BUITENLAND. kil langa Sas van Gent naar de Belgische grenzen, in de rigting van Selzaete en Gent, als heerbaan, en aan de gemeente Neuzen als kantoor van betaling bi] invoer langs dien spoorweg. Yolgens het regeerings antwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer, omtrent de wet tot herziening der kiestabel, is de voor gestelde wijziging in Zeeland ingetrokken en zullen Goes en Zierikzee afzonderlijke distric ten blijven. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad zijn a. Eenige stukken als ingekomen medegedeeld. b. Aangenomen de verordening op de benoe mingen. c. Ingewilligd het verzoek van J. van Aerde, om grond in erfpacht, cl. Ingetrokken het raadsbesluit tot uitgifte van gronden op erfpacht aan J. de Blok. e. Aangenomen het adres aan de tweede kamer tegen het voorstel van den heer van Kuijk, tot wijziging der armen wet. f. Besloten tot het rondzenden van de reke ning der leenbank over 1868 bij de leden van den raad. g. Gewijzigd de begrooting der ge meente voor 1869 tengevolge van geldleening en aanbesteding, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, h. Goedgekeurd de aan gevraagde wijziging der begrooting van het gasthuis over 1868. Het uitvoerig verslag in een volgend no. Door burgemeester en wethouders der ge meente Kattendijke c. a. is bij adres aan de tweede kamer hunne adhaesie betuigd aan het voorstel van den heer van Kuyktot wijziging der armenwet. Bij koninkl. besl. is, ouder meerderen, aan P. Rosseelte Ovezand vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei en Virtutihem door Zijne Heiligheid den paus geschonken. Men meldt uit Sluisdat dezer dagen aan de eerste kamer der staten generaal is ingezonden een adres, geteekend door de zes leden der provinciale staten en een tachtigtal voornaamste autoriteiten en notabele ingeze tenen van dit distriet, houdende verzoek, dat •ook deze tak dev wetgevende magt have goed keuring even als de tweede kamer, schenke aan het door de regering ingediende wets ontwerp tot afschaffing van het zegelregt op de gedrukte stukken -en advertentiën in de nieuwspapieren. Adressanten zeggen in dit adres, dat deze belasting buitengemeen op grens bewoners drukt, wier nijverheids-, handel- en andere belangenvooral vorderen dat zij op de hoogte blijven van wat in hunne naaste omgeving en verder in het buitenland voorvalt, terwijl het lezen der buitenlandsche bladen zeer belemmerd en tegengehouden wordt, door een zegelregtdat veelal meer bedraagt dan het abonnement dier bladen zelve. Bij gelegenheid van de indiening van het wetsontwerp tot intrekking van de zegelbelas ting o,p de dagbladenadvertentiën, enz., hier te lande, is dooreen dagblad de volgende op gaaf medegedeeld. Men berekent dat Holloway voor de aankondiging zijner pillen jaarlijks aan advertentiën betaalt 30,000 360,000) de kleermakers Mozes and Son 10,000 ƒ120,000). Rowland and Sons, fabrikanten van Macasser-olie 10,000 120,000). Dr. de Jongh voor zijn levertraan 10,000 120,000). Nichols, de kleermakers 4500 54,000). Het zeeuwsch genootschap der wetenschap pen heeft, onder meerderen, tot leden benoemd de heeren: Ph. van den Broeke en A. J. van Deinse advokaten te Middelburg, E. Moll te Goes, W. J. Janssen te Kruiningen, Vosterman van Ooijen te AardenburgP. Rom ijn te Mid delburg, M. D. Slegt te Vlissingen. Door de bemoeijingen van den directeur der hoogere burgerschool te Arnhem, zullen thans i de leerlingen aan die inrigting ook, even als dit elders geschiedt, in den wapenhandel kun nen geoefend worden. Te Amsterdam werd de algemeene vergade ring der algemeene kiesvereeniging voor Neder land gehouden, onder leiding van den vice- voorzitter den heer H. J. van der Heim, zijnde de heer Ran van Gameren door ongesteldheid verhinderd. Uit onderscheidene oorden des lands waren leden opgekomen. Het bestuur zal eerst daags een officieel verslag van het verhandelde geven. Men leest in het Handelsblad: Naar wij vernemen, vertrekt heden naar Bentoncounty in den staat Minnesota (Noord- Amerika), een gezelschap van ruim 30 per sonen, meestal gegoede lieden, en waaronder verscheidene jongelieden van goeden huize als eerste kern voor de kolonie van Neder landers, die de heeren Pas en Kloos aldaar trachten te stichten. Dit gezelschap heeft zich onder het geleide gesteld van den heer J J. Pas, aldaar woonachtig, en schrijver van de onlangs verschenen brochure, getiteld Bentoncounty, enz. Yolgens de in Engelard ontvangen berigten, uit de Kaapstad van 20 Februarij, was in de Kaap-Kolonie eene landstreek van 400 mijlen lengte en van 15 tot 150 mijlen breedte ge teisterd, door een brand zooals in de kolonie vroeger nooit gezien was. Het ongeluk was voorafgegaan door eene ongemeene heete en drooge weêrsgesteldheid, die zes weken geduurd had. Den 9 Februarij rees de temperatuur in de kolonie nog hooger. Gedurende den ochtend van dien dag woei er een gloeijende en ver schroeiende wind uit het noord-oostenna den middag brak er op verscheiden plaatsen jan de boven bedoelde landstreek brand uitdie zich over millioenen akkers land verbreidde, en bebouwde landerijen, boerenwoningen, wouden en kreupelhoutvee en wilde dieren vernielde. In weinige uren tijds waren goederen en have ter waarde van verscheiden honderd dui zend ponden sterling vernield; de Europeanen en de inlanders werden gelijkelijk door die verliezen getroffen; en meestal hielden zij niets van hunne bezittingen over. Ook kwamen ver scheiden personenmeestal inlanders en vrou wen en kinderen van Europeanen door den brand om het leven. Die het leven er afbragten hadden in de rivieren en vjjvers beschutting gevonden en zelfs aldaar nog erge brandwon den bekomen. De rampis voor gevallen, juist nadat een onge meen overvloedige oogst was binnengebragt en zou zich denkelijk nog verder uitgebreid heb ben, ware die niet door regen buijen gestuit. Den smokkelhandel in de noordelijke pro vinciën besprekende, geeft de Winschoter Cou rant als middelen daartegen, tweeërlei raad. Voo eerst wil zij, dat de regter niet meer het minimum der straf zal uitspreken, maar ge- strenger het misdrijf zal tegengaan, omdat thans de vrees voor 14 dagen cellulaire gevangenis straf te ligt wordt geteld. In de tweede plaats raadt hij de particulieren en neringdoenden aan om geen gesmokkelde sterke dranken te koopen, daar men om de weinige stuivers, welke men zich zeiven hierdoor bevoordeelt, een groot aan tal meuschen deraoraliseerd en bovendien de schatkist helpt bestelen. Om tvollen stoffen volkomen schoon te wassclien. In een in Luxemburg verschijnend weekblad wordt hiervoor de volgende raad gegevenMen giet op gemalen of volkomen fijn gewreven wit krijt warm water en maakt er eene meer of min dikke pap van. Met deze pap wordt de wollen stof, evenals met zeep, in warm water duchtig gewasschen; zij blijft daarna eenigen tijd, hoogstens 24 uren, in dit krijtwater lig gen. De vettige en vuile deelen in de wol worden door het krijt geheel en al opgezogen. Bijzonder vettige wollen stof kan men metde krijt pap eerst eenmaal laten droogen, en daarna uitwasschen, waardoor zij uitermate zuiver wordt. Men lettedoor met zorg natespoelen er vooral opdat al het krijt weder uit de wol ver wijderd worde. Wollen stoffen moeten nooit met zeep gewasschen worden. Onze huisvrou wen gelieven over dit laatste eens na te denken en als zij het min of meer met die uitspraak eens zijn, den in het bovenstaande gegeven raad eens te beproeven. Ned. Industrieel. In de verschillende departementen te Was hington wordt een grooter aantal vrouwen als klerken geëmployeerddan gewoonlijk veron dersteld wordt. Van de 3,000 klerken in het Schatkist departement zijn er 500 vrouwen ongeveer 50 vrouwen zijn werkzaam in het bureau voor het drukken van klein papieren geld (curency). In het oorlogs departement worden ongeveer 30 vrouwen geëmployeerd (weduwen van soldaten,) in het copieëren van rekeningen. In het kantoor der doode brieven worden 50 vrouwen geëmployeerd om bet adres op die brieven te schrijven, nadat ze eerst door mannen geopend zijn. Het Octrooi kantoor van het departement van binnenland- sche zaken verschaft nu en dan werk aan 50 vrouwen. De Gouvernements drukkerij heeft ongeveer 300 vrouwen te werk in de verschil lende departementen. In het geheel worden door de verschillende departementen te Was hington over de 6,000 klerken, mannen en vrouwen, geëmployeerd, wier gemiddeld jaar- lijksch salaris 9,000,000 bedraagt. "Volgens Analijse van den beroemden Chemist M. behoort de Cacao-Plant tot de voedzaamste producten der aarde. Deze geleerde zegt, dat een goede kop bouillon van rundrieesch 28 wigljes voe dingsstof bevat, terwijl zich in een kop met melk van toebereide zuivere chocolade 188 wigtjes voe dende bestanddetlen bevinden. Volgens een engelseh blad heeft een geneeskundig onderzoek van de chocolade van 80 verschillende fabrieken te Londen en Parijs eene vervalsching van dit artikel in 39 dier fabrieken aan het licht gebragt, zeker een treurig resultaat. Daar ook in ons land onvervalschte chocolade eene zeldzaamheid is gewor den, zoo verdient vooral vermeld te worden, dat alle Cacno-Freparatc» van het huis Finns têtoUwerele Eoosssm. te Keulen als geheel vrij van iedbre bijvoeging zijn gegarandeerd en wegens deze eigenschap door de geneesheereu veelvuldig wor den aanbevolen. In de voornaamste magazijnen van ons land zijn deze Chocoladen voorhanden. De Neue freie Presse zegt, dat alle monar- chaalgeziude partijen te Madrid het eens zijn, om voor don Ferdinand te stemmen, en dat in geval hij mogt weigeren, de progressisten hunne aandacht niet znllen vestigen op den hertog van Montpensier, maar op den prins Amedeus van Savoye hertog van Aosta, tweeden zoon van koning Victor Emanuel. Frankrijk gaat een groote verkiezings-agi- tatie te gemoet en daar oppositie voor een vaderlijke regering hoogst onaangenaam is, wor den nu reeds alle pogingen aangewend, om alleen welgezinde vertegenwoordigers te doen kiezen. Het getal van die lastige tegenspre kers was wel niet groot, maar hunne redevoe ringen weerklonken door het geheele land, en vonden zoo waar nog bewonderaars, misschien nog meer, dan die van den zoo weisprekenden ministre-orateur en medekeizer. Zoo zullen de werklieden ontslagen worden van het livretten- stelsel, dat zeer gehaat was, waardoor men de hoop koestert in Parijs van eenige lastige af gevaardigden ontslagen te worden. De werk lieden zullen toch immers wel dankbaar zijn, en nu opregte vrienden der regering verkiezen In weerwil van alle geschenken kon dit wel eens tegenvallen, of Napoleon moest kunnen besluiten dat te geven, wat geheel Frankrijk vraagt: »de vrijheid", en dan was geen sluafsch

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2