BINNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND. doende burger moest zich tot hiertoe het voor- regt ontzeggen, om zich en zijne waren door advertentien bekend te maken. Werden som migen, die over eenig kapitaal te beschikken haddengroot, door het middel van adverteeren, de raeesten moesten zich onthouden of konden slechts een enkele maal van dit middel gebruik maken. Zoo zien zij anderen voordeelen ge nieten, die voor hen onbereikbaar zijn, omdat zij tegen de kostbare advertentien moeten op zien, en worden zij uitgesloten van eene con currentie die met de ontwikkeling hunner zakenen alzoo met hun geldelijk belang in het naauwste verband staat. Het Dagblad heeft dezer dagen dat zonne klaar bewezen, waar het, schoon dat niet be doelende, deed uitkomen, dat zelfs verminde ring van den advertentieprijs den druk der zegelbelasting niet kon wegnemen, Als wij toch in zijne kolommen bewezen zien, dat wie zijne diensten zou kunnen aanbieden if die van anderen vragen, voor 10, L.0 of 30 sentennu 4555 of 65 betalen moetdan jehoeft het waarlijk niet gezegd te worden, lat de belasting drukt. Zonder advertentie zegel zou men drie a viermalen de courant te baat kunnen nemen, waar men zich nu met eenmaal vergenoegen moet. En hoe veel meer geldt dit voor de nering doendsn en industrieelendie juist bij herha ling der advertentien belang hebben. Wij ver trouwen dan ookdat deze zich niet zullen laten vangen door redeneringendie misschien roed klinken maar die voor cijfers, voor feiten, mor eigen ervaring in rook verdwijnen. Waar- ijk men behoeft zich hier niet op onderstel ingen te gronden, want elk die er belang bij reeft, om de aandacht van het publiek voor rijne onderneming en voor zijnen handel in te oepen zal wel de waarheid huldigen, die uitendien geen betoog behoeft, dat hoe ge- aakkelijker het aanbod kan worden gedaan les te meer gelegenheid gegeven wordt om iet debiet uittebreiden. GOES, 8 Fe'bruarij 1869. Het wetsontwerp tot herziening der kies tabel voor de verkiezing van leden van de twee de kamer der staten-generaal, is, naar wij ver nemen gereed en zal in de volgende week bij de kamer worden ingediend. Ook het Goessche Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft met eenparigheid van stemmen besloten: aan het Hoofdbestuur zijne volkomen instemming te betuigen met den inhoud der bekende circulaire ter zake de zoogenaamde schoolwet-agitatie. Bovendien zullen er van wege dit Departe ment kleine stukjes over deze belangrijke zaak ontworpen en verspreid worden door eene daar toe benoemde commissie. Het eerste dier blaadjes staat eerstdaags in druk te verschijnen. Dezer dagen verdween weder een der weinige overblijfselen van den vroegeren tijd, die nog op ons eiland gevonden werden. In de na bijheid van Ellewoutsdijk zag men de ruine van het oude slot, dat daar reeds in de 13e eeuw stond. Nog is daarvan eene afbeelding aanwezig (zie DresseUiuis, Wandel, door Z.-Beveland) zoo- als het zich in de 16e eeuw vertoonde. Tot dien tijd was het een eigendom van verschil lende meesters en o. a. in bezit van de heeren van Borssele en van den hertog van Bourgon- die. Doch reeds in de 16e eeuw begon het te vervallen en terwijl andere kasteelen op ons eiland nog geruimen tijd aan den -ridderlijken voortijd bieven herinneren, ging dit langzamer hand geheel te niet en bleef daarvan niets over dan een muurblok, onbeteekenend op zich zelf maar welsprekend getuigenis van de vroegere grootheid. De grond, waar het overschot ge vonden werd, is dezer dagen in andere handen overgegaan en de nieuwe eigenaar schijnt alle sporen van het huis te Ellewoutsdijk te willen opruimen. Zoo verdwijnen langzamerhand zelfs de laatste kenteekenen van dien tijd, die zich door zijnen ridderlijken geest kenmerkte. Enwenscht men ook dien tijd niet terug, in sommige op- zigten had het zijne nuttigheid, dat men daar aan nog eens herinnerd werd. Bij de opening der stembriefjes ter benoe mingbij herstemming, van een lid voor den gemeenteraad te Krabbendijke, is gebleken, dat van de 26 uitgebragte stemmen verkegenB. den Exter van den Brinch 12 en Jacob Blok 10, terwijl vier briefjes van onwaarde waren; eerstgemelde is alzoo verkozen. Uit Bergen-op-Zoom wordt van 3 Februarij geschreven. Hed^n „nacht is alhier in eene herberggelegen even buiten de kom der ge meente, bewoond door twee hoogbejaarde zus ters de wed. Clarys en de wed. Backxdoor twee vermomde personen langs het dak inge broken. Onder bedreiging de bewoonsters te zullen vermoorden, indien zij gerucht maakten, hebben zij daarna al het voorhanden zijnde geld goud zilver en spek gestolen waarna zij zich door de huisdeur verwijderd hebben. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft den persoonbeschuldigd van moedwillige brandstichting, tegen wien de doodstraf was gëeischt, schoon er geene volledige bewijzen konden geleverd worden, vrijgesproken en, daar het opbenbaar ministerie geene termen vond om hem om andere redenen gevangen te hou den is hij na langdurige preventieve gevan genschap onmiddellijk na de uitspraak van het vonnis in vrijheid gesteld. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de geldleening van ƒ1,000,000 ten behoeve van het paleis voor volksvlijt, welke leening, uitgegeven wordende in 400,000 obligatiën, ieder van slechts ƒ2.50, in 61 jaren zal wor den afgelost met hooge premiëno. a. van 150,000, 100,000, 50,000, ƒ20,000. Geeft alzoo deze wijze van terugbetaling de kans op zeer aanzienlijke winsten, er komt nog dit bij, dat het minste, hetwelk bij de aflossing aan een obligatie ten deel valt, nog altoos ƒ3 zal bedragen, zoodat men ook in het ongunstigste geval de geleende som met eenige winst te rug bekomt, terwijl tot zekerheid der aflossing strekt, dat een waarborg-kapitaal ouder af zonderlijk beheer bij de Associatie-Cassa gede poneerd wordt. Ongetwijfeld zal dan ook dit leeningsplanstrekkende tot instandhouding, en uitbreiding van het zoo nuttige en fraaije paleis voor volksvlijtalgemeen ingang vinden, te me?r daar de zeer geringe prijs der obliga tiën de deelneming daaraan in ieders bereik stelt. In Amerika doet men voortdurend de onder vinding op, dat de aard-oliebronnen steeds ar mer worden. De oude Freedombron in Nieuw- York, 14 voet diep, leverde aanvankelijk veel olie; nu men een tweede bron, 18 voet van deze verwijderd, heeft gemaakt, geven de beide bronnen niets meer. Alleen als men de bron nen hier en daar om de twee jaar dieper maakt houdt men nog toevloed van olie. De oorspron kelijk 500 bronnen aan de Irawaddy in In- diania geven niet eens meer 100,000 gallons 's jaars. LI. Zaturdag en Zondag heeft in het weste lijk en zuidelijk gedeelte van Engeland en langs de kust van Ierland een vreeselijke orkaan gewoed, die zeer veel verwoesting heeft aan- gerigtvooral op die plaatsen waar men tevens overstrooming had, zoowel ten gevolge van de hooge zee, als door den aandrang van water in de rivieren en de zware slagregens. Te Plymouth stond het water in de stad veel koo- ger, dan bet in de laatste dertig jaten geweest is. Op vele andere plaatsen moesten de be woners met booten uit hunne huizen gered worden. Te Galway drong de vloed in een der huizen met zulk een geweld naar binnen, dat de bewoners onmogelijk een trap konden be reiken, zoodat zij slechts met veel moeite ont trokken werden aan het gevaar van in de ka mer te verdrinken. Id hunne buurt waren sommigen bijna op hun bed omgekomen. Uit alle deelen van Italië wordt gemeld dat er sedert de tweede helft van januarij eene buitengewone koude lieerscht. Geheel Opper- Italie is met sneeuw bedekt, evenzoo Toskane, Emilia en de Roinagna. In 1862 werden, door het geregtshof in Bres- lau, twee werklieden wegens openbaren straat roof tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld, op de getuigenis van een persoondie ver klaarde door hen uitgeschud te zijn. Nadat de beschuldiger ten vongen jare blind was gewordenheeft hij zich gedrongen gevoeld aan de justitie kenbaar te maken, dat hij zich aan eene valsche aanklagt had schuldig gemaakt, en dat hem niets ontnomen was geworden. Hij is daarop, op zijne beurt, tot eene gevangenis straf van tien jaren veroordeeld. Een der slagtoffers van zijn bedrog is intusschen in den kerker bezweken, de ander is den 17den januarij door het geregtshof van Breslau open lijk in zijne eer hersteld. l)e glanzige veeljarige uitkomsten der Stollwerek'sche Borst-Bonbons, die volgens voorschrift van den Profes sor in de medicijnen Dr. Harless zijn gefabriceerd hebben dit huismiddel, niettegenstaande alle bestrijding van vijanden van zekere en spoedige genezing, wereld beroemd doen worden. Tot heden is dit fabricaat nog niet overtroffen en verdient alle borstlijders met alle- aandrang te worden aanbevolen. Te Mannheim, in het groothertogdom Baden, heeft men dezer dagen de vraagzullen er ge mengde scholen of secte-scholen zijn laten be slissen bij stemming, door daartoe stemgereg- tigden der Protestantsche, Katholieke en Jsrae- lietische kerkgenootschappen. Van de 1100 opgekomen protestanten hebben slechts enkelen zich tegen de gemengde scholen verklaardbij de Katholieken stemden 800 vóór en 200 tegen die scholen de Israëlieten stemden vóór de ge mengde school. Te Parijs is men bijna gereed met eeu nieuw soort van vernielingswerktuig mitrailleuze ge naamd dat per minuut 1500 kogels zal kun nen uitbraken tot op een afstand van 1200 a 1300 ellen, en door slechts vier man bestuurd wordt. Met 120 tegen 37 stemmen heeft de tweede kamer van den Zweedschen rijksdag besloten, in handen eener kommissie te stellen een voorstel, strekkende om 's konings medewerking te ver zoeken, ten einde tot eene algemeene ontwa pening van alle Staten te geraken. De minder heid was van meening, dat het kleine Zweden toch niet in dit opzigt den eersten stap zou willen doen; doch hiertegen werd aangevoerd dat reeds eenmaal in eene internationale aan gelegenheid, n. 1. in de afschaffing van het ge dwongen gebruik van reispassen, Zweden alle andere Staten is voorgegaan. Te Madrid worden thans, gelijk gemeld is, in het openbaar protestantsche godsdienstoe feningen gehouden. Dit geschiedt in een huis hetwelk men daartoe niet zonder moeite in huur heeft gekregenen welks eigenaar wegens het verhuren van zijn eigendom tot zulk een doel, in een naamloozen brief, met vermoording bedreigd is; ook is dat lokaal aanvankelijk veel te klein bevonden om al de belangstellenden te kunnen bevatten. Daarom zal er eene kerk voor de protestanten te Madrid worden ge bouwd een uitgestrekt terrein hiervoor is, door het stedelijk bestuur, geschonkenen de eerste steen daarvan zal weldra worden gelegd. o o De eerste protestantsche godsdienstoefening in Spanje heeft natuurlijk de katholieke pers

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2