BUITENLAND. GromongdLo toeristen. tegen getuigenverklaringen schrifturen enz. wel altijd bezwaren kunnen bestaan." De rede nering moest dienen ter inleiding van een eisch die hier niet te gronden was op een volledig bewijs. De adv.-gen. erkende zelf, dat hier de volledigheid ontbrak, hoe groote moeite hij aan wendde om de schuld van den beklaagde waar schijnlijk te maken. Niettegenstaande die er kende onvolledigheid der bewijzen werd de doodstraf geëischt. Het moge waar zijn, dat de voorschriften der wet duidelijk zijndat de doodstraf moet geëischt worden voor het misdrijf waarvan hier sprake was, maar zoo die straf ook moet uitgesproken worden bij onvolledig bewijs, dan mogen de vrienden der doodstraf ons het billijke daarvan eens aantoonen. De drooge gasmeter is bevonden verreweg de voorkeur te verdienen boven den natte. Hij wordt sedert jaren in Engeland bijna uitslui tend gebruikt, omdat hij onverandelijk meet, bedrog onmogelijk maakt, die plotselinge duis ternissen, ontstaan door de werking van den sijphon of vlotter, niet kan veroorzaken, on gevoelig is voor koude en altijd door gelijk matig gas heeft. Daarenboven duurt hij veel langer en is veel geriefelijker, daar hij zeer weinig toezigt vordert. Eene ondervinding van 25 jaren opgedaan, over een millioen meters van deze soort, hebben die voordeelig in het licht gesteld. In Nederland en Frankrijk is die, vreemd genoeg, weinig in gebruik. In een der jongste noa. van het Handelsblad komt het onderstaande-voor, dat men ons ver zoekt overtenemen Gaarne vestigen wij de aandacht, vooral van den boerenstand op een onlangs verschenen geschrift van den heer J. J. Pasgetiteld Bentoncountijin den staat Minnesotaals eene geschikte plaats voor eene kolonie van Neder - landsche landbouwers (zie advertentie Goessche courant van 26 Januarij j. 1.) Uitgaande van de bekende omstandigheid dat veleniet onbemiddeldeboerenzoons hier te lande niet zelden genoodzaakt zijn jaren lang te wachteneer zij eene boerderij in pacht kunnen krijgenschetst de schrijver in wei nige maar duidelijke bladzijdende voordeelen van eene overplaatsing naar Amerika, vooral naar Bentoncountywaar volgens den schrij ver niet slechts overvloed is van kostelijk land, maar men bovendien het voordeel heeft van dadelijk landgenooten te vinden, bij wie men zich kan aansluiten. Volgens de bereke ningen van den schrijver berekeningen die wij natuurlijk voor zijne verantwoording laten, ofschoon er geene reden is, om de juist heid te wantrouwenen zijn geschrift den in druk maakt, dat hij de zaak niet te ligt voor stelt heeft men, om flink te kunnen be ginnen, een kapitaal noodig van 4000,a 5000,behalve de reiskostenmaar is dan ook nagenoeg zeker van een goeden uitslag. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar genoemd werkje, terwijl ook de schrijver zich tot verdere inlichting bereid heeft verklaard. t Te Amsterdam wordt eene melkinrigting ge opend waar zuivere onvervalschte koemelk tegen 8 cent per ned. kante koop wordt ge steld. Men berigt ons uit Kruiningen, dat een klein hondje van den landman W. Hieuwenhuijse al daar sinds eenigen tijd dag en nacht onrustig was ten gevolge eener jeukte op den rug. Lij onderzoek bemerkte men dat er iets hards tusschen het haar zat 't geen later bleek uit twee korrels gerst te bestaan die reeds op de huid ontkiemd waren en waarvan de kiemen reeds 3 strepen lengte verkregen hadden. Naar men aan den Gaulois uit Petersburg schrijftis het onthaalhetwelk aan de mar kiezin Caua Adeline Patti) aldaar te beurt valt, schier zonder wederga. Bij de eerste voorstel ling op 8 Jan. door haar gegeven waren het geheele hof en de blcem van den russischen adel tegenwoordigen werd eene zitplaats ge middeld met 300 fr. betaald. Vijftien maal na elk bedrijf van la Sonnambula is de gevierde zan geres teruggeroepen en volgens eene zeker niet matige berekening, is voor eene waarde van 20,000 fr. aan camelia's over haar uitge stort. Eene geheele entr'acte heeft zij in de keizerlijke loge doorgebragt, en bij het eindi gen der voorstelling heeft zij het gebouw der opera door eene zijdeur moeten verlaten, om zich aan de ovatiedie men haar aan den hoofdingang wilde bereiden, te onttrekken. Van hoeveel belang de aardappelen-verbouw in de provincie Groningen is, blijkt uit het volgendeIn 1867 werden met aardappelen bepootin de gemeenten: Hoogezand, 1014 bun ders; Sappemeer, 318; Veendam, 1038; Wil- dervank, 906Ovde-Pekela 378Nieuwe-Pe- kela, 611Muntendam, 345; totaal 4610 bun ders. In het Hoogezand leverde de bunder gemiddeld 240, in Sappemeer 210, in Veen- dam 180, in Wildervank 190, in Oude-Pekela 220, in Nieuwe Pekela 280 en in Muntendam 200 mud aardappelen. Neemt men 200 mud per bunder, dan vertegenwoordigt dit produkt ongeveer een kapitaal van 11mill, gulden. De totale opbrengst van de aardappel produc tie in Groningen kan men wel op drie mil lioen gulden rekenen. Een groot gedeelte daar van wordt door de fabrieken verbruikt, die in het voorjaar voor een bepaalden prijs de aard appelen koopenwelke op zekere hoeveelheid gronds gioeijen. In Brussel en de omstreken heerschen sedert eenigen tijd koortsen en andere ziekten; de al- gemeene gezondheidstoestand is er thans zoo ongunstig, dat er in de kerken dagelijks open bare gebeden om afwering van krankheden worden opgezondenen dat de minister van oorlog de kweekelingen der militaire akademie met verlof naar hunne familien heeft terug ge zonden, en het uitzetten van schildwachten op de straten heeft doen schorsen. De veepest in Oostenrijk breidt zich uit. In Neder Oostenrijk is het aantal veeartsen niet eens voldoende om de besmette stallen te be zoeken. Evenzoo wordt uit allicie gemeld, dat die ziekte aldaar weder door in Rusland aan gekochte beesten is overgebragt. In de Buko- wina hebben vele vee-eigenaars ook weder bees ten er aan verloren. In Hongarijealwaar de aanfokkerij en vetweiderij op groote schaal wordt gedreven, heerscht de ziekte reeds in 34 dorpen, hetgeen de toestand voor de veehouders nog erger maakt, doordien er gebrek aan voeder is. In Zevenbergen hebben vele bezitters insgelijks reeds een aantal stuks vee aan de veepest ver loren. Aldaar is zij uitgebroken in 18 gemeen ten terwijl het de plaatselijke autoriteit aan voldoende middelen tot bestrijding der kwaal ontbreekt. Het is algemeen bekend, Maderawijn (althans een echt produkt), in den laatsten tijd zeer schaarsch is geweest, ja er bestond zelfs vrees, dat de wijnplantingen op Madera geheel zou den uitsterven. Volgens een berigt in de Brit. Tr. Journ. heeft dit jaar de wijnoogst circa 4000 pipen (de pipet- 550 liters) opgeleverd. %o daarvan zijn van het gewas op de zuidzijde van het eiland en zullen een betrekkelijk goe den wijn leveren, het overige tiende gedeelte van de noordzijde zalminder goed worden. Drie vierde gedeelte van den oogst, dus 3000 pipen, worden op het eiland zelf gekonsumeerd; de overige 1000 pipen komen dus slechts tot ons en moeten nog 5 jaar liggen, eer dat zij werkelijk rijp" zijn. Er bestaat dus weinig vooruitzigt, om in den eersten tijd echte Ma dera te verkrijgen. De aanplanting van nieuwe wijnstokken gaat overigens steeds vooruit, al hoewel langzaam. Glimmend lak voor lederen- en gomlastieken schoenen van Prof. Dr. Böttger. Volgens door mij genomen proeven verkrijgt men een zeer schoone donker zwarte glimmende lak voorle deren- en gomlastieken schoenen wanneer men 1 deel zwarte pek en 2 deelen natuur lijke asphalt (zoogenaamde jodenlijm) beiden tot poeder gemaakt, in 4 deelen g (niet te verwarren met de onder de henzin en petroleum-aether zoo ve den handel voorkomende vloeistof) d^^schud- ding en aanwending van eene matige varmte oplost. (Pol. Notizbl.) BENOEMINGEN. Herbenoemd tol burgemeester der gemeente Waarde de heer J. Pereeke. In het Pruissische huis der afgevaardigden is met groote meerderheid het wetsontwerp aan genomen tot inbeslagneming van het vermo gen van den gewezen keurvorst van Hessen. Door graaf Bismarck werd het wetsontwerp als noodzakelijk verdedigd. Men beweert dat de keizer koningin Isa bella zou hebben overgehaald, om afstand van den troon te doenten behoeve van den prins van Asturie. De omgeving van koningin Isabella te Parijs is het bangste (en komt er rond voor uit) voor de kandidatuur van den hertog van Aosta, wiens kans met den dag aangroeit. Koningin Isabella houdt in hare omgeving de spaansche hofetiquette in stand en kan er zich maar niet aan gewennen, dat de Parijze- naars haar niet de eer bewijzen, waaraan zij in haar land gewoon was. Dezer dagen woon de zij eene predikatie in de kapel van een kloos ter bij. De aanwezigen groetten haar en maak ten eerbiedig plaats. Zij stelde zich daarmede echter niet tevreden maar vroeg toen zij de kapel verliet, waarom men voor haar niet ge knield hadzoo iets zou men in Spanje nooit verzuimen. De abdis antwoorddedat men in Frankrijk alleen voor God de knieën boog en de koningin was over dit revolutionaire ant woord zeer verstoord. De sultan heeft, naar men meldt, onlangs bepaald, dat de inwoners van Jerusalem voor altijd zullen zijn ontheven van de militaire dienst en van oorlogschattingen. Te dier gelegenheid is de heilige stad schitterend geïllumineerd ge weest. Uit het noorden van Noorwegen meldt men op nieuw dat daar een zeer zachte tem peratuur heerscht. Een hongaarsch blad vertelt de volgen de anecdote van den staatskanselier prins Met- ternich: »Op een morgen vraagt de deensche gezant audiëntie bij den vorst. Deze gelast zijn kamerdienaar, hem de deensche olifants orde gereed te leggen. De kamerdienaar zoekt in het decoratiekasje te vergeefs naar het verlangde. Daar er geen tijd te verliezen is, wordt de orde aan een diplomaat voor een uur te leen gevraagdzoodat de prins den verte genwoordiger zijner deensche Majesteit ont vangt met genoemde orde versierd. Dat ge- zigt maakt blijkbaar op den gezant een in druk van verbazing. Hij blijft in zijn toe spraak steken en ziet er zoo onthutst uit, dat prins Metternich niet kan nalaten hem te vra gen of er wat aan scheelt. Niets," antwoordt de diplomaat verlegen, »dan dat er in het orde-register te Kopenhagen een zonderlinge fout moet geslopen zijn. Ik had audiëntie bij Uwe Hoogheid verzocht, om haar de orde van den olifant als kerstgeschenk namens mijn souverein aan te bieden en tot mijne verba zing zie ik de orde reeds op de borst van Uwe Hoogheid. Nu was de beurt aan den prins om uit de lucht te vallen. Bij de groote me nigte van orden, waarmede hij gedecoreerd was, had hij totaal vergeten, dat hij die van den olifant nog niet bezat, zoodat de kamerdienaar wel vergeefs had moeten zoeken." Donderdag is uit Renkum gevankelijk te Arnhem bin- nengebragt eene bijna 70jarige vrouw, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in een gel>ouw waardoor

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2