BINNENLANDSCHE BERIQTEN. BUITENLAND. GOES, 4 Januarij 1869. De antiministerieele partijnatuurlijk zeer gelukkig met de verkiezing van den heer Heems kerk, van wien zij verwachten mag, dat hij eene bittere oppositie in de kamer zal voeren, maakt daarvan een ophef, alsof hier werkelijk van de overwinning eener partij sprake kon zijn, alsof nu eerst eens het duchtig bewijs geleverd was, dat de meerderheid der kiezers in ons land tot den achteruitgang behoort. Om de waarde dier verkiezing regt te bepalen dient men echter in acht te nemendat de mannen der beroering niets gewonnen hebben, omdat de heer Heemskerk den heer Simons ver vangt. Nu moge men zich kunnën voorstellen, dat de heer Heemskerk door veel spreken zijnen meest zwijgenden voorganger overschaduwen zalmaar sedert de liberale denkbeelden van den heer Heemskerk in den collega van Graaf Schimmelpenninck zijn ondergegaan en de heer Heemskerk zijne proeve van schoolwet-herziening gaf, mag men verwachten, dat hij in den geest van wijlen den heer Simons zal stemmen. De stand der partijen in de kamer blijft dus geheel dezelfdeten ware de oude mensch bij den nieuwen afgevaardigde nog eens mogt boven komen, in welk geval de Simonisten wel eens minder te vreden konden zijn. De verkiezing, in betrekking tot het kiezers volk, levert evenmin een bemoedigend resultaat voor de vijanden van de regering. Het district Gorinchem is, als vele anderen, vrij wonderlijk zameugesteld. Een groot deel daarvan staat onder den invloed van eene kerkelijke partij die minder op de middelen dan op het doel ziet en waarvan het sedert lang bekend was, dat het volgzaam en gedwee eiken behoudsman zou stemmen die er werd aangewezen. Een ander deel is reeds zoo gef'anatiseerd, dat het uit eigen beweging een anti-revolutionairen kandidaat stelt en daaraan met alle kracht vast houdt. Maar tot het kiesdistrict behoort ook een groot deeldat tegen beide genoemde rigtingen lijn- regt over staatdat tegen de gedane keuze ernstig protesteert, en dat ook vooraf berekenen kon, dat het, ter kwader uur aan zulke mede kiezers gekoppeld, in den strijd het onderspit zou moeten delven. De zoogenaamde overwin ning was dan ook voorzien, door ieder die met het kiesdistrict maar eenigzins bekend is. Het eenige wat men uit de verkiezing te Gorinchem met grond kan afleiden, als ongedacht, is, dat bij eene vorige gelegenheid de uiterste rigting zegevierde in den heer Simons en dat nu de heer Heemskerk het op den heer van Loon gewonnen heeft. Of dit nu beschouwd kan worden, als eene nederlaag voor de liberale beginselen, laten wij hen beoordeelen die beweeren dat nog al tijd deereer Heemskerk voor de conservatieve partij tfën bondgenoot is, waarop niet veel te rekeneü valt. De eerste kamer heeft Zaturdag de wet tot vaststelling der begrooting van de uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen met alge- meene stemmen, aangenomennadat daarover tusschen enkele leden en den minister van bin- nenl. zaken eene korte discussie gevoerd was. In de openbare gemeenteraads-vergadering gehouden op Maandag den 28 December jl. is a. beëedigd en geinstalleerd de heer Her- manus Gerardus Hartman als secretaris der gemeente. Zijn b. eenige stukken als ingeko men medegedeeld. Is c. behandeld en verworpen het voorstel van den heer Verhagen. Zijn d. de planteekeningen betrekkelijk de openbare school der lste klasse gesteld in handen van B. en W. om met eene commissie uit de plaatselijke school commissie daarover te confereren en alsdan een nader voorstel in te dienen. Is e. gewijzigd het besluit en de verordening tot heffing eener be lasting op staanplaatsen. En is/, besloten om de betaalde premien over 1868 voor aan de vee markt gebragt vee te vinden uit den post vopr onvoorziene uitgaven onder goedkeuring van heeren gedeputeerde staten. Door de commissie der Nieuwjaarsbedeeling is] aan 380 hoofden van huisgezinnen of een- loopende persooneneven als vroeger uitgereikt 1 Ned. "8 tarwe brood, 3 oneen spek en 20 turven. Voor de kinderen de helft. De collecte voor de nieuwejaarsbedeeling te Heinkenszahd heeft 270,25 opgebragt. Men schrijft ons uit Heinkenszanddat daar eene harmonie-fanfare is opgerigt, voorloopig met 15 werkende leden. Als leden van het bestuur zijn gekozende heeren mr. C. van Cit- ters, president, mr. A. E. van Dishoeck, the saurier, G. H. Iieij, secretaris en de heeren J. Rijk Pzen mr. J. Ermerins. Vrijdag 8 January zal daar een volksconcert gegeven worden in het schoollocaalwaarin ten gehoore zullen gebragt worden. lste afdeeling. 1. liet Kerkje, door Becker(zang); 2. Blü- then und Perlen, 4 m. F. H. Chwatall3. Gut' nacht, fahr wohl, solo voor Bariton Kücken, (zang); 4. Walse, 4 ra. von Kalliwoda5. Roeierslied, van de Vliegh(zang) 6. Chant du soir, par Brinley Richards. 2de afdeeling. 1. Marsch van Becker(zang); 2." Poliuto o. i. martiri, pour piano flute et violon, par Donizetti3 a. Kerstlied, door J.J. H. Verhuist en 3£. Vertrouwen, door L. van Call, (zang); 4. Willenspiel, von T. Spindler5. i^aodchen, solo, van C. Krebs(zang); 6. Zondagslied van een' herder, door C. KreuU zer, (zang). 3de afdeeling. 1. Air suisse, pour piano et violon, par Prager2. In diesen heil'gen Hallen, solo aus der Zau- berflöte, (zang); 3. Per Freischütz, 4 m. von Weber; 4. Pfui, was für schlechie Minschen, duo, von Genée(zang); 5. Largo en Scherzo, uit eene sonate,Jvan Beethoven6. Marie, pour piano, par Brinley Richards 7. Trinklied, von Marsch- ner(zang.) De gamizoeusverandering, die met 1 Mei zal plaats hebben, zal wat Zeeland betreft, zich be palen tot verplaatsing van den staf, de eerste en tweede compagnien van het derde bataillon van het derde regement infanterie van Neuzen naar Vlissingen, en van de derde en. vierde compag nien van het vierde bataljon van Vlissingen naar Bergen-op-Zoom De Volksvriend deelt een overzigt mede van de jeneverrampen in 1868, waaruit blijkt, dat zich in dat jaar hebben voorgedaan31 ge vallen van gevangeneming en veroordeeling; 8 van moord en manslag (hierbij twee kinde ren, jongetjes van 7 en 11 jaar, die door bet werkvolk werden dood gevoerd met jenever) 68 gevallen van mishandeling en 54 zelf moorden. Dit overzigt is geheel uit de ge wone dagelijksche couranten-berigten getrokken. Men schrijft uit Beekbergen dd. 29 Dec.: Door het zachte weder staat de rogge zeer voordeelig. De boeren krijgen hun veevoeder ditmaal tot het laatste op, zonder door vorst te zijn beschadigd. Men merkt de groeikracht duidelijk aan de boschbeziën, die thans weder met jonge Vruchten bezet zijn. A. LI. S. beschuldigd van deelneming aan de ongeregeldheden te Rotterdam, is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van een jaar, twee geldboeten van ƒ25 en eene geldboete van 50. Een ander beschuldigde is vrij ge sproken en een derde, die een agent van po litie geslagen had, tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. De goede werking van werkhuizen o. a. te Leiden en Gouda, heeft den gemeenteraad van Kampen doen besluiten om ook aldaar een werkbuis opterigten. Het zal een toevlugts- oord zijn voor degenendie tijdelijk zonder werk, en daardoor noodlijdende zijn. Dat werkhuis moet strekken tot wering van bedelarijen tot wering van verkeerd geplaatste en verkeerd wer kende liefdadigheid; voorts om wa.e van voor gewende armoede te onderscheidenen om door onderstand in voedsel en loon voor arbeid te geven, zedelijk op den arme te werken. Het moet boven alles dienen, om de energie of veerkracht bij den arme op te wekken, ten einde hem niet aan ondersteuning of ledigheid te gewonnen. Degenedie er gebruik van maakt, moet daarom ook vrij blijven en onafhankelijk, om ëen volgenden dag al dan niet terug te keeren. In het vroegere werkhuis zullen ten dien einde behoeftigen, zoowel mannen als vrouwen en kinderen des daags worden opgenomenen hun evenredig aan hunne vermogens en kraehten, arbeid worden verschaft tegen genot van voeding en eenig loon. Men meldt uit Akkrum in dd. 25 Dec. Niet om te doen zien »hoe fameus de waarde der landerijen is gestegen" (want daar; moet gelet worden op de verhouding tusschim kapitaal en rente-productie), maar ten blijke van de zucht bij onze landbouwers, om hun geld in vaste goederen in stede van in effecten te beleg gen, moge dienen dat hier een boerenwoning met 2 bunders 92 roeden gronds is verkocht voor ƒ15,820. Een Parijseh berigtgever, van de jaarlijks toenemende weelde met opzigt tot nieuwjaars geschenken inzonderheid wat boekgeschenken betreft, gewagende, zegt: exemplaren van den bijbel van Gustave Doré gezien te hebben die, in plaats van den gewonen prijs (200 fr.), we gens hunnen schitterenden band 1000, 2000 en zelfs 5000 fr. kostten. De schrijver geeft vervolgens nog een aantal prijzen van pracht werken op, o. a. 1500 fr. voor een Corneille 1000 fr. voor een Schiller, 2500 fr. voor eene Navolging van Christus", en zegt ten slotte Eindelijk moet ik nog vermelden Vie des hom mes illustrés van Plutarchus op hollandsch papier, met aquaforte-illustratien eD in Turksch lederen band, die het bagatel van 15,000 fr. kost. De schade, door den orkaaD van 7 Dec., in de Saksische wouden veroorzaakt, wordt op 4 millioen thaler begroot. Het hout van de omvergeworpen boomen beslaat 70 millioen kubieke voet. Prins Enriquez du Bourbon, broeder van den exkoning gemaalheeft een brief aan het voorloopig bewind gerigt, waarin hij het ma nifest van den hertog van Montpensier bestrijdt en den wensch uitdrukt, dat het hem gegund moge zijn naar Spanje terug te keeren, waar uit hij verbannen is en weder in militaire dienst te treden. De 'heer Andrew Johnsontot Maart nog altijd president der Vereenigde Staten heeft dezer dagen weder een maatregel genomen waardoor de hem door velen reeds toegedragen partijhaat weder zal vermeerderen. Hit Was hington toch wordt gemeld, dat hijbij procla matie, amnestie heeft verleend aan allen, die aan den opstand van het Zuiden hebben deelge nomen met geheel herstel hunner constitutio- neele regten. Deze proclamatie is in strijd met de bevoegdheid welke het congres zich had voorbehouden, om namelijk bij eene wet dit amnestie-vraagstuk te regelen. Niet onwaar schijnlijk is het, dat deze maatregel van den president in het Zuiden tot verschillende moeije- lijkheden aanleiding geven zal. Griekenland moet in de grootste geld verlegenheid verkeeren. De minister van finan- tiën zou zijn ontslag hebben ingediend. Naar Lauica en Akarnania was kavallerie en artillerie gezonden; twee officieren der genie, die bij Lanica den aanleg der verdedigingswerken op de grenzen leiden, waren door een bende roo- vers, die van Turksch grondgebied waren ge komen, gevangen genomen. Gtomongdo toerigton. Officier (examen afnemende): „Waarom houdt de staat er volk op na?" Sergeant (vrijmoedig en ver trouwelijk): Waarom? Ja, dat heb ik me zelf ook al dikwijls afgevraagd!" Volgens den Indé- pendant de St. Omer is in een vijver nabij Clairmarais een karper gevangen, die vijftig pond woog. Aan den staart bevond zich een zilver ringetje van 15 millimeters in diameter, waarop stond gegraveerd; „Te water gelaten den 15 April 1697, door J. M., weegt 2 pond." Deze visch zou dus 171 jaren doud zijn. Het is ons niet bekend of bet blad beze tijding onder reserve mededeelt Eene dame zeklaagde zich laatst geweldig over de wijze waarop zij bij zekere familie ontvangen was„Verbeeld je," jei ze: ik maak toilet; ik ga er heen, en wat den(f je, dat die vermalledeide vrekken hebben gedaan Ze hebben me den geheelen avond op een broodje met kaas laten zitten!" Van de dooden wordt niets dan goeds nagezegd Het gaat daarmee als met vele kinderen. Zoolang zij wakker zijn, zijn zij stout en on-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2