1869. N°. 14. DINGS DAG 16 FEBRCJARU. 56'te Jaargang, A&V <*****- SOESSCME COURANT. Oe uitgave dezer t'ourant geschiedt .llaandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. i Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,30 behalve het zcgelregt. Oe inzending van advertentien kan geschieden iol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave, Bels.eud txLa.3s.ixx§;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennisse der ingezetenen, dat, tengevolge van het bedanken van den Heer J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, door den raad dezer gemeente tot lid der plaatselijke schoolcommissie is benoemd, de Heer J. M. KAKEBEEKE, en dat de commissie heeft verkozen tot haren voorzitter den Heer Mr. J. G. de WITT HAMER, bij wien dus alle aan vragen betreffende het lager onderwijs en schoolwezen moeten gedaan worden. Goes den 13 Eebruarij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HART M A N. Dezer dagen lazen wij, in een dagblad, het volgende: Inwoners van Amsterdam, gepa tenteerd als wijnkoopers, grossiers en slijters van likeuren en andere sterke dranken en dis tillateurs, hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, waarbij zij zich aansluiten bij alle weldenkende Nederlanders, welke de op heffing van het zegelregt op de dagbladen en advertentien, zoowel uit een finantieel als po litiek oogpunt beschouwd, voor het tegenwoor dige ongeraden achten, en wenschen dat door de kamer ook hnnne, in dat adres aangevoerde bezwaren, in overweging zullen genomen worden, opdat geene wetsvoordragt wet worde, welke de menschheid en den fiscus tot nadeel strekt." Wij kennen den inhoud van dit adres verder niet, maar kunnen ons ten naastenbij voorstellen, hoe dit luidt: eene bede om den accijns op de sterke dranken niet te verzwaren en liever de dagbladen en advertentien dien last te laten dragen. Niemand zal zich daarover verwon deren, want nooit is eene belasting ingesteld of' verhoogd op een of ander artikel van handel en neering, of' de eerst-belanghebbenden heb ben zich daartegen verklaard uit vrees, dat hun debiet zou benadeeld worden. Bun eigenbelang was dus de drijfveer van de pogingen, om een maatregel van algemeen belang tegen te houden. Maar met regt verbaast men zich, als door de Amsterdamsche jenever-verkoopers beweerd wordt, dat ontheffing van de zegelbelasting van dagbladen en advertentien de menschheid en den fiscus tot nadeel strekken zou. Is toch vermindering van het gebruik van sterke dranken in het belang der menschheid, dan kan er niet gezegd worden, dat zij, gelijk met den fiscus, nadeel lijden zou. Brengt de dranken-belasting den fiscus voordeel aan dan is dit reeds in het nadeel der menschheid, die zeker minder schade lijdt door dagbladen, dan door jenever. Maar de bedoeling zal zijn, dat de mensch heid nadeel lijdt, door hetgeen de dagbladen verkondigen. Dat is een punt waarover wij niet zullen sprekenwant wij weten dat wij hen niet over tuigen kunnen, die dat gelooven, en onze be- scheidene meening, kunnen wij moeijelijk an dersdenkenden inprenten. Alleen veroorlooven wij ons de vraag, of het zoogenaamde nadeel, dat uit een politiek oogpunt door de dagbladen ge sticht wordt zoo groot is als dathetwelk wij door den sterken drank zien stichten. Zou er ook verder niet in aanmerking mo gen komen dat er nog al verschil isover de beteekenis van het politiek oogpunt. De con servatieve partij vindt het heel nadeelig, als er liberale grondstellingen verkondigd worden, en omgekeerd meenen de liberalen, dat de con servatieve sermoenen nadeel stichten. Zoo I doende zal de al of niet afschaffing van het zegel afhangen van de meerdere of mindere kans, om dagbladen van zekere kleur, gemak kelijk te kunnen verspreiden. Doch bezwaarlijk kan men zich van lag- chen onthoudenten ware men daarover schrei- jen wilals menschen die hun voordeel zoe ken in zooveel mogelijk sterken drank te ver- koopen, spreken van de nadeelen welke de menschheid lijden zalals er meerdere dag bladen komen, Alsof hun winst niet het groot ste nadeel van de menschheid was. Van ieder ander zou men die redenering aannemen, dan juist van distillateurs en kroeghouders. Intusschen merken wij op, dat alleen zij, die minder voor jenever en meer voor dagbladen willen laten betalen, weldenkende Nederlanders zijn. Zeker doet het ons leed, dat wij dus niet meer tot die caterogie behooren, maar wij dur ven ons vleijen, dat als de afschaffing van het zegel, ook op de advertentien, wet wordt, de slijters en grossiers in Amsterdam welligt eenige borrels minder zullen verkoopen, of kleinere glazen moeten geven, maar dat het volk toch zeker gebaat zal zijn al leest het nog geene dagbladen, als het maar minder sterken drank gebruikt en goedkoop adverteren kan, ten bewijze dat het in wat anders dan jenever zijn voordeel zoekt. BlNNEPyLAftlDSCHE BERIGTEN. GOES, 15 Februarij 1869. Vrijdag heeft de tweede kamer eene nominatie opgemaakt voor een lid in den hoogen raad. Daarop zijn geplaatst de heeren Kist en Fran cois, raadsheeren in het hof van Z. Holland Wichers president van de regtbank te Utrecht Everts advokaat te Arnhem en Eoyon raads heer in het hof van N. Holland. Tegen maan dag werd aan de orde gesteld het wetsontwerp nopens den ijk der maten en gewigten en de vergadering tot dien tijd gescheiden. Per telegraaf. Bij de Tweede kamer is ingekomen het wetsontwerp tot herziening der kies-tabel. De discussiën over het wetsontwerp, betreffende de maten en gewigten zijn aangevangen en worden morgen voortgezet. Per telegraaf. Volgens het wetsontwerp tot her ziening van de kiestabelzal het getal leden der tweede kamer met vijf vermeerderd en op tachtig ge brast worden. Als nieuwe kiesdistricten zijn voor gedragen Ileerenveen Brielle en Zaandam terwijl Tiel en Boxmeer dubbele kiesdistricten worden. De staten der voornaamste in- uit- en door gevoerde handelsartikelen gedurende de maand December zijn bij ons ontvangen en als ge woonlijk ter inzage van belangstellenden aan ons bureau voorhanden. Men deelt ons uit Krabbendijke de bevestiging mede van een treurig berigt, dat bereids voor een paar dagen hier werd verspreid. Een geacht ingezeten dier gemeente, de heer v. Iwas Vrij dag morgen voor ambtspligten naar Waarde ge wandeld. Des avonds wachtte men vergeefs op zijne terugkomst. Nadat gebleken was, dat hij reeds ten 7 ure van Waarde vertrokken was vermoedde men een ongeluk, deed alle moge lijke nasporingen en vond hem eindelijk den volgenden morgen bij den Oostdijk, verstijfd en bijna stervende tegen een telegraafpaal gezeten. Alle middelen werden aangewend om den lijder tot bewustzijn terug te brengen, maar vruchte loos. Men heeft niets omtrent de oorzaak van het ongeval kunnen vernemen en dezen morgen is de lijder overleden. Men verdiept zich in gissingen omtrent deze treurige zaak en alge meen is de deelneming in den rouw over een zeer geacht medeburger. Men verneemt, dat de bij herstemming tot lid van den raad te Krabbendijke benoemde heer B. den Exter van den Brinkzijne be noeming heeft aangenomen. Te Nisse en 's Heer Abtskerke hebben vele landbouwers zich tot eene vereeniging gevormd, om beet- of suikerwortelen voor eigene rekening te zaaijenmet plan om in het najaar die, te veld staande, publiek te verkoopen. Zij nemen dus geene gelden op voorschotsluiten geene contracten met agenten van suiker-fabriekanten, en willen zich daardoor gevrijwaard zien, der grievenwelke het wegen der wortelen gewoon lijk na zich sleept. Zij zullen tot zaaijing zui ver Silesisch zaad gebruiken, dat witte worte- telen geeft, juist voor suikerfabricage geschikt. Zij ook laten zich niet afschrikken, door het dwaze denkbeeld, dat het bouwland door die vrucht te zeer aan uitputting wordt blootge steld daar zij de overtuiging bezitten, dat aan het land gedeeltelijk wordt teruggegeven als mest, wanneer het blad over hetzelve wordt henen gespreidwat de wortel tot zich heeft getrok ken. Als de Geldersche landbouwers niet schroo- men, om in een jaar (in 1867) 26 millioen ned. ponden wortelen te verbouwendan geloof ik dat ook wij zoo angstvallig niet behoeven te zijn met de beetwortelen-verbouwomdat het eene vracht is die den boer geld in den zak brengt. En daardom (om het geld namelijk) was het

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1