BUITENLAND. toeristen. slinger te draaien, zoodat er geen langdurige oefening vereischt wordt, om er den slag van te krijgen. Op eene lengte van 2- palm ziet men twee rijen breinaalden, elk van 48 stuks, die met eene vliegende snelheid in beweging zijnzoodat iemand die vlug den slinger kan doen werken, binnen een schier ongelooflijk korten tijd, een paar kousen fabriceert, waar aan men dan nog alleen de hielen heeft vast te maken. 11 et zoogenaamde meerderen en minderen kan men daarbij zoo naauwkeurig regelen als men wil, terwijl men alle moge lijke maten van grof en fijn, van los en digt werk in acht kan nemen. Mogt bij onge luk het garen breken, dat hindert niet; men knoopt het eenvoudig vast en draait maar weer voort. Even als kousen worden ook alle an dere breiwerken, zoo als borstrokken, onder broeken enz. er mede vervaardigd. De con structie is dus eene nuttige uitvinding, ten dienste van fabrikanten, winkeliers in gemaakte goederen, werkinrigtingen en zoo al meer. Doch vooral is zij ook zeer geschikt voor huise lijk gebruik, omdat men daarmede allerlei fan- tasiewerken kan maken, die met de hand niet altoos goed uitvoerbaar zijn. Onder de laatste verbeterde uitvindingen opdat gebied bekleedt het brei-werktuig ongetwijfeld eene eervolle plaats. In den loop der vorige week geraakten de paarden van het rijtuig van den heer V. d. K. te 's Gravenhage op hol. Met levensgevaar bragt een zeker van der Steen hen tot staan. Den eigenaar werd daardoor misschien het le ven geredhij gaf aan zijn redder dien hij bij zich ontbood, de som van vijftig cents. Men zal niet beweren dat de heer V. d. K., wiens naam wij tot ons leedwezen, niet geheel kun nen medeelen, zich zeiven te hoog taxeert. De eventueele schade aan rijtuig of paarden be rekenen wij niet eens. ArnhCour.) De van binnen ligt groene enveloppen, die in alle winkels van schrijfbehoeften verkocht worden, zijn gekleurd door middel van arsenik- zuur koperoxydeelk exemplaar bevat ongeveer 125 milligrammes (2§- korrel) van dit hevig werkend vergif. Als voorzorgsmaatregel zou de fabricatie en verkoop van met koperarsenik gekleurde enve loppen verboden moeten worden. De heer Beijers heeft eene alphabetische lijst zarnengesteld van al de tijdschriften die in Nederland verschijnen. Wij tellen er, zoo wij ons niet verteld hebben, niet minder dan 327. Alle vakken zijn er onder vertegenwoordigd, de godsdienstige lectuur alleen bestaat plus minus 80 nommersEene naauwkeurige ver melding van de uitgevers bij wie de periodieke werken verschijnen, de redactiën, voorzooveel die bekend zijn, den prijs en de wijze van uit ave enz., deze lijst in alle opzigten volledig, e vorige lijst verscheen in october 1863 en sinds dien tijd zijn er tegenover de 127 tijd schriften, die verdwenen, een niet minder aan zienlijk getal andere opgerigt, zoodat eene nieu we uitgave van de lijst zeer noodig was. Niet enkel voor den boekhandel, maar voor allen die op. de hoogte van den tijd willen blijven kan deze lijst tot groot nut bij de raadpleging strekken. Wij vertrouwen dat de heer B. haar jaarlijks zal doen verschijnen, wat voor eene uitgave als deze zeer noodig is. Zaturdag heeft te Parijs een hevige storm gewoed. De wind wierp de zwaarste voorwer pen van de daken. Onder de vele ongelukken hierdoor te weeg gebragt, meldt men dat het paard voor eene kabriolet, letterlijk de hals werd afgesneden. Desniettemin liep het dier nog ongeveer een tiental huizen ver. De per- onen die in de kabriolet zaten bleven on gedeerd. Blijkens een gisteren per mail ontvangen erigt heeft de keizer van Japan eene veror- ening uitgevaardigd inhoudende dat ieder in iens huis brand ontstaat, onverschillig of dit dan niet bij ongeluk is, zonder genade moet thoofd worden. Het eerste geval van dien ard heeft zich reeds dadelijk voorgedaan. Bij een der inwoners van Jeddo ontstond brand en de man des huizes heeft deswege zijn hoofd moeten ruissen. De mikado, van wien de rijks- grooten in de laatste tijden zoo dikwijls heb ben gezegd, dat hij wel voorzigtig mag zijn, schijnt dus nu zijnen onderdanen te willen leeren om in hun eigen huis zelf de noodige O o voorzigtigheid in acht te nemen. Langen tijd werd het onderwijs in En geland overgelaten aan particulieren. De uit breiding aan het stemregt gegeven, heeft de noodzakelijkheid doen gevoelen, om hunne be- moeijingen van overheidswege aantevullen. Zelfs begint het beginsel van het verpligte onder wijs, dat vroeger weinig in den smaak viel, een krachtigen aanhang te krijgen. Een nationaal onder wijs-verbond is door het parlementslid Dixon te Birmingham opgerigt. Het stelt zich ten doel onderwijs te verzekeren aan ieder kind in Engeland en het land van W aleshet pro gramma luidtlo. de wet moet de lokale au toriteiten dwingen om scholen te stichten voor al de kinderen van het district; 2o. de kos ten van oprigting en onderhoud der scholen zullen worden gedekt door gemeentelijke be lastingen, aangevuld door rijkssubsidie!»3o. de administratie der scholen zal aan de gemeen telijke autoriteiten gelaten worden onder staats- toezigt; 4o. deze scholen zullen geene secte- scholen mogen zijn, de kinderen zullen er zonder onderscheid van Godsdienst in opgenomen wor den; 5o. na de oprigting dier scholen zullen geene secte-scholen mogen zijn, de kinderen zullen er zonder onderscheid van godsdienst in opgenomen worden 5o. na de oprigting dier scholen zullen de gemeentelijke autoriteiten het regt hebben de kinderen van zekeren leeftijd te dwingen tot het bezoeken daarvan, als zij geen onderwijs elders ontvangen. Al de voor standers van het onderwijs worden uitgenoo- digd tot deze beweging meê te werken, welke door een ijverige propaganda zal gesteund worden. De Morning Post deelt het volgende mede De koning van Griekenland heeft zijn voorne men aangekondigd, om van den troon afstand te doen en maakt toebereidselen tot zijn ver trek in geval de tegenstand voortduurt. Deze stap is hem uit Parijs aangeraden. Te Belgrado kwam voor eenige dagen een slavenhandelaar met 4 jeugdige zwarte slavin nen, die hij uit Routschouck naar Bosnië wilde voeren. Aan het tolkantoor wilde hij zijne waar aangeven, maar de beambten verklaarden dat de meisjes vrij waren zij begrepen dit niet, en meenden aan de beambten verkocht te zijn.' Toen haar de zaak duidelijk was, wis ten zij niet waarheen; nu was er eene moskee voor doorreizende turken, die door een hodja bediend wordt. Deze verklaarde eene der meis jes tot vrouw te willen nemen, waartoe hij op deze manier goedkoop geraakte. Hij koos er eene; de drie anderen bood men hem ook aan; ofschoon de koran hem dit veroorloofde zou hij zich met één meisje voorloopig tevreden slel- lende drie anderen konden als dames van gezelschap bij hem blijven, totdat er zich ook kavaliers voor zouden opdoen. Prachtig lenteweder begunstigde den 7 Feb. te Parijs den eersten ommegang van een der vette ossen, die men den naam van Chilpéric had gegeven. Als gewoonlijk omgaf hem een bon te stoet. Municipale gardes te paard openden den trein; dan volgden vier en-twintig tamboers; voor den triumfwagen marcheerden een muziek korps in 't blaauw en roodgevolgd door roode musketiers. Achter den triumfwagen weer mus ketiers, een wagen den olympus met zijne go den voorstellende, gewapende lieden, een rijtuig met muzikanten, oud-frankische soldaten, ver scheidene rijtuigen en andermaal municipale gardes, die den trein slooten. Ofschoon tout Paris uitloopt om het schouw spel te zien, maakt het geen bijzonder grooten indruk. Het tegendeel is waar en het is treu rig, dat een stad als Parijs, in de carnavals tijd, met niets beters voor den dag komt. Doch tot verontschuldiging diene, dat de carnaval onder toezigt der politie staat. De burgemeester van Brussel heeft aan de Indépsndance een officieel schrijven gerigt, waarin hij zegtdat blijkens de opgaven uit de hospitalen, de typhus moet worden geacht te hebben uitgewoed. De gezondheidstoestand van Brussel wordt beterhet getal nieuwe typhusgevallen vermin dert, en ofschoon nog zeer veel aangetasten bezwijken, herstellen ook verscheidene zieken. Het gemiddelde cijfer der sterfte is thans 30 h 35 volwassenen en 15 a 20 kinderen, voor Brussel en de voorsteden. Een paniek als de tegenwoordige herinnert men zich hier niet, zelf niet tijdens het heerschen der cholera. Deze keer heerschen de vrees en de angst onder de voorname klassen en men spreekt van niets anders dan van den typhus der rijken". In derdaad de armenwijken werden het minst door den geessel bezocht. Thans, nu de be zorgdheid een weinig begint aftenemen, zoekt men naar de oorzaak van de ramp en velen meenen die oorzaak te vinden in de demping der Senne. De kwade dampen, uit die plek opgestegen, zouden door den wind van de lage naar de hooge stad gedreven zijn geworden. Men gelooft echter, wat den typhus zoowel als cholera betreft, de geneeskundigen even veel of weinig weten van de oorzaken der epidemie. Men mag nog maar van geluk spreken als die heeren de geneesmiddelen kennen! De minis ter van oorlog is zeer ziek en men twijfelt aan zijn behoud. Te Petersburg heeft een aantal dames zich tot de regeering gewend, met verzoek, om de oprigting van eene academie voor dames. Het ministerie heeft ontwijkend geantwoord en er op gewezen, dat voor universiteits-studien be hoorlijke voorbereiding vereischt wordt, indien zij aan het doel zullen beantwoorden. Men moet derhalve het eerst bedacht zijn op de stichting van eene inrigting, waarin de dames tot het bezoek der universiteits-collegien voor bereid kunnen worden. De adressanten willen zich nu tot den senaat der Petersburgsche uni versiteit wenden en de proffessoren verzoeken, om de noodige collegien open te stellen. De middelen tot bezoldiging der docenten zullen door de dames zeiven worden bijeengebragt. Men schrijft uit Veenwouden, 3 Febr. Drie maan den provoost voor ééne sleef groene erwten! Is dat niet wat nieuws onder de zon? Men wete dan dat, kort geleden, een deurwaarder ambtshalve eene woning te Z binnentredende om der vrouw des huizes (bij absentie van den man) onaangename dingen aan te zeggen, door haar werd getracteerd op eene sleef groene erwten, die ze juist over het vuur heftig aan den kook had, door ze, lekker heet als ze waren, den ambte naar vlak in het aangezigt te kletsen. Ofschoon voorgevende, dat Z. Ed. haar tot het plegen van ver keerde dingen had aangezocht, heeft de regter wettige termen gevonden, haar drie maanden laDg in afzon dering van de mannen te laten zetten, om haar van hare groenheid ietwat te doen bekomen. In de Nieuwe Iiott. Cour. leest men het volgende. Ruim drie jaren geleden werd aan een winkelier aan de Hoogstraat te dezer stede, terwijl hij bezig was zijne kalanten te bedienen eene porte-monnaie met dertig gulden ontstolen, die hij in de drukte een oogeublik naast zich op de toonbank had nedergelegd. Wie den diefstal gepleegd had, bleef een geheim en is alsnog een geheim. Als een belangwekkende bijzon derheid kunnen wij evenwel mededeelen, dat de be stolene gisteren over de post een brief ontving met dertig gulden papieren geld. De geleidende brief luid de, letterlijk gekopiëerd, aldus „Mijn heer driejaar geleede toen ik in roterdam was en bij u goet kwaam koopen zag ik een portemenee op de hoebank legen, dien ik dog dat iemant, uit dè winkel hem hat laate lege en ik behoefte aan gelt, hat er tog geen vreede mee want ik wis tog niet van wie hij was maar nu ben ik in de gelegenhyt om dat geld weer u ter hand te stellen daar ik tog in roterdam moes wee zen, zoo hep ik dit maar op de post, gedaan u zal meschien wel weete wie het toe behoor. „ik hoop u het my vergeeven zul dat ik zulks zoo lang gehoude hep maar ik hep het zoo benonwd die tyt gehat dat ik het niet eerder hep kunne geeve en

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3