1869. N°. 8. DINGSDAG 36 JANUARI.!. 568te Jaargang. VRIJDAGS NAMIDDAGS VAN EEN TOT TWEE URE GOESSC CO I Oe uitgave deier Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. De inzending rati advertentlën kan geschieden lol róór drie uren des namiddags op den dag der ail gave Bels.endmals.ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen in herinnering van belanghebbenden dat zoowel het stedelijk archief en de gemeente bibliotheek als de verzameling voor ge schiedenis en oudheidkunde voortdurend ten raad huize kunnen bezigtigd worden, onder geleide van den Gemeente-archivaris, die daartoe bepaaldelijk ge legenheid geeft des Burgemeester en wethouders vestigen de aandacht in het bijzonder op de verzameling voor Geschiede nis en Oudheidkunde en wekken de ingezetenen op tot medewerkingom niets verloren te doen gaan wat voor de geschiedenis dezer gemeente van eenige beteekeriis kan wezenterwijl zij allen die in het bezit moglen zijn van voorweipen, daartoe betrekke lijk uitnoodigen, deze aan genoemde Verzameling aftestaan. Goes den 22 Januarij 1869. Burgemeester en weihouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secietaris, HART M A N. Bols end. ;it? ak mg, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het sehrittelyk verzoek, gedaan door FRIEDRICH WILHELM SCHNEIDER, om het huis «ijk C, 238, kadastraal sectie D, no. 117, tot SLuiG/'RIJ in te rigten Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Janu arij 1824, (Staatsblad no. 19), mitsgaders op Int be sluit van lieeren Gedeputeerde Staten dezi r provincie, van den 7 October 1842, no. 17, (pioviuciaal blad no 98). Overwegende dat tot het opmak' n van proces-ver baal de commotio et incommodo, geioideid bij ait 4 'van uelgemild koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners d; r naast iel egt ne panden in hunne belangen moeten worden gehoord en lat Int tevens nuttig kan zjjn om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne be zwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar temaken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de eige naren, bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigen dommen zijn opgeroepen om op atnrdag den 30 Janu ary aanstaande, des namiddags ten een ure, voor Burgemeester en Wethouders in hunne gewone ve ga- derkamer, ten raadhuize te ve schijnen, ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat te gelijkertijd aaneen ieder die zulks mogt verlan gen de gelegenheid zal gege. en worden om zijne be zwaren daartegen op te geventen einde in het proces-verhaal vermeld te wordeu. En zal hieraan door insertie in de GoesscJte Cou rant publiciteit gegeven worden Gedaanten raadhuize van Goes, dan 23 Januarij 1819. Burgemeester en wethouders Voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMA N. POSTERIJEN. Gedurende de 21« helft van de maand December 1868, zijn door het Postkantoor Goes verzonden de navolgende brieven, welke, uithoofde de geadresseerden onbekend zijn, niet hunne bestemming erlangd heboeu. C L. Kerpel, Amsterdam. W Sansor, Maria van Lieme, Middelburg, van Coligssplaat, N. Corstanje, Goes. van Ellewnuudijk, P. W. Borger, Breskens. u Hoedekenskerke L. J. Rijk,Ovezande. KappeUe, M. van Dalen, Moerdijk. n Kruidingen, H. van Bruggen, Driel. P. Klap, Middelburg Wolnhaartftdjk, Wred. M. Rooze, Hoedekenskerke. Nog altijd gaat men voort, om te schermen met het woord radikaalen zoekt men de on kundige en ligtgeloovige schare te doen verstaan dat dit woord alles uitdrukt wat afschuwelijk is en te gelijk, dat het de naam is, die alle liberalen van den tegenwoordigen tijd moeten dragen. Met regt mogen wij zeggen men schermt met dat woord, want zorgvuldig onthoudt men zich van elke verklaring die tot regt begrip van het woord dienen kan werpt men het. den I liberalen zonder aanleiding naar het hoofd en rekent er op, dat de menigte, zonder maar van verre te weten wat radikaal is, het leelijkste, dat maar te bedenken valt, daarbij zal denken. Er is een tijd geweest, waarin men naar ra- üikalen verlangde en nog zegent men de nage dachtenis van zoo velen, die door radikale mid delen ons land en volk uit diepe ellende tot nieuw g luk hebben gebiagt. Wil men nu be weren, dat allen, die op den grond door hen j gelegd voortbouwdenook radikalen moeten beeten, wij hebben er vrede mede en gelooven dat het een eer is dien naam te dragendie j zijn roem ontleent van de voorvechters onzer vrijheid en onaihankelijkheid. Dit wordt echter door hen geïgnoreerd die den naam liefst als scheldnaam gebruiken. Zij gebruiken dien, om er mede te kennen te geven, O dat de liberalen alles het onderste boven willen werpende hoogste belangen van Nederland als in het hart willen grijpenom die te ver woesten; in hunne voorstelling zijn radikalen met sloopers, verwoesters, verdervers van 's volks welvaren volkomen één. In ieder opzigt is dit ter kwader trouw. Het is waar, dat zich soms onder den naam van radikalen eenigen hebben doen kennen, die men kwalijk als vrienden des vaderlands kan aanmerkenmaar, naar de beteekeuis van het woord, is de radikaal gt enszins dat monster dat men van hem maakt. Js de geneesheer, die radikale middelen aan wijst en radikaal geneestte verachten Is de hervormer, die radikale verbeteringen aanbrengt, te misprijzen? Is de landman, die het onkruid radikaal uitroeit, geen goed practicus? Zeker, voor zoo ver het woord radikaal het tegengestel de uitdrukt van modderen, ploo en, halve traat regelen nemen, de kwalen b'dekken maar niet O 7 genezenin zooverre stelt .het liever eene deugd, een loffelijk streven, eene weldadige rigting voor. Ook op politiek gebied geeft het woord te ken nen wat bjj de behartiging der algemeene be langen het meest gewenscht is, tenzij men er door verstaan wil, wat eene onjuiste opvatting daarbij denken doet. Laat ons het woord een oogenblik in dien zin nemen, wie zijn dan in onzen tijd radikaal? Zij, die het werk willen voortzetten, dat de edel- sten en meestgeprezenen in den lande begonnen hebben? Zij die rustig willen voortgaan om naar de beginselen van regt en billijkheid Nederland te regeeren? Of zij die al het bestaande omver willen werpen en ons daarvoor weder in de plaats gevenwat wij, niet zonder groote krachtsin spanning, ontworsteld zijn? De partij die tegenwoordig op elk gebied woelt en wroet om den boventoon te krijgen die zich onder de namen conservatief, anti revolutionair regtzinnig en wat niet al meer verbergt, zij is het, die men de radikale noemen moet, indien men dit woord in de eenmaal aan genomen kwade beteekenis wil gebruiken. Zij toch wil, om iets te noemen de instellingen voor onderwijs doen verdwijnen, het staatsbe stuur op eenen leest schoeijendie volkomen tegenges'eld is aan de tegenwoordige, de cude begrippen, die lang verdwenen zijn als met ge weld weder invoeren. Yan vergelijk, van ver draagzaamheid, van eeibied voor andere gevoe lens, van volgen in de rigting des tijds, wil zij niets weten, al wat zij nieuw verkiest te noemen en wat met hare inzrgten niet strookt, wil zij, als met een slag doen verdwijnen. Stond het haar vrij te doen wat zij wenscht, onze maatschappij zon ras eene geheel andere gedaante aannemen en al haar pogen is, om eene geheel nieuwe maatschappij te vormen. Yraag eens aan een antirevolutionair: wat moet er veranderd worden in ons staatsbestuur, in onze inrigtingen? Hij zal u antwoorden: de geheele maatschappij is verdorven, alles moet veranderd worden. En dat zow niet radikaal zijn In waarheid, indien rnen van radikalen spre ken kan, in den zin van sloopers, dan past deze naam op niemand meer, dan op dé menigte van braven, die zuchten over onzen burgerlijken en godsdienstigen toestand, die zeggen, dat zij eene geheele vernieuwing van al dat gebrekkige be oogen, die er meer of minder rond voor uitko men, dat zij liefst zoo spoedig mogelijk de re- geering voor eene andere zagen plaats maken die het werk dei omverwerping met kracht ter hand nam.' Wij willén niet doen als ar.deren gn hatelijke Lam:n geven, of door verkeerd begrepen nainen misleiden, anders zouden wij zeggen: er is geen naam die beter op de verschillende soorten van behoudsmannen past. dan juist'dié.van radikalen, in de beteekeuis die zij ér zelve aan hechten.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1