VRIJDAG I» FEBRUARIJ. 50sk Jaargang, VRIJWILLIGERS BIJ DE MUD- OF ZEEM/IET 1*0». N°. 15. 'v tJC:- S**' «oessche coi is am. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Pr(Js per kwartaal J 1,85. fr. p. p. f 1,90. De inzending rnn adr er teutten kan gesrhieden tot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgaf e Belx.encimals.ins. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861, (Staatsblad no. 127). Gelet op art. 11 en volgende van de wet op de nationale militie van den 19 Augustus 1861, (Staats blad no. 72.) Roepen bij deze op, die genegen zijn, als voor het contingent dezer gemeente optetreden om zich daartoe in den loop dezer maand tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente secretarie aantegeven waartoe door hetgemeente-bestuur 25,als premie voor ieder man wordt uitgeloofd, welke premie dadelijk na de goedkeuring door den militieraad kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt: dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden behooren te zijn, ongehuwd of weduwnaar zonder kin deren, ingezetenen, ligchamelijk voor de dienst ge schikt, ten minste 1,56 el lang, ten minste 19 e?i tin hoogste 85 jaren oud; terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbende tot het volbrengen van het 40ste jaar kunnen worden toegelaten; zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie al leen worden toegelaten voor die gemeente in welke zij ingeschreven zijn, ten ware zij geene verpligtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers overteleggen stukken zijn 1". een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Zaturdag den 27 dezer, des namiddags ten een ure; 2°. het bewijs van aan de verpligtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben; 3°. voor gediend hebbende personenhet bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4«. voor minderjarigen een bewijs van toeslemming van hunnen vader of voogd. Gedaan te Goes, den 17 Eebruarij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. 23o li ex^.ciïx'ifxl^ixis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doennaar aanleiding van art 17 van het Brand- Reglemeiit in deze gemeente te weten dat het in den avond an Vrijdag den 19 dezer bij gelegenheid van 's Konings jaardaggeoorloofd is VOETZOEKERS, VUURPIJLEN en andere VUUR WERKEN aftesteken, doch uitsluitend op de Groote markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote kaai; en dat het verboden blijft dit elders te doen zoo mede het schieten met KANONNETJESSNAP HANEN PISTOLEN, DONDERBUSSEN en ander GEWEER op straffe bij voormeld reglement bedreigd. Goes, den 17 Februarij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMAN. De conservatieven verheugen zich over een drietal gelukkige uitkomstendie de laatste dagen hun hebben aangebragt. De eerste wasdat de heer Thorbecke niet en de heer Heemskerk Az. wel tot voorzitter gekozen werd in de afdeeling, waartoe zij beiden bekooren. Het feit spreekt zeker zeer sterk wanneer men in aanmerking neemtdat de afdeelingen bp loting worden zamengesteld, dat de heer Thorbecke bij toeval verwaaid raakte in eene afdeeling waarin de conservatieven de overhand hebben en dat deze er natuurlijk op uit warenom den heer T ter zijde te zetten en den nieuwen leider der op positie tegen de regering in de kamer, ook afdeelings-voorzitter te maken. Het tweede genot, dat de anti-ministerieelen mogten smaken, was de kleine overwinningzoo als het Dagblad dat noemtdoor den heer Heemskerk Az. in de kamer behaald, toen hij met eenige meerderheid een amendement op de ijkwet zag aannemen, waarbij het vaatwerk ook aan den ijk onderworpen wordtwanneer de inhoud daarop staat uitgedrukt. De gevoelens waren ook over dit punt verdeeld en toevallig wederom waren de meesten, schoon de meer derheid gering was, van een ander gevoelen dan de minister. Wij laten de zaak onbeslist, maar zien er ook niet in welke overwinning daarin gelegen was voor de partij, dat de heer Heems kerk den ijk op het vaatwerk kon verkrijgen ten ware men aanneemt, dat de vrienden van den heer Heemskerk het eene politieke overwin ning achten, wanneer een of ander tegenstander van het ministerie eene kleinigheid in eene wet kan veranderd of uitgebreid krijgenal heeft dat ook in de verste verte niets met de politiek te maken. Men heeft tegen den zin des ministers iets doorgedreven, men heeft eene andere opvat ting weten ingang te doen vinden, men heeft dus den minister in zijne denkbeelden tegengewerkt dat is de overwinning der conservatieven. De derde oorzaak der conservatieve blijdschap is de benoeming vau den graaf van Zuijlen tot gezant te Petersburg. Natuurlijk is deze een oorzaak van groot gejuich en wie zou er ook niet gelukkig zijn, dat de man, die den vrede van Europa bewaardejuist naar het hof ge zonden wordtdat wel eens gevaar loopt met Turksche of Grieksche collegen, om geene an dere te noemen in botsing te komen, 't Is intusschen weinig hupsch van die juichende partij, dat zij ook in dezen weder toont met twee maten te meeten. Als de koning, op voor- dragt zijner ministers, bijv. den heer Geertsema tot lid van den raad van state benoemd, dan gaat er een alarmkreet op over die booze raads lieden der kroon, en nu Z. M, op voordragt van zijn kabinet, den vrede-redder naar Peters burg zendtnu is het de koning wien alle eer en dank voor zulk eene verhevene beschikking moet gebragt worden. Het doet ons leed dat de conservatieve vreugd zoo spoedig afgewisseld werd door conservatieve smart. De uitslag der verkiezing te Haarlem is eene ware teleurstelling, niet alleen voor den heer Wintgens, maar voor de gansche partij. Een Koorders te moeten missen en daarvoor een Mirandolle in de plaats te krijgen, dat is een dubbele slag, die inderdaad met medelijden ver vult. Voegen wij er bij, dat de verhouding der stemmen ook lang niet bemoedigend is voor de anti-ministerieelengelijk ook in Groningen hunne illusie van toenemenden invloeddoor het kleine hoopje stemmen voor hunnen kandi daat in rook verdwenen is. Men lette wel optoen wijlen dhr. Koorders te Haarlem gekozen wastoen klonk hetde kiezers worden wijzer te Haarlem, zij laten zich niet langer om den tuin leiden, de ware begin selen zegevieren, wij gaan vooruit, het district dat een Koorders afvaardigt heeft het verderfe lijke der liberale theorien ingezien hoe zal het nu luiden, nu dat zelfde district Miran dolle zendt, den man, dien het Dagblad stellig ontraadde, den liberaal, den slooper. Wij ver langen de nieuwe kwalificatie van het kiesdis trict te hooren. B11M1ME1MLA1MDSCHE BER1GTEN. GOES, 18 Februarij 1869. In de zitting der tweede kamer van Maan- is ingekomen een wets-ontwerp tot her ziening van de tabel behoorende bij de kies wet. Daaruit blijkt, dat door zamen voeging of afscheiding van sommige gemeenten behooren de tot de bestaande kiesdistrictenhet getal leden wordt gebragt op 80. De nieuwe dis tricten hebben tot hoofdplaats 1°. Heerenveen, 2°. Tiel wordt een dubbel district. 3». Brielle een nieuw district. 4°. evenzeer Zaandam en 5o. Boxmeer wordt een dubbel district. Goes en Zierikzee zijn tot één district vereenigd met Zierikzee tot hoofdplaats. De tweede kamer heeft Maandag de beraad slaging aangevangen over het wetsontwerp, be treffende de maten, gewigten en weegwerktui gen. In die zitting zijn eenige artikelen van het ontwerp aangenomen, na vrij uitvoerige discussien. Op het artikel, waarin bepaald wordt, dat de oude namen der maten en gewigten nog gedurende 10 jaren nevens de nieuwe benamin gen gebruikt zullen mogen worden, zijn amen dementen voorgesteld, maar verworpen, zoodat het gebruik der nieuwe benamingen voor als nog niet verpligtend gesteld is. Een amende ment van den heer Heemskerk Az.om het vaatwerk ook als maat aantemerkenwan neer daarop de inhoud wordt uitgedruktis aangenomenook het voorstel van den heer Dullert, om de vervaardiging van gewigten van

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1