1869. N°. 38. VRIJDAG 9 APRIL. 56,te Jaargang, AVpvV -as»— y 60ESSCHE i;OI SAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prys per kwartaal ƒ1,95. fr. p. p. ƒ1,8». Gewone advertentie» worden a 15 ct. de regel geplaatst* Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-8 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. Be intending van adverientiën kan gesehieden lol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Het Dagblad is, door eene particuliere cor respondentie, ingelicht, dat het Indische gou vernement in een krachtig protest heeft aan getoond, dat de willekeurige besnoeiingen, door den minister de Waal in de Indische begrooting voor dit jaar gemaakt, niet zijn nateleven, zonder de dienst te stremmen. Het zal te bezien staan, of deze vertrouwelijke mededee- ling bevestigd worden zal, maar al aanstonds gelieve men zich bij dit berigt, een tweetal feiten te herinneren. Vooreerst dat het pro testerende gouvernement, den heer P. Meijer aan het hoofd heeft, denzelfden, die voor wei nige jaren aan het hoofd stond der koloniale oppositie, die er een hoofdgrief van maakte, dat de uitgaven in Indie zoo belangrijk toe namen. In de tweede plaatsdat de vijanden van de tegenwoordige regering, bij de behan deling van de koloniale begrooting, die klagt hebben herhaald en dat zij het juist waren, die gaarne nog meerdere besnoeijingen hadden gemaakt, waarbij zij steeds op den voorgrond steldendat de dienst daardoor niet zou be lemmerd worden. Zeker isdat de minister de Waal bezuini ging heeft voorgesteld, maar zijne toelichting daarbij, zal hem wel, bij alle der zake kundigen, boven het verwijt van willekeur, verheffen. Het is dan ook niet te gelooven, dat men in Indie dien naam daaraan geven zal, ten ware het geschiedt door hen, die zich ten doel stelden, om alles, zelfs wat zij zeiven zouden gedaan hebben, aftekeuren, als het van hunne politieke tegenstanders komt. Maar in ieder geval is het vreemddat men nu weder een verwijt maakt, aan den minister van eene handeling, die voor weinige maanden als de eenige goede, door hem beraamd, werd beschouwd. Indien het berigt, door het Dagblad mede gedeeld, waarheid is, dan achten wij het zeer gelukkig, dat op die wijze aan het licht komen zal, wie het meest den toestand van Indie hebben gekend en het best voor zijne belan gen hebben gezorgd, zij die altijd beknibbelden, of zijdie in de bestaande behoeften wilden voorzien. Naauwelijks heeft zich het geiucht verspreid, dat de minister van finantien voornemens is een uniformport van 5 ets. voortestellen voor het binnenlandsch brievenvervoer, of men geeft daaraan al weder eene verkeerde beteekenis, als of het eene verkiezings-manoeuvre zoude zijn on bestrijdt daarenboven het voorstel, op grond, dat de schatkist zoodanige port-reductie nu niet kan dragen. In hoeverre een dergelijke maatregel, die in n belans is en waarbii wel zeker geene politieke partyen in het spel komen, eene verkiezings-manoeuvre kan zijn, laat zich moei- jelijk vatten, of men zou moeten aannemen, dat de eene of andere partij den maatregel afkeuren zal, omdat zij er niet alleen door gebaat wordt, maar het voordeel ook ten bate komt der te genstanders. Wil men er eene poging in zien van het gouvernement om zich populair te ma ken, met het oog op de naderende verkiezingen dan zou het om dien schijn ie ontgaan geen enkele maatregel in het algemeen belang moe ten voorstellen, voor dat de verkiezingen afge- loopen zijn. Doch zulke aantijgingen behoeven geene wederlegging, want ieder begrijpt dat hier aan de onzuivere bron van partijzucht moet worden gedacht. Maar dan die bezorgdheid voor de schatkist, die opmerking dat zij nu juist bezwaarlijk een belangrijke inkomst missen kan, die toch heeft wel grond en kan in haren oorsprong niet ver dacht worden. Zoo schijnt het, maar zoo is het niet. Reeds heeft de ondervinding van jaren bewezen, dat vermindering van port vermeerde ring van inkomsten voor de schatkist heeft aangebragt, en moge ook al in den eersten tijd, in het tijdperk van overgang, de som der ont vangsten eenigzins minder zyn, op den langen weg zal wel de schatkist geene schade lijden als het brievenvervoer goedkooper gesteld wordt. Maar ook al ware het, dat die uitkomst niet zoo spoedig werd gezien en dat, voor een tijd althans, de posterij eens minder opbragt, dan zou daarmede nog niet bewezen zijn dat de vermindering van porto in het algemeen belang had moeten achterblijven. Het Dagblad juicht den maatregel toe, mits die nu niet voorgesteld worde, maar zoo hij die toejuiching verdient, is reeds daardoor be wezen, dat men de uitvoering niet uitstellen moet, of mag men de natie een voorregt ont houden dat men zegt haar te gunnen? En indien het op zorg voor de schatkist aankomt, zoude er dan niet vele uitgaven aantewijzen zyn, die beter gemist kunnen worden en min der voor het algemeen dienen? 8INNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 8 April 1869. De eerste kamer heeft de wet tot afschaf fing van het dagbladzegel aangenomen met 24 tegen 12 stemmen. Met genoegen vermelden wij dit feit, niet slechts omdat wij de zaak der afschaffing voor stonden, maar ook omdat de hoogst belang rijke meerderheid, die zich in de kamer daar over beklaagde, het bewijs geeft, dat de maat regel werkelijk algemeene sympathie heeft, dat het geroep der bestrijders van de regeering geen ingang vond en dat zij, die gerekend kunnen worden aan de snitse des volks te staan, ook voorstanders zich betoonen van de uitbreiding der volksverlichting, 't Is waarlijk jammer voor de tegenstanders, die zooveel tijd en pa pier er voor over hadden, dat hun werk te vergeefs is geweest. Men denke aan de ellen lange Dagblad-artikelen, later nog eens afzon derlijk uitgegeven. Indien deze bewaard blij ven, zal het nakroost zich kunnen overtuigen, dal het gezond verstand bij ons steeds zege praalde over de drogredenen eener partij die tegen hare overtuiging sprak en schreef, louter omdat zij het algemeen aan het eigen belang, zaken aan personen, opofferen wilde. Welke de vruchten van den nu zoover bekrach tigden maatregel zullen zijn, zal de tijd leeren, maar reeds mogen wij ons geluk wenschen, dat, althans in dit opzigt, de pogingen ver ijdeld werden, van hen, die, om aan hun heerschzucht of bekrompen inzigten te voldoen, het volk liefst in domheid en duisternis zou den dompelen. De eerste kamer heeft woensdag ook nog aangenomen de wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 81 tegen 5 stemmen. Yoorts, met algemeene stemmen, het ontwerp op het regt van zegel (plakzegel voor handels papier) en dat houdende wijziging in de wetten op de personeele belasting. Voor donderdag werd de wet, spoorweg Samarang, aan de orde gesteld. De tweede kamer is tegen donderdag 13 dezer bij een geroepen. (Per TelegraafDe eerste kamer heeft de discus sie over den spoorweg Samarang aangevangen de heer van de Putte verklaarde zich voor de wet, de heeren Hartsen en Rahusen hadden velerlei bezwaren. De minister van kolonion heeft voorgelezen eene nadere overeenkomst met de spoorwegmaatschappijtot het afzonderlijk houden der 4 millioen voor de lijn Ba tavia Buitenzorg en omtrent de verdere controle van den rijks commissaris op de andere gelden. Op voorstel van den heer van Nispen van Pannerden, zijn de discussien daarover geschorst tot morgen 11 uur en inmiddels zal de overeenkomst worden gedrukt. (Per telegraafUitslag der herstemming te Zuid- horn. Dhr. Olivier is gekozen met 255, dhr. PPierda en Alberda verkregen 180 en 196 stemmen. Bij het departement van binnenlandsche za ken worden reeds nu maatregelen genomen, voor eene tijdige uitvoering der aanstaande volkstellingwelke alsnu zal plaats hebben eene maand vroeger, en wel naar het verblijf van ieder persoon in den nacht van 30 Novem ber op 1 December 1869, terwijl het gevoelen van de voornaamste gemeentebesturen des lands betrekkelijk de wijzewaarop die telling zal geschieden is gevraagd geworden. De Staatscourant van 1 April bevat het koninklijk besluit van den 27 Maart jl., hou dende aanwijzing van den spoorweg van Sluis-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1