BUITENLAND. 25 kilogrammen toetestaanofschoon door den minister bestreden, is door de kamer goedgekeurd. Dingsdag heeft de kamer, na zeer langdu rig debat en na het bespreken en verwerpen van een tal van amendementen, eindelijk art. 7 aangenomendat voorschrijft om de nieuwe be namingen in officieele stukken te gebruiken. Bij art. 16 is bepaalddat de gasmeters aan den ijk onderworpen zijn. Eindelijk heeft de kamer in het breede beraadslaagd over het al of niet kostelooze van den herijk en de discus sie over dat onderwerp zou in de zitting van Woensdag worden voortgezet. Woensdag heeft de kamer het wetsontwerp op den ijk met 60 tegen 2 stemmen aange nomen nadat de voorgestelde betrekking van eenen Inspecteur daaruit weggenomen was. Het amendement op het niet kostelooze van den herijk is verworpen en ijk en herijk zullen dus voortaan na de invoering der wet, koste loos geschieden. Het invorderen van ijkregt van de gasmeter is echter gebleven. Ter telegraaf. De kamer heeft heden de wetsont werpen betreffende de pensioenen bij de lnndmagt, de regeling der regtsmagt van den hoogen raad in West Indiesche koloniale zakenden grondafstand aan Lull te Groningen met algemeene stemmen aange nomen. Daarna is de discussie aangevangen over de wijzigingen in de wet op de personeele belasting en is men gevorderd tot art. 13. Morgen wordt de be handeling daarvan voortgezet en daarna zijn jnstitieele wetten aan de orde. Te Groningen is tot lid van de tweede kamer gekozen de heer mr. F. van Houten met 422 van 534 stemmen. Op den heer Birksden kandidaat der conservatieven, waren 60 stemmen uitgebragt. Bij de verkiezing van een lid der tweede ka mer in de plaats van den heer Koorders, zijn in Haarlem uitgebragt 1481 stemmen. Daarvan hadden zich 785 op den heer Mirandolle en 610 op den heer Wintgens vereenigd. De heer van Lijnden bekwam 60 stemmen. De eerst genoemde is alzoo gekozen. Volgens de berigten uit onze streken oefent het zachte weder een weldadigen invloed op de te veld staande vruchten, voornamelijk doet het winterkoren zich voordeelig voor en belooft veel. Wij weten niet, of door het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Algemeen gevolg zal worden gegeven, aan den wenk dezer dagen in een ingezonden stuk der Arnhemsche Courant vervatom het geschrift de Vriendenkring te Vlasdorp meer algemeen te verspreiden. In afwachting daarvan zal nu dhr. J. F. Jansen te Harlingen, die zich als een ijverig en be kwaam voorstander van het neutraal openbaar onderwijs, heeft doen kenneneen vlugschrift in het licht geven, waarin hij het betoog wil leverendat de openbare school godsdienstig is, waarvan hij het bewijs ontleend, aan de boeken en liederenop onze scholen in gebruik. Ook deze poging, om de zaak in haar waar licht te stellen, verdient allen lof en met be langstelling zien wij de verschijning van dit werkje te gemoet. ArnhCour.) Dr. L. Mulder heeft, als hoofd-redacteur van de Landbouw Courantzich bij adres gewend aan den minister van binnenl. zaken, om, met het oog op de berigten van de in Hongarije en Zevenbergen heerschende runderpest, te ver zoeken, een onderzoek te doen instellen naar den toestand in verband tot den in- en door voer van vee van daar in en door ons land en de noodige maatregelen van voorzorg te ver ordenen, om door de van daar komende per sonen, wagens en vee, de runderpest niet in Nederland te doen inslepen. Dr. Mulder vraagt den lezer van de Landb. Ct. hunne adhaesie aan zijn adres aan den minister te kennen te geven. 's Gravenpolder. Als iets zeldzaams deel ik u mede, dat een ingezeten dezer gemeente, met einde van Januarij jl. sinds 40 jaren onafge broken de Dingsdagsche marktdag te Goes heeft bezocht. Slechts 2/malen van die twee duizend en tachtig weken was hij daarin verhinderd. Tusschen vrijdag en zaturdag nacht heeft te St. Jan Steen een storm gewoed aan een orkaan gelijk, waardoor veel schade werd tcegebragt; de wijzers van het uurwerk der kerk werden afgerukt en weggeslingerdtwee nieuw gebouw de huisjes werden in een oogenblik in een puin hoop veranderd in een van die huisjes waren vijf menschen aanwezigdoch wisten zich bij tijds te reddeneen boom werd door den storm ontworteld en viel vlak door een schuurtje. Van het Hoogeland schrijft men, dat het er over het algemeen met het koolzaad niet te best uitziet. Hoewel de winter slechts kort en niet buitengewoon streng was, schijnt het toch vrij wat geleden te hebben. Men houdt het er voor, dat de wind de plant had ge kneusd en dat deze "deswegens zoo gevoelig was voor de vorst. Met de overige winter granen, garst, tarwe en rogge schijnt het goed. In de Revue Brittannique van December 1868 komt in de chronique scientifique voor een on derzoek van het vleesch-extraet(extractum carnis) door den physioloog Kemmernichwaaruit, naar zijne meening, zou blijken, dat het gevaarlijk is daarvan groote hoeveelheden te gebruiken. Zelfs is die geleerde van oordeel, dat dit ar tikel tot het domein der pharmacie zou moeten behooren en geenzins mag aangemerkt worden als een eenvoudig en zuiver voedingsmiddel. Bij kleine giften van dit extract wordt de werking (zamendrukking) van het hart ver meerderd en versterkt. Bij groote giften wordt het ean vergif dat hart verlamming te weeg brengt en doodt. Bij aanzienlijke giften treedt de dood zeer spoedig in en het ophouden der werking van het hart gaat met stuiptrekking gepaard. Als oorzaak geeft Kemmernich aan de hoeveelheid potasch-zout (90 in het vleesch-extract aan wezig. Aan de Tijd ontleenen wij het volgende »Wat ik over den gang der conversie van de oostenrijksche schuldbrieven heb gehoord, is wel geschikt om groote bezorgdheid te wek ken. Ik wist, als ieder, dat er een aantal papieren zich in handen onzer landgenooten bevindt maar wat ik nu hoor, vervult mij met schrik; op zulke ontzaggelijke cijfersals mij dezer dagen genoemd werden, was ik niet voorbereid. Wat zal er van duizende familien in ons land worden, wanneer Oostenrijk, dat in zulken hache- lijken toestand verkeert, door een zeer moge lijken oorlog of wegens andere oorzaken zijn wrakke finantien geheel ten gronde ziet gaan? Zulke vragen mag men zich stellen, als men bedenkt, dat bij de bankiers Becker en Fnld, die met de conversie belast zijn, dagelijks uit alle provinciën de metallieken enz. in kisten en balen aankomen om in een groot pakhuis voor deze gelegenheid opzettelijk gehuurd, op gestapeld te worden. Een enkel effectenhan delaar uit een naburige stad moet verleden week voor zestien millioen te gelijk bij deze bankiers ingeleverd hebben; en men heeft mij verzekerd, dat zij, alleen voor deze conversie hun kan toorpersoneel met ongeveer zeventig man heb ben vermeerderd." Onder de nieuwere uitvindingen die een prak tisch doel debben, is er eene welke reeds nu in het buitenland, hoofdzakelijk in de hoofd steden van Duitschland, Engeland en Frankrijk, buitengewonen opgang maakt en in de laatste dagen hier en daar in ons land door enkele liefhebbers meer als weelde dan tot nut ge bezigd wordt; wij meenen den velocipede. Het is ontegenzeggelijk niet alleen als luxe, maar van zeer groot nut voor hen, wien de gele genheid en de kosten voor onze bekende voer tuigen door paarden getrokken, ontbreekt of die deze te duur vinden, en van deze nieuwe uitvinding gebruik maken. Er zijn nu reeds onderscheidene fabrieken waarin vélocipèdes vervaardigd worden. Die welke men in de gelegenheid was in den Bazar der heeren Jacobs Archenhold Co. te bezigti- gen, kwamen voor wat het soliede engelsche fa brikaat betreftgunstig boven de f'ransche en duitsche uit te munten, welke wel iets eleganter geschilderd, doch in steikte bij de machine vélocipède der fabriek Morgan Co. te Lon den ten achteren zijn. Vooral de driewielige schijnt goede diensten te kunnen verleenen. Het beste bewijs hunner hoogere voortreffelijkheid zou te leveren zijn, wanneer de heeren Jacobs Archenhold fy Co., door een wetstrijd van heeren liefhebbers het publiek in de gelegenheid stëfdeu, de diverse fabriekaten te kunnen beoo.deelen. ArnhCt.) Het Pruissisch heerenhuis heeft zich met eene zeer groote meerderheid vereenigd met wetsontwerpen tot in beslagneming der fortui nen van den koning van Hanover en den keurvorst van Hessen, zooals die door het huis der afgevaardigden waren aangenomen. Toen het congres der unie de door het kiezerscollegie uitgebragte stemmen opgenomen en geteld had, en het daardoor officieel was gestaafd, dat de heeren Grant en Colfax met de vereischte meerderheid, de eerste tot president, de tweede tot vice-president der Vereenigdé Staten waren verkozen, is van deze uitkomst formeel kennis aan de benoemden gegeven.,,, met uitnoodiging om te verklaren of zij de. benoeming aannemen. De Generaal Grant heeft volgens berigten uit Nieurv-York van 13 Fe bruary, dadelijk geantwoord en, de hooge be trekking aannemende, daarbij verklaard, dat hij trachten zou met den bijstand van het congres weder spaarzaamheid in de besteding van 's lands gelden en in het beheer van het nationaal vermogen te brengen. Dit schijnt het eenige van de aanhangige vraagstukken te zijn, hetwelk de heer Grant dienstig heeft geacht bij die gelegenheid aan te roeren. De heer Grant heeft daarbjj gevoegddat hij voor de zamens'.elling van zijn kabinet ministers zou kiezen, die, gelijk hij zelf, in de eerste plaats op vermindering der staatsuit gaven bedacht zouden zijn, maar dat hij de namen dier ministers niet ter kennis des pu blieks zou brengen voor dat hij kennis van zijne keuze aan den senaat zou hebben gegeven. Gromengde toeristen. Uit Zevenwouden schrijft men - In een der hoofd plaatsen dezer „krite" heeft het volgende voorval het gelaat van velen tot een glimlach getrokken Aan de deur van een cbristelijk-bistoriseh heer vervoegde zich op zekeren dag een straatüedjeszangerdie denkelijk wel wetende waar hij waseen zeer ernstig lied met den gëijkten dreun ophaalde. De heer, daar door zeer getroffen stopte den man een goede gift in de band en bragt hem dien avond een bezoek in het logieswaar dat volk gewoonlijk een onderko men zoekt en vindt. Na eenigen tijd zamen gere deneerd te hebben deed de heer aan den liedjeszanger het verzoek om den volgenden avond de oefening in hunne kerk te komen bijwonen. Tegen dit ver zoek bragt de armen m in in dat hij er tegen opzag om in zijne schamele kleeding aldaar te verschijnen. l)e heer beloofde toen, om aan deze zwarigheid tegemoet te zullen komen en vertrok. Des anderen daags zond hij den liedjeszanger eon net pak kleederen waarin deze des avonds, in plaats van in de oefening te komen, met de noorderzon verdween Bij een apotheker te Amsterdam kwam dezer dagen een dienstmeisje en vroeg om de gedroogde kruiden voor mevrouw K. Lieve meid zeide de apothekerik weet van niets. Ja wel antwoorde het meisjelees maar op dit pa piertje; de apotheker las gedroogde kruiden van Reuteren zond het meisje naar een boekverkooper. In een Savooisch dorp beeft zich volgens den Union Sav oisienne dezer dagen een vrij zonderling geval voorgedaan. Men had aan een vergeetachtigen neef opgedragen om voor de begrafenis van een oud oom te zorgen. Die neef kweet zich naar zijne mee ning, zeer goed van dien last, en op het vastgestelde uur werd de kist afgehaald met gebruikelijke pleg- tigheden grafwaarts geleid en ter aarde best,eld. Daar op keerde de familie naar het sterfhuis terugen be^oa. dit dadelijk voor zijne nieuwe bestemming in

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2