BINNENLANDSCHE BERIGTEiV. GOES, 25 Janiiarij 1869. Den 16 January 11. hield de Goessche arbei ders-vereeniging hare gewone halfjaarlijksche vergadering, waarop rekening en verantwoor ding werd gedaan. Daarbij bleek dat in de twee jaren, dat de vereeniging bestaatdoor de leden f 1050,35 is bijgedragen welk kapitaal eene winst van 5 procent heeft opgebragtwaarvan T*ö als re servefonds is aangelegd Daar ieder die twee jaar lid der vereeniging is geweest, zijn aandeel kan opvragen en uit de vereeniging kan treden zonder verlies en die termijn voor de meeste leden verstreken was is bet een verblijdend verschijnseldat slechts 5 leden van die be voegdheid hebben gebruik gemaaktterwijl 6 ïiieuwe leden zijn toegetreden. De vergadering gaf ook blijk van haar ver trouwen in het bestuur en de commissie van toezigt, door dezelfde personen, op één na, die de vereeniging verlaten had, te herkiezen. Nog altijd is de vereeniging bij de bestaande bezwaren om regtspersoonlijkheid te verkrijgen, in onzekerheid, welken weg zij zal inslaan, om haar vermogen in het vervolg vruchtbaar te maken. Het aankoopen van effecten hoe winstgevend dit ook tijdelijk moge geweest zijn stelt haar vermogen te zeer bloot aan de wisselvallige kan sen der politiekdan dat zij dien maatregel anders als eene voorbijgaande heeft aangewend. Yoorloopig heeft zij besloten, door uit haar vermogen aan de leden zeiven voorschotten te gen interest te verstrekken haar kapitaal te doen aangroeijen. 'tls te hopen en te verwachten ook van man nen die getoond hebben zoo flink te begrijpen, dat vereeniging magt is en spaarzaamheid ka pitalen schéptdat zij spoedig voor goed de rigting van hunne vereeniging vaststellen en hetzij eene winkelvereeniging, hetzij eene voor- schotvereeniging oprigtenopdat nietbij de onzekerheid hoe zij hun kapitaal vruchtbaar zullen maken, het koopen van effecten voortdu rend het gevaarlijke middel zij dat daartoe strekken moet. Wanneer toch eens eene alge- meene Europesche oorlog mogt uitbarsten en wat is in de tegenwoordige omstandigheden niet mogelijk, dan zou ook de Nederlandsche arbei der door stilstand van nijverheid en vernieti ging van kapitalen reeds genoeg lijden, dan dat de vernietiging of waardevermindering zijner spaargelden hem niet dubbel zou tieffen. Krabbendijke den 23 Januarij 1869. Heden had alhier de opening plaats der stem briefjes, ingeleverd ter verk ezing van zeven leden van den raad, in plaats van de heeren B. den Exter van den Brink, C. C. Welleman, K. Verschuur e, J. Zandee, A. de KokJ. Blok en B. Blok, welke hun ontslag als zoodanig had den aangeboden; van de 44 kiezers stemden 39; 1 biljet was van onwaarde, het getal geldig uitgebragte stemmen bedroeg alzoo 38. Ver kozen werden de heeren: A. de Kok met 33, D. Blok met 30, K. Verschuure met 28, Zandee met 27, J. de Jager met 23, II. Geel hoed met 21 stemmen; eene herstemming voor het zevende lid moet plaats hebben, tusschen B. den Exter van den Brink en J. Blok, die 17 en 16 stemmen bekwamen. Voorts bekwamen stemmen: D. Kloosterman 15, C. C. Welleman 15, J. de Kok 10, P. Nieuioen- huijse en L. J Eijbaart ieder 2, J. Buteijn, W. Verlare, L. van Doorn, K. van Rietschoten eoi C. Nieuwenhuijse ieder 1 stem. De Wiener Zeitung maakt eene wet openbaar, waarbij het ten strengste verboden wordt, de nesten der kleine vogelendie het land van ongedierte zuiverente verstoren. De vogelen zelven te vangen öf te dooden, is van 1 Fe bruary tot aan het einde van Augustus ver boden en den onderwijzers is de verpligting opgelegd, om hunne scholieren de schadelijke gevolgen voor oogen te stellendie het uithalen der nestenhet vangen en dooden der nuttige vogeltjes veroorzaken. Voor eenigen tijd werd te li. in Overijssel eene op! igterij'gepleegd, die bewijst, dat het ook Hollandsche avonturiers niet aan overleg ont breekt. Bij den heer P. een gezeten inwoner aldaar, was sinds eenige maanden eene huis houdster geplaatst, die in alle opzigten voldeed. De heer des huizes maakte zich daarom eenig- zins ongerust, toen er herhaaldelijk brieven uit Rotterdam aan haar adres kwamen, waaruit hij afleidde dat zij over eene andere conditie in onderhandeling was. Hij vroeg haar eindelijk naar de strekking van die brieven, waarop de huishoudster hem verhaalde, dat zij opzettelijk de zaak voor hem verzwegen had, omdat zij daar door in eene valsche positie tegenover haar heer geraakte; zij had namelijk eene erfenis gekregen van vier ton gouds. Ten bewijze legde zij de verschillende brieven van een Rotterdamschen notaris over, waaruit bleek, dat zij inderdaad in het bezit was gekomen van dit fortuin, hetwelk geheel bestond uit plantages in Indie. Maar uit die brieven bleek te.vens, dat voor het adminis treren van deze bezittingen een veel te hoog bedrag werd betaald en na lang overleg bood de heer P. aan, om naar Indie te gaan en de zaak te administieren voor 12,000. De huishoudster zou zijn huis huren en ook alle verdere zaken werden geregeld. Voor de reis per landmail en uitrusting was echter drie duizend gulden noo- dig, die noch de heer P. noch de huishoudster bezat. Hij vroeg dit geld ter leen aan zijn pa troon, die zich daartoe bereid verklaarde, vooral na het lezen der correspondentie van den notaris, maar aan den heer P. toch in overweging gaf. om eenig nader onderzoek in te stellen. Hij zelf schreef met dat doel naar zijn correspondent te Rotterdam en ontving ten antwoord dat er geen notaris van den naam als de opgegevene bestond. Ook geen zaakwaarnemer of eenig ander persoon die zich met dergelijke zaken bezig hield. Den volgenden dag seinde de cor respondent, dat men de dame niet moest laten ontsnappen en weldra verscheen dan ook de justitie, die de huishoudster in verzekerde bewa ring nam. De geheele correspondentie was ge fingeerd en slechts door een toeval werd voor komen, dat de opligterij tot het eind toe werd voortgezet. Uit Utrecht wordt geschreven. Men verneemt dat tegen den 28 dezer maand, door de alhier gevestigde directie van de algemeene vereeni ging van eigenaren van huizen tot verwaar- borging van geregtskosten tegen gebrekkige huur ders wegens gedwongen ontruiming, voor het kantongeregt zijn gedagvaard eenige eigenaren tot betaling der contributie. Men wil dat bij de behandeling van die zaak dat bestuur zal ter sprake komen en welligt niet in het gunstigst daglicht zal optreden. In de laatste dagen zag men te Hoogkep- pel vele ijsvogels, hetgeen aanleiding geeft te vermoedendat de onlangs ingevallen winter nog eenigen tijden strenger dan tot heden, zal blijven voortduren. In den nacht van donderdag 11. bebben te Antwerpen twee hevige branden gewoed. De eene was 'het gevolg eener ontploffing bij een photograaf in de rue Leyswaarbij met moeite eene vrouw vijf kinderen en eene dienstbode werden gered. Naauwelijks was te een uur on geveer deze brand" gebluscht of wederom klon ken de alarmsignalen en bleek het, dat de ma gazijnen van den heer Ceulen ans in de Courte rue du Nord in volle vlam stonden. De vrij sterke wind joeg de vonken de straten door en dat deel der stad was helder verlicht door het schijnsel der vlammen. Het blusschen ging hier vrij moeijelijk daar er gebrek aan water was. Ongeveer te zes uren in den morgen was men dezen tweede brand meester. Sedert eenigen tijd houdt men zich hier te lande bezig met een scheikundig onderzoek naar de petroleumin verschillende deelen van Oost- Indie verzameld. Uit dat onderzoek is geble ken, dat de producten uitCheribon en Soera- baya bepaalde aard- of steen lien zijn, terwijl die uit Rembang en. Bandjermassin eene stroo- perige of boterachtige massa vertoouen waar uit de vloeibare vlugtige stoffen door verdam ping verwijderd zijn. .Naar wij vernemen zal de heet J. J. Pas, van Bentoncounty, einde Maart naar daar terug- keereu. Aan hen die verlangen mogten onder zijne leiding daarheen te vertrekken, is hij be reid alle inlichtingen te verstrekkenzijn adres is: Amstel bij de Amstelstraat Y, 109 te Amsterdam. Door een franschman, den heer Burdin, is, reeds een geruimen tijd geleden, een prijs van 3000 francs uitgeloofd voor de somnambule, die, in het bijzijn eener commissie van geneeskun digen, er in slaagt, om een drievoudige verze geld en in een cassette weggesloten geschrift, van welks inhoud zij vroeger op geenerlei wij ze kennis kan hebben gedragen, te lezen. Reeds verscheidene soranambulen hebben vergeefsche pogingen gedaan, om den uitgeloofden prijs te winnen. Thans heeft zich weder, gelijk door een correspondent van de Indipendance beige berigt wordt, een hongaarsche magnetiseur op gedaan met eene slaapster van vijftien jaren, die zich sterk maakt de premie te zullen be halen. De beslissende dag is, meent men, op den 2den februarij bepaald. In Frankrijk gebeuren er zooveel ongeluk ken met velocipédes, dat te Lyon, Grenoble en Montpellier het gebruik van die wagentjes op openbat e wandelingen en op de trottoirs der straten verboden is. Te Bordeaux mag nien 's avonds niet met de trap wagens rijden zon der lantarens. De beroemde theoloog en geschiedkundige Dollinger is door den Koning van Beijeren be noemd tot de betrekking van raadsheer. Voor hij zitting nam moest hij, oLder anderen stuk ken, ook een doopattest overleggen. Hij had het niet, en zag ook geen kans om het te krijgen. Om uit die moeijelijkheid zoowel den benoemden raadsheer, als zich zelven, te redden besloot de wijze Senaat, dat de heer Zollinger ook zonder doopattest kon worden toegelaten, daar toch een zoo geleerd man als hij wel ge doopt moest zijn. En na dit even krachtig als onwederlegbaar argument, nam Dollinger zitting, gedoopt of ongedoopt. Te St. Petersburg is in het begin der vori ge week zooveel sneeuw gevallen, dat zij in sommige straten wel twaalf' voet hoog lag. Be- rigten uit de provinciën houden in, dat geheele dorpen er onder bedolven zijn. In de tropische afdeeling van het londensche kristallen paleis te Sydenhamwerd dezer da gen een duivententoonstelling geopend, onder de leiding der Nationale Peristenic Socialeen vereeniging van duivenfokkers en duivenlief- hebbers. Van de verzameling van 400 ver schillende parenwaaronder bijna alle soorten van alle landen 'van Europa, worden er som mige op een waarde van 900 tot 1200 gulden geschat. Bijzondere opmerkzaamheid trekken de duivenparen uit verre strekenzooals uit Archangel (Rusland)de ijsduiven uit Nieuw Brunswijk en de om hun buitengewoon snelle vlugt beroemde briefpostduiven uit Belgie. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Bij kon. besluit zijn tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in den militieraad voor 1869 in Zeeland benoemd: tot voorzitter, H. J. van Deinse, tot zijn plaatsvervanger, mr. N. C. J. Snouck Hurgronje, leden der prov. statentot lid mr. M. Verhruggetot zijr. plaatsvervanger, H. Rekker, leden van den gemeenteraad van Middelburg. Bij kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan C. L. van Laereonder-pastoor te Clinge (Belgie), verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het be.oon var. moed en zelfopoffering, bij den brand te Clinge {Nederland), op -8 September "1889.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2