BINNENLANDSCHE BERIGTEN. v- dige hulp verleend heeft, komt ons voor eene tweeslagtigheid in den grondslag der wet te brengen die daarenboven tot nieuwe moeije lijkheden aanleiding geven zal en waarschijn lijk de bezwaren, waarvan de heer Kuijk zich zeiven en andere burgemeesters ontslaan wil, slechts zal verplaatsen. Men stelle eensdat een arme zieke, hier of daar tijdelijk verblijf houdendeverpleging behoeft, in eene plaats die, zooals de meeste, geen gasthuis hebben. Men wijst hem eene woning aanwaar hij het kranke ligchaam ne- dervleijen kan, behooren dan de kosten van huis vesting tot de ziekeverpleging, of kan men zeggen, hij had toch onder dak moeten zijn en dus komt de huisvesting voor rekening van zijn onderstands domicilie. Wanneer hem voe ding verstrekt wordt, zal die als leeftogt dan wel als medicijn aangemerkt worden, en zal de gemeente, die volgens de nieuwe bepaling dan de geneeskundige behandeling bekostigen moet, niet in eindelooze correspondentie kun nen komen met het onderstandsdomicilie van den bedeeldeom te bepalenwat nu door de eene en wat door de andere gemeentekas moet worden gedragen. Nog eenè schaduwzijde van het voorstelis, dat er op sommige gemeenten die goed bij kas zijn of den naam hebben van goed te zorgen, groote last zal geworpen worden. De zwer vende armen zullen daarop speculeren Voorts wordt in het voorstel alleen van geneeskundigeniet van heelkundige hulp als andersins gesproken, en de ondervinding heeft geleerd, dat gebrek aan juiste formuleering van wettelijke voorschriften menigmalen moeite en kosten veroorzaakt heeft. Zeker is er voor het voorstel ook wel veel te zeggenal hadden niet aanstonds eene me nigte gemeentebestuuren het in bescherming genomen, vergetende dat zij van een lastig verhaal op anderen kunnen ontslagen worden maar des te grooter last in eigen boezem zullen moeten dragen. Wij houden ons verzekerd, dat deze en der gelijke bedenkingen, bij het onderzoek in de afdeelingen der kamer ook zullen te voorschijn komen. Wij wezen er ook niet op, omdat het voorstel van den conservatieven burgemeester uitging, maar wij meenen dat, hoe wensche- lijk in sommige gevallen partieele wetswijzi gingen kunnen zijn, eene wijziging, die het hoofdbeginsel der wet aantastmoeijelijk kan worden aangenomenzonder inbreuk te maken op de ceconomie der wet. GOES, 15 Maart 1869. De eerste kamer der staten generaal is bij eengeroepen tegen 30 Maart. De tweede kamer heeft Zaturdag het wets ontwerp, tot afschaffing van het zegelregt op gedrukte stukken, aangenomen met 41 tegen 31 stemmen en daarin de bepaling opgenomen, dat de wet met 1 Julij in werkingtreden zal. Het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd is aangenomen met 56 tegen 25 stemmen. De kamer heeft den heer van Sypestein ver lof gegeven, om den minister van koloniën te interpelleren over de belangen van de kust van Guinea. Maandag zou de beraadslaging aanvangen over het wetsontwerp op het regt van zegel (plakzegel op handelspapier). {Per telegraaf) De tweede kamer heeft het wets ontwerp op het plakzegel, handelspapier, aangenomen met 45 tegen 1 stem. Met algemeene stemmen is besloten, om het voorstel van den heer Kitijk tot wijziging van twee artikelen der annen-wet, in over weging te nemen. Daarna zijn de algemeene beraad slagingen over de herziening van de wet op de zee brieven gehouden en afgeloopen, art. 1 is aangenomen. Over art 2 werd eene uitvoerige discussie gehouden. Morgen voortzetting en interpellatie van den heer van Sypestein, betreffende den toestand van de kust van Guinea. Zaturdag werd op de drukkerij onzer courant een zeldzaam en regt gelukkig feest gevierd. Een drietal werklieden had het voorregt gedach tenis te mogen vieren van langdurige en trouwe dienst bij dezelfde firma, schoon onder opvol gende patroons. J. Jden Boer was 40 jaren, Aden Hollander en A. A. Dercksen ieder 25 jareu aan deze drukkerij verbondert en het was hun tegenwoordige patroon een aangename taak, hun bij die gedachtenisviering een vrolijk feest te bereiden. Des avonds ten zes ure wer den de jubilarissen, met hunne familien, ontvan gen in de ruime lokalen der drukkerij door vladen arroen en vele chassinetten in een DO 'O feestzaal herschapen. Onder gepaste toespraak werd aan elk hunner een gedenkpenning uitge reikt eu hun tevens als belooning eene verhoo ging van hetvaste weekgeld voor het vervolg toe gezegd, waarvoor een hunner, in hartelijke woor den, hunnen dank betuigde. Ook van het Goes- sche departement van de maatschappij tot nut van 't algemeen ontving het drietal een schrijven, ter erkentenis van hunne verdiensten en met berigt, dat aan het hoofdbestuur kennis gegeven was van dit feest. In gepaste vrolijkheid werd daarna het overige van den avond doorgebragt door alle aan de drukkerij verbondenen aan den welvoorzienen disch, en gedurende de gan- sche feestviering, heerschte eene dankbare stem ming en regte vrolijkheid en met genoegen vermelden wij de zeldzame aanleiding tot die feestviering, die een schoon getuigenis geeft hoe ijverige pligtsbetrachting altijd waardeering vindt en anderen opwekt om in getrouw dienstbetoon en werkzaamheid deze jubilarissen na te volgen. De staten van de. voornaamste in- uit- en doorgevoerde handelsartikelen, over de maand Januarij 1869zijn bij ons ontvangen en ter inzage van belangstellenden op ons bureau gedeponeerd. Op verzoek van een onzer geneesheeren en ter waarschuwing voor het publiek, deelen wij mede, dat dezer dagen weder eene vergiftiging heeft plaats gehad tengevolge van het gebruik van mosselen Door spoedig toegediende mid delen zijn ernstige gevolgen voorkomen. Ter vervanging van den heer J. J de Graaff, als zoodanig op verzoek eervol ontslagen is benoemd tot secretaris en ontvanger der ge meente Yerseke, de heer Pieter Johannes Schoon- akker met 5 van de 7, uitgebragte stemmen. Krabbendijke 13 Maart. Naar ik verneem hebben gedeputeerde staten ambtshalve de toe lating der nieuw gekozen raadsleden bevolen. Naar wij vernemen zullen deze week weder 12 huisgezinnen, uitmakende 59 personen uit dit eiland en omstreken naar N.-Amerika ver trekken en gebruik maken van eene nieuwe gelegenheid, die tot gemak der landverhuizers is ingerigt. Er zijn nieuwe booten in de vaart gebragt die in ruim 12 dagen de overtogt doen naar N.-A. en die zoo zijn ingerigt, dat voor alle de familien afzonderlijke hutten kunnen ge geven worden, waardoor het gemak voor de rei zigers aanmerkelijk verhoogd wordt. Wij hebben eene afteekening gezien van een dier nieuwe schepen en ons kunnen overtuigen dat de inrigting daarvan niets te wenschen overlaat. Volgens het Dagblad schijnt de redacteur der N. Roiterd. Courant voornemens ie zijn, om als prediker op te treden. Wij lezen althans, dat genoemde redacteur, de kansels onteigent. Wij hadden wel vernomen, dat predikanten, hunne betrekking in de kerk hebben nederge- legd, om zich aan de redactie van de N. Rott Cour. te wijdenmaar het is wat nieuws, dat de kansels in de Hervormde kerk tegelijkertijd onteigend worden. INGEZONDEN. Men las onlangs in de couranten, dat de rijksge- botiwen te Bath zullen verkocht worden en men hoopte dan aldaar een fabriek of trafiek te verkrijgen zoo niet, dan denkt men, dat, de groote arsenalen voor pakhuizen en dc kazernen voor woonhuizen zullen gebruikt worden, welke hiervoor zeer geschikt zijn. Bath is thans eene sehooue plaats, aansluitende aan een spoorwegnet en tevens tegen de rivier de Schelde gelegen. Jammer is het, dat het gerucht loopt, dal dit jaar een gedeelte personeel der ambtenaren naar Hansweert 1 zal verplaatst worden, eu er hier een klein gedeelte zal blijven, om de schepen te helpen, welke op de ge- heele Schelde, alsmede in het Sloe moeten lossen, dus ook voor Neuzen en Vlissingen. Het is dan ook waar, dat voor het kanaal van Hans- weert meestal geene gelegenheid is om daar te ankeren, en het tevens zeer moeijelijk zoude zijn, om daar schepen te visiteren, terwijl Bath hiervoor juist goed geschikt is de reede is diep en breed en men kan altijd aan boord der schepen komen. Ook bij onstuimig weder is er eene schoooe ligplaats, wanneer dezelve iets boven Bath in de rigting der Scheldedam zich begeven, waarvan het genoeg bewezen iszooals bij de laatste stormen, toen men schepen in Holland en den Rijn heeft zien zinken, terwijl hier niets is gebeurd en het toch menigmaal geschiedt dat er een groot getal ligt. Eene verplaatsing is mijns inziens onnoodig, wijl het in het voordeel is van handel en scheepvaart, en men dit spoedig zal bemerken, wan neer een gedeelte der administratie te Hansweert is overgeplaatst. Zoo als ik zeg, is de reede te Bath zeer goed, doch het verlangen tot overplaatsing is meer toeteschrijven aan de schippers. Zie hier wat er moest gebeuren. De klagl die men algemeen hoort is, dat er ruim 20 minuten voor Bath eene plaat ligt, welke sedert de indijking een weinig is verlengddoch zulks heeft niet meer plaats. Dit is de grootste reden waarover de schipper klaagt, vooral als het stil weer en tegen stroom is en men als dan niet op de reede kan komen om de visitatie te laten doen lik spreek hier uit Belgie komende, want uit het kanaal naar Belgie heeft de schipper alle fa veur,) dan moet de schipper dikwijls blijven liggen tot het water opkomten dan is zijn getij verloopen. Een verandering zoude noodig zijn, om aldaar de schepen ook te helpenzonder betaling van leges zulks was eene groott winst voor den schipper en geene kosten voor het rijk. Ook moesten de schepen geholpen worden voor de kantooruren zoodra de zon op is en tusschen 12 en 2 uur 's middagsen vrij van leges. Het vroegste in den zomer is het kantoor geopend om 6 uur en eer het schip geholpen is, kan ieder wel bevroeden, dat men menigmaal van zijn getij is, doch zulk, kan men ook veranderenb. v. elk amb tenaar krijgt naar evenredigheid van zijn tractemeut 10 verhooging, als dan alle leges hetzij op Zondag of in de week afgeschaft worden, dat toch geen nadeel aan 's Bijks schatkist te veel zal geven'*.#?i, Wat een aantal uitgaven zal het rijk hebben -zoo het kantoor verplaatst werd en neemt eens een voorbeeld: Verscheidene schepen komen uit Belgie, dan zal het .menigkeer geschieden^ dat zij niet te Hansweert komen, en blijven dan.,<feral op de rivier liggen, (des nachts uitgezonderd,j-cjan zullen zij meest eene schuilplaats zoeken op de Teede te Bathmen is al gemeen bang voor zee-stoómhpoten die des nachts dikwijls varen) en het bejjint eft weinig hard te «aai- jendan komen zij allen teruajmrant dit gebeurt niet zeldzaam,) dan vlugt rmm pSPalleen op de reede, doc.i gaat in de nabijheid van den Scheldedam liggen, en wel ongeviseteerddan dieft men ambtenaren te laten surveilleren van Bath tjt Woensdrecht, deze kunnen wandelen, doch de schaper kan met zijn boot roeijen waarheen hij wilbij laag water kuDnen zij over de slikken loopen dus dan kunnen er liggen gevisiteerde en niet. gevisiteerde schepen. De schippers klagen dikwijls: och kon men doo varen van Belgie, dan kon men liggen of varen zoo men wilde Doch welkeen voordeel hebben zij niet buiten vroe ger dan kwamen zij soms iets voor hoogwater en moesten dan blijven liggentot het water weer meer dan 8 uur op gekomen was, eer zij de reis over bet land konden voortzetten en was hetdat er weinig water kwam en tevens tegenwind, dan konden zij soms dagen liggen blijven, of gingen op het land aan den grond, zoodat menig schipper niet zal vertellen wat zijn schip moest lijden; of men was verpfigt langs de Wester-Schelde te varen en het Sloe; alstoen klaagde men ook, dat de reede en het land niet deugden en men riep al dikwijl»; och was er maar een kanaal Nu het kanaal er is roept men, was. het land maar open, dus hoe, begrijpt men niet. Is de schipper geverifieerd dan kan hij varen zoo hij wil, hetzij door het Sloe of wel het kanaal. Deze vrijheid is hun gegeven, indien zij de documenten slechts hebben van het vaarwater. Wat al groote verbetering dus en bovendien heeft de schipper altijd water en genoegelijke vaart. Stelt eens hel kantoor is verplaatst, wat zullen dan de schippers zeggen, als zij voor de sluis eerst moeten geholpen worden en zij komen dan met een groot aantal schepen en men krijgt daarbij sioombooten, dan zal het daar ook zoo genoeglijk niet zijndaarvoor is het kanaal te naauw, want de uitgaande schepen moeten zij laten passeren, en wat zal er dan geschie den als er vaartuigen «it het kanaal van Neuzen ko

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2