BUITENLAND. maakt te hebben van de bulletins van Napo leon en de Russische berigten over den oorlog in den Kaukasus. De loting voor de nationale militie in dit district is bepaald te Cortgene op 12, te Goes op 20 en 22 en te Kapelle op 23 Februari] a. s. Tegenover zoovele pogingenom de schoolwet agitatie aantewakkeren en tegen de bestaande lagere scholen intenemen, is het een verblijdend verschijnsel dat op vele plaatsen de menigte zich ondubbelzinnig uitspreekt, in de hulde die zij aan verdienstelijke onderwijzers op die scho len brengt. Ook in onze provincie mogen wij dat opmerken. Yoor eenige dagen bijv. gaf de Zierikzeesclie Courant een uitvoerig verhaal van al de feesten, die er te Ouwerkerk in Duiveland gevierd waren, ter éere der veertigjarige ambts vervulling van den onderwijzer 11. r choowien het daarenboven niet .ontbrak aan welsprekende bewijzen van de dankbaarheid zijner voormalige en tegenwoordige leerlingen. .Thans lezen, wij weder iets soortgelijks, ^n he^ ^Nieuwsblad. voor Z.- VI. De onderwijzer aan den Hoek A. Waei- haert, vierde zjjn zilveren ambtsf'eest en allen in zijne gemeente beijverden zich, om hem bjj die gelegenheid te doen blijken, hoe zijn werk wordt gewaardeerd Zou men daaruit niet mogen be sluiten, dat de grieven niet zoovele zijn als men het doet voorkomen en dat de bestredene school niet zoo slecht is, als men haar afschildert? De ingevallen vorst heeft in de anders zoo geregelde aankomst der Hollandsehe posten eenig oponthoud veroorzaakt. Reeds enkele dagen kwam die in plaats van met den trein vau,.ll/u. met die van ^/u. i.eden arriveerde- die eerst met den treinvan -6/u. r- Naar wij vernemen heeft'het' eollegie van dagelijksch bestuur te Neuzen, dat jl. donder dag bij den heer minister van oorlog ten ge- hoore is ontvangen in de gehouden verga dering van den gemeenteraadverslag van zijne zending gedaan, en zijn wij daaromtrent wel ingelicht dan schijnt alle hoop op het behoud van de tegenwoordige getalsterkte van het garnizoen aldaar, nog niet verloren. Aieuwsblv. Z. V.) Reeds is het algemeen bekend, dat de ver- eeniging ter bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland eene internati onale tentoonstelling voorbereid, van voorwer pen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman. Met genoegen bemerken wijdat dit plan algemeen bijval en onder steuning vindt en dat overal schier cominis- sien zich vormenom de zaak te doen geluk ken. Ook ten platten lande blijft men niet achter, getuigen de commission die zich op ons eiland gevormd hebben, te 'sGravenpolder, Kruiningen, Kattendijke en Heinkenszand. Tot toelichting van het denkbeeld dat door de tentoonstelling moet verwezenlijkt worden en tevens tot opwekking van allen, die zouden kunnen bijdragen om het doel te bereiken achten wij het niet ondienstigmededeeling te doen van het programma waarop de voor werpen aangegeven wordendie men voor de tentoonstelling wenscht te ontvangen. eerstic klasse. Huisvesting. a. Plannen van woningen voqi- gehuwde enon gehuwde, werklieden. b Plannen, van slaapsteden, gaarkeukens, kosthuizen; wasch- jen leesinriglingen en uitspanningsplaatsen c Onderdeelen dezer gebou wen d. Materialen hiertoe benoodigd tweede klasse. Iluiai'linfl. a. Meubels, b. Beddegoed', tafelgoéd., c. Vaat-, glas- en aardewerk d. Middelen tot verwarming, e Idem tot verlichting. Idem tot reiniging, g. Kramerijen, mandewerk, blikwerk enz. derde klasse. Kleedingf. a. Katoenen stoffen, b. Linnen stoffen, c. Wol len stoffen. d. Gemengde stoffen, e. Gemaakte goederen. f. Gemaakte kleederen. g. Gutta-Percha kleederen. h. Gebreide, gehaakte, en geknoopte goederen, i. Hoofd bedekkingen. k. Voetschoeisels. I. Kleinere zaken op kleeding betrekking hebbende. vierde klasse. Voi'dintf. a. Graansoorten, erwten, meel, enz. b. Ingemaakte voedingsmiddelen, c. Dranken, d. Middelen tot be reiding. vijfde klasse. Gereedschappen voor Am bacht»- en Tuinlieden. zesde klasse. Middelen tot zedelijke, ver standelijke en ligchainelijke ontwikke ling. a. Boeken (schoolboeken uitgezonderd), b. Muziek en muziekinstrumenten, c. Kamergymnastiek, d. Mid delen tot uitspanning, spelen enz. zevende klasse. Statuten, Reglementen en Terslagen van Tereenigingcn engten behoeve van den handwerksman. De onderwijzers van het Pruissische stadje Mariënburg hadden zich met beleefd adres tot de overheid gewend met verzoek om verhoo ging van hunne bezoldiging (p. m. ƒ350.) Het antwoord, dat zij ontvingen, was: dat men geen nooger salaris wilde betalen, maar dat ze des- verkiezende zich elders konden vestigen, indien hun dat voordeeliger scheenmaar dat ze ten spoedigste moesten zorgen voor de betaling van ,de, dubbele zegelkosten voor het adres en het antwoord, tot voorkoming van vervolging. De duitsche geleerden, die ten vorigen jare naar Bombay gingen, om de zoneclips waar te nemen, konden van dit verschijnsel zelf slechts weinig berigtendaar de eclips slechts eenige seconden zigtbaar was. Des te meer merkwaar diger echter zijn hunne mededeelingen om trent de inboorlingen en den staat hunner ont wikkeling. In eene vergadering van het Ber lijnsch aardrijkskundig genootschap deelde dr. Tietjens mededat de inboorlingentijdens de eclips, vrij wat meer belang slelden in de tent en de verrigtingen der europesche toove- naars, dan in het verschijnsel zelf. Zij begre pen dat de geheel^ eclips slechts diende voor het vermaak van <|en gouverneur en boden hem een eerbiedig verzoekschrift aan, om de vertooning te doen (herhalenTietjens verhaalt ook, dat hij in de buurt van Bombay in een tempel eenige engelsche ploegen gezien heeft, die daar werden bewaard, niet als modellen van landbouwwerktuigen, maar omdat de inboor lingen ze voor goden van den landbouw hiel den, en dan tot deze voorwerpen hunne gebe den rigtten. BENOEMINGEN. Te Hontenisse is een hulp-onderwijzerthans te Amersfoort aan eene R.-K armenschool werkzaam benoemd uit een drietalwaarop ook voorkwam P. Perhage, hulp-onderwijzer te Goes. Over de wijze van handelen bij de verkie zingen in Spanje deelt de Madridsche corres pondent der Times als ooggetuige het volgende mede: Nooit had ik een Spanjaard anders van verkiezingen hooren spreken dan als van een schandelijke komedie, maar eigen onder zoek bragt mij tot een and. r denkbeeld. Voor de deur van het huis, waar de stemmen wor- !en afgegeven bevinden zich omsteeks 20 per sonen agenten van verschillende partijenwel ke zeer beleefd den binnentredende de ver schillende stembriefjes toesteken. Men treedt vervolgens eene ruime zaal binnen die gemak kelijk 200 mensehen kan bevatten en waar langs de muren prachtige sofa's staan. Aan het eind van het vertrek zit op eene estrade de stemopnemer met vier secretarissen. Men gaf mij op de voorkomendste wijze een stoel en een sigaar en deelde mij de gevraagde in lichtingen met de grootste hoffelijkheid mede. Aan ieder kiesgeregtigde wordt een gedrukt briefje te huis gezonden, dat gij aan het stem bureau overhandigt. De stemopnemer leest het nummer voor en de secretaiissen slaan de re gisters op, om naam en adres met het in hun ne boeken opgeteekende te confronteren, en dan overhandigt de kiezer zijn stembriefje toegevouwen, hetwelk ongeopend in de bus wordt geworpen. De stemming duurt van ne gen tot vier uur. Vervolgens opent de stem opnemer de briefjes en de secretarissen tee kenen de stemmen op. Het resultaat wordt bekend gemaakt en aan het ministerie van biu- nenlaudsche zaken medegedeeld." De correspondent meldt ook hoe daarbij ge fraudeerd kan worden. Nu eens neemt men het zoo naauw niet met de te verzenden for mulieren dan weder wordt de geheimhouding niet eerlijk betracht, en eindelijk bestaat er mogelijkheid dat er zich eene coalitie tus- schen den stemopnemer en de secretarissen vormt. De correspondent is intusschen geneigd te geloovendat in de groote steden ditmaal geene onregelmatigheid zal voorkomen. Voor Set plalte land kan niemand instaan. Zondag 11. heeft te Madrid de eerste open bare protestantsche godsdienstoefening plaats gehad, De burgerlijke gouverneur van Burgos is heden in den vroegen morgen vermoord gewor den, toen hij zich op weg begaf naar de hoofd kerk, om daar den inventaris van het archief en der kostbaarheden op te makenovereen komstig den hem verstrekten last. Deze mis daad heeft een diepe verontwaardiging opge wekt. De liberale vrijwilligers hebben zich da delijk aan de zijde der regering geschaard; de burgerlijke overheid heeft haar gezag aan de militaire overheid overgedragen het geregtelijk onderzoek is aangevangenverscheidene perso nen zijn in hechtenis genomen. Volgens den Figaro was het schouwspel, dat jl. Maandag, na de redevoering van den telegraaf aanbood, alleraardigst en belangrijk, Reeds den vorigen dag was men begonnen de lijnen en de toestellen met zorg na te zien en in goeden staat te brengen. Ten half 1 ure was het geheele personeel onder de wapenen in afwachting van het gegeven oogenblik. Naau- welijks waren de eerste exemplaren uitgedeeld, of twee honderd beambten gingen aan het werk en de overseining werd met eene duizelingwek kende snelheid bewerkstelligd, waarvan de vol gende cijfers een denkbeeld kunnen geven. De keizerlijke rede bevat 1012 woorden: Londen heeft ze ontvangen in 14 minutenBerlijn in 1 uur 9 minutenFlorence in 1 uur 40 min Brussel in 45 min Weenen 1 uur 50 min. Het tijdsverschil ten voordeele van Londen wordt verklaard door het feit, dat men zich voor de overseining der rede naar die hoofdstad van vier draden heeft bediend, terwijl slechts één draad voor de anderen gebruikt werd. Maandag te half twaalf uren, heeft de pleg- tige begrafenis van den hertog van Brabant plaats gehad Alle genoodigden waren vóór dien tijd in de voorgaanderijen van het paleis bijeengekomenterwijl de koning en de graaf van Vlaanderen zich in het voormalige studeer vertrek van Z. M. bevonden, waar het para debed van waslichten omgevenwas opgerigt. Een groote draperie van wit moiré omgaf de lijkkist, waarop een groot ivoren Christusbeeld en een kroon van witte rozen waren geplaatst. Nadat het stoffelijk overschot was wegge nomen, trad de prii.s van Ligne alleen het vertrek binnen, om den koning en den graaf van Vlaanderen te halen, en de stoet zette zich daarop in beweging. De lijkbaar werd gedragen door onder-officieren van de civile gar de en het leger en de slipppen van het kleed door den president der tweede kamer, den heer Dolez, den vice president van den senaat, den heer d' llomalius 'd Halloygeneraal Chazal generaal Pletinckx, kommandant der civile garde, den heer Frére Orbanho' fd van het kabinet en den heer Baraminister van justitie. Onmiddellijk achter de lijkkist volgden de koning en de graaf van Vlaanderen en hun burgerlijke en militaire huizenhet geheele korps diplomatiek met den nuntius aan het hoofd en twee speciale gezanten van den ko ning van Pruissen, den heer Jasmund, adju dant van den prins van Pruissen en kapitein Schreckensteinvertegenwooidiger van den prins van Hohenzollern. De trein werd gesloten; door de deputatiën van de kamers, het kol» legie van burgemeester en wethouders van'.. Brussel, al de geestelijken van de Brusselsche kerspelen, afgevaardigden van elke geestelijk# orde, enz. enz.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2