1869 1869. N°. 16. D1NGSDAG 23 FËRRUARIJ 56s" Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, -*s0fr -&&>- fiOGSSfiDE <01 BAM. De uitgave dezer Courant gcsehledl Haandag en Donderdag avond, nitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiSn worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,30 behalve het zegelregt. De inzending van adverientiën kan geschieden lot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave OPENBARE VERGADERING van den TEN RAADHtTIZE ALDAAR, OP DONDERDAG DEN 25 EEBRUARIJ 1869, des avonds ten 7 ure. 10. II. 13. 13. Punten van Behandeling Mededeelingen ingekomen stukken. Plan tot verbouwing der school le klasse. Plan eener geldleening Tarief voor sas- en havengeld. Reglement op het bevaren van sas en haven. Wijziging der verordening op de persoonlijke diensten. Verordening op de ioting voor de brandweer. Verordening op het doen van benoemingen. Verzoek van J. van Aerde en C. E. Massee om grond op erfpacht. Verzoek van inej. E. J. van Braambeek om ontslag en aanbeveling ter barer vervanging als hulp-onderwijzeres aan de fransche meisjesschool. Rekening der commissie voor kazernering. Idem der administratie voor de gildenfondsen. Aanvrage van het bpstunr van het gasthuis, in zake rekening dier instelling. HetetencixB aiding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter algemeene kennis dat de EER-TE ZITTING van den MILITIE RAAD voor deze gem entezal gehouden worden op Dintjsdag Oen 16 Maart 1869, des morgens ten half tien ure in het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg dat die zitting is bestemd tot het doen van uit spraak omtrent de vrijwilligers voor de militie de lotelingen bij art 55 56 der wet bedoeld en alle overige lotelingen en dat IN PERSOON voor den militie-raad moet verschijnen de vrijwilliger voor de militiede lo- teling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge- steldheid of gebrekenof gemis van de gevorderde lengteen hij die voor een loteling als plaatsver vanger -of als nummerver wisselaar verlangt optetreden. Gctës, den 22 Februarij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. Pas is de tabel der nieuwe indeeling van som mige kiesdistricten bekend geworden of reeds vernemen wij de hatelijke insinuatie dat die indeeling juist zoo gemaakt is, om den invloed der conservatieven te belemmeren en ook die der katholieken zooveel mogelijk te neutrali seren. Men kon zich op dergelijke aanmerkin gen van conservatieve zijde verwachten, want bij deze staat het vooraf vast, dat alles wat van een anderen kant komt, moet veroordeeld worden. Int'usschen schijnen de mannen van den ach teruitgang reeds berekend te hebben, dat door de voorgestelde wijziging hunne plannen en wenschen kunnen gedwarsboomd worden en de akelige mogelijkheid, dat er een liberaal lid meer in de kamer zou kunnen komen, jaagt hen den doodschrik op het lijf en doet hen uitvaren tegen allen, die zoodanige mogelijkheid bevorderen. Of hunne berekening juist is? Wij durven dit betwijfelen en gelooven dat hier veel meer de besliste toeleg, om het ministerie te bestrijden, in het spel is, dan eene werkelijke overtuiging, dat de nieuwe indeeling zulke gevolgen zou kunnen hebben. Maar al was dit zoo, dan nog zou de vraag zijn of, waar de kamer met vijf leden vermeer derd wordt, eene gegronde kans bestaat dat deze allen liberaal zullen zijn. En waar deze werkelijk niet is, daar kan het gevaar zoo groot niet zijn, dat de nieuwe indeeling slechts ver lies voor de anti-miuisterieelen zoude wezen. Eene andere vraag is, of de districten zelve, die vermeerderd of gewijzigd worden reden hebben om daarmede ingenomen te zijn. Reeds blijkt dat dit bij sommigen het geval niet is. Zoo bijv. is Zierikzee weinig gediend met de bijvoeging van Goes c. a. en reeds worden in dat district pogingen aangewend, om die nieuwe combinatie te voorkomen. Wij kunnen ons begrijpen, dat een district, dat nu eenmaal bestaat en waarin men zich onder ling vrij wel verstaatalle verminking en vreemde inmenging vreest. Maar het komt ons voor. dat men aan eene andere gedachte plaat» moest geven. Zeeland telt, om een rond cijfer te nemen 180,000 inwoners. Wanneer men dit cijfer in tweeën splitst, krijgt men juist twee dubbele dis tricten. Men stelle, dat N. en Z.-Beveland ver eenigd worden met SchouwenDuiveland St. Philipsland en een gedeelte van of het geheele kanton Hulst, en dat een ander district gevormd worde door Walcheien, met het overige van het 5e en het geheele 4e district en men krijgt dan eene juiste verdeeling, eene geschikte zamen- voeging. Men voere daartegen niet aan, dat de com municatie tusschen de eilanden moeijelijk is want dat bezwaar bestaat, voor zoover het kracht beeft, ook voor de vereeniging van Schouwen met Flakkee. Maar zeker in veel mindere mate voor de drie genoemde Zeeuwsche eilanden. Immers dagelijks vaart de spoorboot heen en weder, om niet van andere middelen van gemeen schap te spreken. Nimmer was de communicatie met Zierikzee zoo gemakkelijk en zoo in gebruik dan thans. En v or zoover er tusschen de be woners van de Zeeuwsche eilanden dagelijks verkeer kan wezen, is dat wel tegenwoordig tus schen Schouwen en Z.-Beveland. Slechts de bijvoeging van het grootste deel van Flakkee kunnen wij niet aannemelijk ach ten. Het district wordt daardoor buiten ver houding uitgebreid op een eenigzins vreemd ge bied, en het is eene ondenkbare zaak, dat er rapport zijn zou tusschen de kiezers in Flakkee en bijv. Z.-Beveland schoon zij tot betzelfde district behooren. Kiezers die zich volstrekt niet over hunne gemeenschappelijke belangen kunnen verstaan, die ver van elkander verwij derd, door breede stroomen gescheiden, nimmer tot een onderling overleg kunnen geraken, zul len wel niet gerekend kunnen worden eene keuze te doen, die den geest van Eet district uitdrukt. Allerlei botsingen, herstemmingen en wat niet al meer, zijn daarvan te wachten en wat het ergste is, ten slotte eene verkiezing, waarmede slechts een zeer klein deel van het kiesdistrict ingenomen kan zijn. Zeeland heeft zijne eigenaardige behoefte, om dat het in exceptioneelen toestand verkeert. De bijvoegingde onnoodige bijvoeging van een deel van Holland bij Zeelandgeeft eene ver warring waarover zeker later klagten zullen rijzen, klagten die niet te verwachten zijn, wan neer Zierikzee een dubbel district wordt, waarin bet onderling overleg mogelijk is. Wij hopen, dat deze en soortgelijke overwe gingen door de kamer in aanmerking zullen genomen worden, bij de behandeling van het voorgestelde wets-ontwerp. Voor hen die met onze provincie niet van nabij bekend zijn is het noodig, dat niet alleen de wenschen maar de belangen en behoeften duidelijk uiteen gezet worden. En moge al de zienswijzen uiteen loo- pen, bij hen die daarover spreken, voor ben, die in dezen moeten beslissen, zal bet daardoor niet moeijelijker worden. Onze beschouwing ging niet uit van de vraag, wat door deze of die staatkundige partij meest wenschelijk zoude zijn, maar wij meenen aange wezen te hebben, wat voor Zeeland mogelijk en wenschelijk is. Indien wij partijbelang in het oog hadden, wij zouden eene gansch andere in deeling moeten wenschen maar op den voor grond staat,hoe de indeeling bevorderlijk'wezen kan aan die eendragtige zamenwerking, die op- onderling overleg, op de kennis van gemeen schappelijke belangen alleen kan rusten. En nu heeft men slechts de kaart voor zich te leggen om een duidelijk begrip te hebben hoe onmoge lijk het is, om de kiezers in Flakkee met die van Z.-Beveland tot eene andere zamenwerking te brengen, dan dat hunne stemmen op hetzelfde stembureau gedeponeerd en geopend worden. Om alle die redenen achten wij het nieuwe dis trict Zierikzee wenschelijk, mits losgemaakt van die onderdeelen, die in eene naburige provincie te buis behooren. In haar nummer van 17 dezer, bespreekt de Nieuwe Utrechtsche Courant ons artikel ran den 12 dezer, over een ingezonden stuk in de Java-Bode. Het komt ons voordat de A'. U. C. verzuimd heeft, alvorens zich t< t s hr' ven te zettenons artikel aandachtig te lezen,

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1