BUITENLAND, tnens ter verkrijging van acten van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs voor het laar 1869 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei a. s. Aanmelding vóór 15 April schriftelijk aan het departement van binnen- landsche zaken. Naar wij vernemen zal aanstaanden maan dag de spoorweg Neuzen—Gent worden geopend. In het district Zuidhorn, worden behalve de heer Olivier, nog andere liberale candidaten ge proclameerd. Onder anderen wordt aanbevolen jhr. E. de Wendt Alberda van Eken&tein, burge meester van Marum, door de kiesvereenigingen te Groote Gast en te Marum. Naar men meldt, vindt de laatstgernelde candidatuur mede veel bijval, zoodat eene herstemming niet tot de on mogelijkheden zou behooren. Dezer dagen ligt alhier ter teekening, voor de windkoornmolenaars in' geheed Zuid-Beveland een adres aan de tweede kamer waarin met nadruk gewezen wordt op den betrekkelijk zeer hoogen aanslag van de molens in de grondbe lasting, met eerbiedig verzoek, dat er bij de Regering ernstig worde aangedrongen op ver mindering van dien bezwarenden aanslag. Reeds ten vorigen jare hebben voornoemde molenaars, mede op voorgang van dergelijke handelingen zoo in Zeeland als in andere provinciën onzes vaderlandszich te dier zake ook per request tot Z. M. den koning gewend. Uit 'sHeer Arendskerke meldt men ons het treurig berigt, dat de persoon van J. K. kroeg houder te Wissekerke, gemeente 'sHeerArends kerke, zich op den zolder zijner woning door ophanging het leven heeft trachten te benemen. Door tijdige ontdekking is hij hierechter in ver hinderd, daar men hem vond vóór dat het leven geheel was uitgebluscht. Men geeft als rede op, de vrees dat hij met Mei a. s. zijne woning zou moeten verlatenterwijl ook nog andere oorzaken tot deze wanhopige daad hebben aan leiding gegeven. Vermits de Yeenen te Smilde bijna zijn ver veend, legt men zich daar meer en meer op den landbouw toe. Met het oog daarop, heb ben, naar men verneemt twee kapitalisten het plan, om in die gemeenten, de industrie in het leven te roepen, ten einde aan een aantal arbeiders, die in den winter zonder werk zijn; ten allen tijde werk te kunnen verschaffen. Het terrein moet reeds aangekocht zijn. Mevr. M. J. van Manen-Thesingh te 's Hage heeft zich bij adres tot den gemeenteraad ge wend, met het verzoek, dat het den raad behagen moge, voortaan aan elk behoeftig huisgezin en aan elk alleen wonend behoeftig persoon, die zulks mogten verlangen, vrijdom van belasting toe te staan voor één huishondmits geen trekdier zijnde. Tot ondersteuning van dit verzoek zegt de adressante o. a.»Da onder- geteekende vertrouwt, dat de gemeenteraad haar zal toegeven, dat het den arme hard en bitter valt, om voor zijne armoede als het ware gestraft te worden door het gewelddadig ontnemen van een wezendat door vriendschapsbetoon die armoede verzacht, welks tegenwoordigheid nog eenige gezelligheid aan het armoedig vertrekje schenkt, en dat des nachts het schamele leger inderdaad warmte bijzet. (Zou mevr. v. M. er wel aan gedacht heb ben, dat de hondjes, behalve warmte, ook dik wijls verschrikkelijk veel vlooijen aanbrengen?) Bij de redactie van de Tijd is reeds een bedrag van ƒ15,835,08 ontvangen, *als bijdra gen ter viering van het gouden jubelfeest van Z. H. paus Pius IX. De heer Charles Balla, die sedert eenige jaren aan den Wanderer meteorologische waarnemin gen mededeelt, heeft daarin thans weder een artikel gepaatstwaaraan men het volgende ontleent: »Den 24sten Maart zal een orkaan woeden in den griekschen Archipel en ter hoogte van Marseille. Wat den storm betreft, die den 27sten dezer zal heerschen, ben ik buiten staat, op zekere wijze plaatsbepaling te geven; vol gens mijne theorie kan ik haar evenwel bij benadering aanwijzen. Die stormen zullen na melijk hevig zijn in de europesche zeeën bepaaldelijk in den griekschen Archipelde Toskaansche zee en de Bogt van Frankrijk; zij zullen hunne grootste kracht doen gevoelen op de zuid- en zuidoost kusten van Engeland. Zij zullen zaturdag vóór paschen opsteken des avonds tegen 11 ure; en woeden tot den volgenden dag paaschzondag3 of 4 uur in den morgenzij zullen vervolgens in kracht verminderend aanhouden tot 10 a 11 uur, maar dan, en vooral tusschen 1 en 3 uur, met on gehoorde kracht woeden. De heer Balla geeft als zijn adres op Potharaszti bij Pesth in Hongarije. Uit Almelo schrijft men: In de vorige week overleed in het Ambt..t'e Almelo eene vrouw uit den boerenstand aan een hevige rotkoorts. Bij het ontkleeden van het lijk deed men eene ontdekking, die een ieder met ontsteltenis ver vulde, doordien er namelijk uit een der veelvul dige gaten, welke door die ziekte in haren rug waren gevallen vier levende muizen te voor schijn kwamen. Reeds bij haar leven had de zieke over hevige pijn in de rug geklaagd en heeft men er toen, bij een ingesteld onderzoek, twee jongen uitgehaald. Niettegenstaande men overtuigd was, dat er zich veel van dat ongedierte in de bedstede bevond, schijnt de onverschillig heid zoo groot geweest te zijndat er geene moeite is aangewend om die te verdrijven. De boekhandelaren Nijhoff, Sijthoffen Thieme, hebben eene circulaire uitgevaardigdwaarin de aanstaande verschijning wordt aangekondigd van Het Vaderlandstaat- en letterkundig Residentieblad." Op den normalen toestand van eene vrije drukpers rekenende, dus zonder zegelbelasting, zal de prijs van het nieuwe blad gerekend op liet groote formaat zijn; elke drie maanden franco per post 4,90 en voor 's Hage 4,20. Het bureau is gevestigd te 'sHage, Hooge Nieuwstraat. De uitgevers heb ben maatregelen in dier! zin genomen, dat het blad tot de groote bladen van den eersten rang zal behooren. Het doel is ontwikkeling der liberale staatkundige beginselen en leiding op het gebied van wetenschap, kunst en letteren. Personen-strijd zal worden vermeden en zoo veel mogelijk zullen zaken grondig en populair worden behandeld. De hoofdredactie zal zijn zamengesteld uit: de heeren mr. A. M. Maas Geesteranus, hoofdredacteur; dr. J. VAnge Huet en T. C. van der Kulk, redacteuren. Het bestaan van het blad, 't welk zesmalen 's weeks uitkomt, is gedurende vijf jaren verzekerd. Een vervaardiger der véloeipèdes in de Vereenig- de Staten is op het denkbeeld gekomen om zijn machine van wielen te voorzien, die in spoor wegrails passen. Met dit stelsel zou men zestig mijlen per uur kunnen doorloopen, terwijl de uitvinder aanneemt in vijf uren den afstand van New York naar Buffalo te zullen afleg gen. De spoorwegmaatschappijen zouden nu gevoegelijk stoom kunnen missendaar zij voordeelig vervangen kan worden door een voudige bewegingen met de beenen van eenige beambten. Binnen kprt zal men dan ook de spoortreinen door véloeipèdes zien voortge trokken. BENOEMINGEN. Z. M. heeft benoemd tot subst -griff. bij de arr.- regtb. te Goriuchem jhr. mr. J. Schuurleque Boeije thans griff. bij hel kantong. te Tholentot griff. bij het kantong. te Tholen mr. C F. A. Enijff, adv. te Utrecht; tot subst.-griff. bij de arr.-regtb. te Rotter dam mr. B. Ermerins, thans griff. bij het kanton?, te Zierikzee; tot griff. bjj het kantong. te Zierikzee mr. F. J. M. Jespen, adv. te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan AI. ToUioek, als dijkgraaf en aan J. de Back als gezworen van den Westerlandschen polder (watering Oud-Wolfaartsdijk;) aan C. WeststrateJz als dijkgraaf i van de Krabbendrjke-, Monniken- en Maagspolders (Oost-watering.) Met het oog op den heerschenden nood iu de katoendistricten, heeft eene afzonderlijke commissie te Blackburn (Engeland) het besluit ge nomen om een algemeen landverhuizersstelsel in het leven te roepen, volgens hetwelk alle spinners, die zonder werk zijn, naar eenig land zullen worden verzonden, waar arbeiders krachten noo- dig zijn. Te Sheffield ontving de oude Roebuck die bij de laatste verkiezingen het onderspit had gedolven, een geschenk van 3000 pd., welke bijeengebragt waren tot belooning van zijne diensten gedurende de vele jaren waarin hij Sheffield had vertegenwoordigd. De som was gesteld op den naam zijner dochter. Hij be dankte in eene lange rede, waarin hij bij afwis seling de lachspieren zijner toehoorders in beweging bragt en zijn tegenspoed bij de jong ste parlementsverkiezingen in roerende taal betreurde. Uit die redevoering bleek dat het maar goed is dat hij geen lid van het parle ment meer is. Madrid, 22 Maart. Heden morgen na derde een stoet van twee honderd vrouwen het paleis der Cortes. De optogt strekte als ma nifestatie tegen de loting voor de krijgsdienst. Een groot aantal nieuwsgierigen volgde. De minister van openbare werken gaf van deze zaak kennis aan de afgevaardigdenwaarop Castelar en Figueras den stoet te gemoet gin gen en het volk aanmaanden om terug te keeren. Een ander afgevaardigde evenwel spoor de de menigte aan om in de zaal binnen te dringen. Terstond gaf de minister van oorlog aan den generaal Milans del Bosch bevel om de gewapende vrijwilligers op te roepenten einde te waken dat de afgevaardigden rustig zouden kunnen beraadslagen. Marcia Lopez een republikein, en tegenstander van de con scriptie verklaarde dat de minderheid de lui druchtige manifestatie afkeurde. De Indé pen lance van de Basses-Pyrénées meldt dat in het brood der troepen gevaar lijke bestanddeelen zijn ontdekt, als fijngestampt 'gids stukken van naalden enz. Een soldaat is dezer dagen overleden aan de gevolgen van een s'tuk naald. Er is een onderzoek ingesteld. Men houdt het er voor, dat dit een barbaar- sche wraakoefening is alsof de soldaten die de aanstokers van burgeroorlog op de grenzen interneren, verantwoordelijk waren voor de door hen ten uitvoer gelegde bevelen. Uit Madrid meldt men, dat de voorstan ders der kandida'uur van koning Ferdinand tot den Spaanschen troon nog altijd hunne zaak niet hebben opgegeven. De heer Salusto Olozaga moet ijverig werkzaam zijn in het belang dezer kandidatuur, die ook den steun van Prirn heeft, terwijl Serrano en Topete nog altijd voor den hertog van Montpensier zijn, ofschoon zij verklaard hebben zich in allen gevalle aan de beslissing der Cortes te zullen onderwerpen. Of evenwel koning Ferdinand zich zal'laten bewegen om op zijne weigering terug te komen, is nog geheel onzeker. De officieele verklaring welke te gelijker tijd te Brussel en te Parijs zal worden bekend gemaakt, is door Vander stichelen en de la Gué- ronniere vastgesteld. Daarin wordt gezegd, dat Belgie met de meest vriendschappelijke gevoe lens jegens Frankrijk is bezield: wijders dat onderhandelingen zullen worden geopend, om te geraken tot een onderzoek der economische vraagstukken, voortspruitende uit de overeen komst tusschen sommige spoorweg-maatschap pijen aangegaan en om de meest geschikte middelen uittevinden, ten einde de betrekkingen tusschen de beide landen op het gebied van nijverheid en industrie naauwer zaam te binden. De commissie zal niet slechts worden gevoiind uit specialiteiten, maar staatkundigen en diplo maten zullen mede daarin zitting hebben. De ministers Rouher en Frère Orban zullen leden zijn der commissie; laatstgenoemde begeeft zich nog in deze week naar Parijs. Men verneemt dat de Koning van Pruis- sen de kroon van Koning Theodorus van Abvs-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2