N°. it. VRIJDAG 5 FEBRUARIJ. 568te Jaargang, Jh 452z*~" «fG** GOESSCIIE C0U1BT. De uitgave «lexer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,90. fr. p. p. ƒ1,90. Oewoue advertentiöii worden a 15 et. de regel geplaatst* Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a S,2O, behalve liet zegelregt. Oe inzending van advertentiën kan geschieden tot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Bels.end.malsins. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS van GOES maken bij deze voor de tweedemaal bekenddat door den raad dezer gemeentein zijne vergadering van den 14 December 1868 is besloten tot verleg ging van een gedeelte van den buurtwegop het tableau der wegeD voorkomendealsOOST- H A VEA0IJK, van de limiet der gemeente Knttendijke tot den ouden Zeedijk en wel dat gedeeltehetwelk loopt langs de fabriek van den heer I. D. Fransen van de Putte. Wordende belanghebbenden uitgenoodigd, om, wan neer tegen die verlegging bij hen bezwaren mogten be staan, die vóór of op den 26 Februarij aanstaande schrif telijk aan burgemeester en wethouders in te zenden. Goes den 26 Januarij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. Boltondmaltlng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gelet op art. 1 en 4 der verordening regelende het houden van openbare veemarkten in de gemeente Goes Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van af den 9 Februarij a. s weder p r e m i n worden toegekend voor bet HOORNVEE, de PAARDEN, vette VARKENS, LAMMEREN en SCHAPEN, die op de onderstaande markten worden aangevoerd a. Wekelijks op den gewonen marktdag zijnde des Dingsdags, voor vett© VARKENS. b. Van den tweeden Dingsdag in Februarijtot den laatsten Dingsdag in April en van den tweeden Dingsdag in Julij tot den laatsten Dingsdag in Oc tober, tweemaal 's raaands en wel de tweede en vierde Dingsdag van ieder dier maanden voor HOORN VEE c. De t weede Dingsdag in Mei, Junij en Julij voor SCHAPEN en LAMMEREN; en d. De tweede Dingsdag in Maart en November voor PAARDEN; kunnende evenwel op iederen Dingsdag bovengenoemd vee worden aangevoerd en ter markt gebragtzon der echter aanspraak te hebben op de premiënin artikel vier genoemd. Goes den 4 Februarij 1869. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris HARTMAN. Bo ls.end.ma feing. "BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1868 (loo- pende van 1 Mei 1868 tot ultimo April 1869), aan-' gevraagd gedurende het tweede kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden, van heden tot den 18 Februarij, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voovmiddags negen tot des namiddag twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaal - deu tijd ten nutte te maken ten einde van alle kos ten bevrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, on verwijld aan de patentpligten moeten worden uit gereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 19 Februarij en volgende dagen zal worden overgegaan, Goes den 3 Februarij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. In eenige vorige nommers wezen wij op het misbruik, dat er gemaakt wordt van de woorden radikaal en modern waarmede men allen, die vrijheid, verlichting, zelfstandigheid en vooruit gang voorstaan, zoekt te bekladden, terwijl men aan de woorden eene andere beteekenis hecht, dan die daaraan naar regt moet worden toe gekend. De billijkheid vordertdat wij evenzeer de aandacht vestigen op het woord conservatiefdat op eene andere wijze misbruikt wordt daar velen zich dien naam toeeigenenzonder in het minste er aan te denken, wat daardoor wordt te kennen gegeven. Niemand zal ontkennen, dat het woord een voudig beteekentbehoudend. Maar juist daarom behoeft dit woord op politiek gebied altijd eene meerdere toelichting, dan bijv. het woord: libe raal. Dat toch duidt eene rigting aan die geheel onafhankelijk is van het oogenblikvan de be staande toestanden. Bij conservatief rijst de vraag: is men een behouder van het bestaande of wil men eigen, bijzondere denkbeelden behouden? Erisiets dubbelzinnigs in het woord, iets dat voor zeer verschillende opvatting vatbaar is. Misschien wordt het daarom zoo gaarne gebruikt door hen, die of geen beginsel hebben of ongaarne daar voor uitkomen. Wie noemen zich tegenwoordig conservatief? Zeker niet degenen, die het bestaande behouden willen, want juist dat is hun kenmerk, dat zij het bestaande willen omverwerpen, omdat zij er niets goeds, niets aannemelijks in vinden. Even min kan men zeggen, dat or eenheid is in het geen de conservatieven van hetgeen vroeger was bewaard willen hebbenwant ook onder hen zijn allerlei nuances soms zelfs grootelijks te genstrijdige elementen, die slechts in dit eene zamen komen, dat zij den dood gezworen heb ben aan al wat liberaal is. En toch beweren zij soms de ware liberalen te zijn en zeker onderscheiden zij zich daardoor dat, waar de liberaal eerbied heeft voor de over tuiging van anderen, zij in het uitsluitend bezit van die waarheid meenen te zijn en zich gereg- tigd achten, om alle andersdenkenden te ver ketteren. Op zich zeiven wijst het woord henen, naar iets dat loffelijk en wenschelijk is. Daarom zijn ook liberalen conservatief, waar het aankomt op het vasthouden aan hunne beginselenop het verdedigen van wat zij eenmaal als proeifhou- dend erkend hebben. Doch men zou ons kunnen toevoegen: Thans speelt gij zelf met het woord! 'tls waar, maar het was ook alleen, om te doen uitkomen, hoe gevaarlijk het is, om zonder reserve alles wat zich conservatief noemtals het behoud des vaderlands te achten. Men ga de geschiedenis eens na en merke op, wat zij van de conservatieve partij leert. Hier ziet gij ze die nu door dien naam schitteren terwijl zij vroeger daarvan gruwden, zoodat gij niet weet wanneer zij zich natuurlijk hebben voorgedaan; daar vindt gij ze die altijd in den reuk stonden van behoudend te zijn en die nu door hunne eigene geestverwanten met zeker wantrouwen worden aangezien. Het kan niet anders of er moet twijfel rijzen omtrent de beteekenis van dien naamdie den volke wordt voorgespiegeld, als de aanwijzing van de ware vrienden des vaderlands. Maar zeker is het, onder dien naam verbergen zich vijanden van verlichting en vooruitgang, vrienden van reactie en verwarring, sloopers, krui pers, afwachters, heethoofden, gematigden; in een woord het is eene collectie van de meest uiteen- loopende exemplaren, zoodat wel ieder schier er zijne gading in vinden kan, maar niemand zich aan den naatn van conservatief kan vertrouwen. Ook met dien naam wordt gespeeld; 'tis de blinddoek waarmede men het volk wil verwij deren van het licht; de vlag waaronder het ei genbelang zijne netten spant; de schoone klank die de menigte liefelijk schijnt, maar waarbij ieder juist dat denktwat hem het best past. Zoo min men zich daarom door het schelden op radikalen en modernen moet laten bang ma ken, zoo min hechte men te groote waarde aan de benaming conservatief. Ook onder dat koren huist veel kaf; de tijd, die de gedachte openbaart zal het wel aan het licht brengen. Men zij daarom voorzigtig. Het schaapskleed zou den wolf kunnen verbergen. BlNiNIElMLANPSCHE BERtCTEN. OOES, 4 Februarij 1869. Van wege het ministerie van oorlog wordt ter kennis gebragtdat in de maand junij aanstaande een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als kadet aan de koninklijke militaire akademie. De Staats Courant deelt de voor waarden tot deelneming aan dit examen en het programma daarvan mede. De Middelburgsclie Courant deelde ons dezer dagen mede de behandeling, voor het geregtshof in Zeeland, van de zaak van zekeren V, beschul digd van moedwillige brandstichting. De advo- kaat-generaal zeide bij die gelegenheid: »mogt het liof een in alle opzigten volledig bewijs noodig achten dan zou in den regel een be schuldigde moeten worden vrijgesproken daar

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1