Naamen van Eemnes gedaan, heeft de minister aan de tweede kamer der staten-generaal inge zonden eene opgave der gemeentenwaar het openbaar lager onderwijs kosteloos is. Die op gave bevat de gemeenten waarvolgens de laatste opgaven, dat is het einde van 1867, het gewoon lager onderwijs, op de dagschool of scholen gegeven, kosteloos was. Gemeenten waar b. v. van vier dagscholen drie kosteloos waren maar op de vierde dagschool werd ge heven zijn in dien staat niet opgenomen; daar toch was het onderwijs niet algemeen kosteloos. Blijkens het overzigtaan het einde van den staat, was het getal der bedoelde gemeenten op het aangegeven tijdstip 252. Hierbij is echter optemerken, dat, te rekenen van 1868 of 1869, in eenige dier gemeenten schoolgeld heffing zou worden ingevoerd. Voorts blijkt uit het overzigt, dat in die 252 gemeenten het getal der openbare scholen 604 beliep en dat der bijzondere 83, terwijl het cijfer der leerlingen van de openbare scholen 65,747 bedroeg en dat der bijzondere 5274. Uit Samarang schrijft men aan het Bat. Handelsblad: Sedert maanden heerscht hier de koorts-epidemie; zij sleept de Javanen bij duizenden ten grave, zonder dat er van be- stuurswege doeltreffende maatregelen genomen worden, om de ziekte te keer te gaan. Wel wordt er bij de loeras cholera-drank en chinine gedeponeerd, doch de slechte toepassing van die medicijneu beneemt bij de bevolking alle vertrouwenbijv. een inlander lijd aan gal waardoor braking veroorzaakt wordt, dan schrijft de loera dit toe aan een begin van cholera en geeft cholera-drank: javaansche medecijnen komen als toegift er bij en de lijder is verloren. Onder de militairen heerscht ook groote sterfte; er zijn compagnien, die tusschen 30 en 40 man in het hospitaal hebben; dat ge sticht is proppend vol. De aanvoer van vee op jl. dingsdag was, in evenredigheid der vorige, zeer gering en bestond uit slechts ruim 40 stuks hoornvee van mindere gehaltede kooplust was niet grootde vraag prijzen uiteenloopend. Woensdag avond werd hier op het slot Os- tende eene meting gehouden, bijeengeroepen door voorstanders van goedkoope advertentien. Ofschoon het publiek niet zeer talrijk was, was toch bij alle aanwezigen eene warme belang stelling in de zaak die kort en duidelijk werd voorgesteld, namelijk de wenschelijkheid dei- afschaffing van het zegel op de dagbladen en advertentien. Het adres door het anti-dagblad zegel-verbond aan de tweede kamer verzonden werd voorgelezen en na eene korte discussie, die blijk gaf, dat velen met den inhoud in stemden, werd eenparig besloten een adres van adhaesie aan de denkbeelden door het verbond geuit, aan de tweede kamer te zenden. Een concept van zoodanig adres werd onveranderd aangenomen, en alle aanwezigen toonden zich bereid daarop hunne naamteekening te stellen. Wij meenen dat er nog gelegenheid zal gege ven worden, om zich bij deze poging aante- sluiten, schoon de tijd dringt, om het adres optezenden, daar de wet op de afschaffing van het dagbladzegel wel spoedig bij de kamer in behandeling komen zal. Voorleden dingsdag hield de commissie we derom eene vergadering, welke zich tot taak gesteld heeftpogingen aantewenden om het treurige lot der plattelands weezen in Zuid- en Noord-Beveland te verbeteren. Die vergadering had ten doel, om de ingekomen teekeningen en bestekken te beoordeelen van het opterigten weeshuis. Onze vurige wensch isdat de be- langlooze en ijverige pogingendoor de commis sie aangewend, om eene ongelukkige klasse der menschheid uit eenen ellendigen staat op te heffenalgemeene ondersteuning moge vinden; niet met woorden, maar met daden. Dat ieder weldenkende het zijne bijdrage om aan het edelemenschlievende doel medetewerkendan j zal Zuid-Bevelandzeker een navolgenswaardig voorbeeld geven, ook voor andere streken in ons vaderland, waar de weezenverwaarloozing, even zoo menschonteerend plaats heeft als nog bij ons. (Ingez.) De Staats-Courant van heden deelt het verslag mede betreffende den aanleg der staats-spoor- wegen van 1 Julij tot 31 December 1S68. Successivelyk deelden wij den inhoud reeds mede de schikkingen tot aankoop van den dijk tusschen den Nieuwen West-Kraaijert, als mede de schorren onder de gemeenten 'sHeer Arendskerke en Wolfaartsdijk moeten nog ge troffen worden. Op het klein gedeelte na van genoemden dijk is de aardebaan tot het Sloe vol tooid. Door den minister van oorlog is een regle ment vastgesteld op de verstrekking en de verantwoording van munitiën aan en door de korpsen van het leger en de dienstdoende schutterijen. Het garnizoen van Middelburg zal in den regel zijn munitie ontvangen uit het artillerie magazijn te Vlissingen en de garnizoenen van Neuzen en Vlissingen uit de artillerie maga zijnen aldaar. De dienstdoende schutterijen te Goes, Mid delburg en Vlissingen zullen in den regel hunne munitie ontvangen uit het artillerie magazijn te Vlissingen. De gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij de tweede kamer een adres ingediendwaar bij zij hunne bezwaren doen kennen tegen het ontwerp van wet tot regeling der grensschei ding tusschen de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. Uit Rilland berigt mendat G. Vette eerst daags met zijne kinderen en behuwd-kinderen, ten getale van 22 personen naar Amerika zal vertrekkeneene jonge dochter uit Krabbendijke zal zich bij dit gezelschap aansluiten. Om later te volgen schijnen ook reeds meerderen aangeworven. Bij de opening der biljetten voor de verkie zing van een lid van den gemeenteraad te Vlis singen bij herstemming tusschen de heeren Plu J. Callenfels en H. E. Kleynhens, zijn in de bus bevonden 136 briefjes, hoezeer slechts 135 kiezers aan de stemming hebben deelgenomen; 2 biljetten waren oningevuld en 1 was van on waarde, als zijnde een verkeerd biljet. Op den heer Callenfels waren 83, op den heer Klcynliens 50 stemmen uitgebragt, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Op het door den gemeenteraad van Neuzen aan den minister van oorlog ingediend verzoek schrift en het adres van gelijke strekking van een aantal ingezetenen dier vestingom het thans daar aanwezige garnizoen met Mei te blijven behouden, zijn thans afwijzende beschik kingen ontvangenzoodat na vertrek van den bataillonsstaf en twee compagniener alsdan twee compagnien in bezetting zullen blijven. Dezer dagen overleed te DelftJohanna Krieke, wed. Nicolaas van den Agtersloot in den ouderdom van 84 jaren; zoo men meent, de laatste marketentster van den veldslag van Waterloo, behoord hebbende bij het 10de bat. 5de afdeeling infanterie (landmilitie). De over ledene is heden op de R. K. begraafplaats al daar, onder den toevloed van eene groote menig te op plegtstatige wijze ter aarde besteld, voorafgegaan door het hoornmuziek der artille rie en gevolgd door de leden van de vereeni- ging het Zilveren Kruis aldaar. De heer J. W. Kröller, hield eene zeer gepaste aanspraak, die op de talrijke aanwezigen en vooral op ouden van dagen, die zich om het graf geschaard hadden, een diepen indruk maakte. Dezer dagen heeft de heer Ludwig, stads- muziekonderwijzer te Zaandam, een zeer doel matigen toestel uitgevonden, bestaande in eene kast met houten notenbalken, noten en andere muziekteekens, waarmede hij zich voorstelt de elementaire gronden der muziekleer aan jong en oud op aanschouwelijke wijze voor te stellen. De geheele toestel is zeer eenvoudig en zoo practisch ingerigtdat zelfs ouders op zeer ge makkelijke wijze aan hunne kinderen de be ginselen der toonkunst kunnen onderwijzen. Deze toestel, welke zeer beknopt in een doos of kistje vervat is zal, even als de bekende let terkasten, voor het klassikaal onderwijs van zeer veel nut zijn. AC.) Men schrijft uit Dockum: De handel in vlas is in het begin der vorige maand zeer levendig geweest en de groote aanvoeren zijn tot een ongekend hoogen prijs grif opgeruimd. Op de beide laatste marktdagen ging het echter niet zoo overdreven in zijn werk en waren de koopers meer geretireerd, waardoor men dan ook eenigzins lager konde koopen, doch ook alleen middelsoort en inferieure kwaliteit. Men verneemt dat de instructie in zake J de Vletter en 13 andere personen, waaronder de persoon die zich aan brandstichting heeft schuldig gemaakt, bij gelegenheid der onge regeldheden enz. te Rotterdamin het laatst van het vorige jaar gepleegd, is afgeloopen en bij de raadkamer van het hof wordt over wogen, of er omtrent allen de verdachten ter men bestaan, om te worden gerenvoijeerd naar de openbare teregtzitting Uit Groningen wordt geschreven: Hoort en leest men tegenwoordig gedurig van den ver bazend hoogen prijs, die voor de landerijen vooral ook in onze provincie, besteed wordt, toch schijnt ons die nog niet zoo hoog toe en is dat ook wezenlijk niet, wanneer men ver neemt, tot welke som de landerijen soms ver huurd worden, 200 en hooger per bunder jaarlijksche huur, wordt in deze environs ge makkelijk bedongen, vooral voor den grond, die voor vlasbouw geschikt is. De vlasteelt neemt in dit gewest zeer toe en schijnt goed te ren- deeren. Ter correctioneele teregtzitting van de arrondd. regtbank te Rotterdam, hebben gedurende het afgeloopen jaar slechts zes personen teregt gestaan wegens overtredingen der wetten be treffende den veestapel of de beteugeling van veeziekte, terwijl gedurende het jaar 1867 meer dan tweehonderd personen ter zake van zoodanige feiten teregt stonden. Te Leiden is door verscheidene invloedrijke personenwaaronder ook eenige professoren een adres onderteekendwaarhij zij aan de tweede kamer hunne adhaesie betuigen aan het adres van het hoofdbestuur van het anti-dag- bladzegelverbond, en op de aanneming van het voorgedragene wetsontwerp aandringen. In Friesland circuleeren thans in de voor naamste plaatsen adressen van adhaesie aan dat van 't hoofdbestuur van 't Anti-Dagblad zegel-Verbond, de aanneming verzoekende van 't wetsontwerp tot afschaffing van 't zegelregt op de dagbladen. In 1867 werd in de provineie Gelderland ruim 2'A millioen ned. ponden tabak verbouwd, en de opbrengst van het suikerbiet-verbouw bedroeg meer dan 26 millioen ned. ponden. De meening, dat de biet, voor het land, eene sterke, vaak uitputtende kracht bezit, heeft bij de landbouwers dus niet zwaar gewogen. De Vlaamsche letterkunde heeft een groot verlies ondergaan door den dood van den dichter M. Dautzenberg, den 4den dezer maand op zestigjarigen leeftijd overleden. Van de verbeterde Amerikaansche breima chine van Lambdie thans ook hier te lande verkocht wordtwordt de volgende beschrij ving gegeven: Het is maar een klein werktuig, dat men aan den rand eener tafel zet, zoodat het na genoeg geene ruimte inneemt. Daarbij ziet het er netjes en zeer eenvoudig uit, terwijl het zoo ligt en gemakkelijk gaat om er mede te werken, dat men het des noods gerust aan een kind kan toevertrouwen. Zoodra men de machine heeft toegesteld, dat ook bijna geen tijd of moeite kost, heeft men slechts aan een

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2