BINNENLANDSCHE BERIGTEN. MIDDELEN VAN VERVOER. STOOMBOOTDIENST ZUTD-BBVETj /VTSTZP. SPOORWEG GOES—ROOSENDAAL VERTREK van AANKOMST te looze school niet zoo nadeelig werkt en niet ■zoovele vijanden telt, als men, oin eigen inzigt te laten zegevieren, wil doen gelooven. Alles wat wij schrevenis reeds tallooze malen herhaald en overbekend. Toch achten wij het goed, om er telkens op terug te ko men, nu men goed vindt, om den strijd voort- te zetten met de oude wapenen en de agi tatie aantewakkeren, met nieuwe drogredenen. Er zijn er altijd nog velen, d.e zich daardoor laten misleiden en waar men het volk tot getuige roept, moet het eerst worden voorge licht en tot nadenken opgewekt, om een zelf standig oordeel te kunnen vellen. Het is ons niet te doen om eigen denkbeelden aan anderen optedringen, maaralleen om te waarschuwen, dat men zich niet door anderen in eene een zijdige rigting late leiden. GOES, 12 April 1869. In de zitting van de eerste kamer der staten- generaal van zaturdag zijn de beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp tot bekrach tiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie voor het aanleggen en exploiteeren van eenen spoorweg van Samarang over Soe- rakarta naar Djokjokarta. Nadat het woord was gevoerd door de heeren van Swinderen Messchert eau VollenhovenCremers, Duymaer van Twist, van Nispen van Pawner den, Hartsen Schimmelpenninck van der Oije, van der Lek de GlercqHein en de Ministers van Koloniën en van Finantien, is het wets ontwerp in stemming gebragt en met 22 tegen 11 stemmen aan genomen. Ter telegraafDe minister van finantien heeft een wetsontwerp ingediend tot partieele afwijking van de wet van 1822. De hoofdstrekking is: faeiliteren der douane formaliteiten in het belang van handel en scheepvaart. Later zal de wet definitief worden herzien. Voorts eenige bepalingen tot verzekering van regten op voorwerpen waarop eene hoogg accijns bepaald is. De minister van justitie heeft eeh nieuw ontwerp ingediend tot betere regeling der termijnen van overtreding tegen vonnissen. f Volgens de aandoenlijke beschrijving van het Dagblad heeft er, Vrijdag middag, te 'sHage eene indrukwekkende plegtigheid plaats gehaddie echter, ofschoon zij voor nationaal huldeblijk gelden moest, binnen de wanden eener particu liere woning plaats greep en slechts toeganke lijk was voor een klein deel van hen, die aan de nationale beweging hadden deelgenomen. Aan de heeren van Zuijlen en Heemskerk wer den medailles uitgereiktgepaard met schitte rende improvisatie en voorlezingen door luiden bijval achtervolgd, met welsprekende taal, roerende dankwoorden, mannelijke dankbetuigingenenz. enz. De heer de Kempenaer was de hoofdspre ker, die constateerde, dat er wel meerderen had den kunnen deelnemen, maar dat men de lijst niet tellen maar wegen moest en dat er ook vrouwenen jonkvrouwen gecontribueerd hadden. Het gewigtigste van de gansche zaak is echter, dat graaf van Zuijlen de medaille ontving, om dat hij den vrede van Europa bewaard heeft en dhr. Heemskerk omdat hij den loop der Schelde verbeterde en de veepest bedwong. De beide heeren zijn dus als godheden gehuldigd en be zitten in goud de getuigenis, dat eenige Neder landers aan hen zegeningen toeschrijven, waar voor, volgens graaf van Zuijlen, de eer aan God toekomt. Voor het nageslacht dient het ook nog wel wat nader opgehelderd te worden, wat er te verstaan is door de getuigenis aan dhr. Heems kerk gegevenhij verbeterde den loop der Schelde. Wij wisten wel, dat onder zijn ministerie het kanaal door Zuid-Beveland geopend werd, schoon lang voor zijn optreden begonnen en dat de af damming van de Schelde, toevalliger wijze, onder zijne regering werd voltooid, maar eene verbe- tering van den loop der Schelde door Heemskerk 1 beraamd en uitgevoerd, behoort tot de raadselen, die zelfs zij die aan de Schelde wonen, vruch- J teloos zoeken op te lossen. Wij achten het j intusschen voor de betrokken personen geluk- kig, dat zij de gouden getuigen konden met 1 zich voeren, die in hunne eenzaamheid tot hen spreken kunnen waar alles rond hen zwijgt. De heer Burlage heeft twee treffende verzen gemaakt voor deze gelegenheid, waarin gezegd wordt, dat de.heer van Zuijlen voor bloed schrikte en de heer Heemskerk het met volle beeken deed stroomen. Er wordt niet vermeld of de eige naars der runderen, wier bloed met beeken ge stroomd heeft ook aan de medailles hebben bijgedragen. De vergadering der monster-kiesvereeniging, onlangs te Amsterdam gehouden, is door 71 leden bijgewoond. Het aantal der deelnemers in het gansche land bedraagt 517, en men ver langt zeer dat er meerderen toetreden, zal het doel, om de verkiezingen in Junij in conserva tieven geest te doen uitvallen, bereikt worden. Er is een definitiefbestuur benoemd van 21 leden, waaronder de heer Vaillant te Middelburg, en om de zaken zoo wat levendig te houden, zal er in Mei weder eenefl&lgemeene vergadering zijn. De hoofdcommissie der vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs heeft, naar aan leiding der van regeeringswege aan de bijzon dere onderwijzers voorgestelde vragen, eene cir culaire aan de hoofdonderwijzers der christe lijke scholen gerigt, waarin zij verklaart, dat de wijze, waarop het toezigt de wet op het lager onderwijs toepast, in den regel geen stof tot klagten geeftdoch dat de wetgeving zelve bepalingen bevat, die het christelijk (bijzonder) onderwijs ten gronde moeten rigten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een adres aan de 2e Kamer goedgekeurd tegen het voorstel van mr. J. v. Kuijk tot wijziging der armenwet. De Ned. Staatscourant deelt het volgende Kon. Besl. medebetreffende de regeling van de attributen der kantoren van in-, uit en doorvoer te Hansweert en Bath Art. 1. Het bestaande kantoor der in-, en uitgaande regten te Bath wordt opgeheven. Art. 2. Te Ifapsweert wordt gevestigd een kantoor a. van eerste aangifte bij het inkomen; b. voor den uitvoer ook van binnenlandsch gedistilleerde en andere accijnsgoederen en met afschrijving of teruggaaf van den accijns; c. voor den doorvoer; d. van betaling der in- en uitvoerregten en accijnsen een en ander voor de schepen, die het Rijk langs de Schelde zijn binnengekomen of uit gaan en gebruik maken of gemaakt hebben van het kanaal van Zuid-Beveland. Art 8. Te Bath wordt gevestigd een kan toor met dezelfde attributen als het kantoor te Hansweertdoch alleen voor de schepen die langs de Schelde het Rijk binnenkomen of uitgaan en geen gebruik zullen maken of heb ben gemaakt van het kanaal van Zuid-Beveland, en met uitzondering der schepen, die regtstreeks van Belgie naar zee of uit zee naar Belgie varen. Art. 4. Dit besluit treedt in werking met den 1ste Mei 1869. Als eene zeldzaamheidberigt onze corres pondent uit Rilland, dat dhr. J. F. van Rompu, in den namiddag va» 9 April jl. in de kreek van den Frederika polder een otter heeft ge schoten van het mannelijke geslacht ter zwaarte van tussehen de 17 a 18 U. Uit Borssele en 'sHeer Arendskerke is ons vroeger mededeeling gedaan dat enkele van deze dieren waren gezien. Uit Vlissingen wordt geschrevenin de vo rige week is hier een marinier, Slagman ge- naamd, ridder van ae militaire Willemsorde op raadselachtige wijze verdwenen. Hij stond ruim 9 uren 's avonds, op post aan 'de ma rinewerf; eensklaps hoorde men om hulp schreeuwen; daar men op het oogenblik ver onderstelde, dat hij in het dok was gevallen, snelde men met booten enz. te hulpmaar men vond niets dan eene drijvende bouffante en een dito lucifersdoosje. Terstond ging men overal met dreggen aan den gang, zoodat er niets ter redding onbeproefd werd gelaten doch te vergeefs, er werd niets gevonden. Men begint hier aan verdrinken te twijfelen; daar er op dat oogenblik een Fransch schip ter reede lag en in het dok had getimmerd is men niet vreemd van het denkbeelddat hij daar aan boord konnexiën heeft aangeknoopt, waarvan mogelijk zijne verdwijning het gevolg kan zijn. Den volgenden dag, na zijne verdwij ning, is er van zes uren 's morgens, daar het den vorigen avond te donker werd, door het geheele dok gedregd, maar zonder eenig resul taat. Het verwekt juist bevreemding, dat men zijn buks en chakot in het schilderhuis heeft gevonden. Om een bewijs te geven, hoe gevoelig de gewone gaslichtvlammen voor het geluid zijn, wordt het volgende medegedeeldEen gasbran der van speksteen, met eene enkele opening van ruim 2 streep, geeft, bij behoorlijke gas- drukking, eene vlam van 5 tot 6 palm lengte. Die vlam vertoont het eigenaardig verschijnsel dat zij, als men in hare nabijheid een papier in stukken scheurt, of dat papier in elkander drukt, zich tot op de helft verkort. Het piepen of kraken van het schoeisel, het strijken van het zjjden kleed eener dame tegen eenig lig- chaam, het tikken van een horologie, het vallen van een druppel water op den grond, het ram melen met een bos sleutels maakt de vlam hoogst onrustig. Als men op een afstand van 15 tot 20 nederlerdandsche ellen van de vlam, sist of fluit, wordt zij bij de klanken s, sch, i, e en de telkens korter. Is het nu wel te verwonderen, dat in eene muziekzaal onder de uitvoering van een stuk de gasvlammen dansen? GomcngdLo tocrlgton. De International, een blad dat te Londen verschijnt, vermeldt het volgende opmerkenswaardige staaltje van gierigheid. De heer Richard Rwaell is aandeelhou der in de raaatsshappij van het theatre Drury Lane en bezoekt den schouwburg iederen avond omdat hij vrij entree heeft. Bezitter van een groot fortuin, tracht hij niettemin steeds iedere cent uit tc zuiuingen. Zoo hinderde het hem, telken avond aan een der geëm ployeerden van den schouwburg 6 stuivers te moeten geven voor het bewaren van een overjas Weet men nu wat de heer Russel deed? Iederen avond bragt hij zijn jas in de bank van leening, vlak tegenover Drury I,ane gelegen en beleende het stuk voor een shilling Als de voorstelling geëindigd was haalde hij zijn jas terug en betaalde een halven stuiver in trest. Zoodoende bespaarde hij iederen avond vijf en een halven stuiverKinderen zijn in hunne naïve opmerkingen niet zelden heel wreed De heer B. leed aan eene keelziekte; zijn toestand was ta melijk hopeloos; hij wenschte afscheid van vrouw en kinderen te nemen en stamelde dat zij allen om zijn bed moesten nederknielen, want dat hij sterven ging. Allen voldeden aan dien wensch; men weende en bad in stilte. Dat duurde eenige minuten. Plot seling verheft het vierjarig zoontje van den lijder de stem, uitroepende: „Pa, ik kan dat niet langer uit-af houden mijn knieën doen me te zeer; als je niet gaauw sterft sta ik op!" De zieke lachte, lachte luidkeelshet gezwel brak door, en den volgenden dag was hij aan de beterende hand. Bested-lngon. Te Middelburg is den 9 April 1869 aanbesteed: het doen van eenige werkzaamheden aan de werken der marine-haven te Vlissingen aangenomen door dhr. J. Filis te Vlissingen voor f 8988, APB.IL 1869. van ROTTERDAM, ure. van DOES. ure# Dingsdag 13 'smidd. 12,- Woensdag 14'smorg. 8, Vrijdag 16 8,30. Maandag 19 10,30 Donderd. 15 'smorg. 5, Zaturdag 17 5,30. Dingsdag 20 5,30. VICE VEESA. GOES, lo trein I 2e trein. 3e trein. 6 u. 5 m. I 9 u. 30 m. 1 u. 40 m. 3e trein. pnTC I le trein. 2e trein. bUüb, ^10u 2Qm_| L u_ 20 6 u. 15 m. 4e trein. 5 u. 55 m. 4e trein. 10 u. 5 ra.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2