BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Gomengdo toeristen. want hare opmerkingen gaan geheel bezijden •de strekking van ons betoog. De N. U. C. begint met te verzekeren 1 »dat zij in het geheel niet ingenomen is met de houding van den heer Huètvooral wat zijne reis naar Indie betreft op gouvernements-kos- ten; maar zij heeft dit altijd beschouwt, als een gevolg van gebrek aan fijn gevoeligheid, misschien door het fransche woord manque de délicatesse beter uitgedrukt; maar ook meer niet. Men moet den man die geen geld heeftniet altijd en in alle omstandigheden met dezelfde maat meten, waarmeê de man, die zich vrij bewegen kan, gemeten wordt." Wjj hebben hiertegen niets in te brengen, dan alleendat wij van het reizen op gou- vernements-kosten geen woord hebben gespro ken. Wij hebben eenvoudig doen uitkomen, de plaatsing van een o. i. oproerig artikel, door iemand die door het vorig gouve'rnemènt is uit- gezonden, met den last, om de drukpers te breidelen. Alware de heer H. op eigen kosten naar Indie vertrokkenhet zou aan de kracht dier tegenstelling niets hebben ontnomen. Verder zegt de N. U. G., dat het er slechts op aankomt, in het belang van Indie en van het vaderland, of hetgeen er in het ingezon den stuk staatwaar is of niet. Heerscht er zoodanige ontevredenheid onder het leger in Indie en bestaan daar gegronde redenen voor, zou werkelijk het zenden van een chef uit Neder land die ontevredenheid ten toppunt voerendan is het zaakdat men dit kalm en bedaard on- derzoeke en er niet naar vrage, of dat arti kel, waarin het staat, ook te kras is en of Èusken Huët, dat wel of niet had moeten op nemen." Eet is alwederom volkomen juist, dat men kalm en bedaard moet onderzoekenof er on der het leger in Indie groote ontevredenheid heerscht en of daar gegronde redenen voor be staan. Maar het is in allen deele ongepast, om als regtmatige reden van ontevredenheid aantenemen, dat een chef uit Nederland worde gezonden: hoogst genomen zou men dit kunnen zeggenvan het uitzenden van een ongeschikt bevelhebber. Hoogst ongepast is het tevens van zoodanig eventueel uittezenden hoofdofficier, te zeggen, dat hij komt over waaien." Maar boven alles drukten wij op het slot woord: de maat is vol," enz. Dit bevat eene bepaalde bedreiging tegen 's konings opperbe stuur uit naam van het leger uitgesproken, eene poging tot intimidatie der regering, de strek king hebbende om den wil van het gouvernement aan dien van het leger ondergeschikt te maken. "Wij keurden dien toon en die woorden af en zouden dat doen, van wien ze ook afkomstig warenmaar men behoeft volstrekt niet op ééne lijn gesteld te worden met het Dagblad, wanneer men, bij die afkeuring, doet uitkomen, dat de bedoelde woorden voorkomen in een con servatief blad, geredigeerd door iemand, die door een conservatief gouvernement met de taak was belast, om de uitspattingen der druk pers tegen te gaan, omdat deze omstandigheid, beter dan alle redeneringen het partijdige doel der uitzending in het licht stelt. GOES, 22 Februarij 1869. De tweede kamer heeft Vrijdag het wets ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personeele belasting, aangenomen met 45 tegen 6 stemmen. Daarna ving de discussie aan over de wet, tot afschaffing van enkele artikelen van het bur gerlijk wetboek. De heer Heemskerk Az. heeft daarop een amendement voorgesteld in het voor deel van Nederlanders, die goederen in het bui tenland erven. T g over de Het eindverslag over de wet, op de afschaffing van het zegel op dagbladen en ad verten tien, is ingekomen en 'de dag der beraadslaging over dat ontwerp zal later worden bepaald. In de zitting der tweede kamer van Zatur- dag is de heer Mirandolle als lid toegelaten en zijn de geloofsbrieven ingekomen van het nieuw benoemde lid uit Groningen den heer van Houten. Bij het wetsontwerp, afschaffing artikelen van het burgerlijk wetboekis het amendement Heemskerk aangenomen en daarna het geheele ontwerp met 47 tegen 8 stemm. Daarna is de discussie aangevangen over de wet tot verkorting van termijnen bij het B. W. gesteld. Art. 1 dezer wet is verworpen. Evenzoo is verworpen een voorstel van den heer Viruly om de beraadslaging over het wetsontwerp omtrent het begraven van lijken uit te stellen. Per telegraaf.) De bij de tweede kamer ingeko men geloofsbrieven van, den heer van Houtenzijn in orde bevonden en tot zijne toelating is na eedsafleg ging besloten. Het ontwerp tot verkorting van de termijnen van dagvaarding, door den minister zoo gewijzigd, dat het alleen slaat op dagvaardingen bui tenslands, is aangenomen met 4,6 stemmen Het ont werp tot bepaling van de regtspraak v.an den hoogen raad, in casatie, met zeven in plaats van met vijf raadsheeren, is doorjden minister ingetrokken, nadat het eenig artikel, dit beginsel behelzende verworpen was. De beraadslaging is aangevangen over de wet op het begraven. Art. 1 is in discussie. Morgen voortzetting. Geneesheeren te 's Gravenhage hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, met eerbie dig verzoek, dat bij amendement de woorden »ingerigt inden door ons vastgestelden vorm," voorkomende in den derden regel van de laatste zinsnede van art. 4 van het aanhangige wets voorstel op het begraven van lijkenbegraaf plaatsen en begrafenisregten, te doen vervallen. Bij de tweede kamer is mede ingekomen, een adres van de leden der balie te 'sHeitogenbosch, die hunne bezwaren kenbaar maken tegen de opheffing der vacantie van de regterlijke col- legien, zooals die zal plaats hebben, indien de eerste afdeeling der wet van 31 Mei 1861 (Staatsbl. no. 42) mogt worden ingevoerd. Zij hopen, dat de tweede kamer hare goedkeuring zal onthouden aan de invoering van de eerste afdeeling der gemelde wet, zoo als die is liggende. De verjaardag van Z. M. den koning is Vrij dag hier, op de gebruikelijke wijze gevierd, door het uitsteken van vlaggen, parade der schutterij en eene muziekale uitvoering van het gezelschap de Volharding op den toren van het raadhuis. Het carillon nog niet van zijne langdurige krankheid hersteld, kon het feest niet opluis teren maar het klokgebom heeft niet ontbro ken en de menigte gaf des avonds van hare deelneming blijk in het afsteken van velerlei vuurwerken. Uitslag der loting voor de nationale militie te Goes, voor 1869, met aangifte der reclames. 1 Pieter de Jouge, broe 17 Willem Marinus de derdienst. 2 Cornelis Jobse. 3 Cornelis Allart, gebrek linker oog. 4 Adriaan Verburg. 6 H. K. de Jonge Mulock Houwer, ligchaamsge- breken. 6 Chrietiaan Korstanje. 7 Pieter van de Raaf. 8 Willem Zuid wegi dienst. 9 Jan Pieter Verplakke ligchaamsgebrekeu 10 Johannes de Corne, eenige zoon. 11 Jacobus Pieter Adn. Scheffer, broederdienst. 12 Joh?, de Jonge, eenige zoon. 13 Adriaan Potter, broe derdienst. 14 Nicolaas Verheijk. 15 Pieter Elsraan. 16 Lieven van Loo, in dienst Wolff, broederdienst. 18 Adriaan Verberk moes; 19 Cornelis Goossen, broe derdienst. 20 Marinus van Zweden, broederdienst 21 Bernardus de Jonge. 22 Kaspar Loobeek broe derdienst. 23 Willem Johan van Dam, in dienst. 24 Hendrik Blanker. 25 Johannes Servaas Proost; eenige zoon. 26 Karei Broes van Dort kweekei. apoth. oost- indische bezittingen. 27 Pieter van der Schraaf eenige zoon, 28 Willem Zwartepoorte. 29 Joh Chra den Boer broederdienst. 30 Johannes Maria Jozeph. 31 Jacobus Swart. 32 Jacob de Dreu, broeder dienst, niet geldig. S3 Dirk Hendrik Dekker broederdienst. 34 Jacobus Schipperte klein. 35 Nicolaas Melieste, eeni ge zoon. 36 LodewijkGerhardusKa- kebeeke, in zeedienst. 37 Janus Delney. 38 Cornelis Benedictus Si mons, broederdienst. 39 Adriaan van der Bliek. 40_Johan van der Linde. 41 Johannes Marinus Ha- rinck, eenige zoon. 42 Pieter de Wijs, broeder dienst. 43 Cornelis Schrijver, eeni ge zoon. 44 Jan van der Straate in dienst, 45 Elias Remijn, in de ge vangenis. 46 Willem Willeboer 47 Jan George den Boer, 48 Pieter Zouteweile. 49 Adriaan Nicolaas Re- mijn, eenige zoon. 50 Aarnout korstanje.*-; 51 Jan vaD de Velde, in zee dienst en eenige zoon. 52 Gerard Semijn. 53 Cornelis Visser, lig- chaamsgebreken. 54 Ger*. Dingens, broeder dienst. 55 Jan Snoep ligchaams- gebreken. 56 Pieter Remijn. 57 Cornelis Rijnberg, in dienst. 58 Johannes Glerum. 59 Adriaan Kooroau. 60 Jacobus Hubertus Ver- duyn, in dienst. 61 Johannes de Kok 62 Johannes de Graaff. 63 Michiel de Lange 64 Johs. Cas de Meulemeea- ter.'te klein. in de gevangenis. Het contingent niet bekend zijndezjjn de vrijnuinmers nog niet te bepalen. De Goessche voorschotvereeniging en spaar bank heeft dezer dagen regtspersoonlijkheid verkregen en vindt bereids de gewensehte mede werking en ondersteuning bij de burgerjj. Het adres van adhaesie aan het wets-ontwerp, tot afschaffing van het zegel op de dagbladen en advertentien, dat onlangs hier door een der tigtal ingezetenen geteekend was, die de daar toe belegde meeting bijwoonden, is later aan de tweede kamer verzonden met nog ruim 80 hand- teekeningen, Dadat het adres bij onderscheidene ingezetenen ter teekening was aangeboden. Kruiningen 19 Februarij. Werd 's Konings jaardag hier door het uitsteken van vlaggen en het luiden der klokken op de gewone wijze gevierd, de avond van dien dag heeft aan vele onzer inwoners een groot genot verschaft. Door de Harmonie dezer gemeente werd in het ge meentehuis een concert gegeven, afgewisseld door komische en andere voordragten waarvan de uitvoering den meest mogelijken lof verdient. Inzonderheid de voorstelling van tableaux vi- vants en de fraaije decoratien trokken de be wondering van het publiekdat in grooten getale ook van elders was opgekomen ter wijl de merkbare vorderingen van ons muziek gezelschap den directeur daarvan alle eer aan doen. Hij vinde aanmoediging tot volharding in zijn moeijelijk werkdoor de betuigingen van bijval. Een jong meester in de regten te N. (in Overijssel) is lid van een dijkstoel, (dijksbestuur), die voor 'l overige geheel uit boeren bestaat, en doet in de discussiën soms niet onduidelijk blijken, dat hij zich boven hen verheven acht, ofschoon hij 't niet zelden mis heeft. „Weet ge wel," zeide hij onlangs tegen een boer, die hem had aangetoond, dat een zijuer voorstellen volstrekt niet uitvoerbaar was, „weet ge wel, dat ik twee akademiën bezocht, en in twee vakken promoveerde?" „Nu ja," antwoorde de boer, „ik had een kalf, dat de melk van twee koeijen kreeg, en hoe meer het zoop, des te grooter kalf werd het." De deurwaarder te Texel bezorgt zijne exploiten per velocipede. Van eenige bijzonderheden over een monster muziekfeest, dat in de maand junij te Boston gehouden zal wordenen, deelen wij o. a. mede, dat voor een som van 150,000 dollars is ingeschre ven elke groote hotelhouder heeft voor 1000 dollars geteekend. De lofzang Hail Columbiatot opening van het feest, zal door 20,000 kinderen gezongen worden, terwijl voor de koren 10,000 personen ge ëngageerd zullen worden Door 1000 muzikanten zal het orchest worden bezet, waaraan een geheele artillerie-trein wordt toegevoegd; de kanonnen zul len door een elektrischen draad met den orchest- direkteur in verbinding worden gebragt en vereenigd met het geluid van verscheidene enorme klokken om het concert een zeer indruk wekkend gehalte geven, Te Parijs begint het rooken onder de da mes der meest aanzienlijke kringen weder mode te worden. Verleden donderdag op een soiree bij den Oostenrijkschen ambassadeur te Parijs, Fon Metternich, werden aan de dames sigaren gepresenteerd en werd door vele, waaronder ook de prinses Fou Mdternich, gerookt.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2