1869. N°. 13. D1NGSDAG 9 FEBMJARIJL 5(! Jaargang. Bij dit nommer behoort een bijblad. goessche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Otwone advertentlën worden a 15 c«. de regel geplaatst, tïeboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a ƒ1,80, behalve bet zegelregt. De inzending van advertentlën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Eels endLm als-ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen de ingeschrevenen voor de Nationale Militie van den jare 1868, voor de ligting van 1869, voor de tweede maal, dat de LOTING der personen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen is bepaald op ZATURDAG DEN 30 FEBRUARIJ 1869, des middags ten 12 ure, te Goes, in de groote geregtszaal op het Raadhuis. En worden diegenendie redenen van vrijstelling hebben, opgeroepen, om op Zatnrdag den 13 te voren, des namiddags ten 1 ure, te verschijnen ter secre tarie der gemeente, tot opmaking van de getuigschrif ten voor de vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon gevorderd; terwijl de lotelingen of hunne ouders verpligt zijn te gelijkertijd de bewijzen van broederdienst bij den burgemeester over te le gen. Goes den 1 Februarij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMAN. Bol5.end.ms Icing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken hiermede bekend dat volgens een rapport der openbare gezondheids-commissie, te dezer stede getracht wordt in den handel te brengen, eene zelfstandigheid, bekend onder den naam van melange of keiiueel, die, bestemd om in bloem en meel gemengd te worden, bij onderzoek is gebleken te bestaan uit GIPS, MAG NESIA, SPOREN ALUIN, IJZER en KIEZEL, en hoogst nadeelig voor de gezondheid is. Burgemeester en wethouders waarschuwen daarvoor de bakkers in het bijzonder en de ingezetenen in het algemeen tegen het gebruik van genoemd mengsel. Goes, den 6 Februarij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Gedurende de eerste helft van de maand Januarij 1869, zijn door het Postkantoor Goes verzonden de navolgende brieven die, uithoofde de geadresseerden onbekend waren, onbesteld gebleven zijn: Amsterdam, A. Page. 's Hage, Mej. D. van der Burg. Van het hulpkantoor Kruiningen: Bergen-op-Zoom, Johanne Bos. De *schoolwet-agitateurs schijnen er weinig aan te denken, welke de gevolgen moeten zijn van de toepassing der beginselen, die zij ver kondigen. Indien toch alles gebeurtwat zij als billijk en noodzakelijk voorstellen, dan is de tijd niet meer verre, waarin men het onderwijs, althans op de lagere scholengeheel zonder boeken zal moeten geven. Immers gedurig hooren wij hen klagen, dat er boeken op de scholen gebruikt worden, die verderfelijk zijn voor de jeugd en die daarom moeten geweerd worden. Men maakt er den minister zelfs een verwijt van, dat hij niet ge noeg daarop let en van tijd tot tijd lezen wij, dat bij hem klagten inkomen over de schade lijke geschriften, die de schoolcommissien niet aanstonds verbieden. Men stelle zich voor, dat aan die zoogenaamde grieven werd te gemoet gekomen en dat elk boek, waaraan bijv. de kerkelijke partijen zich ergerenonmiddellijk buiten gebruik gesteld wordt, dan zullen deze niet rusten voor de door hen goedgekeurde boeken daarvoor in de plaats gegeven worden. Doet men dat niet, dan is de grief slechts half weggenomen maar ook al waren zij te vreden, dan blijft de vraag of ande ren zich vereenigen zullen met die boeken, die de kerkelijken verkiezen goed te keuren. Zeker is het, dat als men eenmaal er toekomt, om aan de verschillende partijen te vragen welke boeken zij goedkeuren, het moeijelijk te denken valt, dat men ze vinden zal, waarmede allen zich vereenigen en er zal dan niets over blijven, dan alle boeken afteschaffen. En zou men het dan gewonnen hebben Maar reeds hebben wij klagten vernomen, dat de on derwijzers begrippen toegedaan waren, die even verfoeijelijk waren als die, welke men in de ver oordeelde boeken aantreft. Daartegen is geen andere waarborg te geven, dan onderwijzers te zoeken, die niet denken, die zich laten voor schrijven wat zij spreken moeten, en van wie men verwachten kan, dat ze dat geregeld, als de machine, doen zullen. En hoe zal men dat con troleren wanneer men die zeldzaamheden ge vonden heeft? Waarlijk men moest er maar voor uitkomen dat alle onderwijs dient op te houden, tenzij dat, hetwelk de verschillende godsdienstige partijen gelieven te geven aan hen, die zich daarbij wil len aansluiten. Wel zegt men, dat zulks geens zins de toeleg is maar kan het anderszoo men van het standpunt der agitateurs voort re deneert. En nu moge de menigte weinig op consequentie denken, maar zij is niet onvatbaar om te leeren inzien, waarhenen men de zaken wil voeren. Daarom is het noodig haar niet alleen te doen opmerken, wat zij voor het oogen- blik winnenmaar vooral ook wat zij in het vervolg verliezen zou. De al of niet afschaffing van het zegel op de dagbladen en advertentien houdt nog altijd de aandacht gespannen en dat zooveel te meer, nu de tijd nadert, waarop de tweede kamer het wetsontwerp tot afschaffing in behandeling zal nemen. Van zekere zijde wordt er krachtig gewerkt, om die afschaffing te verhoeden en wie het geduld had, om al de Dagblad-artikelen over dat onderwerp door te zwoegen, die zal zich overtuigd hebben, dat de zoogenaamde behouders doodelijk bang zijn voor een maat regel, die hen finantieele en moreele schade voor hunne partij doet voorzien. Sedert het algemeen en ook onze industri- eelen en neringdoenden meer beslist partij be ginnen te kiezen voor eene wet, waarvan zij zich niet zonder grond voordeel beloven, worden dan ook alle middelen aangewend, om de ge moederen ongunstig te stemmen, en reeds bij voorbaat agitatie te wekken, wanneer de voor gedragen wet mogt worden aangenomen. Ook van de zijde der voorstanders zit men niet stil en wij vestigen daarom de aandacht van allen, die hooren en wederhooren willen, op de brochure van den heer Maurits. H. van Lee. De Nieuwsbladen en het zegelrecht, waarin deze kundige, krachtige en toch zeer kalme strijder voor de afschaffing nog eens heeft aan getoond, hoe weinig afdoende de argumenten zijn, die door het Dagblad o. a. zijn aangevoerd. De schrijver beweegt zich niet op het gebied van gissingen, maar hij geeft feiten en cijfers. Hij toont aan, hoe overal, ook in het buiten land, waar het zegelregt nog op de dagbladen en advertentien wordt toegepast, het verlangen zich openbaart, om daarvan ontheven te worden; hoe de zegelbelasting eene belemmering van de vrijheid is, en wel het meest van de vrije uiting der gedachten. Yoorts bewijst hij, dat de opheffing dier belasting wel degelijk het aantal bladen zal vermeerderen en het cijfer der abonnementen zal doen toenemen; dat het getal van beiden niet in verhouding staat tot dat in andere landen, en dat de vermeerdering die hier in de laatste jaren werd waargenomen, eigenlijk niet noemenswaard is. Al verder geeft hij overtuigende proeven van het drukkende der zegelbelasting en bestrijdt de vrees, dat hare afschaffing de drukpers vervolgingen zal doen toenemen. Eindelijk bespreekt de heerban Lee de vraag, of de kleine bladen, die misschien op de komst zijn, als een kwaad te achten zijn, en geeft hij de overtuigende bewijzen, dat men wel zeker vermeerdering van de advertentien en vermindering van den prijs van dezen ver wachten mag. Wij zullen over den inhoud dezer belangrijke brochure niet verder uitweiden, vertrouwende, dat wie belang stelt in het onderwerp zich gaarne de gelegenheid zoeken zalom de zakelijke beschouwingen van den heer van Lee te lezen. Maar op één punt willen wij vooral de aandacht vestigennamelijk op het belang der neringdoenden bij de afschaffing van het zegel op de advertentien. Hoe langer zoo meer blijkt het, dat ons publiek het adverteeren wenscht en menigeen heeft het bij ondervinding, dat de uitgaven daar voor gedaanniet renteloos bleven. Maar dit kan slechts het geval zijn bij hen, die, zooals men zegt, groote zaken doen. De kleinere nering-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1