1869. N°. as. VRIJDAG 26 MAART. AANBESTEDING. POSTER IJ EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 56»" Jaargang, COURANT. De altguve (lexer Courant geschiedt Maandag en I Donderdag avond, uttgesonderd op feestdagen, i Prgt per kwartaal ƒ1,31). fr. p. p. ƒ1,90. i - 1 üewone adverteutiCn worden a 15 el. de regel geplaatst' tieboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,80, behalve het segelregt. Be inzending van adrerleullën kan genehteden lot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 3 rlpril, a. s. des namiddags ten één ure, ten raadhuize aanbesteden het vergrooten der openbare school van de 8' klasse, door bij bouw aan de walzijde. Bestek en teekening liggen van af Zaturdag den 27 Maart dagelijks uitgezonderd des Zondagster inzage op de secretarie der gemeente, terwijl aanwij zing in loco zal geschieden, op Donderdag den 1 April, des namiddags ten 5 ure. Goes, den 25 Maart 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Bol5.oixca.xrxc Ix-lng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat de PATENTEN over het dienstjaar 1868 (loopende van 1 Mei 186S tot ultimo April 1869), aangevraagd gedurende het derde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden van heden tot 8 April aanstaande, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand om die afhaling in persoon te verrigten, terwijl volgens art. 2 van het K. B. van den 17 October 1820de on afgehaalde patenten of de afschriften door eenen deur waarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikttegen be taling van tien centhetgeen dan ook den 9 April en volgende dagen zal geschieden. Goes, den 25 Maart 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd M. 'P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De DIRECTEUR van het' Postkantoor te Goes, brengt mits deze ter kennisse van het publiek dat van af 1 April aanstaande er een Hulpkantoor 'ïer brievenposterij te Wemèldlnge zal ''gevestigd' Worden, en de'brieven, derwaarts te verzen den, des morgens ten 5 uur 15 minuten en des avonds ten 5 uur 15 minuten, in de bps moeten bezorgd zijn Het hulpkantoor zal tevens belast zijn met het in ontvang nemen en afgeven van aangeteekende brieven, ingevolge de bestaande voorschriften. Goes 24 Maart 1869. De Directeur van het Postkantoor Goes, MEIJLINK. GOES, 25 Maart 1869. Per telegraaf.) Xuidhorn. 1365 kiezers. Uit- gebragt 532. stemmen, waarvan 2 in blanco. Vol strekte meerderheid 266 Olivier 197, Wierda en Alberda ieder 115, dus herstemming tusschen dat drietal. Uit het verslag der afdeelingen van de tweede kamer, omtrent het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel bleek, dat de meerderheid het gevoelen voorstonddat er voor de vorming van enkele kiesdistricten geen afdoende redenen be staan en daarom als regel, dubbele districten verlangt. De indeeling van Zeeland werd uitvoerig be sproken en daarbij werden twee plannen aan gegeven waarvan bet eerste Zeeland wil ver- deelen in vier enkele of één dubbel en twee enkele districten. In het eerste geval zouden de vier enkele zamengesteld zijn uit 16. Walcheren met 43,388 inwoners. 2°. Geheel Zeeuwscb-Vlaanderenmet uit zondering van Hulst, StoppeldijkHengstdijk, BoschkapelleGraauw en LangendamHonte- nisse en Ossenisserest 45,777van welk dis trict Neuzen de hoofdplaats zou kunnen.zijn. 3". Zuid-Beveland met de genoemde zeven gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen 45,915. 4 Noord-BevelandTholenSchouwen, St. Pbilipsland en Duiveland, 44,233. In bet tweede geval zou een dubbel district worden zaamgesteld uit Walcheren en Zeeuwseh- Vlaanderen met uitzondering van genoemde zeven gemeentendit district zou dan 89,165 zielen tellen en zouden de onder no. 3 en 4 genoemde enkele districten onveranderd blijven. Het tweede plan bad de volgende strekking Goes een enkel district te doen blijven be staande uit de meermalen genoemde zeven ge meenten van Zeeuwsch-Vlaanderen met 13,690 en Zuid-Beveland met 32,225 zamen 45,915 zielen. Zierikzee ook een enkel district te doen blij ven bestaande uit Noord Beveland met 6788, Tholen en St. Pbilipsland met 14,470 en Schou wen en Duiveland met 22,965 zielen, te zamen 44,233. De op Overflakkee gelegen gemeenten worden van Zierikzee afgenomen en gaan naar Brielle over. Middelburg. Walcheren tot een dubbel dis trict te maken met Zeeuwsch-Vlaanderen, uit gezonderd de zeven gemeenten die aan Goes zouden worden toegevoegd, tellende het dis trict Middelburg dan nog 89,165 zielen. Men kan ook Hulst en Graauw en Langendam bij Middelburg laten en eenige westelijke gemeen ten van bet district Breda, zooals Woensdrecht, Ossendrecht en Putten bij Goes voegen. Ook ware Middelburg te splitsen in twee enkele dis tricten, namelijk: a. Middelburg bevattende het eiland Walcheren met 43,388 zielen en b. Neu zen, bevattende Zeeuwsch-Vlaanderen, behalve de zeven genoemde gemeenten45,777 zielen. Al aanstonds zoo leest men echter hier omtrent in bet verslag werd tegen deze plan nen de opmerking gemaakt, dat zij met een sterken reuk van provincialisme zijn aangedaan. Het geldt toch daarbij de vorming van uit sluitend Zeeuwsche districten. Slechts als ter loops wordt in een der plannen ook van Noord- Brabandsche districten gesproken, waar toch ook overbevolking heerscht. In de tweede plaats werd gevraagd of het wel zoo volstrekt noodig was de overbevolking van bet district Middel burg te verplaatsen. Ware het niet beter die overbevolking daar en in het Westen van Noord- Braband te doen aangroeijen, om dan bij eerie latere herziening der tabel gelegenheid te heb ben tot de vorming van een nieuw district in die rigting, of wel tot een grondige verbetering der Zeeuwche indeeling? Te meer schijnt daar voor reden te bestaan, omdat na weinige jaren de zuidelijke eilanden van Zeeland door den spoorweg met den vasten wal verbonden zullen zijn, en dus de provinciën Zeeland en Noord- Braband eenigermate een geheel zullen vormen. Sommige der leden die de aangeduide plannen aan de band gedaan of verdedigd hadden, toon den zich niet ongenegen, om, met bet bedoelde vooruitzigt voor oogen, in de voorstellen der regeringalthans wat de hoofdzaak betreft te berusten, altijd met uitzondering van één punt. De groote meerderheid namelijk ver klaarde zich tegen het vereenigen der districten Goes en Zierikzee. Daarvoor bestond geenerlei afdoende reden. De bezwaren, ook in reeds bij de tweede kamer ingekomen adressen ver meld, omtrent de moeijelijke gemeenschap tus schen de bier in aanmerking komende eilanden vooral bij storm en ijsgang, zijn niet weg te cijferen. Zoo ergens, zijn hier enkele distric ten, op grond van lokale toestanden, te ver dedigen." Bij het verslag is eene afzonderlijke nota gevoegd van den beer Fokker waarin bezwaren tegen de voorgestelde indeeling worden mede gedeeld. De steller gaat uit van het denkbeeld om: lo. de districten met bet oog op de bevolking, zoo gelijkmatig mogelijk in te deelen; 2°. het surplus der bevolking zoo na mogelijk over de districten te verdeelenen 3°. de streken en de bewoners, die eigenaardig bij elkander be- hooren, bij elkander te laten, of, vóór zoover ze van elkander gescheiden waren, bij elkander te brengen, en aan deze dóór hem gestelde eischen voldoet het ontwerp niet. Hij stélt daarom voor van Middelburg over te brengen naar Goes: Stoppeldijk, Hengstdijk, Boschka pelle, Graauw en Langendam, Hontenisse en Ossenisse, met eene gezamelijke bevolking van 11,416 zielen, waardoor het district Goes zou bestaan uit Goes en de overige gemeenten van Zuid-BevelandStoppeldijk en de anderen van Middelburg, en Woensdrecht c. a. van Breda te zamen 45,909 inwoners. Het district Zie rikzee zou gevormd worden uit Zierikzee met Schouwen en Duiveland, eiland Tholen en St.- Philipsland, Noord-Beveland en Halsteren van Breda, te zamen 46,769 inwoners. De verdere verschikking is hoofdzakelijk in Noordelijke rigting. In bet regeringsverslag over den staat van het lager onderwijs in het jaar 4866/1867 komt eene statistiek voor omtrent het schoolverzuim. Daaruit blijkt, dat van de 221,424 meisjes, die in de termen vallen om school te gaan (tus schen de 6 en 12 jaren) 61,048 volstrekt geen onderwijs genieten. In Groningen kwamen van de 200 meisjes slechts 156, in Gelderland 146, in Zeeland 130 ter school. De minister van i innenlandsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de exa-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1