dus betaald 2175 frs. of 136 frs. voor de bladzijde, dat is ongeveer 6 frs. 50 ct per regel. Reeds zijn er overeenkomsten gesloten voor de toekomstige werken van Victor Hugo. "V oor de publicatie van de 4 deelen van \l Homme qui rit werd een kapitaal van 400,000 frs. vereischt; 200,090 frs. voor den schrijver en 200,000 voor de uitgave. Het werk wordt in negentien landen en in veertien talen uitge geven. Victor Hugo verdient met dit werk, meer dan Molière, Öorneille en Racine te zamen gedurende hunne geheele letterkundige loopbaan. Professor Almén te Upsala heeft een nieuwen vorm voor geneesmiddelenuitgevonden. Die vorm bestaat in dunne lijmbladen of dunne schijven van gelatine. Hij beweert dat de kracht van het geneesmiddel in den vorm eener gelatine be ter bewaard blijft, dan in iedere andere gedaante Als de hoofdzaak in het ontwerp van wet tot regeling van het militaire onderwijs op de ko ninklijke akademie te Breda, deelen wij mede, dat deze instelling bestemd wordt tot opleiding van jongelieden tot officieren van alle wapenen, zoo van het leger hier te lande als van dat in de koloniën en tot eene applicatie school ter voortzetting van de studiën voor tweede luite nants bij de artillerie en genie alvorens zij de dienst bij hunne wapens aanvaarden. Bij het wets-ontwerp wordt zoodanige wijziging in den bestaanden toestand voorgesteld, dat het onder wijs zich aansluit aan dat op de inrigtingen van middelbaar onderwijs gegeven zoodat de ele mentaire kundigheden niet meer op de akademie onderwezen worden. De leercursus duurt twee jaren. De tweede luitenants bij de artillerie en genie moeten, na het verlaten der akademie, ge durende een jaar, den cursus bij de applicatie- school volgen. De ouderdom der kadetten mag 17 tot 20 jaren bedragen. Jaarlijks zal een toelatings-examen gehouden worden. De eerste maal zal dit plaats hebben in 1871. Wij hebben ontvangen de eerste nommers van het nieuwe dagblad, dat als een liberaal blad aangekondigd is en dat onder den naam van het Vaderland uitgegeven wordt. Zoovelen, die de circulaire der onderneming niet gelezen hebben en verlangend waren, om het standpunt van de redactie te leeren kennen, zijn door het eerste nummer niet weinig teleurgestelddaar men daarin als hoofdzaak slechts' een artikel vindt dat, zooals uitdrukkelijk gezegd wordt, de mee ning der redactie niet uitdrukt. Het tweede nummer bevat ook een overzigt over de laatste modes, waardoor de Vaderlander zich zeker bij de dames aanbevelen wil. De advcrtentien in de smalle kolommen kosten 20 ets. per regel. Volgens het berigt van sommige bladen zou eerlang bij den boekhandelaar de Hoogli te Am sterdam een nieuw dagblad uitkomen in anti revolutionairen geest. Het zou zijn onder de leiding van de heeren Groen van Prinsterer, den predikant Gunning en het lid der tweede kamer Gefken. Indien de laatsle mede-redacteur wordt, zal hij, met meer regt dan vroegergebruik kunnen maken van zijne gewone spreekwijze: wij Gefken enz., enz. Onder de belangrijke binnenlandsche berig- ten van het residentieblad behoort ook, dat de koning, bij zijn vertrek naar Amsterdam, gekleed was in de uniform van admiraal en de kroon prins in die van generaal van de hussaren. Zondag is te Amsterdam overleden de heer J. J. van Voorstemeritus predikant, die Van het jaar 1819 tot 1821 hier predikant was en toen naar Zutphen vertrok. Voor eenigen tijd deelden wij mede, dat op onze drukkerij een bijzonder feest gevierd was, bij gelegenheid, dat drie gezellen, daaraan ver bonden, de een 40, de twee anderen 25 jaren, daar waren werkzaam geweest. Ook het Goes- sche departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen, bleef niet achter, om den jubilarissen van zijne belangstellende deelneming te doen blijken. Thans vernemen wij, met ge noegen, dat door het hoofdbestuur van genoemde maatschappij aan ieder der drie jubilarissen J. J. den BoerAden Hollander en AA. Dercksen eene zilveren medaille is toegekend, die aan hen eerlang, volgens art. 74 van het algemeene reglement, op plegtige wijze zal wor Het vaderland heeft een gevoelig verlies ge leden, door het overlijden van den heer A. Ca- land, president van de centrale directie van Walcheren en hoofd-ingenieur van den water staat. Niettegenstaande zijn 80jarigen leeftijd was de onvermoeide grijsaard tot aan zijnen dood werkzaam in verschillende hem opgedra gen betrekkingen. De Middelburgsche Courant meldt, dat tegen haren uitgever en drukker eene vervolging ter zake van hoon is ingesteldop aanklagt van den heer mr. C. C. E. d'Engelbronner, wegens den in haar no. van 7 Maart opge nomen brief uit den Haag. In dien brief wordt gesproken over het plan tot oprigting van eene concertzaal met aanleg van een park in de residentie, en o. a. gezegd: »Om daarvoor het noodige kapitaal bijeen te krijgen, is nu eene negotiatie geopend. Afgaande op de antecedenten, zou men ge neigd zijn, haar geen schitterend succes te voorspellen. Daartegenover staat echter, dat de groote drijver in deze, mr. d'Engelbronner een man is van groote energie en niet ligt uit geput in ressources. Yraagt men, of de mid delen, welke hij ter bereiking van zijne oog merken weet te vinden, altoos den strengsten toets kunnen doorstaandan zou ik daarop niet onvoorwaardelijk bevestigend durven ant woorden. De geschiedenis van het nationale monument voor 1813 is rijk genoeg aan al lerlei incidenten-die mij regt geien tot twijfel op dit punt. Toch zal het monument er komendank zij eene volhardingdie weinig of niet gevraagd heeft naar de belan gen en regten die werden gekrenkt om tot haar doel te komen." Deze woorden schijnen tot de aanklagt aan leiding gegeven te hebben. De uitgever der Middeiburgsche Courant heeft geweigerd den naam van den schrijver te noemen en daarom is tegen hem de vervolging gerigt. De zaak is reeds naar de openbare teregtzitting der arrondissements-regtbank te Middelburg ver wezen. De staten der voornaamste in-, uit- en door gevoerde handelsartikelen, gedurende de maand Februarij, zijn bij ons ontvangen en liggen ter inzage van belangstellenden op het bureau dezer courant. Naar wij vernemen zegt de Arnli. Cour. vindt ook in de omliggende gemeenten het voorstel van den heer van Kuijk tot wijziging der ar menwet, geenszins grooten bijval. Het voor nemen moet bestaan om aan de tweede kamer de bezwaren, die men tegen dat voorstel heeft bij adres kenbaar maken. Uit Meppel wordt berigtDe bedrijvigheid in den veehandel is tegenwoordig buitengewoon levendig. Er vertrekt geen beurtschip naar Amsterdam of het is gevuld met een aantal koeijen uit de omliggende gemeenten Ruinen, Ruinerwold, de Wijk enz. tegen duren prijzen opgekocht. Ook 't buitenland inzonderheid Pruisen, trekt thans bijzonder veel vee, zoodat de boerenstand in deze en naburige provin ciën tegenwordig goede zaken doet, daar niet alleen het rundvee, maar ook de dragtige var kens en de mageren, om te mesten buiten gewoon hooge prijzen opbrengen, zoo zelfs, dat eerstgenoemden tot 70 per stuk gelden, laats- genoemden tot zelfs f 45 a f 50.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2