BUITENLAND. Dingsdag avond is hier de aangekondigde meeting gehoudendie door een dertigtal be langstellenden bijgewoond werd. De aanlei ding was de nieuwe kiestabel, die men, met het oog op de belangen van het district Goes, wenschte te bespreken. Ofschoon verschillende rigtingen vertegenwoordigd waren, bleek het, dat men vrij eenstemming dacht over het niet wenschelijke der bijvoeging van Flakkee bij het nieuwe dubbele district. Het meest liepen de gevoelens uiteenover het wettige en wen schelijke van dubbele districten Enkelen meen den deze noch in overeenstemming met den geest der grondwet, noch in het belang der kiezers. De me sten der aanwezigen echter oordeelden, dat de dubbele districten niet streden met de bedoeling van de wet en verkieslijk warenom de kiezers telken twee jaren in de gelegenheid te stellen om aan het verkiezingswerk deel- te nemen. Waarschijnlijk zal de onderlinge bespreking van dit onderwerp aanleiding geven, dat er een adres aan de tweede kamer gerigt wordt waarvan wij later onze lezers mede- deeling hopen te doen. Met genoegen hebben wij intusschen opgemerktdat ditmaal de roep stem onzer kiesvereenigingAan allen regt, weerklank gevonden heeft en dat de kiezers en niet-kieze s van verschillende politieke rig- ting, zijn opgekomen, om over algemeene be langen van gedachten te wisselen. De humane toon, waardoor zich de discussie onderscheidde, gaf het bewijsdat men van beide zijden een kalm maar ernstig debat voeren wilover onze staatsburgerlijke regten en verpligtingen, en wij vertrouwen, dat daardoor velen zich opgewekt zullen gevoelenom door het deelnemen aan zoodanige bijeenkomsten het onderling overleg te bevorderen. Tot vervulling der solo's op het te Mid delburg in Junij te houden 8stt muziekfeest hebben zich bereid verklaard; mevr. Collin-To bisch, te Amsterdam, altde heer Th. Göbbels te Aken, tenor; de heer W. C. Deckers jr., te s' Hertogenbosch, baritonterwijl de verdere onderhandelingen zoodanig gevorderd zijn, dat hot comité op goede gronden de medewerking mag verwachten van mejufvr. Weijringerte Rotterdam, als sopraan. Behalve het adreswaarvan melding is ge maakt zal uit Z e rik zee nog een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gezonden worden, mede bezwaren houdende tegen de ver- eeniging van de kiesdistricten te Zierikzee en Goes. Dit adres ligt ter teekening ten kantore van jhr. W. M. II. de Jonge. In dit adres wordt verzocht afscheiding van het eiland Over- flakkee van en bijvoeging van de eilanden Tholen, St. Philipsland en Noord-Beveland bij het hoofdkiesdistrict Zierikzee. Naar men ons uit Neuzen meldt, is de ge steldheid van den Nieuwen Neuzenpolder op dit oogenblik zeer zorgwekkend. Nadat op jl. Zondag avond wederom eene oeverafschuiving van 313 el lengte en 60 el breedte had plaats gevonden westèlijk van de afschuivin gen van 31 December en 13 Februarij jl., is tot heden ook het buitenbeloop van den zeedijk over eene lengte circa 105 el, met de daarop gelegde rijsbeslagen en steenbezettingen, geheel weggevallen, zoodat thans op dat punt de nu steile zeedijk door den golfslag wordt geteis terd en er het ergste van te vreezen is. Bij ingelanden zou het voornemen bestaan, achter de thans bedreigde punten, onmiddelijk een waterkeerenden dijk te doen leggen, waarvan de kosten begroot worden op ongeveer 40,000. In den Alblasserwaard is men op eenige hoog gelegen akkers reeds begonnen met de vroege aardappelen te leggen. Het polderwater is evenwel nog te hoog om alle akkers te spit ten. Yan de vruchtboomen beloven de steen vruchten en peren zwaar te zullen bloeijen. De warm geplaatste perziken- en abrikozen- boomen vertoonen reeds geheel geopende bloemen. Een duitscher, Martin Krag genaamd en te Chicago woonachtigis op het denkbeeld van zoogenaamde springende laarzen gekomen, waar voor hij reeds een brevet gevraagd en verkre gen heelt. Op een vast en effen terrein be weert de uitvinder, met zijne tooverschoenen, in 1 uur- 40 a 50 mijlen te kunnen afleggen. Zoo deze laarzen algemeen in zwang komen zal men zelfs den spoorweg onder de katego- rie van voorwerpen van weelde moeten rang schikken. Uit Heerenveen wordt geschreven. Onder de rubriek zeldzaamheden" rangschikken wij het volgende. Zeker tolgaarder, niet verre van hier woonachtig, heeft het plan met Mei a. s. zijne tegenwoordige betrekking te laten varen, om zich daarna met zijn gezin naar Kampen te begeventen einde zich te be kwamen voor de meer deftige betrekking van predikant bij de Chr. Afg. gemeente, 't Is te hopendat hij gelukkiger moge slagen dan zekere boerenzoondievroeger met hetzelfde doel naar Kampen gitrg, doch na een jaar studeeren onverrigterzake terug kwam en thans tot marskramer is opgeklommen. De fransche letterkundige wereld heeft een harer sieraden verloren. De beroemde dich ter de Lamartine is na langdurige ongesteld heid overleden. Alphonse Marie Louis Prat de Lamartine werd den 12den october 1790 te Macon geboren. Zijn eerste werk van eenigen omvang waren de Méditations poétiques, die in 1820 het licht za gen en grooten opgang maakten. Bij de di plomatie geplaatst bragt hij eenige jaren zijns levens in zuidelijk Europa door. Hij schreef in Italië zijn Dernier chant de Childe Harold en zijn Chant du Sacre. In 1832 reisde hij met zijne vrouw, eene Engelsche, en zijne dochter naar het Oosten met een schipdat hij voor eigen rekening had doen uitrusten. Aan die reis verspeelde hij een ontzaggelijke som terwijl hij bovendien te Beyruth zijne dochter verloor. In Frankrijk teruggekeerd schreef hij zijn Voyage en Orient. Van later tijd-zijn JocelynV Histoire des Girondins en t' Histoire de la Revolution de 1848. In deze laatste schetste hij, gelijk men weet, zijn eigen optreden in de omwenteling van genoemd jaar. Van 1834 af was Lamartine lid van de kamer, waar hij aan het hoofd stond der zoogenaamde parti social. Hij maakte zich bekend, door zijne zonderlinge denkbeelden over eene restauratie van het turksche rijk, door ko lonisatie van Europeanen, en door zijne talent volle behandeling van de suikerkwestie. Meer malen werd hem door Louis Philippe eene por tefeuille aangeboden. Eerst na de omwenteling nam hij als lid van het voorloopig bewind de portefeuille van bui- tenlandsche zaken aan en verwierf zich eene zeer groote populariteit, totdat hij, ten gevolge der Junij-omwenteling, zijne betrekking moest nederleggen en langzamerhand verdween toen zijn aanhang geheel. Na den coup d'état keerde hij tot het ambteloos leven terug Het is be kend, dat hij met groote geldelijke moeijelijk- heden heeft te kampen gehad en meer dan eens op reusachtige schaal ondersteund is ge worden. OomengdLe t>c rigten. Eene zekere mademoiselle Marie te Parijs, die geene armen of beenen heeft, naait, borduurt en schrijft met haar mond. Bij de jougste receptie van gen. Grant te Baltimore, welke 2'* uur duurde, hebben 5,400 bezoekers den generaal „de hand geschud.'' Bij het onlang9 te Berlijn gegeven hofbal was een der schoone koninginnen van het feest, de gemalin van een buitenlandsch diplomaat, het voorwerp der bijzon dere oplettendheden van den graaf von Bismarck. De graaf, met die vermetele zucht naar overwinning, die het onderscheidend kenmerk van zijn karakter is, stak zijne hand uit, om een bloem uit een praciitigen ruiker te plukken, dien de dame in de hand hield; zij flute hem met haar waaijer op de Vingers en sprak met uw welnemen mijnheer de graaf, een bloem is geen Duitsche staat Alexandria in Minesota, schrijft het New-York journal of Commerce, heeft, twee vrede regter3 waarvan de een koopman in kagehels en ijzer waren en de andere apotheker is. De eerste maakt in de nieuwsbladen hekend, dat hij alle minnende paren kosteloos zal trouwen, wannier zij bij hem hun huishoudelijke beuoódigdheden koopen.tn de ander belooft alle huwelijks candidateu grati- in den echt te verbinden, wanueer zij hun medio mm van hem willen koopen Het volgende affiche oud men dezer dagen te Londen aangeplakt. l)e kunst om. te leeren bedelen. In zes lesten. Proffessor L. Roonay neemt de vrijheid aan het geëerde publiek bekend te maken dat van heden af zijne lessen geopend zijn, tot het geven van theoretisch en practisch onderwijs in het bedelen. Ieder persoon zelf van een middelmatig be grip, en liefst van een eenigzins ongelukkig uiterlijk, Kan, om een gemakkelijk en zorgeloos leven te leiden, ten koste van het goedgeloovig publiek, zich in zes lesseu bekwamen. Professor Roonay is daarenboven voorzien van eene schoone kollektie van alle moge lijke getuigschriften, lidteckens, zwereu sahelhouwen voor invalieden enz. niet van de natuurlijke te on derscheiden. Voor de vrouwen beeft hij te huur tegen eene billijke vergoeding daags, eeu schoon assortiment kinderen door hem gedresseerdtweelingen kosteu natuurlijk het dubbele. Ook zijn bij hem te be komen i onden voor blinden, krukken voor kreupelen, pleistersSpaansche vliegen enz. enz. in een woord alles wat in zijue betrekking van hoogleeraar te pas komt. Hij neemt ook kinderen van zeven tot veer tien jaren in zijn opvoedingsgesticht op, de kondi- tien breeder bij prospectus omschreven. Adres Prmses-Street; St.-Gilles No. 21. P S. Met behoorlijke guarantie neemt men ook be stellingen voor het buitenland aan. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 25 Februarij 1869. [vervolg.) De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van het tarief van het sas- en havengeld door de finan- tieele commissie ontworpen en met memorie van toe lichting bij de leden van den raad rondgezonden. Na voorlezing van dat tarief brengt hij de alge meene strekking in behandeling Dhr. Verhagen zegt, dat uit de memorie van toe lichting bij dat ontwerp tarief gevoegd, het standpunt verantwoord wordt waarop de commissie zich heeft geplaatst, en wijst er op, dat slechts vierwijzigingen van zeer geringen aard worden voorgesteld. 1" Is het abbonnement uitgebreid. 2". Wordt vrijstelling van bijscbepen voorgesteld. 3". Idem voor de waterschepen en 4Een verbeterde controle op de inkomsten dier heffing. Hij vraagt of de afschaffing van sas- en havengeld geen toeneming van scheepvaart tengevolge zou hebben? Iedere belemmering van handel en het vertier is eene benadeeling voor de welvaart dezer gemeente. Hij wil evenwel geen voorstel doen tot opheffing van het sasgeld omdat het tijdstip daarvoor nu niet rijp is, maar toch moet hij aanvoeren, dat, vermindert, men de retributien om bestaande fabrieken te bevoor- deelen men niet uit het oog moet verliezen de fabrieken die hier nog gemist worden; het is niet onverschillig voor Goes of zich hier fabriekanten vestigen en het sasgeld kan daaraan veel nadeel doen; waar toch worden fabrieken gevonden indien men het waterregt mist? hij weet dat hier sprake geweest is van het bouwen van een zaagmolen door den heer Dekker en van de stichting eener suikerfabriek, maar voor laatstge noemde zou alleen 4000,voor sasgeld 's jaars behooren betaald te worden, heigeen een kapitaal van 80,000,vertegenwoordigt. En dan zegt de com missie in hare memorie van toelichting: dat de fa brikanten door de afschaffing niet gebaat zouden worden en de heffing geen bezwaar kan zijn? Hij teekent ook protest aan tegen de zinsnede „door het bestaan en het onderhoudeu der haven ge- „nieten inte endeel de fabrieken een belangrijk voor deel in den aanvoer hunner grondstoffen, dat zij, by „liet ontbreken of onbruikbaar worden van de haven „zouden ontberen? Dergelijke zinsneden zijn in zijn oog weinig af doende om de heffing te wettigen. Dbr. Fransen van de Putte zal niet het rapport der commissie verdedigen, maar alleen den vorigen spreker beantwoorden die te eenzijdig geoordeeld h«eft. De sas- en havengelden zijn kana&lregten, regten ge heven voor het gebruik van een kunstwerk door eu op kosten der gemeente gemaakt. Wat het stichten van een zaagmolen betrelt, hij gelooft niet dal liet sasgeld zoo oierwegend tegen de vestiging alhier ge» werkt heeft, maar dat de heer I ekker door den aan koop van d< u molm aan de Zaan meer daardoor geleid is, omdat aldaar de groote markt van aanvoer voor hel hout is. Hij spreekt ook bepaald tegen, dat men nergens fabrieken sticht waar geen waterweg is, en wijst op Tilburg en 1 wenthe, die bloeijen door hunne fabrieken en verscheidene uren van den waterweg gelegen zijn. Wat eene suikerfabriek betreft, hij erkent, dat dit een exceptioneel geval is en zou daarom voor zulk eene fabriek algebeele vrijstelling wenschen.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2