BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. schendan hier door de voorstanders eener vrijzinnige politiek voor Indie worden voorge staan. Het ligt toch wel in den aard der zaak, dat de Javanen en zij die met de Indische maatschappij zich vereenzelvigd hebben de leer van het batig slot niet kunnen huldigen .Maar de aanbidders van die leer, hier te lande, mogen wel acht geven op het verschijnseldat men al meer en meer ook ginds over het punt nadenkt en redeneert en dat het streng vasthouden aan de baatzuchtige beginselen derbehoudspartij, vroeg of laat tot een einde moet leiden, dat veel noodlottiger zijn zal, dan de leer die gezegd wordt die dersloopers te zijn. Indien men, zoo als bijv. het Dagblad gedurig verkondigtdat Indie voor Nederland als winstgevende kolonie zal verloren gaan dan zal het wel zijn door toe doen van hendieondanks alle teekenen der tijden en alle ernstige waarschuwing, het spreek woord vergeten van den man die het onder ste uit de kan hebben wil. GOES, 25 February 1869. De tweede kamer zet nog steeds de beraad slagingen voort, over de wet op het begraven enz. Onderscheidene amendementen zijn reeds voorgesteld en verworpen of aangenomen. Het is te verwachten, dat de discussien niet zoo spoedig geëindigd zullen zijn. Door den heer van Kuijk is een wetsvoor stel ingediend tot wijziging der art. 45 en 48 der armenwet. Deze artikelen luiden Art. 45. I)e onderstand in de verblijfplaats verstrekt in strijd met de vordering, bij art. 44 vermeld, kan niet worden verhaald dan alleen ingeval de verstrekking het gevolg is van bevfezene ziekte of andere volstrekte verhindering van verplaatsing. Art. 4S. Geen verhaal kan plaats hebben van: kosten van onderwijs van arme kindereudie daarom echter niet mogen worden verstoken van het onderwijs, dat, in de gemeente waar zij verblijven, aan zoodanige kinderen in het algemeen wordt gegeven; kosten van begravenis, en e. reispenningen en andere korstondige en geringe bedeelingen, ter beoordeeling van den regter. Die uitgaven blijven voor rekening der burgerlijke gemeentewaar zy zyn gedaanonverminderd plaatselijke schikkingen ook met diako- niën of kerkelijke en gemengde armbesturen. (Ier telegraafDe kamer is met de beraadslagingen over het wetsontwerp op de begrafenissen tot art. 21 gevorderden zal morgen daarmede voortgaan. Een tweetal amendementen van de heereu Pijnappel en Gra- tama op art. ld voorgedragen zijn verworpen. Op voorstel van den heer Gode/roi is een gedeelte van art. 17 weggelaten. Op art. 20 is een amendement van den heer Dtimbar verworpen. Men schrijft uit Neuzen van 22 February Naar wij vernemen zal op 1 Maart a. s. de dienst van den spoorweg van hier naar Gent slechts geopend worden tot vervoer van goe deren de gelegenheid tot vervoer van passa giers zal eerst later worden opengestelden wel zoodra daart e de noodige vergunning van ons rijk zal verkregen zijn. De werkzaamheden aan de gebouwen en den weg zullen in het begin der volgende week voltooid zyn, alleen het uitbaggeren van grond voor de legplaats van zeeschepen in de nabij heid van het entrepot zal nog geruimen tijd vorderen. I Ook de Nieuwe Utreclitsche Courant mankt thans melding van het geruchtreeds sedert ge.uimen tijd in omloop, dat de internationale tentoonstelling niet te Utrecht maar te Am sterdam zal worden gehouden. Als reden dier verplaatsing vernamen wy, dat er gebrek aan lokalen bestond. De schrijver van een inge zonden stuk in genoemd blad echter meent, dat de ware rede is de geringe finantieele on dersteuning, welke de zaak van de zijde der vermogende aristocratie ondervindt. Een inzender in het Utrechtsch dagblad geeft het denkbeeld aan de hand om eenige open bare gebouwen, die allen op grooter of kleiner afstand van elkander verwijderd zijn, voor de tentoonstelling in te rigten. De raad schijnt ernstig gemeend. Naar men met zekerheid verneemtheeft Ds- Eilerts de Haan, van Ternaard, (Friesland) j eene uitnoodiging ontvangen, om zich als pie- dikant te vestigen in Benton-Countystaat Minnesota. Hij zal zich in de maand April a. s. derwaarts begeventen einde zich' van de wenschelijkheid zijner vestiging aldaar te overtuigen, om in de maand Julij in het va derland terug te keeren en een besluit te ne men, of hij zich voor goed in het verre Westen zal nederzetten. Van onschatbare waarde zou het voor aanstaande Nederlandsche kolonisten zyn, indien zybij eene eventueele vestiging van dien predikant, die door zijne geschriften over Minnesota reeds blijken van kennis en belangstelling in dien maagdelijken staat heeft gegeven in hem een gids en raadsman zou den vinden. (N. Utr. Cour.) Uit het verslag der plaatselijke schoolcom missie te Arnhem, over 1868 blijkt: dat het openbaar lager onderwijs over het geheel in een bloeijende staat verkeert, ofschoon het getal leerlingen, dat de^openbare scholen bezocht, waarschijnlijk nog niet in juiste verhouding staat tot de toenemende bevolking; dat het bijzonder onderwijs er niet onder lijdt, blijkens de oprigting van twee nieuwe scholendat het schoolverzuim juist door degenen die het meest onderwijs behoeven, nog steeds reden tot klag- ten geeft; dat het onderrigt in de vormleer en de kennis der natuur bijna op iedere school verbeterd is; dat echter het rekenen, vroeger op de meisjesscholen aangemerkt als een vak van weinig nut voor de toekomende huismoe der, nog verbetering behoeft; dat bij de meeste schoolbezoeken nog steeds geklaagd wordt over de slechte uitspraak van het franschdat het onderwijs in de geschiedenis en aardrijkskunde meer en meer stof tot tevredenheid geeft, enz. Op eene bijeenkomst der hoofden van de open bare scholen, geleid door den schoolopziener, werd eene nieuwe lijst van schoolboeken op gemaakt, van welke de verouderde geschrapt en door nieuwe vervangen zijn. Bekgex-op-Zoom, 23 l'ebr. Gisteren-avond, omstreeks 7 uren, heeft de korporaal B., van het 3de reg. inf., alhier in garnizoen, dooreen geweerschot een einde aan zyn leven gemaakt. Hij laadde zijn geweer, plaatste het met de tromp in den mond en deed, door met den voet den trekker te raken, het schot afgaan, waarna de ongelukkige dood ter neder stortte. Nog even te voren had hij twee brieven, die men op zijn bed vond liggen, aan zijne ou ders of familiebetrekkingen te Gouda geschre-' ven, welke naar alle waarschijnlijkheid eene kennisgeving bevatten van zijn ongelukkig voornemen. Hij was twee dagen te voren gestraft met acht dagen politiekamer wegens het toebrengen van slagen aan een soldaat. Of dit de oorzaak zijner wanhopige daad is, ligt nog in het duister. Bij de politie te Keulen heeft zich eene vrouw aangemeld, die eerst sedert kort een driejarige gevangenisstraf had ondergaan met de verkla ring, dat zij het Stad-theater in Keulen in brand had gestoken. Zij was den dag voor den brand hij den kassier van den schouw burg in dienst getreden, doch dadelijk weder ontslagen, aangezien men niet over haar tevre den was. Om zich te wreken had zij des nachts toen alle werklieden zich uit den schouwburg hadden verwijderd', de gaskranen opengedraaid en aangestoken, maar toen dat niet dadelijk hielp, bragt zij het een en ander bij en stak dit in brand. Door gewetenswroeging gefol terd wilde zij biechten, en de geestelijke maande haar aan zich bij de politie aantemelden. Zij ging daarop heen en men vond haar eergis teren in verbijstering zitten bij het raadhuis. Eene vrouw, die met haar begaan was, vroeg wat haar scheelde, waarop zij bekende den brand in den schouwburg te hebben aangestoken. In- tusschen worden hare mededeelingeu ten deele geacht onmogelijk en anderdeels onwaarschijn lijk te zijn zoo dat het nog niet zeker is;, dat dit onheil aan moedwil moet worden toe geschreven. Sedert 1822 toonde Flourens met de groot ste evidentie aan, dat het bij verscheiden die ren mogelijk is, een gedeelte der hersenen weg te nemen, zonder dat zij daarom sterven. Hij ging nog verder. Hij nam kaften, konij nen opende hun voorzigtig den schedel- en nam de hersenen er uit. De dieren leefden nog een jaar na de operatie. Leven is dus ook mogelijk zonder hersenen. Alleen de op die wijze verminkte dieren verliezen zintuigen en denkvermogen eD worden eenvoudig auto maten. Dezelfde proef kan ook met dat ge deelte der hersenen genomen worden, dat de beweging regelt, en dan beweegt het geope reerde dier zich zonder doel, niet ongelijk aan een dronkaard. Twee jaar geleden onderging een Rus sisch koopman in talk Plotizin geheeten, op de Engelsche markt een verlies van 700,000 roebels. Ofschoon men hem voor rijk hield, meende men toch, dat zijne zaken daaronder zouden lijden; doch dat was het geval niet. Het geheim komt nu aan den dag. Over de in Rusland wijd en zijd verspreide secte der Skopzen (zelfverminkers) heeft men zonderlinge ontdekkingen gedaan. Het hoofd dezer secte in Morschansk, de millionair Maksin Kuzmin, is gearresteerd, in zyn huis werden negen vrou wen tot de secte behoorendegevangen en portretten van leden in beslag genomen en naar Petersburg gezonden. De gouverneur Harting vond in dat huis geheele hoopen goud en vele centenaars zilver in kisten, uit den tijd van keizerin Katharina. Achter ijzeren deuren in onderaardsche gewelven ontdekte men vele millioeuen goud en zilver in kisten en versleten zakken en vele millioenen banknoten. De cij fers van dezen vond a la Monte Christo wor den niet opgegeven, maar men» zegt dat er 100 biljetten van de handelsbank a 100,000 roebels derhalve 10 millioen gevonden zijn, en dat dit geld het kapitaal vormde van alle Skopzen in Rusland, waarmede zij menigmaal de handen der regering gebonden hebben, onder voorwaarde dat hunne secte zou erkend worden. De kei zer weigerde. Het huis van Plotizin is door wachten om ringd, zijne correspondentie met de Siberische en de Petersburgsche Skopsen is in beslag ge nomen. De bekende millionair te Petersburg, Jermalai Tretjakow, is in deze zaak gewikkeld. Zeker zal deze geschiedenis de aandacht der hooge regering tot zich trekken. De Skopsen spaarden al dat goud voor het nieuwe Skopzen-rijk in Rusland, dat den te- genwoordigen staat van zaken moet vervangen. Voorts bestaat er verband tusschen de Skop zen in Morchanslt en de revolutionaire Pool- sche partij, aan wier hoofd Okscha teKonstan- tinopel staat, die van plan is een opstand onder de Skopsen te organiseren, terwijl hij den per soon van Peter III op den voorgrond schoof, welke in de leer der secte eene rol speelt. Met dat doel waren reeds emissaren in verschillende gouvernementen werkzaam, de lieden oproe pende, om zich om Alexander Krylowski te scharen, die over aanzienlijke middelen beschikt. De huizen van Plotizin te Morehansk maken eene geheele stadswijk uit, een labyrinth met huizen, waarvan de vensters digtgespijkerd zyn. Morschansk is het Jeruzalem der Skopzen en het dorp Sosnovka hun Mekka. Het uit Petersburg ingesteld onderzoek zal leeren wat hiervan aan is. Russische dagbladen beweeren, dat zich in Polen weder onrustbarende verschijnselen voor de regeering te St. Petersburg vertoonen. In verschillende Poolsche steden ziet men de dames weder den nationalen rouw aannemen, terwijl de bevolking diegene, welke dit voor beeld niet volgen, zeer onaangenaam bejegent. Die verschijnselen waaraan sommige Rus sische organen zooveel waarde hechten, om daar in een argument te vinden tot het vermeer deren der streuge maatregelen tegen de Polen, leveren wederom het bewijs, dat het niet zoo gemakkelijk gaat om eene natie als de Pool sche te vermoorden. Welke pogingen daartoe ook door de regeering te St. Petersburg in het werk worden gesteld, het is haar niet mo-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2